• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خواب و رؤیا

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : خواب و رؤیا

یک سوال داشتم، نمیدونم اینجا باید بگم یا نه، چرا هوشیاری در خواب بدون رویا و بیهوشی فقط از انسان سلب میشه؟ مگر خواب بدون رویا و یا با رویا تاثیری در میزان هوشیاری داره؟

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از نسترنّگار :
یک سؤال در رابطه با خواب دیدن:

آیا خواب دیدن فایده‌ای هم داره؟ یا صرفاً نتیجه و محصول فرعی یک سر اتفاق‌های دیگه توی مغزه و فایده‌ای نداره؟
اگه منظورت فایده خواب رو بدنه که نمیدونم.ولی خب یه سری خوابا جز رویاهای صادقه محسوب میشن و میتونن شما رو از یه حادثه در آینده با خبر کنن!این یکی از فایده هاشه ؛؛)

catalanum

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید آیت الله دستغیب
شهر
شیراز
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

Torabi Nami M. Translational Neuroscience of Excessive Daytime Sleepiness (EDS), Fatigue and Hypersomnia
http://www.scivee.tv/user/23608

catalanum

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید آیت الله دستغیب
شهر
شیراز
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

عالی بود
http://www.ted.com/talks/russell_foster_why_do_we_sleep.html

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از نسترنّگار :
یک سؤال در رابطه با خواب دیدن:

آیا خواب دیدن فایده‌ای هم داره؟ یا صرفاً نتیجه و محصول فرعی یک سر اتفاق‌های دیگه توی مغزه و فایده‌ای نداره؟
چند وقت پيش يه مستندى درباره خواب ديدم خيلى جالب بود. توضيح مى داد که يه مرحله از يادگيرى ما تو خواب اتفاق ميفته. ما در طول روز اطلاعات جديدى رو وارد مغزمون مى کنيم و وقتى مى خوابيم، مغز فرصت پيدا مى کنه تا اين اطلاعات رو طبقه بندى و مرتبش کنه. اين مسئله باعث ميشه که ما اغلب خواب اتفاقاتى که در طول روز برامون افتاده يا فکرايى که کرديم رو ببينيم.
پس ميشه گفت خواب ديدن مى تونه به يادگيريمون کمک کنه، حتى اگه وقتى بيدار مى شيم يادمون نياد چه خوابى ديديم.

اتفاق مهمی که در طول REM، یعنی همون موقعی که خواب می‌بینیم میفته، انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدته. اطلاعاتی که در طول روز بدست میاریم، در Hippocampus مغز که ظرفیت محدودی داره، ذخیره میشه و در طول خواب به prefrontal cortex’s که در واقع مثل هارد کامپیوتره منتقل میشه و هیپوکمپوس برای دریافت اطلاعات بعدی خالی میشه.
اینجا هم در مورد REM توضیح داده.

bugieboy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب
شهر
شیراز
مدال المپیاد
مدال قهوه اي المپياد زيست -.-
رشته دانشگاه
شايد دارو شايد نورولوژي يا

خب خب خب !
اول از همه جا داره از بهراد واسه پست طولانيش تشكر كنم !(به عنوان يه شيرازي درك ميكنم اين همه تايپ كردن چقد سخته :D)
طبق چيزايي كه من خوندم :

اول از همه همون طور كه بهراد گفت دو نوع خواب داريم !يكي خواب موج كوتاه و يكي REM sleep كه در زير اتفاقات هر كدوم رو به طور جداگانه مينويسم

Slow-Wave Sleep
خواب عميق و آرامش بخش بوده و در ساعات اوليه خواب اتفاق ميافته .
امواج مغزي قوي و با فركانس كم هستند (در مرحله اولش يعني خواب سبك فركانس پايين مياد و اين امواج توسط "دوك هاي خواب" قطع ميشه و در مرحله 2 و 3 و4 امواج با فيدبك مثبت كم ميشه و به امواج دلتا تبديل ميشه)
در اين خواب تونوس عضلات كم ميشه و بقيه اعمال نباتي بدن (مثلن كاهش ضربان قلب و كاهش ريت تنفس)
به ابن خواب ميگن "خواب بي رويا" اما بعضي وقتا خواب و حتي كابوس هم در اين مرحله رخ ميده ولي چون تو حافظه تثبيت نميشه يادمون نميمونه .

REM Sleep
چشم ها تكون ميخورن !(پلكا بستس)
به صورت متناوب با خواب موج آهسته رخ ميده و تقريبا 25% خواب رو شامل ميشه
در آن رويا ميبينيم و معمولا تنها خوابي كه در آخرين خواب REM ميبينيم يادمونه چون توي حافظه تثبيت نميشه
بيدار كردن شخص در آن سخت تر از خواب موج كوتاهه ولي آدم به صورت طبيعي (يعني بدون محرك خارجي)از اين خواب بيدار ميشه !عجيبه !نه؟
به خاطر مهار عضلاني شديد از جانب نخاع تونوس عضلاني كم ميشه ولي بازم بعضي حركات نا منظم انجام ميشه.
ضربان قلب و ريت تنفسي هم نا منظم ميشه !
همون طور كه زهرا گفت مرحله تثبيت اطلاعات هم توي اين خوابه.
نوار مغزي مانند حالت بيداري است (امواج بتا) در حالي كه ما خوابيم به همين دليلم بش ميگن خواب متناقض نما.
مغز شديدن فعاله و متابوليسم حتي ممكنه از حالت عادي بيشتر بشه !

وقتي خيلي خسته ايم مدت زمان خواب REM كم ميشه و حتي ممكنه اصن نباشه !
يكي از اتفاقاي مهمي كه بايد بيوفته تثبيت اطلاعاته كه تو REM رخ ميده مثلن من يه مشكلي كه داشتم (و دارم) اينه كه امتحانا رو شب تا صب بيدارم !امتحان رو خيلي خوب ميدم ولي بعدش حس ميكنم ديگه هيچي ازش يادم نيست !دليلش اينه كه بعد از امتحان كه ميام بخوابم از فرط خستگي فقط خواب موج كوتاه دارم و اطلاعات تثبيت نميشه ولي با يه مرور كوچيك همه چيز يادم مياد !

حالا بريم سر جواب سوالا !

×××چي ميشه كه خوابمون ميبره ؟

+طبق چيزايي كه من خوندم تحريك چن تا نواحي از مغز ميتونه خوابي مثه خواب عادي ايجاد كنه پس اگه سوالتو درست متوجه شده باشم بايد بگم كه چن نواحي از مغز فعال ميشه و ما خوابمون ميبره !در زير چن تا از اين نواحيو با توضيح ميگم :

1.هسته هاي raphe (فارسيشو نميدونم !) توي نيمه تحتاني بصل النخاع كه نوروناش ميرن بالا و به تالاموس و هيپوتالاموس و حتي مخ ميرسن و از پايين هم كه به نخاع ميرسن !
اين دوستان نورون بيشتر سروتونين ترشح ميكنن و اگه دارويي به شخص بديم كه باعث مهار سنتز سروتونين بشه شخص تا چن روز خوابش نميبره به همين خاطر هم سروتونين رو ميانجي مهمي در ايجاد خواب ميدونن.
2.هسته ي tractus solitarius كه بين بصل النخاع و پل پيام هايي كه از اعصاب واگ (پاراسمپاتيك ) و زباني حلقي وارد ميشن قرار داره.
3.بخش هايي از ديانسفال مثه بخش زيرين هيپوتالاموس (اگه اشتباه نكنم اطراف ناحيه سوپراكياسماتيك) و بعضي هسته هاي تالاموس

×××وقتي خوابيم مغزمون چيكار ميكنه؟

+به طور كلي ميشه گفت توي خواب موج كوتاه استراحت ميكنه چون همون طور كه به آخرين مراحل بيداري نزديك ميشيم فكرمون كند ميشه و مثه اينه كه مغزمون تو اين مرحله رفرش ميشه و توي خواب REM هم كه تقريبا مثه بيداريه.

×××چی میشه که خواب میبینیم، خواب اتفاقی که مربوط به آینده‌ است؟

والا علما هنوز به نتيجه اي نرسيدن ولي تو يه مقاله خوندم كه دارو هاي مقلد استيل كولين خواب REM رو زياد ميكنن كه با توجه به محرك بودن استيل كولين منطقي به نظر مياد كه بگيم استيل كولين توي ايجاد خواب REM نقش داره.

×××چجوری کابوس میبینیم؟

فكر ميكنم روندش مثل همون خواب باشه فقط چيزايي كه ميبينيم فرق داره .

×××آیا خواب دیدن فایده‌ای هم داره؟ یا صرفاً نتیجه و محصول فرعی یک سر اتفاق‌های دیگه توی مغزه و فایده‌ای نداره؟

جواب زهرا خيلي خوب و كامله يه نشونش هم اينه كه وقتي تو روز به يه مسئله زياد فكر ميكنيم صبح كه بيدار ميشيم يه راه چاره تو ذهنمونه !در واقع ميشه گفت توي خواب داريم به اون مسئله فك ميكنيم !
حالا بيا از ديد تكاملي بش نگاه كنيم !ما الان آخرين محصول تكامل (من با كلمه ي تطاطور موافق ترم!) هستيم پس لابد خواب مفيد بوده در ما هست !

×××فکر می‌کنین آدمای نابینا هم خواب می‌بینن؟ اگر آره، خواب‌دیدنشون چه فرقی با بقیه داره؟

خيلي خيلي با اين سوال حال كردم ! :D
جوابشو كه جايي نخوندم ولي يه ايده دارم !ببين افراد نابينا با فرض بر اينكه نابينا بودنشون به دليل مشكل چشمشون باشه ،مغزشون مثه افراد عاديه !
پس قاعدتن اونا هم بايد خواب ببينن !
اما !
من فك ميكنم خوابشون تصوير نداشته باشه چون اصن نميدونن تصوير چيه !در واقع همچين چيزي براشون تعريف نشده !
مثلن الان چشماتو ببند و سعي كن يه محيط دو بعدي رو تصور كني !
لابد يه صفحه تصور كردي !
ولي اون صفحه هم ضخامت داره و در واقع 3 بعديه پس ميشه نتيجه گرفت ما تنها چيزي كه ميبينيم و حس ميكنيم رو ميتونيم تصور كنيم !

خسته نباشم كه انقد تايپ كردم :D

N-firoozeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
شیراز

همونطور كه گفته شد افراد نابيناي مادرزاد،شايد نتونن خواب ببين چون تصويري از جهان نديدن تا حالا.
خب افردا بينا يه خوابايي ميبينن;به طور مثال يه هيولا كه نظيرش يا حتي شبيهش رو در دنياي واقعي نديدن،يا حتي تو فيلم،و صرفن زاده ي تخيل و تصوري از يه موجود ترسناكه.
شايد افراد نابيناي مادر زاد هم خواب ببينن،اما چيزايي رو ميبينن كه تصورات خودشون هست.مثلن در ذهنشون درخت رو يه جوري تعريف كردن و همون رو هم در خواب ميبين.تنها تفاوتش اينه كه درخته اونا با درخت ما فرق ميكنه.
+شايد
با اين جمله كه براي تصور كردن چيزي،بايد حتمن اون رو ببينيم يا حسش كنيم،موافق نيستم.
+الان پست مهران رو خوندم،تشابهات رو ببخشيد :))

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

واقعا من به bugieboy افتخار میکنم چون ازش همچین چیزی بعید بود (متنی که تایپ کرده) ! تلاشش واقعا قابل ستایشه و خسته نباشه :D

خب من چن تا سوال دارم :
1- امکان داره رویایی که میبینیم واقعی بشه؟! ینی اصلا با عقل جور در میاد؟ مگه ما میتونیم تو خواب در آینده سفر کنیم؟ :D

2- چرا بعضی وقتا خوابی که چند ثانیه پیش میدیدیم، اون لحظه ای که بیدار میشیم اکثر اوقات یادمون میره؟!

3- توی خواب چرا بعضی وقتا حرف میزنیم؟!! :D ( من یادمه دوران ابتداییم بعضی وقتا تو خواب حرف میزدم و توی راهنمایی خیلی کمتر شد و خوشبختانه فعلا توی دبیرستان سابقه ای ندارم :)) )

4- من خاله ام میگه دو سه بار که داییم خواب بوده و حرف میزده ، ازش سوال پرسیده و اون قشنگ جواب داده! در حالی که داییم صبح روحشم خبر دار نبوده! چطوری میشه اون لحظه ج داد ، در حالی که خودت خبر نداری؟!

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

چطوری میشه اون لحظه جواب داد، در حالی که خودت خبر نداری؟!

ممکنه خودمون در اون لحظه‌‌ خبر داشته باشیم ولی بعد یادمون نیاد و در نتیجه فکر کنیم که اصلاً همچین چیزی رو تجربه نکردیم.

چرا بعضی وقتا خوابی که چند ثانیه پیش میدیدیم، اون لحظه ای که بیدار میشیم اکثر اوقات یادمون میره؟!

سوال خوبیه؛ و یک سؤال که به همین بازیابی اطلاعات از خواب مربوط می‌شه: آیا ما از خوابمون، به جز تصاویر چیز دیگه‌ای هم یادمون می‌مونه؟ مثلاً صدا یا حس گرما و سرما و ..؟ منطقاً باید خواب رو کامل تجربه کرده باشیم وگرنه متوجه می‌شدیم که خوابه و واقعیت نیست. چرا خوابا فقط تصویری‌ان؟ (مثال نقض؟ :D)

bugieboy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب
شهر
شیراز
مدال المپیاد
مدال قهوه اي المپياد زيست -.-
رشته دانشگاه
شايد دارو شايد نورولوژي يا

به نقل از Shaghayegh.Kh :
واقعا من به bugieboy افتخار میکنم چون ازش همچین چیزی بعید بود (متنی که تایپ کرده) ! تلاشش واقعا قابل ستایشه و خسته نباشه :D

خب من چن تا سوال دارم :
1- امکان داره رویایی که میبینیم واقعی بشه؟! ینی اصلا با عقل جور در میاد؟ مگه ما میتونیم تو خواب در آینده سفر کنیم؟ :D

2- چرا بعضی وقتا خوابی که چند ثانیه پیش میدیدیم، اون لحظه ای که بیدار میشیم اکثر اوقات یادمون میره؟!

3- توی خواب چرا بعضی وقتا حرف میزنیم؟!! :D ( من یادمه دوران ابتداییم بعضی وقتا تو خواب حرف میزدم و توی راهنمایی خیلی کمتر شد و خوشبختانه فعلا توی دبیرستان سابقه ای ندارم :)) )

4- من خاله ام میگه دو سه بار که داییم خواب بوده و حرف میزده ، ازش سوال پرسیده و اون قشنگ جواب داده! در حالی که داییم صبح روحشم خبر دار نبوده! چطوری میشه اون لحظه ج داد ، در حالی که خودت خبر نداری؟!
1.همه چيز كه امكان داره :D اما الان دو تا ايده ميشه داد يكي اين كه خب مثلن فرض كن 1000 تا خواب ميبينيم خب ممكنه به صورت تصادفي و احتمالي چندتاشون در آينده هم رخ بده !يه ايده ديگه اينه كه نه اين اتفاق به صورت رندوم نيست و ما به صورت برنامه ريزي شده بعضي خوابامون در آينده رخ ميده يعني تو خواب آينده رو ميبينيم !واسه اين ايده هم دو تا راهكار احتمالي دارم (نظر خودم!):
+يكي اين كه مثلن فرض كن تو به يه چيزي خيلي فك ميكني و خيلي ذهنتو مشغول كرده در نتيجه خواب همونم ميبيني و توي خواب با توجه به تصوير ذهني كه در مورد اون داري ممكنه آينده رو ببيني و از قضا درست از آب در بياد مثلن من بعد از مرحله 2 المپياد شبايي كه قبلش حس ميكردم احتمال قبوليم بالاست خواب ميديدم كه قبول شدم و شبايي كه قبلش حس ميكردم قبول نميشم كابوس ميديم البته اين هميشه صدق نميكرد !بعضي وقتا قبل خواب حس ميكردم قبول ميشم و بعد كابوس ميديدم كه قبول نشدم !پس براي جمع بندي اين ايده بهتره اينجوري بگيم كه با توجه به چيزي كه فك ميكنيم در آينده رخ ميده ممكنه آينده رو تو خواب ببينيم در واقع اين آينده قابل پيش بينيه !به هر حال من يا قبول ميشدم يا نميشدم و امكان ديگه اي نيست .
+يه ايده ديگه هم اينه كه نه تو يه خواب نا مربوط ميبيني (چيزي كه اصلن بش فك نكردي) و در آينده هم همون اتفاق ميوفته .اين بازم ميتونه تركيبي از ايده هاي بالا باشه يعني يكي فاكتور احتمال رو بايد در نظر بگيريم و يكي هم اين كه با اين كه ما به اون موضوع فكر نكرديم اما يكي از چيزاييه كه برامون مهمه !يعني به صورت ناخودآگاه از رخ دادن يا رخ ندادنش ميترسيم مثلا من بعضي وقتا خواب ميديدم مارم مرده !(مارمو خيلي دوست دارم :D ) پس به عنوان جمع بندي براي اين ايده هم ميشه گفت كه بعضي چيزايي كه برامون اهميت دارن اما بهشون فكر نميكنيم رو تو خواب ميبينيم و ممكنه به صورت احتمالي درست از آب در بيان.
حالا اين كه بگيم نه يه خواب كاملن بي ربط ببينيم كه برامون اهميت چنداني هم نداره ( مثلن درباره كسي كه نميشناسيمش )و اين خواب در آينده اتفاق بيوفته ،به جز بحثاي فلسفي و احتمال من ايده اي براش ندارم.

2.همون طور كه گفتم و گفتند ما ممكنه توي هر دو نوع خواب ،خواب ببينيم و تنها خوابي كه در آخرين خواب REM ديديم (در حالتي كه بدون تحريك خارجي بيدار بشيم) توي حافظه تثبيت ميشه و يادمون ميمونه .

3.توي خواب REM ما رويا ميبينيم و اين رويا مثل چيزيه كه ما تو حالت بيداري ميبينيم (نوار مغزي نشون ميده كه اصن طرف بيداره) پس ما ميتونيم حرف بزنيم و حتي با وجود مهار شديد نخاعي تحرك عضلاني داشته باشيم حالا نميدونم اين فعاليت عضلاني تا چه حد ميتونه باشه ولي حرف زدن بدون شك جزئش هست ولي بعضيا حتي تو خواب راه هم ميرن !!!

4.خب خب خب الان قضيه تغيير كرد !دائيت در واقع اون موقع بيدار بوده و جواب داده اما خودش يادش نمياد چون اون اطلاعات تو ذهنش تثبيت نشده مثلن اون لحظه اگه بهش ميگفتين فلان كارو همين الان بكن در صورت مهم بودن (!) انجامش ميداد .در مورد بيدار بودن در اون لحظه و اين كه تثبيت نشدن اطلاعات باعث ميشه كه يادش نياد مطمئنم ولي در مورد دليل و مكانيسم تثبيت نشدن اطلاعات اون لحظه ايده اي ندارم.
(در واقع همون چيزي كه نسترنگار گفت)

به نقل از نسترنّگار :

سوال خوبیه؛ و یک سؤال که به همین بازیابی اطلاعات از خواب مربوط می‌شه: آیا ما از خوابمون، به جز تصاویر چیز دیگه‌ای هم یادمون می‌مونه؟ مثلاً صدا یا حس گرما و سرما و ..؟ منطقاً باید خواب رو کامل تجربه کرده باشیم وگرنه متوجه می‌شدیم که خوابه و واقعیت نیست. چرا خوابا فقط تصویری‌ان؟ (مثال نقض؟ :D)
آره بدون شك ممكنه با توجه به اهميت حس هايي كه تو خواب تجربه كرديم اونا هم يادمون بمونه ولي اگه اهميت نداشته باشن يا چيز خاصي نباشن يادمون نميمونه مثلن من الان يادم نيست تو خوابي كه دو سال پيش ديدم (يه خواب مشخص منظورمه ) تو اون محيط چه بويي ميومد چون بوي خاصي نميومد اما اگه بوي خاصي بود يادم ميموند مثلا يه دختري كه تو خواب ازش خوشم اومده بود عطر كوكو چنل زده بود !

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد

خواب های رنگی!
ینی تو خواب رنگ وجود داره یا نه؟! چون خیلیا میگن مردم خواب رو به رنگ چشماشون میبینن!!!!!!!
ولی من دقیقا توی یه خواب یادمه رنگ یه سری تفنگ لیزری که لیزرشون قرمز بود ! دقیقا یادمه و چشمام هم مطمئنا قرمز نیستن :D

4.خب خب خب الان قضيه تغيير كرد !دائيت در واقع اون موقع بيدار بوده و جواب داده اما خودش يادش نمياد چون اون اطلاعات تو ذهنش تثبيت نشده مثلن اون لحظه اگه بهش ميگفتين فلان كارو همين الان بكن در صورت مهم بودن (!) انجامش ميداد .در مورد بيدار بودن در اون لحظه و اين كه تثبيت نشدن اطلاعات باعث ميشه كه يادش نياد مطمئنم ولي در مورد دليل و مكانيسم تثبيت نشدن اطلاعات اون لحظه ايده اي ندارم.
(در واقع همون چيزي كه نسترنگار گفت)

چطوری میشه بیدار بود و یه کاری رو انجام داد و نفهمید ؟! ینی واقعا اون موقع خواب نبوده ؟ :O :O

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از نسترنّگار :
ممکنه خودمون در اون لحظه‌‌ خبر داشته باشیم ولی بعد یادمون نیاد و در نتیجه فکر کنیم که اصلاً همچین چیزی رو تجربه نکردیم.

فکر مى کنم بيشترين چيزى که ما از خواب يادمون مى مونه تصويرشه. ولى بعضى خواب ها صدا هم دارن. مثلا بعضى وقت ها حتى حرفايى که تو خواب شنيديم يا زديم ياد آدم مى مونه.
يه چيز ديگه هم که هست، اينه که وقتى خوابيم و داريم خواب مى بينيم، همه چى به نظر کامل مياد ولى وقتى بيدار ميشيم، اکثرا فقط يه تصويرى از خواب يادمون مى مونه . البته صرفا نظر منه، نمى دونم تا چه حد درسته. :D

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد

نه ! من صداها اصلا یادم نمیمونه! ینی حرف ها یادم میمونه ها ، ولی صداها اصلا یادم نمیمونه!
به نظرم خواب صدا نداره! :D حداقل وقتی از خواب بیدار میشیم هیچی یادمون نمیمونه :D

nasim fakhr mohammadi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
آيت الله آملى
رشته دانشگاه
داروسازى

به نقل از نسترنّگار :

خوابا فقط تصویری ان؟!
من خودم یه پا مثال نقضم الان(:-")
من خودم واسم پیش اومده هیچ تصویری از خوابم یادم نبوده اما مثلا مزه ی چیزی که خوردمُ یادم بوده تقریبا!
اهنگ گوش کردن چی؟
اهنگم مربوط به صداس؛و بازم پیش اومده که مثلا خوابی دیدم و بعد از این که بیدار شدم اهنگی که پلی شده بوده رو یادم بوده!

kowsar irani

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مراغه
عالم رویا وخواب

آیا تابحال خواب خود را فراموش کرده اید؟ آیا دچار بختک شده اید؟ خوابهای رنگی چطور آیا تا بحال دیده اید؟ در این پست ۱۰ موضوع جالب در مورد خواب دیدن را عنوان نموده ام.

۱ – خواب دیدن افراد نابینا
http://www.pourali.net/PIX/blind-dream.jpg
کسانی که بعد از تولد نابینا می شوند می توانند تصاویر را در خواب ببینند. افرادی که نابینا به دنیا می آیند نمی توانند در خواب تصاویر را ببینند، اما نابینایان خوابهایی به شفافی افراد بینا دارند، که البته شامل حواس پنج گانه دیگر مثل شنوایی، چشایی، بویایی، لامسه و حتی عواطف حسی است. تصور کردن این امر برای انسانهای بینا مشکل است اما احتیاج بدن به خوابیدن به قدری زیاد است که می تواند به طور مجازی تمامی موقعیت های فیزیکی را تا مرحله به وقوع پیوستن آن به کار گیرد.

۲ – ۹۰% خوابها فراموش می شوند

فراموش کردن خواب
نیمی از رویاها در همان ۵ دقیقه اول پس از برخاستن از خواب و ۹۰% آنها پس از ۱۰ دقیقه فراموش می شوند. یک روز صبح، شاعری معروف به نام ساموئل تیلور کلریج با یک رویای خیلی عجیب و غریب ( بر اثر استعمال مواد مخدر) بیدار شد. کاغذ و قلم را برداشت تا هرچه در خواب دیده بود را یادداشت کند. این اثر “کوبلا خان” تبدیل به یکی از اشعار معروف انگلیسی شد. شعر او در بیت پنجاه و چهارم به وسیله ی فردی از شهر پارلاک قطع شد. کلریج قصد داشت شعرش را ادامه دهد ولی نتوانست بقیه خوابش را به یاد بیاورد، این اثر هیچ وقت کامل نشد.

در شهر زانادا ، به فرمان کوبلا خان
منزلگاهی باشکوه و مجلل ساخته شد
جایی که رودخانه ی مقدس آلف
در میان مغاکهای بی حد و مرز
از انسان تا دریاهای بی افق
جریان داشت.

یک مورد عجیب و غریب دیگر داستانی برخاسته از خواب به نام “دکتر جکیل و آقای هایدویلست” اثر رودبرت لوییس استیونسون بود. داستان ماری شلی فرانکشتاین نیز زاییده ی خیالی یک رویاست.

۳ – همه ی مردم خواب می بینند
همه خواب می بینند
تمامی افراد (به جز مواردی از بیماری های شدید روانی) خواب می بینند. اما زنها و مردها رویاها و عکس العمل های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. مردها تمایل دارند درباره ی سایر هم جنسان خود خواب ببینند در حالی که زنان در خوابهایشان به طور مساوی دیگر زنان و مردان را می بینند. بعلاوه هم زنان و هم مردان واکنشهای مربوط به روابط فیزیکی جنسی را در خوابهایشان بدون توجه به اینکه خوابهایشان واقعی نیست، تجربه می کنند. مردها بیشتر نعوظ و زنها افزایش خونریزی ماهانه را در خوابهایشان تجربه می کنند.

۴ – خواب دیدن از بروز جنون جلوگیری می کند.
در آزمایش جدیدی که درباره ی خواب بر روی تعدادی دانشجو انجام گرفت، مشاهده شد دانشجویانی را که در لحظه شروع خواب دیدن بیدار کردند (بعد از بیدار کردن به آنها اجازه داده شد که ۸ ساعت دیگر بخوابند) همگی دارای عدم تمرکز حواس، زودرنجی و کج خلقی، توهم و حتی بعد از ۳ روزنشانگر علائمی از جنون بودند. در نهایت وقتی به آنها اجازه داده شد که چرتی بزنند، ذهن آنها زمان از دست رفته را ترمیم کرد و سطح کارایی خواب آنها را افزایش داد.

۵ – فقط شناخته شده ها به خواب ما می آیند
آنچه را که می دانیم در خواب می بینیم
رویا ها مکرراً از نقش بازی کردن افراد غریبه پر می شود. ذهن ما چهره ی افراد غریبه را در عالم رویا نمی سازد بلکه آن چهره های افراد حقیقی هستند که ما در طول زندگی دیده ایم ولی آنها را به خاطر نمی آوریم یا نمی شناسیم . برای مثال شیطان خون آشامی که در آخرین خوابتان دیده اید ممکن است شخصی بوده باشد که وقتی بچه بودید شما را کتک زده و یا با پدر شما بحث و مشاجره کرده است!همه ی ما در طول زندگی چهرۀ صدها هزار نفر را دیده ایم، بنابرین ذهن ما منبع بی پایان شخصیت هایی است که هنگام خواب دیده می شوند.

۶ – همه افراد خوابهای رنگی نمی بینند
خوابهای رنگی و سیاه و سفید!
12% افراد بینا فقط خوابهای سیاه وسفید و بقیه افراد تمامی رنگها را در خوابهایشان می بینند. مردم موضوعات مشترکی را در رویاهایشان می بینند. مثل موقعیتهای مربوط به مدرسه، تعقیب شدن، درجا دویدن، تجربیات جنسی، سقوط کردن، دیر رسیدن، دیدن مرگ کسی که زنده است، پرواز کردن، مردود شدن در امتحان و یا تصادف با اتومبیل. علت اینکه چرا به افرادی که خوابهای مربوط به درگیری و ناآرامی و مرگ را رنگی می بینند، فشارها و ضربه های روانی بیشتری وارد می شود، هنوز ناشناخته است.

۷ – خوابها آنچه که می بینیم نیستند
رویاهای غیر واقعی
اگر شما درباره ی چیز خاصی خواب می بینید، الزاماً همیشه آن چیزی نیست که در تصویر می بینید. خوابها با زبانی بسیار سمبلیک با آدمی سخن می گویند. ذهن نیمه هوشیار شما می کوشد تا رویاهایتان را با اشیاء مشابه آن مقایسه و تلفیق کند.
مثل سرودن یک شعر و استفاده از آرایه ی تشبیه :
- مورچه ها مثل ماشینی که هیچ وقفه ای ندارد کار می کردند.
ولی شما هیچ وقت چیزی را با خودش مقایسه نمی کنید. به طور مثال هرگز نمی گوییم: آن غروب زیبا مثل غروبی زیبا بود. بنابرین ذهن شما ممکن است از هرسمبلی برای هر شیء استفاده کند ولی کمتر اتفاق افتاده که خود شیء سمبل خودش باشد.

۸ – ترک کنندگان دخانیات رویاهای واضحتری می بینند
رویای ترک کنندگان سیگار
کسانی که برای مدت طولانی سیگار می کشیدند و اکنون آن را ترک کرده اند، رویاهای شفاف تر و پاک تری نسبت به گذشته می بینند. طبق تحقیقات مجله روانشناسی ناهنجاری: در میان ۲۹۳ ترک کننده که ۱ تا ۴ هفته از دوره ترک آنها گذشته، ۳۳% آنها حداقل ۱ بار خوابهایی مربوط به استعمال دخانیات را دیده اند. در بیشتر این خوابها، این افراد خودشان را در حال مصرف می دیدند و احساسات بسیار شدید منفی مثل، وحشت و اضطراب و گناه به آنها دست می داد.همچنین ۹۷% ترک کنندگان تنباکو در مدت استعمال این خوابها را نمی دیده اند و عمدتاً فقط در دوران ترک مواد این خوابها دیده می شده است.این خوابها شفاف تر از خوابهای معمول بوده و مهمترین علامت مشترک ترک تنباکو گزارش شده است.

۹ – محرکات بیرونی به رویاها حمله می کنند
ایجاد اختلال در خواب دیدن
خیلی از ما فرایندی به نام تداخل خواب را تجربه کرده ایم. مثلاً هنگامی که صدایی را بیرون از عالم خواب شنیده ایم، به نحوی با خواب ما تداخل پیدا کرده است. مثالی مشابه این است که وقتی شما به صورت فیزیکی و در واقعیت تشنه هستید ذهن شما این احساس را با خوابتان تلفیق می کند. سپس به صورت مداوم پارچ های بزرگ آب را می نوشید و خود را سیراب می کنید، دقایقی بعد دوباره تشنه می شوید و آب می نوشید، تشنه می شوید … آب می نوشید … و این چرخه تا وقتی بیدار می شوید تکرار می شود تا اینکه در عالم واقعیت آب بنوشید. نقاشی مشهور بالا اثرسالوادور دالی این زمینه (پرواز یک زنبور پیرامون یک انار، لحظه ای قبل از بیداری) را به تصویر می کشد.

۱۰ – طی خواب بدن فلج می شود
فلج در خواب (بختک)
می خواهید باور کنید یا نه، بدن شما در حقیقت هنگام خواب فلج می شود. به نظر می رسد این اتفاق از حرکت ناخواسته ی بدن و به نمایش گذاشتن رویاها جلوگیری می کند. بر اساس مقاله ی خواب در ویکی پدیا : غدد شروع به ترشح کردن هورمونی می کنند که به القای خواب کمک می کند، نورونها سیگنالهایی را به نخاع می فرستند که که باعث آرامش بدن می شود و کمی بعد بدن بی حس و فلج می شود.

بیشتر بدانید :
- وقتی خروپف می کنید، نمی توانید خواب ببینید.
- کودکان نوپا تا وقتی به سن ۳ سالگی برسند درباره ی خودشان خواب نمی بینند . آنها عموماً در همان سن تا ۷ یا ۸ سالگی شان کابوسهای بیشتری نسبت به بزرگسالان می بینند.
- اگر شما را به طور ناگهانی از خوابی کوتاه بیدار کنند، رویاهای واضح تری را نسبت به وقتی که تمام شب را خوابیده اید به یاد می آورید.

چقدر به این ها اعتقاد دارید.

Odette

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
Teheran _Minsk
دانشگاه
Belarusian State Medical University
رشته دانشگاه
Med student
پاسخ : عالم رویا وخواب

به نقل از KOWSAR :
۱۰ – طی خواب بدن فلج می شود
فلج در خواب (بختک)
می خواهید باور کنید یا نه، بدن شما در حقیقت هنگام خواب فلج می شود. به نظر می رسد این اتفاق از حرکت ناخواسته ی بدن و به نمایش گذاشتن رویاها جلوگیری می کند. بر اساس مقاله ی خواب در ویکی پدیا : غدد شروع به ترشح کردن هورمونی می کنند که به القای خواب کمک می کند، نورونها سیگنالهایی را به نخاع می فرستند که که باعث آرامش بدن می شود و کمی بعد بدن بی حس و فلج می شود.
مدیوم به کسی اطلاق میشه که توانای برقراری ارتباط با ارواح دارا باشه و حالتی که به اصطلاح به آن بختک گفته میشه در مدیوم ها بسیار دیده میشه زیرا ارواح قادر هستند با واسط قرار دادن مدیوم سیالات روحی خود را به طرف مدیوم بفرستند در نتیجه مدیوم در حالت خلسه یا حالت شبه بختک قرار میگیره که گاهی به علت شدت تسلط روح مدیوم از کالبدش جدا میشه در واقع این حالت یکی از علایم وجود نیروی مدیومی هست به شرطی که به کرات تکرار بشه مثلا هفته ای چندین بار و برای مدت طولانی اما بروز این حالت دلایل دیگری هم داره مثل عوامل محیطی - جسمی و یا روانی و... بخاطر همین همه افراد در طول عمرشون ممکن این حالت چندین بار تجربه کنند
اگه در زمینه کتاب های برونفکنی مطالعه داشته باشید حتما در این کتاب ها خوندید که افرادی که تمرینات برونفکنی مثل خو هیپنوتیزم و غیره انجام دادن پس مدتی هنگام خواب دچار حالت به اصطلاح بخت میشوند و یا حتی روح از بدنشون جدا میشه

بالا