• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کپی کردن ایده(تقلید از ایده سایرین)

• شروع کننده موضوع

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
سلام
تو این تاپیک میخوام ببینم ک شما واقعا براتون مهمه ک کسی از ایده هاتون یا طرح ها و پروژه هاتون تقلید کنه؟
آیا مهمه ک شما ایدتون رو مخفی کنید ک کسی تقلید نکنه از روش؟
...
قطعا توی مسابقات روباتیک دیدید شاید 50% تیم های شرکت کننده روباتشون رو ب هر شکل ممکن مخفی میکنن
ینی براشون خوشایند نیست ک دیگران طرحشون رو بفهمن و طرحشون لو بره
...
و در کل شما ب واژه ی "ایده دزدی" اعتقاد دارید یا خیر
...
خوشحال میشم نظرتون رو بدونم :)

با تشکر

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
نداریم کلن :دی
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
پاسخ : ایده دزدی؟

تو روبوکاپ جهانی این یه مفهوم تعریف نشدس اصلا ، ولی خوب چون تیم ها برای مسابقات جهانی باید رتبه کسب کنن تو ایران طبیعتا من ترجیح میدم تا قبل از روبوکاپ جهانی ایده هامون رو لو ندیم.

• شروع کننده موضوع

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از m-hadi :
تو روبوکاپ جهانی این یه مفهوم تعریف نشدس اصلا ، ولی خوب چون تیم ها برای مسابقات جهانی باید رتبه کسب کنن تو ایران طبیعتا من ترجیح میدم تا قبل از روبوکاپ جهانی ایده هامون رو لو ندیم.
ببین منم دقیقا مقایسه کردم روبوکاپ جهانی رو با مسابقه های خودمون
ینی راحت میتونی از هر جای روبات طرف عکس بگیری حتی + تو خیلی جاهای دیگه راحت میتونی ایده کس دیگه ای رو تقویت کنی و اون طرفی هم ک صاحب اون ایده س واکنشی و نشون نمیده
و نتیجه ی این میشه پیشرفت علم توی اون کشور
و واقعا این ی مساله مهم شده اصن
تو خوارزمی هم گاها طرف راجع ب ایده ش ی جور واسه تماشا کننده ها توضیح میده و ب داور اصن ی چیزای دیگه ای میگه!!

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

خوارزمی مشکلش از جو بده کشور مائه !
چه بسیاری از ایده های موفق خوارزمی که قبل از اینکه طرف ثبتشون کنه توسط آدمای سودجو ثبت شدن و مخترع دستش به هیچجا بند نبوده !
به همین دلیله که ...

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به خیلی چیزا واقعا نمیشه گفت ایده!
این که از چه مدل سنسور یا موتوری استفاده کردی ایده نیس،
متاسفانه تا جایی که خود من دیدم، اونم تو لیگی که اونقدرا هم نمیشه توش مانور دارد و ایده زد، هیچ تیمی روباتاشو به تیمای دیگه نشون نمیده، مخصوصا بین دخترا این قضیه خیلی شدید تره، اونم اکثر مواقع صرفا برای این که مقام بیارن بواسطه ی چیزایی که حقیقتا نیروی فکری براش مصرف نکردن

حالا روباتای ما همچین آش دهن سوزی نبودن و نیستن، اما تا جایی که شده و از دستم بر اومده هر تیمی که سوالی داشته یا میخواسته کاری کنه که تا حدودی اطلاعاتی راجع بهش داشتم، در اختیارش قرار دادم

اما مطمئنا اگه به معنای واقعی ایده ای توی کارم داشته باشم در اختیار کسی قرار نمیدم مگر این که اطمینان داشته باشم ازش سوءاستفاده نمیکنه

FnS

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
فریدونکنار

البته اینا که گفتین ربطی به ایده دزدی نداره ...
از یه طرف یه تیم زحمت می کشه به یه جاهایی می رسه بعد یه تیمی می اد خیلی راحت کپی می زنه خوب این باعث پیشرفت نمی شه!
زمانی می شه گفت این کار مفیده که جریان اطلاعات دو طرفه باشه و همه یافته هاشونو به اشتراک بزارن..
تازه تیمهای خارجی هم اونایی که صاحب سبکند اطلاعات به روزشونو نمی دن !
من همیشه تو فکر اینم که چرا تیمهای حلی و فرزانگان باتریشونو کاور می کنند از گذشته ها تا الانش :-/

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

کاور میکنیم؟ :-/
کاور نمیکنیم که یه جایی از روبوت هست که زیاد تو چش نیست روشم خوب وارنیش داره که اتصال کوتاه یا سوراخ یا... نشه. وگرنه مدل باطری که ایده نیست ، کسی بپرسه میگیم بهش :D

• شروع کننده موضوع

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از FnS :
البته اینا که گفتین ربطی به ایده دزدی نداره ...
از یه طرف یه تیم زحمت می کشه به یه جاهایی می رسه بعد یه تیمی می اد خیلی راحت کپی می زنه خوب این باعث پیشرفت نمی شه!
زمانی می شه گفت این کار مفیده که جریان اطلاعات دو طرفه باشه و همه یافته هاشونو به اشتراک بزارن..
تازه تیمهای خارجی هم اونایی که صاحب سبکند اطلاعات به روزشونو نمی دن !
من همیشه تو فکر اینم که چرا تیمهای حلی و فرزانگان باتریشونو کاور می کنند از گذشته ها تا الانش :-/
ببین من کلا مخالف اینجور صحبتام
اتفاقا موجب پیشرفت میشه
تو اگه دانشتو در اختیار این و اون بذاری خیلی خوب پخش میشه و همه ازش استفاده میکنن و در نتیجه سطح علمی بالا میره
این ی چیز کاملا مشخصیه
در ضمن نظر خودم تو این مورد اینه ک خب تو زحمت کشیدی و ب جایی هم رسیدی بهتر نیس ک ب جای اینکه جلوی پخش ایده تو بگیری بذاری راحت ازش استفاده بشه و ب درد چن نفر دیگه هم بخوره؟؟

FnS

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
فریدونکنار

اره منم منظورم همین بود منتها این طوری یه عده کار می کنند ایده های جدید رو امتحان می کنند ولی یه عده هیچ کاری نمی کنند و منتظرن ببینن بقیه به چه نتیجه های می رسند و این باعث می شه جز یه تعداد معدود بقیه دنباله رو باشند و پیشرفتی نکنند
ساده ترش این می شه اگه کسی خودش بره دنباله چیزی جا برای پیشرفت داره....
در عین حال این حس رقابت که باعث می شه پیشرفت صورت بگیره ...
در مورد کاورم عکس زیاد دارم ازش :D حالا وقت شد می زارم
خب باتریاتون چند ولت؟ چند آمپر ساعت؟ چند سی؟چند گرم؟ چه مدلی؟ قیمت؟ ابعاد؟ جریان شارژ؟ آدرس فروشگاه ؟(ترجیحا شماره تماس) :D

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
پاسخ : کپی کردن ایده(تقلید از ایده سایرین)

اگه انقدر براتون مهمه باطری های امسال ما اینه مشخصاتش :
12.6 ولت ، 850 میلی آمپر ساعت ، 35 سی ، اگه اشتباه نکنم 65 گرم ، مدل هم لیتیوم پلیمر ، قیمت هم آخرین بار پک رو 55 تومن گرفتیم ، ابعادش رو نگرفتم نمیدونم ، با شارژر و یک آمپر - 2 آمپر شارژ میکنیم ( بسته به موقعیت) ، فروشگاه هم طبقه ی همکف امجد گیتا باطری ، شمارش رو هم ندارم :D حل شد مشکل باطری الآن ؟
در مورد ایده دزدی هم ، تا وقتی من از اون ایده استفاده میکنم و دارم تو مسابقه شرکت میکنم بدیهیه که اون ایده رو در اختیار عموم قرار نمیدم ، ولی بعد از اینکه خودمون خارج بشیم از مسابقات قطعا ایده ها رو در اختیار همه میزاریم .
پ.ن : اگه لازمه باطری های پارسال رو هم تشریح کنم :D

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

جریان اطلاعات خیلی خوبه 2 طرفه باشه اما تیم ها بیشتر اوقات، زمانی نیاز به استفاده از این اطلاعات دارن که هنوز تازه کارن و نیاز به راهنمایی دارن، پس متعاقبا این 2 طرفه بودن اونجور که شما میگی شکل نمیگیره، مثلا نیگا، ما پارسال تو مدرسه مون تیم داشتیم، اونقدر از دنیا بی خبر بودیم اومدیم رو روباتای فوتبالیست از l298 استفاده کردیم، یکی از روباتا تکمیل شده بود که تو تستش فهمیدیم این درایور بواسطه ی ترانزیستوراش به درد این کار نمیخوره،جریان دهی مناسبی نداره و خیلی راحت تر میسوزه، مطمئنا الان که تو مدرسه بچه های دیگه ای تصمیم گرفتن بیان تو این لیگ من بهشون این تجربه رو میگم تا این کارو نکنن، میگم سراغ فلان سنسورا رفتیم و جواب نگرفتیم، یا فلان موتور به فلان علت از این موتوری که در نظر داری ازش استفاده کنی بهتره، میتونم اینجا انتظار 2طرفه بودن رو داشته باشم؟ نه، دارم تجربه ای رو که زمان و پول خرجش کردم رو در اختیار تیمی میزارم که حقیقتا رقیب خودم حساب میشن

حالا تو مسابقات هم هستن تیم هایی که حالا بواسطه ی شرایطشون تونستن اطلاعات مناسب تری راجع به انواع قطعات پیدا کنن، حالا یا فرصت بیشتری داشتن، یا راحت تر میتونستن برن خرید و تست کنن (کلا پسرا)، یا استاد محترمشون میومده یه سری قطعه رو با اطلاعات نسبتا خوبی در اختیارشون قرار میداده تا از بین اون ها یه چیزی انتخاب کنن، یا... و در نهایت حقیقتا ایده ای در کار نبوده، چه مشکلی هست اینجا یه تبادل اطلاعات صورت بگیره؟

FnS

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
فریدونکنار

به نقل از m-hadi :
اگه انقدر براتون مهمه باطری های امسال ما اینه مشخصاتش :
12.6 ولت ، 850 میلی آمپر ساعت ، 35 سی ، اگه اشتباه نکنم 65 گرم ، مدل هم لیتیوم پلیمر ، قیمت هم آخرین بار پک رو 55 تومن گرفتیم ، ابعادش رو نگرفتم نمیدونم ، با شارژر و یک آمپر - 2 آمپر شارژ میکنیم ( بسته به موقعیت) ، فروشگاه هم طبقه ی همکف امجد گیتا باطری ، شمارش رو هم ندارم :D حل شد مشکل باطری الآن ؟
در مورد ایده دزدی هم ، تا وقتی من از اون ایده استفاده میکنم و دارم تو مسابقه شرکت میکنم بدیهیه که اون ایده رو در اختیار عموم قرار نمیدم ، ولی بعد از اینکه خودمون خارج بشیم از مسابقات قطعا ایده ها رو در اختیار همه میزاریم .
پ.ن : اگه لازمه باطری های پارسال رو هم تشریح کنم :D
خوب تشریحش عیبی نداره...
باطریتونم خوبه ...
آره اگه هر تیمی بعد پایان دوره کارش تجربیاتشو به اشتراک بزاره سطح تیمها هر سال بالاتر می ره
اما این اتفاق نمی افته یعنی تا الان که نیفتاده چون مثلا تعداد تیمهای ساکر محدود به تیمهای سمپادیه ....

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران

الان موضوع مطرح شده تغيير كرد. تجربه با ايده فرق داره. مثلا اينكه يكي از چه باطري اي استفاده مي كنه يا يكي ديگه درايور l298 به دردش نخورده ايده نيست. اينا تجربس. خوب مطمئنا تجربه رو بايد در اختيار بقيه گذاشت. ولي بحث ايده كاملا متفاوته. ايده بهتره بعد از اينكه عملي شد و به ثبت رسيد به بقيه انتقال پيدا كنه. خوب مطمئنا من ايده مو در اختيار بقيه نميذارم تا وقتي كه ثبت و استفاده توسط خودم نشده. ولي به هر حال به نظرم اگه كسي تونست ايده رو بدزده اين ديگه هنر خودشه و منم ديگه كاري نميتونم بكنم.

بالا