• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کار اختیاری و کسب تجربه

• شروع کننده موضوع

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
تو بعضی کشورها،خصوصا کشورهای غربی،بچه هایی که به سن 18 سالگی میرسن کار میکنن و پول درمیارن.این کار هم ممکنه کارای ساده ای مثل شستن ظرف های یه رستوران،کار توی یه مغازه،یا هرکاری باشه که اون شخص میدونه توش مهارت داره.

حتی گاهی برای خریدن یه گوشی یا وسیله یه کار موقت میگیرن تا چیزی که میخرن حاصل کار خودشون باشه.خونواده هاشونم تقریبا این رو از 18
ساله ها به عنوان یه وظیفه و از زیر 18 ساله ها بعنوان یه راه برای کمک استقبال میکنن.

نتیجه این تلاش علاوه بر پول درآوردن اینه که شخص با جهان بیرون ارتباط نزدیکتری رو پیدا میکنه،تجربه به دست میاره،مستقل میشه و در نتیجه

افکار و هدف گذاری هاش بهینه تر و منسجم تر میشه.

اما تو کشور ما کاملا برعکس،اتفاقا کار نکردن تو این سن یه هنر محسوب میشه.طوری که اگه بخصوص جنس من تو سن 18سالگی کار کنه

نه تنها دید خوبی بهش نخواهند داشت که ترحم میکنن که مثلا والدینش چه بی فکرن.

به نظر میاد تعریف کار توی جامعه ما فقط تو شغل خلاصه شده.به این ترتیب ما در طول زمان عادت میکنیم از روش های ساده پول درآوردن،

از کارهایی که شغلمون نیستن اما انجامشون پول خوب یا حتی حس خوبی به ما میده غافل میشیم.در حالیکه اگه فرصت امتحان و به عهده

گرفتن مسئولیت داشتیم خیلی بیشتر قدر پولمون رو میدونستیم و شمه اقتصادیمون قویتر میشد و شاید هم قدری از لوس بودن ها کم میشد.

بین بچه ها کسی هست که تجربه کار کردن داشته باشه؟

فکر میکنید چرا جامعه ما اینطور نیست؟

و فکر میکنید اگه موقعیتش باشه از پس انجام چه کاری برمیایید؟

Ham!D ShojaE

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان جابرابن‌حیان
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی آی‌تی
پاسخ : کار اختیاری و کسب تجربه

اممم... یکی از دلایلش؛ نبود محیط کاری مناسب برای کارهای موقّت نیست؟

• شروع کننده موضوع

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

حمید حتما نباید محیط داشت که

گاهی میشه یه کار رو از اتاقت شروع کنی

نیلوفر اصلا حرفتو قبول ندارم.نمیدونم چرا عادت داری برا هرچیزی یه سن بگی.این اصلا لزوما کار دائم یا خیلی شاخی نیست که از پس یه آدم 15

ساله برنیاد.اینقد دخترارو دست کم گرفتید خسته نشدید؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از یغما :
بین بچه ها کسی هست که تجربه کار کردن داشته باشه؟

فکر میکنید چرا جامعه ما اینطور نیست؟

و فکر میکنید اگه موقعیتش باشه از پس انجام چه کاری برمیایید؟

مرسی بابت تاپیک. من تجربه دارم. و اصلا هم اشکالی نمیبینم در این کار

تابستانی که میرفتم کلاس اول دبیرستان، تو یه مغازه که کارش فروش اجناس لوکس بود کار میکردم، ماهی هم حدود 200 تومن میگرفتم

من از اینکه پدر و مادرم قرار باشه پول بدن بهم بدم میاد. واسه همین تا جایی که بتونم، حتی برای خرید کتابای کمک درسی و ... ازشون پول نمیگیرم.

تابستونی که میرفتم دوم رو با یه شرکت مهندسی کامپیوتر کار می کردم و کارای لینوکسی و ... شون رو انجام میدادم ... ماهی هم حدود 400 میومد

تابستونی که میخواستم برم سوم رو با یه شرکت تولید utm و firewall غیر مستقیم و از راه دور کار کردم ؛ این دفعه رسما بعنوان یک متخصص! یعنی به کارمندا و مهندساشون bsd یاد میدادم و ... الحمدلله هنوزم از آثار مثبتش در کارت اعتباریم موجوده :-"

پ . ن : تو اون مغازه هه، نقش مهمی داشتم : حمّال با تشدید. :D

• شروع کننده موضوع

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

خب میشه واکنش اولیه پدر مادرتو راجع به اولین روز اولین کار یا اطرافیان رو بگی؟؟

این خیلی خوبه...یعنی حتی تو بعضی کشورها یه قانونِ.راستش منم دوس دارم با پول خودم یه وسیله مورد نیازمو بخرم یا مثلا حتی باش

سرمایه گذاری کنم :-"(زهی خیال باطل) یا وقتی به پدر و مادرم کادو میدم دیگه پول خودشون رو به خودشون هدیه ندم.

میشه تاثیر این کاراتو_بجز تاثیر مالی_بگی؟

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

در کشورهای خارجی؛ بچه ها طوری تربیت می شن که هیچ گونه وابستگی مالی و فکری ای به خانوادشون در سن بلوغ، ۱۸سالگی ، نداشته باشن.
اما در کشور ما؛ خانواده روی فرزندانش خیلی تمرکز داره، وابستگی شدید هست، و اکثر خانواده ها ، حتی تاب و تحمل این رو که به فرزندشون بگن که از حالا دستش تو جیب خودشه، و خودش باید خرجش رو دربیاره ندارن! به علاوه ی اینکه کمتر خانواده ای میذاره فرزندش؛ خودش برای زندگی خودش تصمیم بگیره.
می خوام بگم خانواده های ایرانی و نوع تربیت ـشون، از جمله عواملی هستن که باعث می شن در ایران، یک فرد 18 ساله، یک فرد آماده برای کار، و آماده برای زندگی فردی نباشه و بطور کامل به بلوغ فکری و اجتماعی نرسه!
همین. یکی از مهم ترین عواملش عرف و سنت و فرهنگ جامعه و خانواده ها، و به علاوه ی اینکه خود جامعه ، بستر مناسب رو برای کار ، فراهم نکرده.

• شروع کننده موضوع

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

پست بالایی

قبول دارم.اما حالا من یا تو بخوایم این قانون رو عوضش کنیم چیکار باید کنیم؟

ما ابزار لازم داریم بیشتر یا محیط؟یا نه هیچکدوم.فقط لازم داریم از این پیله ضخیم حفاظت مالی خونواده و لوس بار اومدن های اجباری دور شیم؟

جالبه تو ایران یه پدر و مادر تا لحظه مرگ باید از فرزندشون پشتیبانی مالی کنن.تو عروسی دانشگاه و ....

قبول کنیم این وابستگی هر روز بیشتر میشه.ما هر چیزی داریم اما بدون کوچکترین تلاشی به دستشون آوردیم.

فک میکنید با این وضع تو محیط کار دووم بیاریم؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از یغما :
خب میشه واکنش اولیه پدر مادرتو راجع به اولین روز اولین کار یا اطرافیان رو بگی؟؟

میشه تاثیر این کاراتو_بجز تاثیر مالی_بگی؟
با کمال میل! :D
پدر و مادرم فکرشون شبیه خودمه ؛ یعنی موافق بودن. و من فهمیدم که هدفشون از این موافقت چند چیز بود ...
1. من به درس خوندن اهمیت نمیدادم! اولین هدفشون این بود که بگن ببین درس نخونی وضعیت اینه ها ! :D
2. دومین هدفشون این بود که "رو پای خودم وایسادن" رو یاد بگیرم!

حالا تاثیراتش ...

1. احساس خیلی خیلی خوبی داره. یعنی یه غرور باحالی میاد سراغ آدم ... ( کاذب نه ها ! )
2. آدم میفهمه درس نخونه، چه وضعی داره! جایی که من کار می کردم، صبح ساعت 8:30 اونجا بودیم، شب ساعت 11 تموم میشد! یعنی واقعا می مُردم تو این مدت! از طرفی توی اون شرکت ها ، واقعا با آدم های نفهمی سر و کله می زدم!
3. وقت آدم بیهوده هدر نمیره.
4. علاوه بر اینکه درس میدادم، در حین درس دادن حتی خودمم یه چیزای جدیدی یاد میگرفتم!
5. اجتماعی تر شدم. تو محیط های جدید احساس می کردم راحت ترم و راحت تر می تونم ارتباط برقرار کنم. این واقعا خیلی مهم بود.
و ...

حالا تاثیرات مالیش :
1. با زور بازوی خودم یه آیپاد خریدم :-"
2. از مجموعه پول هایی که در آوردم، چند تا سرور خوب خریدم. به خاطر همین، الانم که وقت کار کردن ندارم، در آمد اونا میاد ...
3. رسما مستقل و اینا شدم :D یعنی دیگه ریالی هم از بابام اینا نمیگیرم. قبلا میخواستم یه کتاب بخرم، باید میرفتم و ازشون پول می خواستم. خوب این خیلی اذیتم میکرد. احساس بدی داشتم. خداییش بابام اینا هم راحت پولو میدادنا ... یعنی الانم بخوام کم نمیذارن. اما عوضش الان فکرم آزاد تره.
و ...

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

@یغما : عوض کردنش که خیلی سخته؛ چون به هر حال جزئی از فرهنگمون شده!
اگه قراره چیزی درست بشه، باید یه دور ری ست کنیم فرهنگمون رو!
اگر نسل جوان، که قراره خانواده های بعدی رو تشکیل بدن، این تفکر درشون از بین بره، بنظرم درست می شه همه چی.
به بچه ها از همون کودکی یاد داده بشه که چطور بتونن با یک مقدار معین پول توجیبی شون، یه ماه رو سر بکنن، خرید بکنن، و به این ترتیب تفکر اقتصادی رو در اون ها تقویت کنن، بنظر من تا حد خیلی خوبی درست می شه این تفکر.
یک مورد دیگه هم هست، اینکه جوون ها باید بفهمن که اگر هم کار می کنن، این کارشون به درس و آیندشون لطمه نزنه. یعنی بفهمنن که برای گذروندن زندگی باید کار کنن، نه اینکه آینده شون رو هم با همین کار پیش ببرن!

• شروع کننده موضوع

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

ویدا:

گاهی خونواده اگه ببینه مثلا مصممی شاید اولش مخالف باشه اما به مرور حتی حمایتت میکنه.گاهی لازمِ سختی کشید خب.همیشه

قرار نیست خونواده و همه شرایط مهیا باشه.

دوستی داشتم تو مدرسه تابلوهای قشنگی میساخت.خیلی قشنگ.بعد همه مدرسه ازش میخریدن.به مرور تمام بچه ها برا کسی میخواستن

کادو بگیرن از همونا میخوریدن.در نتیجه طرحاش رو بیشتر کرد.نتیجش این شد که حتی خونوادش موافقت کردن بره هنر بخونه از ریاضی.

ehem ehem :-": چرا به فکر سرمایه گذاری نیفتادی؟

الان بنظرت من دانشجو بخوام کنار درسم کار کنم چیکار کنم؟

Toobiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

نه تنها خانواده ها،که خود فرزندا هم تو خانواده خیلی تمایلی به این کار ندارن،چون نه فرهنگش جا افتاده(حتی بیان هم نشده،چه برسه به جا افتادن) نه خیلی دیدن که اگه مستقل باشن بهتره...
همیشه خانواده ها این تصورو ایجاد کردن که اگه یه روز نباشن بچه ها عمرا نمیتونن به اصطلاح گلیم خودشونو از آب بکشن بیرون...
از طرفی هم نبود فضای مناسب برا کاره... اگه یکی بخواد کار کنه همه به چشم دلسوزی نگاش میکنن و فکر میکنن چه مشکلی داره که دنباله کاره... یا اصن کار به راحتی پیدا نمیشه،چون این رفتار زیاد جا نیفتاده نمیتونن راحت کار پیدا کنن...
تو کشورایی که این فرهنگ جا افتاده بچه ها کار کردن همسن هاشونو می بینن،نه فقط تو دور وریاشون،تو تمام رسانه ها و کل اجتماعشون این مسئله هست،ایده می گیرن و خودشونم مشتاق میشن...

ما فکر کنم تنها کاری که می تونیم بکنیم اینه که اول خودمون این موضوعو با خانواده هامون مطرح کنیم و باهاشون منطقی حرف بزنیم ومزایای این کارو بگیم،حتما مخالفت های زیادی میشه از این قبیل که:"نه،تو فعلا به درسِت برس،وقت واسه کار هست" یا "کار نیست که،چیکار میخوای بکنی" یا...
ولی به عنوان اولین نسل چیز عجیبی نیس... فکر کنم بهتر از هیچی باشه...
و تو نسل بعد که بچه هامونن اینو جا بندازیم...

مثلا خیلی از المپیادی ها که همسن ما اند دارن درس میدن،نمونه ش دوست خودم که الان داره تو مدرسه مون درس میده... یا یکی دیگه از دوستام داره شیمی کنکور با چند نفر کار می کنه... اینجور کارا کم کم داره جا میفته،بقیه شم میشه جا انداخت...

• شروع کننده موضوع

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

به نظرتون از چه کارایی میشه شروع کرد؟ چقدر باید جسارت داشت؟چقدر مهارت لازمِ؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از یغما :
گاهی خونواده اگه ببینه مثلا مصممی شاید اولش مخالف باشه اما به مرور حتی حمایتت میکنه.گاهی لازمِ سختی کشید خب.همیشه

قرار نیست خونواده و همه شرایط مهیا باشه.

ehem ehem :-": چرا به فکر سرمایه گذاری نیفتادی؟

الان بنظرت من دانشجو بخوام کنار درسم کار کنم چیکار کنم؟
؛
اوایل، مادربزرگ و چند تن از دوستانم تحقیر و تمسخرم می کردن. میگفتن مگه چیزی کم داری؟ مشکلت چیه ؟
---
+ سرمایه گذاری مثلا روی چی؟ :-? این کار منم یه جورایی سرمایه گذاریه دیگه :-? سرور میخرم، کانفیگ می کنم و میفروشم. اون سروری که میخرم سرمایه گذاری محسوب میشه !

باید ببینی تو چه زمینه ای علاقه داری ؛ توان داری.

مثلا یکی هست تو شهر ما، دانشجو. بعد این ریاضی رو خیلی قشنگ درس میده. یه زمان اعلامیه و اینا زده بود دور و بر مدارس و دانشگاه ها و اینا. یکی از بچه های ما رفت پیشش. دید خوبه. کم کم و کم کم شاگرداش زیاد شدن. الان نقریبا اکثر تجربی های ما میرن پیشش. بعد بچه های مدارس دیگه دیدن عجب! بچه های فلان مدرسه میرن پیش یارو. اونا هم رفتن. الان فک نکنم وقت بده به کسی!

در کل به توان و علاقه و تخصصت بستگی داره.

علاقه من تو کامپیوتر و شبکه و اینا بود ؛

ممکنه یکی بتونه خوب درس بده
یکی بتونه تو نت کار کنه
یکی بتونه گوشی تعمیر کنه
و ...

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

خب خدا رو شجر خانواده من با كار كردن من مشكل نداشتن
ولي مشكلاتي هست كه نمي شه ازش گذشت
من مثلن يه ساله پيش تصميم گرفتم كار كنم. ولي فاجعه بود رفتم مك دونالدذ كي اف سي پيتزا هات و كلي جايه ديگه ولي چون مالايايي نبودم بهم كار ندادن
رفتم يه رستوران ايراني ولي اونجا هم جاره مناسبي نبود يعني طرف از من داشت رسمن بي گاري مي كشيد ساعتي فقط ٥ رينگت ٧. روزه هفته روزي ٥ ساعت
خب خيلي كم بود و من بعدش مي مردم از خستگي بعد خب ٢ هفته رفتم بعد تصميم گرفتم با پولي كه بدست اوردم ٥ تا كتاب بخرم كه به كامپيوتر ساينس مربوط باشه و به اين ترتيب حداقل علممو زياد كنم

كار نيمه وقت كردن وقتي ارزش داره كه به درست صدمه نزنه و در عين حال درعمدش حداقل خرج رفتو امدتو بده

• شروع کننده موضوع

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

به عنوان مثال من میخوام یه کاری رو شروع کنم و خب اولین کار من هست.

بنظرتون چه حداقل هایی رو لازم دارم؟

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

من فکر می کنم مستقل بار آوردن فرزندان خیلی مهم ه اما رها کردن اون ها از قید و بند های عاطفی و جدایی کامل از خانواده در ١٨ سالگی نه.
اما در مورد کار، به گمان من یکی از دلایل مخالفت خانواده ها با کار بچه ها علاوه بر اون هایی که گفته شد، وجود یه سری تفکرات به ویژه در مورد جنس مونث، هست.
+
برای شروع کار می شه از ساده ترین امکانات استفاده کرد، حداقل توانایی ها مثلا انجام کارهای تایپی.
گاهی فرد یه سری مهارت داره که می تونه از اون ها استفاده کنه و کاری رو آغاز کنه. به عنوان مثال فردی که مهارت عکاسی داره می تونه به عنوان خبرنگار مشغول به کار شه.
ضمن این که به نظر من باید برای شروع فرد قانع باشه و زیاده خواهی نکنه.

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

من خیلی دوست دارم که خودم بتونم پول دربیارم خیلی کارها هم بلدم و میتونم انجام بدم مخصوصا کارای هنری . مثلا خیلیا بهم گفتن واسه شون دستبند ببافم و این حرفا ولی خانواده اصـــــلا موافق نیستن میگن تو همون درستو بخون ...

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

فکر کنم یکی از دلایلی که خانواده ها نمیزارن بچه ها کار کنن اینه که کار آسون تر از درس خوندنه !
هم پاداش عملت رو زودتر میبینی
هم یه تایم خواصی داره و بعدش آزادی نه اینکه صبح مدرسه بعدش تا شب تکلیفاش
و خیلی دلایل دیگه
خب وقتی تو این شرایط یکی وارد بازار کار بشه کم کم از محیط علمی خارج میشه معمولا
من دیدم به خیلی از دانشجو ها پیشنهاد می کنن درس رو ادامه بده همیشه کار هست

من خودم چند تا تجربه داشتم
یه سال تابستون لوله کشی کار کردم
یه سال قبل عید لباس میفروختم
و یه پیشنهاد تخصصی هم داشتم که قرار بود تو یه پروژه بازی سازی کمک کنم که مشاورین نذاشتن
بعد از کنکور هم به احتمال زیاد به تدریس روی میارم

بنظرم جدا از بعد مالیش انسان هر کاری رو یاد بگیره سود کرده و به سختی اون موقعش میرزه

اما تو جامعه ی ما چون اکثریت کارکنان مرد هستن و تعامل بین دو جنس به خوبی شکل نگرفته محیط برای خانوم ها در اکثر مشاغل مناسب نیست

• شروع کننده موضوع

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

ولی من فک میکنم اینکه بشینیم و بگیم خب بسترش فراهم نیست و اینا صرفا برا اینه که خودمون رو توجیه و راحت کنیم.

لااقل تابستون ها رو میشه کار کرد که برای بچه های مدرسه ای،وقتی ام دانشجویی وقت آزاد به مراتب بیشتره

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

ببينيد الان جو جامعه اصلا يه طورى شده كه يه دختر دانشجو( چه برسه پايينتر !) نميتونه بيرون كار كنه
يهنى بايد كلى بگرده دنبال يه محيط كارى
اما مثلا ميتونه تو خونه به طور غير مستقيم كار كنه
براى اين كار هم همت خودش لازمه هم رضايت پدر و مادر
مثلا خود من همت زيادى ندارم وگرنه كار هاى هنرى خوب بلدم و تو تابستون ميتونم انجام بدم
مثلا من پيارسال كه تو كانون پرورش. فكرى كلاس ميرفتم
پايان تابستون يه نمايشگاهى برگزار شد طه كارهاى هنرى رو ميزاشتن مردم ميديدن
و اگه خوششون ميومد ميتونستن بخرن
يكسرى كارها هم فروخته شد حتى

بالا