• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونه یک دانشجو شویم؟!

آیا فهمیدین چجوری باید یه دانشجو بشین؟!

• رای‌دهندگان
    480

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
من حس می کنم شما خیلی تمرکز کردین رو معدل :D
که تا حدودی خوبه ولی ممکنه همین ترم اول بخورین به توره استادی که مثلا رندوم نمره میده !
یا اصن درس حسابی تصحیح نمی کنه و ‌.‌‌...:|
البته ان شالله که اینطور نباشه ولی خب بالاخره ممکنه اون نمره ای که مد نظرتون هست رو به دست نیارین و بخوره تو ذوقتون:D
فک کنم این که تلاشتون رو بزارین رو این که بیشترین یادگیری رو داشته باشین مخصوصا همون سره کلاس خیلی موثر تر باشه
نمره خوب هم پشتش میاد اصولا;;)(;
من هربار روی یه موضوعی تمرکز میکنم.مثلا یه بار سلام:))...یه بار اساتید...یه بار معدل...

اتفاقا خودم به همین معتقدم که یادگیری مهم تره....اینکه از دانشگاه اومدی بیرون چیزی برای گفتن داشته باشی...به اندازه ی همون مدرکی که بهم میدن فقط بلد نباشم...فراتر باشم.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی
معدل الف با رنک فرقش تو چیه؟

بعد اینکه کلاسایی که من میرم و واحدایی که میگذرونم مگه با کناریم فرق نداره...بعد چطوری یکی میشه رنک؟...بالاخره تفاوته تو درسایی که هر کدوم از ماها میخونیم...اصلا معیار خوبی نیست.

۱۰٪ برتر ورودی رنک حساب می‌شن حالا بسته به تعداد ورودی.
کل پوینت رنک هم سهمیه مستقیم ارشد شدنه. (حالا توی رزومه هم شاید بشه بیانش کرد و مزیت حساب بشه)
و نه، بر خلاف تصورت توی رشته خودت چندان واحداتون فرق نداره (ممکنه مثلا دو دسته باشین و ترتیب برداشتن درسای هر دسته فرق کنه) و یه چارت پیشنهادی وجود داره که نباید ازش زیاد دور بشی، فقط دروس اختیاری رو متفاوت می‌شه برداشت و هرکی ایده‌های مزخرف بزنه توی به هم ریختن چارت دیگه پای خودشه گند خوردن توی معدلش :))
و رنک اونقدرا اهمیت نداره حالا جز همون مسئله ارشد فقط همکلاسیات شب امتحانا با فرض این که همه چی رو بهتر بلدی بیشتر میان سراغت :د
۱۸-۱۹ واحد بیشتر برداشتن هم عاقلانه نیست، نکنید :د ترمی میانگین ۱۸ واحد پاس کنین و نیوفتین چیزی رو به مشکلات سنوات هم نمی‌خورین.

abk

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ش.م
شهر
TBZ
فقط یه موضوعی که الان تو ذهنمه و لازم دیدم اشاره کنم !
بیشتر برای دانشجویان کامپیوتر ( چون درس هاشون اکثرا پروژه و تمرین بزرگ داره (که نیاز به تحویل داشته باشه ))
ببینین اگه دانشکده ی آیندتون یه چی شبیه دانشکده ما باشه ، احتمال خیلی خوبی 3-4 نفر تو دانشکده هستن که اکثر درسای فعلی و آینده ، اونا حل التمرین شمان(اشتراک درسا ، نه اینکه فقط این 3-4 نفر ) !
خب 2 رویکرد هست که میتونین پیش بگیرین !
1- خیلی بهشون نزدیک بشین و رفاقت این حرفا و به موقعش موقع تحویل پروژه و تمرین و غیره اون باعث شه چندین و چند نمره بگیرین ( بعضا پروژه تحویل نداده ولی گرفته ) (خودمم تو این 4 ترم بوده که پروژه ای زیاد نمره بگیرم )
2- رفتار خیلی معمولی و منطقی داشته باشین ( در صورت لزوم باهشون زیاد صحبت کنین و سوال بپرسین ) ولی خب این باعث میشه که پس فردا یک آدم غیر منطقی و سخت گیر ،فلان پروژتون رو تحویل بگیره و مثلا درسی که باید بشی 18 به خاطر اون حل تمرینه و سختگیری بیجاش بشین 10 (معماری کامپیوتر خودم :) )
خب حق انتخاب دارین واقعا میتونین آدم عوضی ای باشین و حق بقیه دانشجو ها و ... رو بخورین و از معدل بالا و شاخیتتون لذت ببرین :)
ولی میتونین هم بعضی جا ها نقص دستگاهو بپذیرین یا با نمره ی یکم کمترتون کنار بیاین یا 3-4 برابر اونا تلاش کنین که نمره ی مشابهشون رو بدست بیارین :)
و خب این قضیه (متاسفانه ) به نمره ختم نمیشه ! پس فردا مثلا تو ای که 20 شدی و مطمئنی لیاقت حل تمرینی درس a داری درخواست میدی ! ولی میبینی از بین اون 10-15 نفر ، 4 نفر که از تو پایین ترن صرفا به خاطر دوستی با اون "یک نفر شاخ" حل تمرین میشن و خب تو جایی نداری !
از حل تمرینی گرفته تا فرصت های شغلی و تحقیقاتی !
مصداق بارز رابطه برای فایده رو تو دانشگاه میبینین :)
قضیه این حل التمرین چیه؟ دانشجوی دستیار استاد؟!:D
حدود اختیاراتش چقدر هست؟ می تونه نمره بده یا یکی رو بندازه؟

• لایک
امتیازات: fteh

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
TA چیه؟
بعد از چه ترمی میشه شد؟
شرایطش چیه؟

miena.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
فناوری اطلاعات سلامت
اینستاگرام
میشه کارایی هاشو بگید بچه ها؟(جدای از پایان نامه)
ما معمولا شنیدیم پایان نامه و اینا رو کمک میکنه.
بهت برنامه می ده
راهنمایی واسه کارای پایان نامه
توی ارزش یابی تاثیر داره
و
...

abk

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ش.م
شهر
TBZ
معمولن 2 نمره دست حل تمرینه حالا یه اون دو نمره مضاف بر 20 نمره اس (نمی دونم از مصاف درست استفاده کردم یا نه :-")یا این که جز 20 نمره اس
اختیاراتش چندان زباد نیس ولی اگه استاد به حرفش گوش کنه می تونه گاهی براتون ریش سفیدی کنه
همه استادا دارن؟ بعد اینا خرخونای کلاسن یا سال بالایی ها هستن؟ به جای استاد میان حل تمرین می کنن یا بیرون از کلاسن؟

• لایک

اُمـــــــیـــــــــد :)

کاربر خیلی حرفه ای
نام مرکز سمپاد
ش.د.غ یکم
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
سه ماه المپ نجوم خوندم
رشته دانشگاه
مهندس کامپیوتر
من نیاز ب مشاوره خصوصی دارم ... این جا نمی خوام مطرحش کنم .
خواهش می کنم از کسی که احساس می کنه یه بکگراند مذهبی داره بیاد خصوصی چندین سوال مهم دارم...
پیشاپیش متشکرم .

abk

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ش.م
شهر
TBZ
این TA و RA که تو پذیرش گرفتن خیلی کمک میکنه چطور میشه شد؟

• لایک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
فک میکنم رشته های انسانی همچین مفهومی رو ندارن اصلن:D من از دوستام پرسیدم که حتی حقوق میخوندن :D حالا اقتصادو اینا رو نمیدونم دیگه
ما هم اکثرا نمیدونیم چی هس اصن . بعد یکی از ورودی هامون به همکلاسیای دبیرستانش ( :| )اعلام کرده TA شده :-" چکار میکنه براتون‌؟ :-" این دختره ادمین گروهه صرفا :))

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی
این TA و RA که تو پذیرش گرفتن خیلی کمک میکنه چطور میشه شد؟
میری اتاق استاد بعد صداتو نازک می‌کنی میگی اســـتاد ؛؛؛؛؛؛؛)
- O_o:rolleyes:
+ میشه من تی‌ای‌تون بشم؟;;);;);;)
- اوکی.:rolleyes:

اگه پسری که باید بشینی سر کلاسا خوب گوش کنی و آخر ترم هم راضی باشه‌ ازت. بعد میری به استاد درخواست تی‌ای شدن می‌دی.

در مورد تی‌ای من یه سری چیزا بهتون بگم؛ توی یه سری از واحدا استاد کار خاصی نمی‌کنه و خب تی‌ای هم می‌تونه کاری نکنه ولی خب کسایی که اون واحد رو می‌خوان پاس کنن چه بهتر که یاد بگیرن درس رو و با پایه‌ی خوب بیان بالا. کلا تی‌ای بیخیالی نشین در آینده.
ما این ترم یکی از واحدامون اینطوری بود که 9 نمره دست تی‌ای بود و ازون ور هم یکی دیگه از واحدامون 0 نمره دست تی‌ای بود. کلا سعی کنید تی‌ای خوبی باشید ولی همینطوری نمره ندید چون بعدا متوجه می‌شن ملت چه کلاهی سرشون رفته اگه خوب یاد نگیرن درس رو.
دیگه این‌که تی‌ای شدن دنگ و فنگ داره یکم هم بهتون پول می‌دن که اصلا نمی‌صرفه ولی خب شما ترم سه که بشید می‌تونید تی‌ای بشید و تا اون موقع چم و خم کار تا حد خوبی دستتون اومده.

ریسرچ‌اسیستنت هم فعلا زوده. کلا ترم اول خنده‌داره به فکر ریسرچ باشید. یکم بگذره خودتون می‌فهمید چرا. در کل تا عادت کنید به مدل دانشگاه وقت می‌بره و هروقت عادت کردید اون موقع به فکر تی‌ای شدن و ... باشید.

@abk
تیچر اسیستنت کمک معلم، استاد حل‌ تمرین یا هر اسم دیگه ای.

آخرین ویرایش:

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری
فک میکنم رشته های انسانی همچین مفهومی رو ندارن اصلن:D من از دوستام پرسیدم که حتی حقوق میخوندن :D حالا اقتصادو اینا رو نمیدونم دیگه
آخه درس های اکثر رشته های انسانی درس های مفهومی یا به نوعی متنی هستند. با چیزی به اسم مسئله رو به رو نیستید. اما خب مثلا اقتصاد باید ریاضی و آمار و خرد و کلان و سنجی و اینا پاس کنن که مسئله س. ریاضیاته. اینجور درس ها حل تمرین دارن.

abk

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ش.م
شهر
TBZ
میری اتاق استاد بعد صداتو نازک می‌کنی میگی اســـتاد ؛؛؛؛؛؛؛)
- O_o:rolleyes:
+ میشه من تی‌ای‌تون بشم؟;;);;);;)
- اوکی.:rolleyes:

اگه پسری که باید بشینی سر کلاسا خوب گوش کنی و آخر ترم هم راضی باشه‌ ازت. بعد میری به استاد درخواست تی‌ای شدن می‌دی.

در مورد تی‌ای من یه سری چیزا بهتون بگم؛ توی یه سری از واحدا استاد کار خاصی نمی‌کنه و خب تی‌ای هم می‌تونه کاری نکنه ولی خب کسایی که اون واحد رو می‌خوان پاس کنن چه بهتر که یاد بگیرن درس رو و با پایه‌ی خوب بیان بالا. کلا تی‌ای بیخیالی نشین در آینده.
ما این ترم یکی از واحدامون اینطوری بود که 9 نمره دست تی‌ای بود و ازون ور هم یکی دیگه از واحدامون 0 نمره دست تی‌ای بود. کلا سعی کنید تی‌ای خوبی باشید ولی همینطوری نمره ندید چون بعدا متوجه می‌شن ملت چه کلاهی سرشون رفته اگه خوب یاد نگیرن درس رو.
دیگه این‌که تی‌ای شدن دنگ و فنگ داره یکم هم بهتون پول می‌دن که اصلا نمی‌صرفه ولی خب شما ترم سه که بشید می‌تونید تی‌ای بشید و تا اون موقع چم و خم کار تا حد خوبی دستتون اومده.

ریسرچ‌اسیستنت هم فعلا زوده. کلا ترم اول خنده‌داره به فکر ریسرچ باشید. یکم بگذره خودتون می‌فهمید چرا. در کل تا عادت کنید به مدل دانشگاه وقت می‌بره و هروقت عادت کردید اون موقع به فکر تی‌ای شدن و ... باشید.
TA فارسیش همون حل التمرینه؟ :D

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام
یک پیشنهاد در مورد کتاب خریدن یا نخریدن به کسایی که میگن از سال بالایی بگیرید و بعدش پس بدید یا از کتابخونه بگیرید یا جزوه بخونید و بلا بلا بلا گوش ندید کتابای رفرنس زبان اصلی رشته تون رو بخریییید!
کلا شاید ده تا کتاب هم نباشه و بخرید بخونید بذارید تو کتابخونه خودتون لازم میشه در اینده!
هروقت خواستید میتونید مراجعه کنید بهشون و همیشه در ارتباط با رشته تون می تونید باشید و در تمام عمرتون یه بخشی از زندگیتون کتابای رشتتون میشن.

آخرین ویرایش:

Hugo

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد
سال فارغ التحصیلی
96
یه سوال شاید مسخره داشتم.توی دانشگاه میشه رفت سر کلاس دانشکده های دیگه نشست؟ مثلا اگه کسی دانشگاه تهران مهندسی میخونه میتونه بره سر "بعضی" از کلاس های دانشکده اقتصاد یا علوم سیاسی یا ... بشینه؟

mohammad sefidian

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
یه سوال شاید مسخره داشتم.توی دانشگاه میشه رفت سر کلاس دانشکده های دیگه نشست؟ مثلا اگه کسی دانشگاه تهران مهندسی میخونه میتونه بره سر "بعضی" از کلاس های دانشکده اقتصاد یا علوم سیاسی یا ... بشینه؟
بله میتونی اگ استاد قبول کنه که معمولا قبول میکنن... ولی در 99/9999999999999 درصد مواقع سر کلاس خودتم حال نداری بری بشینی چه برسه سر کلاسای دیگ...
دو بار فارسی حذف کردم پشت هم... اصلا حسش نمیومد برم

اُمـــــــیـــــــــد :)

کاربر خیلی حرفه ای
نام مرکز سمپاد
ش.د.غ یکم
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
سه ماه المپ نجوم خوندم
رشته دانشگاه
مهندس کامپیوتر
قانون دو رشته ای هنوز هست ؟

اگه نیست ک هیچی .
اگر هست ،
این یه خورده تخصصیه ، اما اگر کسی می دونه لطف کنه بگه .
هوافصا و مکانیک چند واحد اختلاف دارند ؟ یعنی اگر کسی بخواد دو تا مدرکش رو با هم بگیره ، چقدر باید بیشتر زحمت بکشه ؟

• لایک

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی
من به شدت با این ذوق رفتم و اتفاقا اقتصاد هم جزو چیزایی بود که مدنظرم بود :))
اما اقتصاد که امیرآباده و از فنی بالا هم حتی فاصله داره به اندازه‌ای که عزم زیادی بخواد :د
دانشکده‌هایی که توی پردیس مرکزیه مثلا بعضیا چند دفعه می‌رن ولی به طور منسجم رفتنش یه عزمی می‌خواد که من اطرافم ندیدم تابحال :د
اما اگر خواستی تایماشو چک کنی زمان حذف و اضافه برو توی گلستان چک کن، برنامه همه دانشکده‌ها رو می‌تونی ببینی. (فکر کنم برای ورودیا هم باز می‌شه)

Mahdich

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 3
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
قانون دو رشته ای هنوز هست ؟

اگه نیست ک هیچی .
اگر هست ،
این یه خورده تخصصیه ، اما اگر کسی می دونه لطف کنه بگه .
هوافصا و مکانیک چند واحد اختلاف دارند ؟ یعنی اگر کسی بخواد دو تا مدرکش رو با هم بگیره ، چقدر باید بیشتر زحمت بکشه ؟
سلام.ماینور کردن فکر نکنم مدرک بهت بدن. ولی برای رزومه میتونه مفید باشه و البته خب علم تجربش به درد کارت میخوره

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
سلام.ماینور کردن فکر نکنم مدرک بهت بدن. ولی برای رزومه میتونه مفید باشه و البته خب علم تجربش به درد کارت میخوره
فکر کنم منظورشون دورشته ای به طور کامل بود.چون رشته ماینر فقط دروس اصلیش رو میخونی.البته اینجور که من شنیدم.

بالا