• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حجاب؟ دین یا فطرت؟

• شروع کننده موضوع

alimoeini

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید یهشتی
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
ی زمان واس شیمی و نجوم میخوندم بعد واس شیمی اخرسم ول کردم
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
به نظر من حجاب گذشته از اینکه ی مسئله دینیه ی بحث و قضیه ی انسانیه و تو فطرت ادماس
[size=10pt]نظر شما چیه؟؟؟[/size]

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
پاسخ : حجاب؟ دین یا فطرت؟

حجاب معانی مختلفی داره اگه درباره حجاب زنان حرف می زنید بهتره بگم که حجاب یه مسئله ای است که از اعراب یعنی بادیه نشینان واردجامعه ایرانی شده ودراین جامعه متاسفانه بجای اینکه چشم مردان راپاک کنند زنان رامجبوربه رعایت حجاب می کنن اگه انتقادی درباره حرفم دارین بگین تابهتون جواب بدم

sasan bagheri maleki

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبايي
شهر
بناب
مدال المپیاد
مرحله اول المپياد زيست و شيمي
دانشگاه
علوم پزشكي تبريز
رشته دانشگاه
دندانپزشكي

به نظر من حجاب خوبه ولی اگه کامل بشه که تو جامعه ی ما این جوری نیس اگه کامل نباشه همون بهتر که نباشه همون طور که الان تو شهرای بزرگی مث تهران که فرهنگ مردمشون بالاست بعضی از خانوما بدون حجاب رانندگی میکنن ولی هیشکی (افراد با فرهنگ) بهشون حتی توجه هم نمیکنن

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

فطریه بیشتر ولی تاثیر دارن رو هم.خیلیارو میشناسم که با مثلا شوهر کردن کلا عوض شدن ، یا چادری بودن و کلا الان بی حجابن یا برعکس.

nilufar77

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد اصفهان
شهر
اصفهان
دانشگاه
اونور اب......هرجا شد

از نظر من بستگی به تعریف ما از حجاب داره...خب حجاب از نظر من بیشتر فطریه.....حتی نگاه ما هم میتونه حجاب داشته باشه

sasan bagheri maleki

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبايي
شهر
بناب
مدال المپیاد
مرحله اول المپياد زيست و شيمي
دانشگاه
علوم پزشكي تبريز
رشته دانشگاه
دندانپزشكي

کیا میخوان الان تو ایران حجاب نباشه ؟ من از یکی از روانشناسا شنیدم که میگف اگه تو ی جامعه ای کلا حجاب نباشه هیشکی به ی خانوم از لحاظ لباساشون نگاه نمیکنه ینی کلا اغدهای نمیشه ولی به نظرم اگه اینطوری بشه فساد اخلاقی هم رواج پیدا میکنه . میشه نظرتونو بگین :)

alireza1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمـــــــــــنان

به نقل از alachigdel :
کیا میخوان الان تو ایران حجاب نباشه ؟ من از یکی از روانشناسا شنیدم که میگف اگه تو ی جامعه ای کلا حجاب نباشه هیشکی به ی خانوم از لحاظ لباساشون نگاه نمیکنه ینی کلا اغدهای نمیشه ولی به نظرم اگه اینطوری بشه فساد اخلاقی هم رواج پیدا میکنه . میشه نظرتونو بگین :)
بله؛کاملا درسته ولی آیا این مسئله ی خوبیه؟
اتفاقا چیزی که اشاره کردین یه موضوع کاملا بدیه...اینکه بگیم تو جوامع روابط عادیه یعنی اون جامعه تو موقعیت خیلی بدی قرار گرفته..

یه خبرنگار معروف امریکایی تو سفری که به مصر داشته مینویسه:...توی اتوبوس یه خانمی نشسته بود که حجابش کامل بود ولی قسمتی از پاش از حجابش بیرون بود در همین حال پسر جوانی رو دیدم که با ولع خاصی به پای این خانم نگاه میکرد...همونجا گفتم خوشا به حال این ها!...ما تو کشورمون با آرایش های غلیظ و بدون پوشش تو خیابونا میگردیم و احدی به ما توجه نمیکنه.تو کشورما جوونامون دیگه بی میل شدن چون از صبح تا شب تو خیابون و اینترنت و هزارن جای دیگه خودشونو ارضا میکنن.همین باعث شده که طلاق ها زیاد بشه چون میل ها کم شده...خوشا به حال جامعه ی این ها...

بله دوستان! این باعث افتخار نیست که بگیم روابط عادیه...بلکه عادی شدن روابط باعث افزایش آمار طلاق و سست شدن بنیان خانواده هاست. از طرفی افراد دم دمی مزاج میشن و باز هم باعث افزایش فساد میشه...افزایش فساد هم علت و هم معلول بی میلی هاست.

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

حالا جدا از اون که حجاب تو دین مطرح شده ، اگه به گذشته و نیاکان خودمون یعنی ایران هم یه نگا کنیم ، حجاب و عفت رو به طور کامل می تونیم ببینیم.....
خانوما با پوشش کامل بودن و فقط موهاشون بدون پوشش بوده (البته پوشاندن موی سر هم دیده شده ) ، حرکات و نگاهاشون هم حیا و عفاف خاصی داشته ، کلا سمت شرق ، خانوما با حیا و با پوشش بودن ( اینو گفتم برا کسایی که فقط حجابو تو دین می بینن ).
درباره اینم که بعضی از دوستان می گن حجاب با حمله ی اعراب اومدو این حرفا :
کلا حجاب و دین واینا ، ربطی به حمله ی اعراب نداره ، چون اگه داشت ، می تونستیم بعد از این که سال ها از اون حمله گذشت ، دوباره به آیین قبلیمون برگردیم ، این بستگی به خودِ آدم داره که با توجه و فکر ، یه آیین رو انتخاب کنه ، یا فقط رو همون اصولی بمونن که نیاکانشون بودن ، اصلا هم براشون فرقی نداشته باشه که ایین جدید بهتره یا آیین نیاکانشون.....
من بر خلاف شما فکر نمی کنم که اسلام بهمون تحمیل شده باشه ، بلکه فکر می کنم اگه قرار بود به آیین قبل از اسلام می موندیم ، این آیین نیاکانمون بود که بهوم تحمیل می شد.....هر انسانی می تونه با فکر باز و تحقیق دین خودش رو انتخاب کنه واین که بگیم دین به واسطه ی حمله ی اعراب به ما تحمیل شده ، یه توهین به جامعه ی انسانیه.

• لایک
امتیازات: Mim

Andisheh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
قبولی در مرحله ی اول المپیاد های کامپیوتر و ریاضی

حجاب به عنوان یک اصطلاح فقهی قراردادی است درباره نحوه پوشش در اسلام. ولی عفت فطری است.در بسیاری از کشور ها حجاب به شکل اسلامیش وجود ندارد و کاملا هم عادی است و نه وجدان کسی می لرزد و نه کسی احساس گناه می کند و کسی هم نمی تواند این افراد را بی عفت بنامد.
اما عفت یک جیز فطری است که همه جا به عنوان یک ارزش پذیرفته است.اما باز هم در بین جوامع مختلف به صورت های گوناگون وجود دارد.به عنوان مثال در جوامع اروپایی روابط جنسی آزاد (نه در ازدواج) به عنوان یک حق انسانی و اساسی پذیرفته شده است و کسی نه به طور قانونی مجازات می شود و نه مورد ملامت قرار می گیرد و نه خود شخص احساس پشیمانی و گناه می کند. و در واقع اون نرم و عقیده ای که در جامعه وجود دارد نحوه ی جلوه ی این اصل را تعیین می کند.
به نظر من این نحوه ی پوشش در اسلام در واقع یک نوعی هویت به مسلمانان می بخشد و احکام فقهی که در واقع نوعی قانون رسمی اسلامی محسوب می شوند در مورد مسئله حجاب نحوه ی پوشش را معرفی می کنند که در زمان خود کامل ترین و مناسب ترین نوع پوشش بوده است که در واقع عالی ترین روش زندگی را به انسان ارزانی می کند.
اما فطری نیست.مثلا شما نمی توانید انتظار داشته باشید زن مسلمانی را که مثلا در آلمان زندگی می کند حتما چادر بپوشد. چرا که در آن جا معیار ها متفاوت است و حجابی که قرار بود باعث آرامش زن ،تعالی روحی و حضور موثر او در جامعه باشد باعث منزوی شدن و کناره گیری و خستگی و دلزدگی او از دین و خدا خواهد شد.دین که نیامده است که مردم دا آزار بدهد بلکه کسی که حجاب را رعایت می کند باید که نوعی احساس رضایت بکند و در واقع خود احساس کند که این عمل او نتیجه می دهد و در واقع نوعی احساس رضایت و نزدیکی به خدا کند و آن را وسیله ای برای تعالی روحی و لذت معنوی خود بنماید و اجبار در مورد این مسئله نه تنها مفید نیست بلکه نافی اختیار انسان و موجب دلزدگی از دین می شود و راه درست ترویج آن فرهنگ سازی و نشان دادن افق های معنوی آن است

sAr@ rsH

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 2
شهر
اصفهان-اصفهان
دانشگاه
شریف انشالله :))

اول اینو بگم که هیچ جای قرآن حرفی از حجاب با تعریفی که ما ازش داریم نکرده!
اصلا حجاب وقتی بوجود اومد که زنای عرب توی کوچه خیابون لخت مادرزاد بیرون میومدن و از اون زمان گفتن زنا باید یه پارچه ی دراز بپشونو هیچ جاشون پیدا نباشه!
اما حالا دیگه اینطوری نیس! من نوعی هیچ وقت حاضر نمیشم لخت مادر زاد تو کوچه خیابون باشم حتّی اگه آزادی باشه!
یه زمانی حجاب معنای قشنگی داشت نه حالا که حجاب هیچ کس کامل نیس و همه دنبال یه فرصتن برای حجاب برداشتن!
حجاب به معنای یه تیکه پارچه نیس اگه به عمق موضوع نگاه کنیم میبینیم خیلیم با معناست امّا حالا معناش تبدیل شده به "یه تیکه پارچه"

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

مساله اصلي اينه كه حجاب نه در واقع پوشش يه امر شخصي هست چيزي كه بعدن (و متاسفانه) در ايران به يه قانون تبديل شده.
پوشش يعني چي خب يعني پوشاندن و مي تونه شكل هايه متنوعي داشته باشه و كاملن بستگي به سليقه ي شخص و محيطي داره كه توش هست
مثلن من خب كسي ازم توقع نداره تو وسط تابستون يه كلاه بذارم و كاپشن تن كنم با شبواره كلفت و دستكش
خب بداهتن پوشش به ابو هوا هن ربط پيدا مي كنه
به خوده فرد هم بستگي داره
مثلن من دوست ندارم لباسم تنگ باشه خب توش اصلن راحت نيستم حتا يه سايز بزرگتر مي خرم هميشه چون راحت تره ولي برادرم برعكس

ولي به فرهنگ هم بستگي داره ولي من كاري ندارم اعراب چجوري بودن يا ايراني هايه باستان تمام اين حرف ها ماله ١٥٠٠ يا ٢٥٠٠ ساله پيشه و لزومي نداره به همون شكل بمونيم
من يه چيززه ديگه هم كه با تجربه ديدم نتيجه ي معكوس اجبار كردن بوده
من در مورده امريكا و اروپا هم چيزي نمي دونم من فقط ١.٥ تو تركيه و ١ سال تو مالزي و ١٦ سال تو ايران زندگي كردم
ولي پوشش فقط تن كردني نيست
به خوده فرده اگه شاكي هستي كه چرا ديگرون لختن خب نگاه نكن پوشش حتمن مادي قرار نيست باشه عينكه پاكي به چشم بزن

ولي دركل بايد اجازه داد هر كسي تصميم بگيره برايه خودش بر حسب تمام اين معيار ها
البته حجاب فقط برايه يك گروه خاص نيست منم حالا به عنوان پسر بايد لباسه مناسبي تن كنم قرار نيست با مايو تو خيابون و با شلوار تو دريا برم

cristiano

thisisajjad
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94

هیچکدوم.
تا وقتی اینا ها رو رعایت کنن و هزار تا کثافت کاری کنن.هیچکدومشون خوب نیس.
پس همه زنگیت باید خود عقایدت باشه.
شاید دختری باشه که موهاش بیرون باشه ولی از یه دختر چادری بسیار پاک دامن تره.

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

من خودم آدمی نیستم ک همه جیز رو از مسائل دینی نگاه کنم ولی درمورد حجاب به نظرم به جز دین یه مسئله ی فطری هم هست ینی یه جورایی جز غرایزمونه
ن این ک جز غرایز من که یه دخترم این باشه که چادر یا روسری سر کنم :D ولی مطمئنا دلم نمیخواد نیمه برهنه بگردم :D
اگه دقت کنیم میبینیم تا حدی پوشوندن بدنمون یه چیز غریزیه حالا دین اومده میگه که شما یه چیزی هم بندازین روی موهاتون
که اون فک کنم بیشتر ب جو جامعه مربوط باشه مثلا تو جامعه ی عرب اون زمان یه جورایی حجاب محافظ بود و یا حتی گاهی اوقات تو کشور خودمون همین الان هم وقتی تنها داریم از یه خیابونی رد میشیم ک جو جالبی نداره شالمون رو جلو تر میکشیم.
ب نظرم در این جور مواقع حجاب بسی مفیده ولی در مواقع عادی نظر خاصی ندارم :D

mehrnoosh kamali

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
مدال المپیاد
--------------

اون چیزی که تو فطرت ادم هاس حیاس نه حجاب!
اگه به طرف بگی بد حجاب ناراحت نمی شه ولی اگه بهش بگی بی حیا ناراحت می شه!

shamim1378

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Frz2
شهر
Isf

به نقل از S E V D A :
حجاب معانی مختلفی داره اگه درباره حجاب زنان حرف می زنید بهتره بگم که حجاب یه مسئله ای است که از اعراب یعنی بادیه نشینان واردجامعه ایرانی شده ودراین جامعه متاسفانه بجای اینکه چشم مردان راپاک کنند زنان رامجبوربه رعایت حجاب می کنن اگه انتقادی درباره حرفم دارین بگین تابهتون جواب بدم
اتفاقا منم کاملا موافقم
تو خیابون دارم میرم جلو گشت ارشاد پسره میاذ بم تیکه میندازه و میخنده و میره
پلیسه میاد ب من بدبخت گیر میده ک لباس شما باعث شد این پسره تحریک شه و تیکه بندازه
ینی ب اون پسره هیچ کاری نداشتن اما من..
واسه چی؟
چرا؟

s.sh.14

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

به نقل از shamim.N :
اتفاقا منم کاملا موافقم
تو خیابون دارم میرم جلو گشت ارشاد پسره میاذ بم تیکه میندازه و میخنده و میره
پلیسه میاد ب من بدبخت گیر میده ک لباس شما باعث شد این پسره تحریک شه و تیکه بندازه
ینی ب اون پسره هیچ کاری نداشتن اما من..
واسه چی؟
چرا؟
واقعا همینه.
من نمیدونم چرا برای اینکه یه پسر به گناه نیافته من باید خودم رو محدود کنم.اون پسر باید خودشو درست کنه.نه این که من خودم رو برای اینکه اون راه درستو بره عذاب بدم.

Cheshmeee

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای جهانی کامپیوتر
رشته دانشگاه
نرم افزار

ازین به بعد اگر گشت بهتون گیر داد اسمشو بدید تا من بدم پدرشو در آرن (; . مگه شهر هرته ؟ :O

billy

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
مدال المپیاد
نفر اول مسابقات جهانی
دانشگاه
شریف و فراتر از آن!
رشته دانشگاه
همشون با هم

باشه من بهت اسمشونو میدم ولی فکر نکنم بتونی پدرشون رو در بیاری ها... آخه خودشون هم پدرشون رو نمیشناسن :D

Cheshmeee

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای جهانی کامپیوتر
رشته دانشگاه
نرم افزار

اما من میشناسم :D

billy

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
مدال المپیاد
نفر اول مسابقات جهانی
دانشگاه
شریف و فراتر از آن!
رشته دانشگاه
همشون با هم

امکان نداره! :O
من یادمه بجز منو اصغر هیچکی اون موقع تو اتاق نبود! مگر اینکه تو اصغر باشی! :-??

بالا