• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روش ها و ابزار های مفید در الکترونیک

• شروع کننده موضوع SR
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق
سلام
این تاپیک رو زدم تا بیشتر با دنیای الکترونیک آشنا بشید و احیانا بعضی از الکترونیکیا با ابزار های همدیگه آشنا بشند تا راحت تر کار کنند
اول از همه از چند تا چیز پایه شروع میکنم

بردبورد:
(تلفظ: بــِ ـِر د بورد)
fibr1.jpg

یه برد سوراخ داره که الکترونیکی ها ازش معمولا برای تست مدار استفاده میکنند
اون سوراخ ها به ترتیب زیر به هم وصل میشن معمولا:
breadboard-2.png

فاصله بین هر دو سوراخ یه نسبت خاص داره که میشه بیشتر تراشه ها رو وسط برد بورد قرار داد
برای اینکه با دو ستون ارتباط ایجاد کنیم از سیم استخوانی استفاده میکنیم
برای جریان بالا اصلا ازش استفاده نکنید(بالاتر از 1 آمپر)
بهترین مارکش هم DEC هست و قیمت هر دونش 6000 تومنه

منبع تغذیه:

از اونجایی که مدارات الکترونیک نیاز به برق دارند باید یه منبع تغذیه داشته باشیم
این میتونه به صورت باتری باشه یا آداپتور
اما پیشنهادی که بهتون دارم اینه که برید یه پاور سالم دست 2 بگیرید که ولتاژ های 3.3 و 5 و 12 رو با جریان بالا و گاها یه سری ولتاژ منفی رو بهتون میده که خیلی هم به صرفه هست برای من که 10 هزار تومان آب خورد در صورتی که یه آداپتور 12 ولت 1 آمپر 5 هزار تومان میشه :|
09161002118.JPG

پاور کامپیوتر در صورت اتصال کوتاه اتوماتیک قطع میشه ولی آداپتور میترکه و باید یکی جدید بگیرید
برای روشن کردنش هم سیم سبز رو به سیاه اتصال بدید
سیم سیاه زمین مداره
سیم زرد 12
سیم نارنجی 3.3
و سیم قرمز هم 5 ولت رو با جریان های بالا میده(ممکنه برای پاور های دیگه فرق کنه که باید روی پاور رو ببینید اینا رو نوشته)

کشو:
اگه قطعاتی که دم دست دارید خیلی زیاد باشه و نیاز به دسته بندی داشته باشید توصیه میکنم از این کشو ها استفاده کنید:
354239_mo.jpg

عکس جالبی پیدا نکردم ولی اون کشو ها رو در نظر بگیرید یه عالمه روی هم و کنار هم
از همون هایی که تو مغازه های الکترونیکی هست و توش قطعه نگه میدارند
از الکترونیکی ها و پلاستیک فروشی ها میتونید بخرید

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
نداریم کلن :دی
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
پاسخ : ابزار های مفید در الکترونیک

ما که ابزار هامون ایناس (عکس اینا نمیزارم دیگه )
1- دم باریک
2- سیم چین
3- پیچ گوشتی
4- منبع تغذیه
5- برد برد (bread board)
6- کف چین
7- هویه(همیجوری مینویسن دیگه ؟ :D)
سیم و این چرت و پرتا هم که همیشه داریم

behrazv

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

یه چیز خیلی مهم رو نگفتید:

مالتی متر:

خب احتمالا همگی آشنایی دارین با این وسیله. فقط دو سه تا نکته کوچیک در موردش بگم:
1- واسه اندازه گیری ولتاژ باید موازی با مدار وصلش کنید. اندازه گرفتن ولتاژ بعضا خیلی به درد می خوره، که ببینید اصلا اون طوری که انتظار دارید کار می کنه مدار یه نه.
2- واسه اندازه گیری جریان باید سری وصلش کنید. خیلی مواظب باشید موقع اندازه گرفتن جریان! اگه ندونید دارید چی کار می کنید مالتی متر رو بر باد می دید! خطرات سوختن دیگه ای هم هست!
3- واسه اندازه گیری مقاومت، مدار رو خاموش کنید، جریان لازم نیست باشه.

این که مالتی متر رو روی چه بازه ای گذاشتین مهمه. مثلا بعضی مالتی متر ها جریان 10 آمپر بالاشون با 10 آمپر به پایین جاش فرق داره. بعد 10 آمپر به بالا فیوز نداره، اون یکی داره. اشتباه وصل کنید فیوزه می سوزه!

یه فوت زرگری هم بگم: از مقاومت سنج مالی متر می تونید واسه پیدا کردن قطب LED استفاده کنید! به این صورت که بازه اندازه گیری رو بذارید رو کم ترین حالت، بعد سیم های مالتی متر رو بذارید رو پایه های LED. اگه اشتباه نکنم، وقتی روشن میشه، اون قسمتی که سیم قرمز مالتی متر رو گذاشتین سمت مثبت LED هستش، اون یکی منفی! باز مطمئن نیستم. ولی این قطبیت رو می تونید از روی شکل اون فلزه توش ببینید!

ضمنا بعضی مالتی متر ها یه قسمتی دارن که ازش میشه واسه این که ببینید جایی اتصال باز یا کوتاه دارید استفاده کرد. به نظر من این خیلی به درد بخوره. مثلا وقتی دارید مدار لحیم می کنید، خیلی احتمال داره که یه جایی اشتباها اتصال کوتاه ایجاد کرده باشید. که می تونید با استفاده از مالتی متر (اگه داشته باشه) اتصال بین قطعات مختلف رو چک کنید و ببینید ایراد کجاست. این هم این طوریه که دو سیم مالتی متر رو می ذارید رو دو نقطه از مدار، بعد اگه مقاومت بین این دو از یه حدی کم تر باشه (یعنی قطعه ای بینشون نباشه یا اتصال باز نباشه)، مالتی متر یه صدای بوق در میاره!

در آخر این رو بگم که از بعضی مالتی متر ها هم واسه چک کردن سالم بودن ترانزیستور میشه استفاده کرد. بسته به این که ترانزیستورتون NPN هستش یا PNP، پایه هاش رو وصل کنید به این سوراخ ها که تو شکل هست. دقت کنید که BCE ـش درست باشه، و الا ممکنه نتیجه غلط بگیرید! راستش من با مالتی متر ترانزیستور چک نکرده م، نمی دونم اگه سوخته باشه یا نسوخته باشه قراره چه اتفاقی بیافته! ولی چیزی که من استفاده می کردم یه بورد بود که همین قسمت های بررسی اتصال و ترانزیستور رو داشت، بعد این ترانزیستورش LED داشت و یه دکمه، که اگه مثلا ترانزیستور کار می کرد، باید وقتی یه دکمه رو فشار می دادی چراغه روشن می شد و وقتی فشار نمی دادی نمی شد. از این چیزا. در مورد مالتی متر نمی دونم دقیقا چه جوری استفاده میشه این قسمتش.
شاید هم مال مالتی متر واسه چک کردن خراب بودنش نیست، شاید مثلا واسه تشخیص PNP از NPN هستش. مطمئن نیستم.
البته می تونید مقاومت بین B و C و اینا رو چک کنید. دیگه توضیح نمی دم هر کدوم باید چه جوری باشن، ولی اگه اون طوری نبودن، ترانزیستور خرابه.

DMM.png

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
نداریم کلن :دی
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

خوب منم یه چیزی بگم احتمال زیاد بدردتون خواهد خورد :D
دیود چک مالتیمتر(همون که اتصال کوتاه باشه بوق میزنه) رو وقتی در جهت درست رو دیود بزارید تو دیود های عادی عدد 700(یعنی 700 اهم) و تو دیود های سریع 300 (یعنی 300 اهم) رو نشون میده. حالا اگه مطمئن نیستین جهت لحیم کردن دیود رو تو مدار اینجوری میتونید بفهمید :D

• شروع کننده موضوع

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از m-hadi :
خوب منم یه چیزی بگم احتمال زیاد بدردتون خواهد خورد :D
دیود چک مالتیمتر(همون که اتصال کوتاه باشه بوق میزنه) رو وقتی در جهت درست رو دیود بزارید تو دیود های عادی عدد 700(یعنی 700 اهم) و تو دیود های سریع 300 (یعنی 300 اهم) رو نشون میده. حالا اگه مطمئن نیستین جهت لحیم کردن دیود رو تو مدار اینجوری میتونید بفهمید :D
اون اهم نیست ولته
فکر کنم ولتاژ فعال سازیشو نشون میده :-?
راستی از همین روش میتونید برای تشخیص پایه های ترانزیستور استفاده کنید
چون از دو تا دیود ساخته شده سر مشترکش هم بیسه
اگه ولتاژ زیر 1 بود یعنی در جهت درست دارید تست میکنید
بعد از دو تا تست یعنی بین امیتر بیس و کلکتور بیس
اونی که عددش کمتر بود کلکتور و بیشتره مال امیتره

• شروع کننده موضوع

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ : روش ها و ابزار های مفید در الکترونیک

دیدم انجمن خلوته گفتم یه پستی بدم
یه نکته ای که من بهش یقین پیدا کردم و خیلی رو انجامش حساسم مدیریت و مهندسی پروژه است!
حالا این که گفتم یعنی چی؟
...
مدیریت پروژه
ببینید اگه دقت کنید تو کارهای مهندسی و فنی معمولا وقتی یه راهی برای انجام پروژه در نظر دارید تو یه حالتش جواب میده بقیه حالات نمیده!
بعد هم اشکال یابیش سخت میشه مجبور میشید همه چیز رو چک کنید و تهش به زمین و زمان شک میکنید!
برای رفع این مشکل حساب شده و قدم به قدم گام بردارید
مثلا برای برنامه نویسی یک الگوی مشخص رو به روشی که باهاش راحت ترید برای خودتون بنویسید که یه دفعه مثل من وسط برنامه فراموش نکنید اصلا هدف برنامه چیه و مجبور باشید دوباره فکر کنید ببینید چی کار باید بکنید و چی کار کردید(و دیگه به مفهوم و اصل فلوچارت نویسی گیر ندید منظورم روشش نیست به این هر چه قدر خواستید فحش بدید :D)
برنامه رو حتی الامکان به صورت بلوک بلوک بنویسید و اونا رو توی یه سری تابع از هم جدا کنید
پس از نوشتن تابع از صحت اون مطمئن بشید
سعی کنید جلو هر تابع یه سری توضیح درباره نحوه کارش بدید
حالت های ناجور و خاص رو حتما توش چک کنید
تو اسم گذاری چه تابع چه ثابت چه متغیر دقیق باشید و بر اساس کاربردشون اونا رو نام گذاری کنید
اینطوری باعث میشه خودتون راحت تر و هر زمانی بتونید روی کد مانور بدید علاوه بر این کس دیگه ای هم میتونه متوجه کدتون بشه

تو قسمت سخت افزار هم به همین منوال ولی به دلیل اینکه درک نظریمون پایین تره و نمیتونیم از یه سری از حالات بگذریم مجبوریم مرحله به مرحله سخت افزار رو طراحی و چک کنیم و کارکرد مستقل و در مجموعه شون رو بررسی کنیم
بهترین راه هم استفاده از برد بورد هست بعد که مطمئن شدید میتونید به فکر برد چاپی باشید
سعی کنید تو تست هاتون عوامل تاثیر گذار محیطی رو بی اثر کنید مثل تغذیه سالم اطمینان از سلامت قطعه ها و ...

درسته که این کار ها ممکنه خیلی وقت بگیره و حتی بعضی موارد با یک بار سرهم کردن و جمع جور کردن مدار جواب بده اما با چه احتمالی؟اونم تازه تو پروژه های بزرگ پس میشه نتیجه گرفت انجام پروژه به صورت مدیریت شده و حساب شده صرفه بهتری نسبت به اون کار ریسکی داره و در صورت جواب ندادن کار در یک ضرب مجبور میشید همه چیز رو از اول شروع کنید
اشکال یابی و ...
اما برای رفع مشکل میبایس تعوامل محیطی رو بررسی کنید و ببینید در چه حالاتی مدار جواب نمیده اگه میتونید حساب کتاب کنید یا تجربه دارید میتونید از بعضی حالات صرف نظر کنید مثلا یکی از سنسورش اونطور که میخواد جواب نمیگیره
سوالاتی که پیش میاد:
چه جور جوابی میگیره اصلا میگیره؟
همیشه همینطوره یا بعضی وقت ها؟
اگر بعضی وقت ها بشه اون موقع چه چیزی تغییر کرده؟
اگر همیشه همینطوره تغییر قسمتی از مدار میتونه تغییری توش ایجاد کنه چه تغییری؟
مدل سنسور مدار میکرو؟(اگه تجربه بالا باشه میتونه اولیت سوال بالاتر بره)
و...

و به طور خلاصه چند کار میشه کرد که بشه فهمید اشکال کار از کجاست و از این سه مورد خارج نیست
اطمینان از صحت قطعات(تغذیه مناسب جایگزینی قطعات سالم با نیم سوخته سوخته یا نامطمئن پایین آوردن عوامل نویز در مدار اندازه گیری نسبی دمای قطعات در مدار و ...)
اطمینان از صحت اتصالات(اطمینان از سیم کشی صحیح بررسی اتصالات با اهممتر برای جلوگیری از اتصال کوتاه پیدا کردن قطعی یافتن قسمت های روغن دار که به درستی پاک نشده اند و باعث عبور جریان برق یا ایجاد خاصیت خازنی میشوند و ...)
اطمینان از برنامه(با یک سخت افزار مطمئن کار کرده و از بررسی نمونه کدهای دیگران که از کار کرد آن ها اطمینان دارید و مقایسه آن با کدتان به اشکال پی ببرید توجه:بعضی اوقات امکان داره تنظیمات کامپایلر اونطوری که باید نباشه و اینکه سعی کنید از کامپایلر قابل اطمینان استفاده کنید از نظر اینجانب code vision و bascom قابل اعتماد نیستند)
کنترل کیفیت و ...
یه نکته کوچیک دیگه(!) هم بگم:"کار از محکم کاری عیب نمیکنه"
یعنی سعی کنید کارتون به صورت سمبل کردن نباشه و برای پروژتون سعی کنید یک سری استاندارد داشته باشید و بعد از اون یه QC Pass حسابی
یعنی مثلا سعی کنید تو لحیم کاری تمیز و مرتب کار کنید یا ربات که میسازید قسمت مکانیکش بعد از اجرا و ساخته شدن "به صورت تئوری نباشه" و واقعا در عمل کار کنه
میزان ریسک رو پایین و ضریب اطمینان رو به هر روشی بالا ببرید
برای انجام پروژتون حتی بالاتر از استاندارد هایی که گذاشتید عمل کنید یعنی شما ربات میسازید به این عنوان که کار راه بره اما در عمل ممکنه حوادثی پیش بیاد که باعث مختل شدن کارش بشه مثلا از یه ارتفاعی پرت بشه بشکنه یا ...
به این تست هایی که اینجور تاثیر اینجور حوادث رو روی دستگاه بررسی میکنه من بهش میگم کنترل کیفیت
نترسید!
اگه دلتون نمیاد رباتتون رو در شرایط سخت قرار بدید و از خراب شدنش میترسید پیشنهاد میکنم همین الآن بزاریدش تو دکور چون بیشتر از این نمیارزه!!!
فکرش رو بکنید مثلا اگه شرکت های خودروسازی دلشون نمیومد خودروهاشون رو تست ایمنی بکنند یا ماشینی وجود نداشت یا اگه بود کسی جرات سوار شدنش رو نداشت!
پس یعنی اگه مثلا رباتتون رو از بالا انداختید شکست ناراحت نشید چون رباتی که بشکنه ارزش ربات بودن رو نداره!

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاتة :D
امیدوارم از این روضه ما فیض برده باشید :D

kendab

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان

به نقل از بهراز :
یه چیز خیلی مهم رو نگفتید:

مالتی متر:

خب احتمالا همگی آشنایی دارین با این وسیله. فقط دو سه تا نکته کوچیک در موردش بگم:
1- واسه اندازه گیری ولتاژ باید موازی با مدار وصلش کنید. اندازه گرفتن ولتاژ بعضا خیلی به درد می خوره، که ببینید اصلا اون طوری که انتظار دارید کار می کنه مدار یه نه.
2- واسه اندازه گیری جریان باید سری وصلش کنید. خیلی مواظب باشید موقع اندازه گرفتن جریان! اگه ندونید دارید چی کار می کنید مالتی متر رو بر باد می دید! خطرات سوختن دیگه ای هم هست!
3- واسه اندازه گیری مقاومت، مدار رو خاموش کنید، جریان لازم نیست باشه.

این که مالتی متر رو روی چه بازه ای گذاشتین مهمه. مثلا بعضی مالتی متر ها جریان 10 آمپر بالاشون با 10 آمپر به پایین جاش فرق داره. بعد 10 آمپر به بالا فیوز نداره، اون یکی داره. اشتباه وصل کنید فیوزه می سوزه!

یه فوت زرگری هم بگم: از مقاومت سنج مالی متر می تونید واسه پیدا کردن قطب LED استفاده کنید! به این صورت که بازه اندازه گیری رو بذارید رو کم ترین حالت، بعد سیم های مالتی متر رو بذارید رو پایه های LED. اگه اشتباه نکنم، وقتی روشن میشه، اون قسمتی که سیم قرمز مالتی متر رو گذاشتین سمت مثبت LED هستش، اون یکی منفی! باز مطمئن نیستم. ولی این قطبیت رو می تونید از روی شکل اون فلزه توش ببینید!

ضمنا بعضی مالتی متر ها یه قسمتی دارن که ازش میشه واسه این که ببینید جایی اتصال باز یا کوتاه دارید استفاده کرد. به نظر من این خیلی به درد بخوره. مثلا وقتی دارید مدار لحیم می کنید، خیلی احتمال داره که یه جایی اشتباها اتصال کوتاه ایجاد کرده باشید. که می تونید با استفاده از مالتی متر (اگه داشته باشه) اتصال بین قطعات مختلف رو چک کنید و ببینید ایراد کجاست. این هم این طوریه که دو سیم مالتی متر رو می ذارید رو دو نقطه از مدار، بعد اگه مقاومت بین این دو از یه حدی کم تر باشه (یعنی قطعه ای بینشون نباشه یا اتصال باز نباشه)، مالتی متر یه صدای بوق در میاره!

در آخر این رو بگم که از بعضی مالتی متر ها هم واسه چک کردن سالم بودن ترانزیستور میشه استفاده کرد. بسته به این که ترانزیستورتون NPN هستش یا PNP، پایه هاش رو وصل کنید به این سوراخ ها که تو شکل هست. دقت کنید که BCE ـش درست باشه، و الا ممکنه نتیجه غلط بگیرید! راستش من با مالتی متر ترانزیستور چک نکرده م، نمی دونم اگه سوخته باشه یا نسوخته باشه قراره چه اتفاقی بیافته! ولی چیزی که من استفاده می کردم یه بورد بود که همین قسمت های بررسی اتصال و ترانزیستور رو داشت، بعد این ترانزیستورش LED داشت و یه دکمه، که اگه مثلا ترانزیستور کار می کرد، باید وقتی یه دکمه رو فشار می دادی چراغه روشن می شد و وقتی فشار نمی دادی نمی شد. از این چیزا. در مورد مالتی متر نمی دونم دقیقا چه جوری استفاده میشه این قسمتش.
شاید هم مال مالتی متر واسه چک کردن خراب بودنش نیست، شاید مثلا واسه تشخیص PNP از NPN هستش. مطمئن نیستم.
البته می تونید مقاومت بین B و C و اینا رو چک کنید. دیگه توضیح نمی دم هر کدوم باید چه جوری باشن، ولی اگه اون طوری نبودن، ترانزیستور خرابه.

DMM.png
پیرو توضیحات دوستمون منم یه سری اطلاعات میگم
برای اندازه گیری ولتاز ACوDC و جریان ACوDC و مقاومت ، خازن و دیود استفاده میشود
در مورد رنج :
اگر برای اندازه گیری وقتی دو سیم(براشون پروب میگویند)را وصل کردیم عدد 1سمت چپ نشون داد یعنی رنج اندازه گیری پایین هست باید بالا برد
فقط باید نگاه کنید که در کنار رنج چی نوشته شده است مثلا میلی یا کیلو یا مگا که بعد از خوندن عدد از روی مولتی متر اون رنج اضاف کنینیم مثلا 12میلی ولت
این مدل که اینجاست نمیشود خازن اندازه گرفت
برای تست LED روی حالت تست دیود یا همون اتصال کوتاه بگذاریم و پروب ها را به پایه ها وصل کنیم اگر روشن نشد جای پروب ها را عوض کنید اگر نشد سوخته است و در حالتی که روشن میشود پایه ای به پروب قرمز وصل هست میشود پایه مثبت LED

Anita H

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلّی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر
پاسخ : روش ها و ابزار های مفید در الکترونیک

منم یه چیزی بگم
یه مدل مولتی متر هست که بهش میگن اتورنج :D
یعنی مثلا توی مولتی متر معمولی باید محدوده ی ولتاژ رو خودت معلوم کنی ولی تو این یکی خود به خود تعیین میشه.

بالا