• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رشته کامپیوتر (نرم‌افزار - سخت‌افزار - علوم)

• شروع کننده موضوع

salar.ce2000

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
دانشگاه
دانشگاه سراسری ارومیه
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر نرم افزار
سلام به همه دوستان گل سمپادی.بعنوان اولین پست هام میخوام به همه عزیزان سمپادی
سلامی گرم داشته باشم و امیدوارم هرجا که هستن تو هرکاری ، موفق و سلامت باشن.

دیدم واسه این رشته تاپیکی نیست ، گفتیم یکی ایجاد کنیم . ایشالا که بحث های خوبی
رو تو تاپیک داشته باشیم ./

vox

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti
شهر
abhar
پاسخ : مهندسی کامپیوتر(نرم افزار-سخت افزار-علوم)

سلام چطوری...........
منم موافقم :D

rasfan

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبد

سلام..یه سوال از نرم افزاریا دارم لطفا :D من میخوام یه کامپیوتره قابل حمل :D بخرم خواستم ببینم حداقل سیستمی که باید داشته باشه کامپیوتر چیه (نمیخوام زیاد هزینه کنم) گرافیک ... رم .. سی پی یو ...اینا حداقل چی باشه؟ ممنون(واسه رشته ی نرم افزار)

adeleh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ندارم...............
دانشگاه
شریف اگه خدا بخواد!!!!!
رشته دانشگاه
It,هوش مصنوعی,شایدم فلسفه,

سلام............من هنوز دانش آموزم میخواستم از شما که این راه رو رفتین بپرسم رشته کامپیوتر آیندش چه جوری؟؟؟؟ <D=از لحاظ مالی چجوری هست؟؟؟؟بهترین دانشگاه واسه رشته آی تی کدوم دانشگاست؟؟؟؟ :-??ممنون

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از rasfan :
سلام..یه سوال از نرم افزاریا دارم لطفا :D من میخوام یه کامپیوتره قابل حمل :D بخرم خواستم ببینم حداقل سیستمی که باید داشته باشه کامپیوتر چیه (نمیخوام زیاد هزینه کنم) گرافیک ... رم .. سی پی یو ...اینا حداقل چی باشه؟ ممنون(واسه رشته ی نرم افزار)
این سوالو بهتره تو تاپیکای مربوطه بپرسی (مثل این http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,62444.msg1074392/boardseen.html#new)
البته برای رشته نرم افزار اگه بخای، چیز خاصی نیاز نداری. یه کامپیوتر سطح پایین هم کارتو راه میندازه.

به نقل از adeleh :
سلام............من هنوز دانش آموزم میخواستم از شما که این راه رو رفتین بپرسم رشته کامپیوتر آیندش چه جوری؟؟؟؟ <D=از لحاظ مالی چجوری هست؟؟؟؟بهترین دانشگاه واسه رشته آی تی کدوم دانشگاست؟؟؟؟ :-??ممنون
کامپیوتر آینده ی شغلی خوبی داره. از لحاظ مالی هم بستگی به توانایی های خود فرد داره. ولی پتانسیل اینو داره که یه دانشجوی خوب به راحتی یه شغل خوب پیدا کنه
برای آیتی هم مثل خیلی رشته های دیگه شریف از همه دانشگاها بهتره دیگه. بعدش هم امیرکبیر و تهرانن (بین این دو تا ترتیب دادن سخته یه کم).

arezoo1995

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

منم سوال داشتم :کسی ک میخواد بره نرم افزار بخونه باید خیلی از کامپیوتر حالیش باشه؟من هیچی بلد نیسم حتی در حد کتاب سوم..اگه برم از بقیه عقب نیسم؟؟ :-?

takta

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
rastegar
شهر
ری

منظور شما همان برنامه نویسی هستش؟اینو بدانید که هیچ وقت برای باد گرفتن دیر نیست برنامه نویسی تعدادی قواعد دارد که آن را میتوانی در عرض یک سال همه را یاد بگیری فقط این نیست برای یاد گرفتن باید از هوش و تخیل خود را به کار بندی.تا بتوانی از ان قواعد استفاده کنی.

arezoo1995

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

اره خوب برنامه نویسی و چیزای دگ...خوب این تابستون ک حوصله کلاسو اینا ندارم پس اگه مهر ک میرم دانشگا هیچی ازینا سر در نیارم خیلی عقبم نسبت ب بقیه؟

• لایک
امتیازات: Kenji

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

بین برق و کامپیوتر کودوم؟!
----
کسی که هم دیوانه وار برق دوست داره و هم وحشیانه کامپیوتر، چه رشته ای بره که جفتش توش باشن؟!

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Moose :
----
کسی که هم دیوانه وار برق دوست داره و هم وحشیانه کامپیوتر، چه رشته ای بره که جفتش توش باشن؟!
شاید بشه گفت سخت افزار، ولی توصیه من اینه که بیشتر تحقیق کن و برای تصمیم گیری صبر کن نتیجه کنکور بیاد

به نقل از äřèžõö :
اره خوب برنامه نویسی و چیزای دگ...خوب این تابستون ک حوصله کلاسو اینا ندارم پس اگه مهر ک میرم دانشگا هیچی ازینا سر در نیارم خیلی عقبم نسبت ب بقیه؟

به هیچ وجه! هیچ نیازی به پیش زمینه نداره چون از اول همه چیز آموزش داده میشه. خب طبیعتا کسی که بلده شاید یه ماه اول کلاس برنامه نویسی سر کلاس بخوابه. ولی کامپیوتر هم مثل بقیه رشته ها نیازی به هیچ پیش نیاز یا مهارتی در زمینه هایی که در دانشگاه ندریس میشه نداره. پس تابستون خوش بگذره!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

منم اومدم اعلام حضور کنم! :)
به نقل از Moose :
----
چقدر میشناسی این دو تا رشته رو؟!

• لایک
امتیازات: Quf

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

تقریبا همه چیشونو! ولی خب اون چیزی که من از برق دوست دارم توی کامپیوتر پیدا میشه! امروز صبح تحقیق کردم درموردش!
------------------------------
خب ببینید من دیوانه وار برنامه نویسی دوست دارم ، دیوانه وار شبکه و دیوانه وار برق(که خب توی واحد های کامپیوتر این حل میشه!)
الان من تحقیق کردم، فناوری اطلاعات، گرایش شبکه داره، و واحد های شبکش بیشتره، نرم افزار هم گرایش شبکه نداره فکر کنم
حالا!
من برم بیرون شبکه بخونم CCNP مثلا بگیرم، میتونم در حد کسی که ارشد شبکه داره باشم؟! چقدر فرقشونه؟ درآمدشون چطور؟ و بعد برم نرم افزار
یا برم فناوری اطلاعات و شبکه بخونم، برنامه نویسیو بیخیال شم!
کلا این دوتا علم، چه دانشگاهایی معتبری دارن تو دنیا، درآمدشون چطوره کلا تو دنیا؟
و اینکه، امیرکبیر یا شریف؟!
خب شریف رو دانشگاه های خارجی بیشتر قبول دارن برای اپلای و این ها
ولی امیرکبیر خوب بیشترین تعامل با isi داره و کلا صنعتی تره و دولتم خوب باهاشون کار میکنه!(ماهواره ها و اینا)
ممنون میشم!

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

ببین مهمترین چیزی که این برای من این دوتا رشته رو از هم متمایز میکنه، تنفر و البته حماقت من در ریاضیاته! شاید بتونه کمکت کنه یکیشو انتخاب کنی... خیلی از درسای برق صرفا کار کردن و تحلیل مدارای پیچیده اند که ریاضیات قوی ای نیاز دارند. ولی کامپیوتر در نقطه ی مقابل اینه. من به عنوان یک دانشجوی 6 ترم گذرونده ی مهندسی کامپیوتر بلد نیستم معادله دیفرانسیای ساده رو هم حل کنم (اکثریت دوستان من هم همینطور) چون تو درسای دانشکده ای خیلی به ندرت مورد استفاده بوده.

به نقل از Moose :
خب ببینید من دیوانه وار برنامه نویسی دوست دارم ، دیوانه وار شبکه و دیوانه وار برق(که خب توی واحد های کامپیوتر این حل میشه!)
الان من تحقیق کردم، فناوری اطلاعات، گرایش شبکه داره، و واحد های شبکش بیشتره، نرم افزار هم گرایش شبکه نداره فکر کنم
حالا!
من برم بیرون شبکه بخونم CCNP مثلا بگیرم، میتونم در حد کسی که ارشد شبکه داره باشم؟! چقدر فرقشونه؟ درآمدشون چطور؟ و بعد برم نرم افزار
در ضمن نرم افزار شبکه نداره ولی کنکور آیتی و کامپیوتر خیلی شبیه به هم هستند. من که الان سخت افزارم هم تو فکر کنکور آیتی هستم. برای همین میشه در ارشد رشته ای که دوست داری رو انتخاب کنی.

به نقل از Moose :
یا برم فناوری اطلاعات و شبکه بخونم، برنامه نویسیو بیخیال شم!
انقدر تفکیک شده نگاه نکن به مسائل! مهندسی نرم افزار که برنامه نویسی نیست. و برنامه نویسی هم مختص مهندسی نرم افزار نیست. من توصیه میکنم بیشتر تحقیق کنی در مورد رشته ها و با چند تا دانشجو هم صحبت کنی.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از S@ene :
تو فیلدای مهندسی کامپیوتر که دانشگاه تهران حس میکنم بهتر از امیرکبیره (به کسایی که ازم برای انتخاب رشته میپرسن میگم در بالاتر زدن کامنپیوتر تهران از امیرکبیر شک نکنید) ولی تو آیتی خب امیرکبیر بیشتر کار میکنه... فک میکنم تهران اصلا گرایش شبکه نداره (مهسا خانم؟)
دقیقا!
کلا که سخت افزار تهران از شریف هم قوی تره حتی.(از نظر رتبه قبولی نمیگم ها!) ولی نرم افزارش خیلی بعد از شریفه! اما از امیرکبیر بهتره. ولی امیرکبیر هم خوبه.
ولی تو آی تی دانشگاه تهران واقعا واقعا ضعیفه!
بعد از شریف امیرکبیر خیلی خوبه.
تهران واسه ارشد آی تی فقط خود آی تی رو داره و شبکه رو نداره.
(در سطح ارشد هم هوش مصنوعی تهران اوله کلا و از همه جا قوی تره)

بعد اینکه منم تایید میکنم این حرف آقا سعید رو که اصلا اینقدر تفکیک شده به این رشته ها نگاه نکنید!واقعا سخت افزار و نرم افزار و آی تی اینقدر حوزه هاشون با هم اشتراک داره که...
مهندس نرم افزار برنامه نویس نیست!
مهندس سخت افزار و آی تی هم بدون بلد بودن برنامه نویسی که نمیتونن کاری کنن که!
کلا زیادتر با دانشجوهای این رشته ها (حتی الامکان دانشجوهای غیر سال اولی!) مشورت کنید و سعی کنید بیشتر بشناسید این رشته هارو!

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

درحد اینکه بدونیم چه واحد هایی رو باید واسه هرکودم بگذرونیم کافی نیست!؟
-------
من دیدما! شبکه های کامپیوتری 1 و 2 توی نرم افزار هست!
-------
ولی خب... چرا کسی درمورد درآمد ها صحبت نمیکنه! بالاخره باید نون هم بخوریم!

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Moose :
درحد اینکه بدونیم چه واحد هایی رو باید واسه هرکودم بگذرونیم کافی نیست!؟
-------
من دیدما! شبکه های کامپیوتری 1 و 2 توی نرم افزار هست!
نه خب! هرچی بیشتر اطلاعات بگیری که بهتره؛ تازه از پستات به نظر میومد نمیدونی چه واحدهایی رو واسه هرکدام باید برداری.
چه دانشگاهی درس شبکه2 برای نرم افزار داشته؟

به نقل از Moose :
ولی خب... چرا کسی درمورد درآمد ها صحبت نمیکنه! بالاخره باید نون هم بخوریم!

نون خوردن که بستگی به کار بلد بودن و مهارت (و البته زرنگی) داره. اگه تو دوران دانشجویی خوب عمل کنی انشالله پول هم خوب در میاری

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

آقا من نرم افزارم! تو چارتمون هم شبکه2 نیست!
شما از کجا اطلاعات میگیرین؟
بعد کافی هم نیست اصلا! مثلا من یه وقتی فکر میکردم عاشق شبکه م!بعد میدیدم تو درسهای نرم افزار درس شبکه هست میگفتم ایول!درحالی که از رو اسم درس که نمیشه فهمید چیه که!

من یه کم هم میخوام بترسونم کسانی رو که میخوان بیان کامپیوتر!
واسه اینکه ترغیب بشن برن زیادتر اطلاعات جمع کنن و با اطلاعات بیشتر انتخاب کنن!
یه عالمه از بچه های ما آخر ترم2 به این نتیجه رسیدن که شناختشون موقع انتخاب رشته کاملا غلط بوده و اصلا چیزی نبوده که اونا میخواستن. این باعث شد افسرده شن یا کلا دیگه کاری به کار درسها نداشته باشن.درسهای کامپیوتر واقعا سنگینن!به خاطر اینکه کلی پروژه دارن که هر پروژه چند روز وقت و زندگی و خواب و خوراک آدمو میگیره. کسی اگر عاشق این رشته نباشه واقعا کم میاره!
خروجی دانشکده ما به دانشکده صنایع خیلی زیاده! اینکه چرا هرکی تغییر رشته میده از رشته ما میره صنایع رو نمیدونم. ولی اینکه چرا از کامپیوتر تغییر رشته میدنو میدونم!
یکی از دوستهام ترم8 تازه تغییر رشته داد به صنایع!!! الان قشنگ یه 3سال دیگه باید درس بخونه تا فارغ التحصیل بشه!

آدم از دیدن اسم درسها نمیتونه رشته رو واقعا بشناسه...

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

آقا درسته یه اشتباه کوچیک پیش اومده بود! شبکه های کامپیوتری نبود!
------------
خب چرا درست راهنمایی نمیکنید!؟ منظورم واضح بود! شایدم سوال من مشکل داره!
مهندس های نرم افزار چیکاره میشن؟!
کسایی که آیتی میخونن گرایش شبکه چیکاره میشن؟!
و اینکه فرق کسی که نرم افزار میخونه و مدرک شبکه از آموزشگاه داره با کسی که گرایش شبکه ی آیتی خونده چیه؟!

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

محیط کارای این دو رشته اغلب تو شرکتای خصوصیه، شرکتایی که در حوزه های مختلف کار میکنن. این که چه کاره میشن هم بستگی به خود طرف داره خب. زیاد در مورد بازار کار و اینکه دقیقا چیکاره میشن مهندسا اطلاعی ندارم. ابتدایی ترین شغل برنامه نویسیه. مهندسای نرم افزار میتونن مراحل طراحی نرم افزار رو انجام بدن یا تو پروژه های نزدیک تر به علم روز تو کارای تحقیقاتی شرکت کنن.
ایضا در مورد شغلای شبکه هم اطلاع دقیقی ندارم. ولی کارای مربوط به طراحی و پیاده سازی انواع شبکه ها در انواع مکان ها رو انجام میدن (+کارای تخقیقاتی که زیاد هم فک نمیکنم باشن). ارشد شبکه اطلاعات بیشتری نسبت به یه CCNP داره ولی اینکه این اطلاعات چقدر به درد کاری که انجام میده میخوره بسته به کارش داره چون برای گرفتن ارشد تحقیقات آکادمیک بیشتر انجام میشه مثلا میان روی یه روش برای بهینه سازی شبکه در برابر فلان خطای ممکن کلی کار میکنن یا میخان فلان پروتکل رو از نظر امنیتی تحلیل و در صورت امکان بهینه سازی کنن و خیلی از این کارای تحقیقاتی. راستش خیلی اطلاع ندارم مباحث CCNP تا چه حد پیشرفته است. اگه خودت از مباحث ccnp یا ccna اطلاع داری بگو.

saeron

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بابل
شهر
بابل
دانشگاه
امیرکبیر(پلی تکنیک تهران)
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- سخت افزار

به نظر من اینکه بخوای تو رشته کامپیوتر دووم بیاری یا نه کلا به علاقه مربوط میشه. من اولش به طور رندم اومدم این رشته بعد از مدتی از درسا خوشم اومد ولی سخت گیری ها و عقب بودن از بقیه داشت نا امیدم میکرد ترمای اول. ولی حالا که میبینم هم تو این چند سال اون چیزا رو یاد گرفتم هم کاربردشو دیدم و وارد کار شدم خیلی راضی ام. :بی دی
در مورد شبکه هم فکر کنم شبکه های کامپیوتری یک و آزش به علاوه کمی شبکه دو اگه خوب تدریس بشه در حد یه نت ورک پلاس و سی سی ان ای مطلب توش هست. ولی بالاتر از اونو اطلاعاتی ندارم در موردش.

بالا