• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شهر سوخته

• شروع کننده موضوع

reyhan

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
چند سال دیگه *شاید * تهران
سلام.حتما همتون یه چیزایی از شهر سوخته میدونین ،شهر سوخته مال 6000 :Oسال پیشه و اینکه توش چشم مصنوعی پیدا شده و توی اون زمان جراحی مغز :O میشده( وکشف شدن بازی ای شبیه به تخته نرد امروزی یکی دیگر از شگفتی های این شهر است)(سراسر شهر سوخته دارای سیستم پیشرفته ای برای انتقال آب به منازل و سطح شهر است و جنس لوله ها از سفال خاصی است)و.. فوق العاده عجیبه..میگن همه ی مردم توی یه شب سوختن..آیا علم آنان از خارج از کره زمین به آنها آموزش داده شده بود :D ؟؟ اونا این همه علم رو از کجا آوردن؟ چرا به بقیه ی جا ها منتقل نشده؟ نطرتون چیه؟ :-?

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی
پاسخ : شهر سوخته

اتفاقا منم این مطلبو که توی شهر سوخته چشم چپ مصنوعی یک زن پیدا شده رو یه جا خونده بودم اما نمیدونم دلیل چرا به جاهای دیگه منتقل نشده . شاید بخاطر این بوده که در اون زمان ایرانیان توی یه رقابت با سرزمین های دیگه بودن و این افتخارات رو فقط برای خودشون میخواستن . بخاطر همین بوده که به جاهای دیگه منتقل نشده .

ریهانولیت

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
RUDN university
رشته دانشگاه
پزشکی

منم هنو تو کَفشم... :-?
ینی چجوری میشه که اینجوری میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :O :-/

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

شگفتی بسیار است آقا ، بسیار :د شماها نمیدونید
علاوه بر نخستین چشم ِ مصنوعی ِ جهان ُ جراحی مغز ُ پیدا کردن ِ خط کش ِ پنج هزار ساله ُ قدیمی ترین تخته نرد جهان ، اولین انیمیشن ِ جهان هم توی شهر سوخته پیدا شده ;;)

باستان شناسان هنگام کاوش در گوری 5 هزار ساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آن ها پس از بررسی این شی دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در 5 حرکت، بزی را طراحی كند كه به سمت درخت حركتو از برگ آن تغذیه می کند.

shahrs7.gif

خوندنِ این مطلب هم اندر باب ِ شهر سوخته ، خالی از لطف نیست .

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

شهر سوخته واقعا کشف بزرگ و مهمی بوده که تو سال 1295 اتفاق افتاده و قدمتش به هزاره‌های سوم و چهارم پیش از میلاد میرسه.
علاوه بر همه‌ی اینایی که گفتید، شهر سوخته در زمان خودش هم اهمیت زیادی داشته. مرکز ارتباطی غرب و شرق فلات هم بوده. (طبق لوحی که به زبان ایلامی تو این منطقه کشف شده)
جالب اینجاست که اشیا زینتی از جنس سنگ‌های مختلف هم تو این منطقه کشف شده.

moein.d

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلي
شهر
زابل
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
زاهدان
رشته دانشگاه
عمران
تلگرام

سلام..شهر سوخته جای خیلی جالبیه..
فوقاالعاده ..
حتی در اونجا استخوان های یک انسان به صورت کامل و منسجم وجود داره..و خیلی چیزای دیگه.

این ادرس فیس بوک شهر سوختست.
www.facebook.com/burnedcity
اطلاعات جامعی در اختیار گذاشتن تو این صفحه..

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

آقا/آغا فکر میکنم شهر سوخته و تمدت شگقت انگیزش خیلی بیشتر ازینا بحث داره!!
به نظر من یک نکته ی مهم راجع به این تمدن، نحوه ی نابودی اون ـه که برای همه نا شناخته ـست.
دلایل زیادی مطرح شده از جمله:
مهاجرت ناگهانی مردم به دلیل کمبود آب و بعد از اون آتش سوزی
آتش سوزی عادی که از یک خونه شروع شده و به همه شهر سرایت کرده
قتل عام مردم و سوزوندن شهر
و جدیدتر اینکه مشتعل شدن گاز های زیر زمین و آتش گرفتن تمام شهر!!

بیاین بحث کنیم راجع بهش خب! 8->

shaqayeq.m

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
سیستان
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

من نمیدونم چرا الان خیلی از مردم ایران اطلاع زیادی از شهر سوخته ندارن!
تو رو خدا برین تحقیق کنین :(
ای سیستان سوخته،ای خانه ی کیان گویا بهار عمر تو بر باد رفته است
روزی تو گهواره ی فرهنگ بوده ای اینک چه شد که نام تو از یاد رفته است

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

خیلی برام جالب بود که جراحی مغز داشتن یا چشم مصنوعی واقعا عجیبه حتی به شهر سوخته شهر پیشرفته هم میگن در سیستان هم بوده و اولین شهر جهان بوده اونطوری که من خوندم شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش از پنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم می‌باشد.
نه توی کتیبه ای و هیچ جایی اسم این شهر رو پیدا نکردن و به همین دلیل وقتی که در دو دوره زمانی بين سال های 3200 تا 2750 قبل از ميلاد سوخته اونو «شهر سوخته»نامیدن
نخستین چشم مصنوعی هم از شهر سوخته بوده
براي نخستين بار در شهر سوخته يك چشم مصنوعي متعلق به 4800 سال پيش كشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30 ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است.

چشم مصنوعی شهر سوخته

جمجمه زن صاحب چشم مصنوعي شهر سوخته

چشم مصنوعي روي جمجمه او ديده مي‏شود.
:O
واقعا به خودم افتخار میکنم که ما ایرانی هستیم و چنین شهری هم تو کشور ما بوده :)

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

بچه ها! هی حرفای گذشته رو تکرار نکنین دیگه! :|

آقا/آغا ما دو سال پیش که اونجا بودیم، من با مسئول موزه صحبت می کردم، میگفت الان که تحقیق میکنن می بینن لایه زیرین شهر سوخته پُرِ گازه! ممکنه آتش سوزی ای که باعث نابود شدن این تمدن شده از اون گازها باشه! یعنی یه جایی مشتعل شده و همه ی شهرو سوزونده! :-?

یه موضوع دیگه هم جالبه؛
نکتة قابل توجه ازنظر روشن شدن تاریخ سرزمین ایران این است که آثار مکشوف در «شهرسوخته» نشان می‌دهد که مردم این ناحیه دراوایل استقرارشان، یعنی درحدود ۲۹۰۰ سال پیش ازمیلاد مسیح روابط بسیار نزدیک با مردم ترکمنستان داشته‌اند و در اواخر دوران وجودشان، یعنی پیش از ۱۹۰۰ سال پیش ازمیلاد با مردم ساکن در دره ی پنجاب رابطه ی بسیار نزدیک پیدا می‌کنند.

آیا می‌توان از مطلب بالا اینطور نتیجه گرفت که اینها مردمی بودند که در حدود ۲۹۰۰ سال پیش از میلاد از سوی شمال به طرف دهانه ی رود هیرمند که در نتیجه ی شرایط بخصوصی برای شهرنشینی مناسب بود سرازیر شده‌اند، و سپس هزارسال بعد، در زمانی که مسیر رود هیرمند تغییر یافت این مردم به طرف دره ی پنجاب مهاجرت کردند و درآنجا امپراطوری بزرگ «موهنجودارو» و «هاراپا» را تشکیل دادند؟[nb]منبع : ویکی پدیا[/nb]

بالا