• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آداب بحث کردن

cristiano

thisisajjad
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
پاسخ : آداب بحث کردن

باید جوری بحث کنی ک اگه احساس کردی حق با طرف مقابله بیخیال شی و کنار بیای کلا
چون اگه آخر تو نتیجه بگیری کاملا نامردی میشه
همین
CR 7

mohammad.se

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
دامغان

اخلاص- منطق.
اخلاص یعنی اینکه هدفت چیه؟ میخوای رو طرفو کم کنی؟ حالشو بگیری؟ یا واقعا میخوای بحث به یه نتیجه ای برسه.
و منطق که تعریفی ازش بلد نیستم.
برای بحث کردن یا رد کردن یا قبول کردن چیزی باید این دو رو داشته باشیم. :-?

• لایک
امتیازات: ghezi

roya0112

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه1
شهر
کرموووون
مدال المپیاد
....
دانشگاه
پیام نور روستای ده بالا
رشته دانشگاه
ابیاری گل های قالی

اصولابعضی چیزاکلا ارزش بحث کردن ندارن!!باید ببینی طرفت کیه..اگه بیجنبه باشه و جنبه چهارتاحرف نداشته باشه بازهم بی فایدست!!!!

Elena.MR

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANEGAN
شهر
YAZD
مدال المپیاد
:-"

اولین نکته ی مهم قبل بحث کردن شناخت طرفته :D باید ببینیم جنبشو داره تواناییشو داره اطلاعات کافی داره فن بیان داره ... کلا چی داره چی نداره :D
بعدم شناخت خودتونه ببینید واقعا میتونید خودتونو کنترل کنید طرفو نزنید ، حرفتونو تحمیل نکنید، به حرفایی که میزنید فکر کنید ، گارد نگیرید و شخصیت طرفو حفظ کنید ...
بعد موضوع رو بسنجین ! موضوع اگه مناسب نباشه توانایی حرف زدنو بحث کردنو از آدم میگیره من که اینجوریم ! :D
همین دیگهــــــ :D ــــ

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

× خب اگه دیدی بحث در مورد علاقه و سلیقه س , باید به علاقه و سلیقه طرف مقابل احترام گذشت و قبول کرد که غلاقه و سلیقه چیزی نیستن که ما در موردش قانع شون کنیم و فقط میتونیم نظرمونو بگیم و طرف مقابل هم همین طور

× اگه در مورد مسائل اعتقادی بود , باید جوری برخورد کنیم که طرف فکر نکنه میخوام عقیده مونو بهش تحمیل کنیم و همچنین به عقایدش احترام بزاریم و با دلیل حرفمونو بهش بگیم تا قانع بشه

× اگر درمورد مسائل علمی بود , خب در کنار رعایت احترام طر مقابل , باید منبع علمی معتبر داشته باشیم و الکی از خودمون حرف نزنیم یا حداقل چیزی اگر ار خودمون گفتیم بگیم که این قسمت نظر شخصیه منه ...

سمپادیا

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
مركزي
شهر
طهران
مدال المپیاد
اووووووو خیلیه زیاده هرکی خاص از خودم بپرسه
دانشگاه
خوب گوش كن يبار ميگما:ژاپن د
رشته دانشگاه
ماكاروني و آش رشته

بحثهای دینی و اعتقادی:
پیامبر نه با پول و نه با زور و نه با تهدید و توهین، انسانها را مسلمون کرد. بلکه یکی از بزرگترین رازهای موفقیت پیامبر به نظر بنده یک چیز بود و آن هم اخلاق. پیامبر با اخلاق خوب آدمارو را به سمت خودش جذب میکرد.در ضمن اگر ما مسلمونا قرار باشه هر وقت فکر و حرفی مخالف خودمون دیدیم، بدون یک لحظه فکرکردن اونو رد کنیم ،حداقل به خاطر احترام طرف هم که شده، به صحبت هایش گوش بدیم، به جایی نمیرسیم. پس سعی کنیم که مسئله هارو صادقانه از دید دیگران هم ببینیم. چون هر مكتبي كه به ايدئولوژي خود ايمان، اعتقاد و اعتماد داشته باشد، ناچار بايد طرفدار آزادي انديشه و آزادي تفكر هم باشه و هر مكتبي كه ايمان و اعتمادي به خودش نداره، جلوي آزادي انديشه و آزادي تفكر را مي ‏گيره.

به نظر من کسایی که تحت تاثیر شخصیت ما به خاطر نوع گفتار و رفتار ما قرار می گیرن بیشتر از آدمایی هستن که به خاطر دو دو تا چهارتا کردن ما و استدلالهای ما متاثر بشن.

بهار1998

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
برازجان...استان بوشهر...
مدال المپیاد
ایشالابعدها..

موقع بحث کردن باطرفه مقابل بایدبه عقایدوخصوصیات اون احترام گذاشت وجوری نباشه که حس کنه داری بهش توهین میکنی به نظره من باهمه درموردهمه چیزنبایدبحث کرداولین چیزی که توی بحث کردن وموضوع بحث تاثیرداره شناخت طرفه مقابله X_X

Nafas 21

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
يه دبيرستاني از فرزانگان
شهر
Najaf abad
مدال المپیاد
المپياد رياضي
دانشگاه
بايد بش فكر كنم

به نظر من وقتي آدم در هر موردي مطالعه ي دقيق نداشته باشه نبايد در موردش بحث كنه
يه نكته ي مهمه ديگه اينكه با آدمايي كه يه حرفي رو الكي مي زنن يا از شنيده هاشون چيزي رو بدون سند و مدرك مي گن نبايد بحث كرد چون اين كار اتلاف وقته وفقط ارزش خود آدم رو مياره پايين
و بايد با افرادي بحث كرد كه در خلال بحث مطالبي رو با سند قبول و ياد بگيريم
و اينكه بحث در مورد مطلبي كه به نظر مون نتيجه اي نداره بي فايدس اما به نظر من بحث بين آدم هايد با عقايد مختلف در زمينه نويسنده و اديانو...خيلي جذاب و مفيده در صورت مستند و منطقي بودم
و من اصولا آدمي هستم كه زياد بحث كي كنم و سعي مي كنم در موارد زيادي مطالعمو بالا ببرم و در بحث هاي زيادي شركت كنم و اغلب باافرادي كه اونا رو قبول دارم مثل پدرم و عموم بحث مي كنم و بحث هاي جالبي مي كنيم كه همه نتايج مفيدي هم دارن

ممنون از تاپيك فوق العادتون <D=

Regulus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
برنز فیریک دوره 25
رشته دانشگاه
برق

به نظرم یه چیز مهم اینه که طرفین بحث اول یه حداقل مشترکاتی در مورد بحثشون داشته باشند(یا حداقل برای خودشون تعریف کنن) تا بتونن بحثو بر طبق اون پیش ببرن...در غیر اینصورت دو حرف متفاوت تو دو منطق متفاوت هر دوش میتونه درست باشه!و خب بحث به جایی نمیرسه!

Dark Eagle

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
helli 2
شهر
Tehran
مدال المپیاد
کامپیوتر

یه شعری هس که میگه :
--------------
دلایل قوی باشد و معنوی نه رگ های گردن به حجت قوی
--------------
که یعنی:
تو بحث کردن نباید صداتونو بالا ببرید بلکه باید از دلایل منطقی استفاده کنید.
B-)

Amin Joker

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی تبریز
شهر
تبریز
مدال المپیاد
چی؟ سوال بعدی لطفا.....

من عاشق بحث های جنجالی ام البته به شرطی که طرفین حرف همو خوب بشنون و بعد ادامه بدن...

تو بحث به طرز نیگا کردنامون دقت کنیم! راستش بعضی همچین حین حرف میزنن نیگات میکنن که انگار میخوان تحقیرت کنن یا برتری نسبت بهت دارن!
تو بحث کردن همه حرفامون رو باید بزنیم چون اگه طرف قانع هم نشه ولی حتما روش تاثیر میذاره!

-- احیاناً اگه یه با یه فرد خودشیفته مواجه شدید که حرف تو کلش نمیره خونسرد باشین و به همه حرفاش گوش بدین و بعد تموم شدن حرفاش یه پوزخند بزنین و محل رو ترک کنین! حتما طرف قاط میزنه و به حرفاش شک میکنه! (<

farewel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanagan nahie1
شهر
kerman
مدال المپیاد
ای بابا بیخیالم نمیشه!!!!

نباید هیچگونه توهینی بشه
آروم و با متانت حرف زد
با منطق نه از روی احساس حرفبزنیم
بی طرف باشیم
و...

rominaa

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرز 4
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
رادیولوژی

به نقل از mehrdad74 :
احترام همدیگه رو حفظ کنیم
اگه میخوایم انتقاد کنیم اول باید صد تا از خوبی های طرفو گفت بعد ی انتقاد!!!!
اینطوری طرف حاضر ب شنیدن حرفامونه و مشکلاتو می پذیره!!!!!

اگرم خیلی از طرف تعریف کنیم که خوب نیس!!
ولی با این حرف موافقم که اول خوبیه طرفُ بگیم بعد بریم سراغ بعدیاش!!

× پست شما به فارسی برگردانده شد؛ لطفا رعایت کنید!

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به طور کلی میشه گفت فروم ها مکان هایی برای بحث و تبادل نظر هستند ، اما همون طور که میدونیم بیشتر بحث هایی که تو همین فروم ها و یا حتی خارج از دنیای مجازی انجام میشه عموما به دعوا ختم میشه و چندان به نتیجه ای نمیرسه.
میدونیم که بحث کردن قائده داره و نمیشه همین طوری عقایدمون رو به زبون بیاریم و اسمش رو بذاریم بحث کردن.
حالا سوال من اینه که چه قوائدی رو باید برای بحث کردن رعایت کرد ؟ یا به عبارت دیگه و خیلی کلی تر چه چیزایی باعث میشه که اکثرا بحثامون به نتیجه نرسه؟
مورد اول رو خودم شروع میکنم :

به نظر من یکی از اصول مهم در بحث کردن استفاده از منابعی ـست که برای طرفین قابل قبول باشه یه مثال خیلی ابتدایی میزنم :

- کی میگه قرآن رو خدا نازل کرده؟
- خب چون قرآن گفته!!!

+ دوستان توجه کنید من بحثم رو این نیس که قرآن رو خدا نازل کرده یا نه ، صرفا یه مثال بود :/

صَواع: با موضوع مشابه تركيب شد.

REZA73

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
علوم تغذیه

حداقل بین کسایی که من میشناسم(از جمله خودم!!!) بعیده کسی پیدا شه که حتی با دلیل منطق راضی بشه،چون ما از هر چیزی خوشمون بیاد تبدیل به وحی منزلش میکنیم و 1000 تا سند واقعی هم برامون بیارن بازم میگیم چیزی که من میگم درسته

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

به به ;;) چه تاپیک خوبی ;;) :D

به نظر من اولین قاعده، نگاه هم سطح به طرفِ بحث عه. ینی اینکه من همون اول بیام اطلاعات خودم درباره یک موضوع رو بیشتر از طرف مقابلم بدونم و یه جورایی از بالا به طرف بحثم نگاه کنم و تفکرم این باشه که خودم خیلی میدونم و بقیه احمقن، اشتباه محضه. حتا اگر دیدگاه یکی از طرفین هم این باشه، اون بحث به دعوا کشیده میشه قطعا :-"

REZA73

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
علوم تغذیه

مثال میزنم
یکی از روستان که ادعی منطقش میشه،فک میکنه هر چیزی رو که منبع مورد علاقش بهش بگه درسته و بدون اینکه بگه شاید اون منبعی که من دارم میگم یه درصد درست باشه رو حرفش پا فشاری میکنه
خب وقتی آدما( از جمله خودم) اینظوری هستیم،واقعا بحث چه سودی داره؟
من خودم قبلا خیلی اهل بحث بودم، ولی وقتی دیدم هیچ کسی(بازم از جمله خودم!!!) یه درصد هم فک نمیکنه که شاید عقیده من اشتباه باشه،کلا بیخیال بحث کردن شدم...

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از REZA73 :
مثال میزنم
یکی از روستان که ادعی منطقش میشه،فک میکنه هر چیزی رو که منبع مورد علاقش بهش بگه درسته و بدون اینکه بگه شاید اون منبعی که من دارم میگم یه درصد درست باشه رو حرفش پا فشاری میکنه
خب وقتی آدما( از جمله خودم) اینظوری هستیم،واقعا بحث چه سودی داره؟
من خودم قبلا خیلی اهل بحث بودم، ولی وقتی دیدم هیچ کسی(بازم از جمله خودم!!!) یه درصد هم فک نمیکنه که شاید عقیده من اشتباه باشه،کلا بیخیال بحث کردن شدم...
شما احتمال بده یه درصد، اون یه درصد افرادی که باهاشون بحث میکنی (من جمله خودم!) عقیده تورو قبول کنه بازم بحث نمیکنی

REZA73

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
علوم تغذیه

به نقل از rreezzaa :
شما احتمال بده یه درصد، اون یه درصد افرادی که باهاشون بحث میکنی (من جمله خودم!) عقیده تورو قبول کنه بازم بحث نمیکنی
میشه بیشتر توضیح بدی؟ درست متوجه نمیشم

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

دوستان در حیطه موضوع تاپیک صحبت کنید ، مثال ها اگر جای بحث داره ، براشون تاپیک بزنید یا تاپیکش رو پیدا کنید و بحث کنید ، پست های نامربوط پاک میشن و در صورت تخطی و تکرار ، کاربر برای هشدار معرفی میشه .

بالا