• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آجیل نخریم ؟!

آیا امسال آجیل شب عید خریداری میکنید ؟

• بلی

رای‌ها: 29 40.3%
  • خیر

رای‌ها: 26 36.1%
  • مشخص نیست

رای‌ها: 17 23.6%

• رای‌دهندگان
    72
  • شروع کننده موضوع

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
خب حتما این روز ها این مساله و این حرف که عید نوروز امسال برای اعتراض به وضعیت اقتصادی و قیمت بالای آجیل و ... از خریداری آجیل شب عید خودداری کنید چیز هایی توی جامعه شنیدین ...

ابعاد این حرف و گسترشش بین مردم بالا بوده ، در حدی که توی پرسش و پاسخی که از رئیس جمهور انجام میشد هم اشاره ای کوچیک به این قضیه انجام شد .

این شیوی اعتراضی در جامعه رو اصطلاحاً نوعی نافرمانی مدنی میگن . خیلی اوقات هم این شیوه های اعتراضی واقعا مفید بوده و نتایج خوبی رو برای مردم در پی داشته .

اما آیا از نظر شما این مورد به طور خاص مفید هست ؟ شما خودتون چه کاری انجام میدید ؟

به نظرتون این قضیه کمکی به شرایط اقتصادی حاکم در جامعه میکنه ؟

به نظرتون چند درصد از مردم جامعه واقعا به این موضوع عمل میکنن ؟

آیا اینکار برای کاهش قیمت ها موجب فشار بیش از اندازه به کشاوز ها و کارگران و فروشنده های جزئی میشه و یا واقعا سود های کلانی که به واسطه ها و ... میرسه رو از بین میبره ؟

crazyboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
InVisaBle HanD
شهر
کاشان
پاسخ : آجیل نخریم ؟!

حذف

Marziyeh.banoo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

اگه نخریم و اعتصاب کنیم به نظر من قیمت 100 درصد میاد پایین

شاكسول

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان - تبريز
دانشگاه
علوم پزشکی شهرکرد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

همونجوري ك تو اين چند سال آخر ديديم مردم كشور ما خيلي مطيع تر (و البته ترسو تر :-") از قبل شدن :|
با نخريدن و اين حرفام چيزي درس نميشه (ب نظر من) ن تنها آجيل همه چي الان نياز ب يه اعتراض اساسي داره!
كي 4 سال پيش فكرشو ميكرد پرايد بياد بشه 20 ميليون (حالا اين فقط يه مثاله)! كسي دست ب كاري زد كسي كاري كرد؟! همچين ملتيو هيچ دولتي جدي نميگيره.
حتي اگه اين چيزا زير سر يه قشري از خود ملتم باشه فقط دولته ك ميتونه جلوي اين قشر رو بگيره ك دولت فعلا ...! :rolleyes:
حتي اگه همين نخريدن بتونه موثر باشه مطمئنم نزديكاي عيد نصف اونايي ك ميگفتن نميخريم رايشون برميگرده و ميرن ميخرن!
اگه واقعا ميشد مطمئن بود ك هيچ كس قرار نيس بخره من خودم نميذاشتم بابام چيزي بگيره!ولي.....! :rolleyes:
البته من فقط نظر خودمو گفتم! : |

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

.

ArtmisSoR

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‎امین
شهر
Isf
دانشگاه
پلی‌پیکنیک
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

خیلی ها هستن امسال، نه که نخوان آجیل بخرن ها، "نمی تـــ ـونن" بخرن :)
این اعتصابی که اینجا مطرح شده توی اجتماع اقلّن به گوش من یکی که نرسیده.
کسایی که توانشو دارن برای به اصطلاح "آبرو داری" هم که شده آجیل تهیه می کنن ولی ممکنه کیفیتش نسبت به سال های گذشته پایین تر باشه مثلن..
در جواب پست های بالایی لازم میدونم عرض کنم که دوست عزیز فک کردی واسطه چقــدررر می تونه سود داشته باشه که قیمت رو به دو برابر پارسال تبدیل کنه؟! به نظر شما الآن مشکل واسطه ها هستن واقعاً؟! آجیل نخری واسطه ناراحت میشه؟! هــِـ ـه. :)

مهسا.ق

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۱۳۹۳
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
نرم افزار

به نقل از هـامـون :
کسایی که توانشو دارن برای به اصطلاح "آبرو داری" هم که شده آجیل تهیه می کنن ولی ممکنه کیفیتش نسبت به سال های گذشته پایین تر باشه مثلن..
در جواب پست های بالایی لازم میدونم عرض کنم که دوست عزیز فک کردی واسطه چقــدررر می تونه سود داشته باشه که قیمت رو به دو برابر پارسال تبدیل کنه؟! به نظر شما الآن مشکل واسطه ها هستن واقعاً؟! آجیل نخری واسطه ناراحت میشه؟! هــِـ ـه. :)
واسطه خیلی می تونه تاثیر گذار باشه! مشکل گرونی تو کشور ما یکیش برمی گرده به تعداد زیاد واسطه بین کشاورز و خریدار نهایی
و البته زیاد شدن شغل ها همیشه مطلوب نیس همینه موضوع! یه سری شغل ها به درد نخورن این تعداد زیاد واسطه هم شغل به درد نخور هس و تاثیر بدی روی قیمت ها داره!
این در رابطه با توضیح شما بود و واقعا می تونه به مبحث اصلی ربطی نداشته باشه
راستش من نظرم این نیس که نافرمانی مدنی نکنیم و اینا
ولی اگه قرار باشه ما اعتصاب کنیم ضررشو نباید کشاورز هایی ببینن که وقت ثمره دادن محصولشون بعد از کلی زحمت ببینن بازاری که فکر می کردند خیلی تقاضای این جنس رو داشته باشه به کل تمایلی به خرید اون محصول نداره
ضررشو کشاورز ها نباید بکنن حداقل به نظر من!

این که فقط به خانواده بگید نخرید و هیچ کس نمی خره توجیه خوبی نیس و معلومه کسی قبول نمی کنه!
اگه واقعا توجیه شدید شما با دلایل منطقی می تونید این دلایلو ارائه بدید و انتظار داشته باشید قبول کنن. وگرنه انتظار قبول کردنش از طرف خانواده کار مسخره ایه!!

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

ما که پول ندارییم اجیل بخریم پسته شده کیلویی 70 هزاز
تومن :))

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از Fateme Rahmati :
نیلو بیا شریکی بخریم!
راستی امروز یکی از دوستام میگفت که کل فامیلشون باهم هماهنگ کردن,که امسال هیچکس آجیل نخره!
کاش این هماهنگیا همه جا بشه! من الآن این و مطرح کنم من و ترور میکنن!! ولی شما هم حد الامکان نخرید!
به خدا گناه دارن مردم! بعضیا پول گوشت غذای عیدشونم ندارن!
باشه مشترک شب عیدی خونه یما اصن به صرف کشمش :))

shamim1378

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Frz2
شهر
Isf

به نقل از Fateme Rahmati :
نیلو بیا شریکی بخریم!
راستی امروز یکی از دوستام میگفت که کل فامیلشون باهم هماهنگ کردن,که امسال هیچکس آجیل نخره!
کاش این هماهنگیا همه جا بشه! من الآن این و مطرح کنم من و ترور میکنن!! ولی شما هم حد الامکان نخرید!
به خدا گناه دارن مردم! بعضیا پول گوشت غذای عیدشونم ندارن!
چرا فقط با نیلوفر شریک میشی؟
منم هستم
پولشو سه تایی تقسیم میکنیم
کس دیگه ای هم خواست تشریف بیاره
این طوری باصرفه ترم هست

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از shamim.N :
چرا فقط با نیلوفر شریک میشی؟
منم هستم
پولشو سه تایی تقسیم میکنیم
کس دیگه ای هم خواست تشریف بیاره
این طوری باصرفه ترم هست
پس توهم شریک بدو بدو پسته کیلو 70 هزارتومن ;;)

شاكسول

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان - تبريز
دانشگاه
علوم پزشکی شهرکرد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

از بحث اصلي منحرف نشيم لطفا! : )

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از xfactor :
از بحث اصلي منحرف نشيم لطفا! : )
بحث انحرافی شد به موضوع اصلی بپردازید لطفا :)

Majids

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

ما عادت کردیم تو سنتامون بمونیم، ملت راکدی شدیم که سخت میتونیم یه عقیده جدید رو بپذیریم، آجیل کیلویی 200 هم بشه ما میخریم، جواب همه هم اینه: مگه میشه آجیل نخرید؟؟ زشته جلو بقیه..!
+همونی که پریا گفت، ترسو! که البته دلایل خاص خودش رو هم داره و بعضی مواقع آدم واقعا حق میده...
نمونش من الان حدود 3ساله که دارم سعی میکنم سنت ماهی قرمز عید رو تو خانوادمون از بین ببرم، ولی غیر از 1سال که سفر بودیم عید رو، 2سال دیگه همیشه هفته آخر یکی با ماهی قرمز اومد خونه!

شب بو

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4|فرزانگان1تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
انسان‌شناسی

به نقل از Majids :
ما عادت کردیم تو سنتامون بمونیم، ملت راکدی شدیم که سخت میتونیم یه عقیده جدید رو بپذیریم، آجیل کیلویی 200 هم بشه ما میخریم، جواب همه هم اینه: مگه میشه آجیل نخرید؟؟ زشته جلو بقیه..!
+همونی که پریا گفت، ترسو! که البته دلایل خاص خودش رو هم داره و بعضی مواقع آدم واقعا حق میده...
نمونش من الان حدود 3ساله که دارم سعی میکنم سنت ماهی قرمز عید رو تو خانوادمون از بین ببرم، ولی غیر از 1سال که سفر بودیم عید رو، 2سال دیگه همیشه هفته آخر یکی با ماهی قرمز اومد خونه!

با حرفات موافقم.
ولی میگم حالا چه اصراریه سنت شکنی کنیم!!
منتها نه درمورد اجیل

• شروع کننده موضوع

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

× یه بحثی که مطرح شد راجع به ماهی قرمز و ... . ماهی قرمز زود میمیره و خیلی ها با خریدش موافق نیستن . اما باز هم اکثرا میگیرن. چرا؟ چون نوعی فرهنگ و تمدن باستانی هست ...

شاید موضوع و مورد خوبی رو برای ایجاد یک نوع نافرمانی مدنی در نظر نگرفتن . چون این موضوع به فرهنگ ها و باور ها و عادت های مردم بستگی داره و خب طبیعتا خیلی ها فرهنگ ها و عادت های سرزمینشون رو که براشون حتی نوعی ارزش محسوب میشه به این راحتی ازش نخواهند گذشت .

به نقل از هـامـون :

در بودن و وجود این خیلی ها شکی نیست . خیلی ها هم هستن که در تامین نیاز های ضروری و اولیه ی زندگی شون با این شرایط اقتصادی دچار مشکل شدن حتی . آجیل شب عید که بماند ...

اما برای خیلی ها این هزینه اونقدر سنگین نیست که توانایی خریداری کردنش رو نداشته باشن و صرفا به عنوان نوعی اعتراض قصد چنین کاری رو دارن . بیشتر مخاطب این بحث راجع به اون دسته از افراد هست .

در اینکه نرخ تورم به دلایل سیاسی و نوسانات مختلف ارز بالا هست تردیدی نیست . اما افزایش قیمت بعضی چیز ها خارج از روند رشد بقیه ی موارد بوده . که این موارد هم به همین دلیل توی جامعه بیشتر مورد توجه قرار گرفته . مثلا خودرو به دلیل نوعی انحصار یا ... بیش از حد انتظار گرون شد و این روز ها همه جا صحبت از قیمت پراید میکنن ! آجیل هم به اعتقاد بعضی ها به دلایلی روند رو به رشد بیش از حد انتظاری رو داشته . حالا عده ای معتقدن که دلیل اصلیش واسطه های مختلف هستن . اگر شما نظر دیگه ای دارین بفرمایین ...

ArtmisSoR

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‎امین
شهر
Isf
دانشگاه
پلی‌پیکنیک
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

نمیدونم بعد از دست کشاورز چنتا دست دیگه می تونه توی فروش پسته ی رفسنجان توی کرمان دخالت داشته باشه که تفاوت قیمتش با اصفهان به 4/5 هزار تومن هم نمی رسه ؟ اگه واسطه چیزی جز همین دست ها هست؛ تعریفی ارائه کنید لطفن...

calm ocean

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan2
شهر
kerman
دانشگاه
باهنر
رشته دانشگاه
مترجمی زبان انگلیسی

حالا تموم مشکلات و نیاز های اصلی مردم شب عیدی رفع شده الا آجیل؟؟
من میدونم مدل جامعه ما
جوریه ک
اگه ‏
شایع ‏
بشه ‏
چیزی ‏
میخواد گرون ‏
بشه ‏
میرن میخرن انبار میکنن‏(تو ‏
شهر ما ک
این جوریه‏)اما ‏
طبیعی
ک
اگه ‏تقاضا ‏برا ‏
کالایی کم ‏
بشه ‏
قیمت میاد ‏
پایین

anymouse

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 3
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق و قدرت

همونطوری که در بخش « حرف بزن » گفتم !
آجیل نخریدن هنر نمیباشد ! بیایید به جای اینکه نخریم ، برای فقیرانی بخریم که پولی در جیب خویش ندارند !
همتون میگید نمی خریم ولی ...
ولی فردا همتون توی بازار دارید دنبال آجیل میگردید !

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ

به نقل از dokhi.kharkhoon :
اگه نخریم و اعتصاب کنیم به نظر من قیمت 100 درصد میاد پایین
چرا؟
فکر میکنید نخرید ارزون میشه؟ (شایدم بشه ) یه مثال میزنم :
شما مدادی خریدید 2000 تومن . دوستتون می خواد اونو از شما بخره 700 تومن . میفروشید؟
نه !

بالا