• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زندگی بدون کاغذ

آیا به نظر شما روزی خواهد رسید تا کاغذ به طور کامل از زندگی ما حذف شود؟!

• رای‌دهندگان
    51
  • شروع کننده موضوع

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO
درود به همگی (;

همون طور که همه ی ما شاهدیم که در طول زندگی از کاغذ استفاده های مختلفی میکنیم. از فاکتور خریدگرفته تا مدارک تحصیلی و...
با این که تکنولوژی های مختلفی هم برای نگه داری اطلاعات بوجود اومده بوجود اومده از سایت های مختلف گرفته تا وسایل مختلف.
حالا دو سوال اساسی برام پیش اومد. :-??

1- به نظر شما روزی میرسه که ما اصلن از کاغذ در زندگی استفاده نکنیم؟! :-?
2- اگر به این روز رسیدیم به نظر شما چه چیزهایی جای کاغذ رو میگیره و از چه چیزهایی برای نگه داری اطلاعاتی که از کاغذ استفاده میکردیم حالا استفاده میکنیم؟! :-?

yeeganeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شاهرود
رشته دانشگاه
مدیریت صنعتی
پاسخ : زندگی بدون کاغذ

فکر نکنم ممکن باشه کاغذ کاملا از زندگیه بشر حذف بشه .....حتی اگه تکنولوژی پیشرفته تر از اینی که هس بشه (که حتما میشه)
بازم یه عده هستم که توانایی استفاده از تکنولوژیو ندارن ینی همون کسایی که سواد کمی دارن ...... بدشم واسه من یکی هیچی مثه کاغذ ارامش بخش تر نیس چون سفیدیه کاغذ همیشه ذهنمو قلقلک میده که تفکراتمو بسپارم بهش ..... به نظرم نویسنده ها بدون کاغذ هیچی ندارن ................................ در واقع هرچی دارن از سفیدیه کاغذ دارن ...........

• شروع کننده موضوع

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

به نقل از uniQue :
فکر نکنم ممکن باشه کاغذ کاملا از زندگیه بشر حذف بشه .....حتی اگه تکنولوژی پیشرفته تر از اینی که هس بشه (که حتما میشه)
بازم یه عده هستم که توانایی استفاده از تکنولوژیو ندارن ینی همون کسایی که سواد کمی دارن ...... بدشم واسه من یکی هیچی مثه کاغذ ارامش بخش تر نیس چون سفیدیه کاغذ همیشه ذهنمو قلقلک میده که تفکراتمو بسپارم بهش ..... به نظرم نویسنده ها بدون کاغذ هیچی ندارن ................................ در واقع هرچی دارن از سفیدیه کاغذ دارن ...........

به نظر من که با این پیشرفت تکنولوژی هیچی بعید نیست. :-?

و فک کنم در آینده ای نه چندان دور کاغذ نقش بسیار کم رنگی تو زندگی داشته باشه.

ولی در حال حاظر هضم این موضوع فک کنم برا ما سخت باشه! :-?

elahe

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
بندرعباس

به نظر من اره آوون روز مياد خيليم دور نيست! :|
راجع ب استفادهي همه هم بگم يه روزي مياد ك علم استفاده إز إيزار برا همه يكي ميشه و همه بلد ميشن...وقتي تكنولوژي پيشرفت كنه ك ادما ثابت نميمونن.. ^-^

yeeganeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شاهرود
رشته دانشگاه
مدیریت صنعتی

به نقل از ۩ امــیــر محــمــد ۩ :
به نظر من که با این پیشرفت تکنولوژی هیچی بعید نیست. :-?

و فک کنم در آینده ای نه چندان دور کاغذ نقش بسیار کم رنگی تو زندگی داشته باشه.

ولی در حال حاظر هضم این موضوع فک کنم برا ما سخت باشه! :-?
خب اره منم گفتم کاملا حذف نمیشه ولی کمرنگ میشه ...........
ولی خب کسایی که سواد ندارن اخه مثلا چطوری با تکنولوژیهای جدیدی مثله موبایلو کامپیوترو این چیزا کار کنن ...

• شروع کننده موضوع

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

به نقل از uniQue :
خب اره منم گفتم کاملا حذف نمیشه ولی کمرنگ میشه ...........
ولی خب کسایی که سواد ندارن اخه مثلا چطوری با تکنولوژیهای جدیدی مثله موبایلو کامپیوترو این چیزا کار کنن ...

سواد لازم نداره که
مگه الان که شما با موبایلتون کار میکنید کسی بهتون یاد داده؟! :-?

در ضمن به نظر من همین طور که تکنولوژی پیشرفت میکنه ولی به سمت سادگی و آسانی میره و جوری میشه که هر کی با هر سوادی میتونه با اون وسایل کارکنه.

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

در جواب سوال تاپیک:بزودی کاغذ کلا حذف میشه! :Dمنتظر باشین!
چرا که با پیشرفت تکنولوژی روز به روز مصارف کاغذ و اینا کم و کمتر میشه!
مثلا...الان توی آمریکای لاتین که برای خودشون یه پول جدید ساختن،دیگه کاغذ معنی نداره و ارزشون الان کارتی و الکترونیکی شده! ;;)
خیلیم خوبه!چون دیگه نیازی به قطع درختا نیس!
درباره ی بحث:خوب آقای امیر محمد راس میگن...همراه پیشرفت تکنولوژی،دانش مردم هم بالا میره!الانم کمتر کسی پیدا میشه که یا بی واد باشه،یا طرز کار با چیزایی مثل موبایل رو بلد نباشه! :-?

yeeganeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شاهرود
رشته دانشگاه
مدیریت صنعتی

سواد لازم نداره که
مگه الان که شما با موبایلتون کار میکنید کسی بهتون یاد داده؟! :-?

در ضمن به نظر من همین طور که تکنولوژی پیشرفت میکنه ولی به سمت سادگی و آسانی میره و جوری میشه که هر کی با هر سوادی میتونه با اون وسایل کارکنه.
کار کردن به گوشیو کسی به من یاد نداده اما سواد دارم که بتونم منوشو بخونم ........
اما خب اینو موافقم که اونقدر ساده میشه که همه بتونن استفاده کنن به این فک نکرده بودم

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

1- به نظر شما روزی میرسه که ما اصلن از کاغذ در زندگی استفاده نکنیم؟! :-?
2- اگر به این روز رسیدیم به نظر شما چه چیزهایی جای کاغذ رو میگیره و از چه چیزهایی برای نگه داری اطلاعاتی که از کاغذ استفاده میکردیم حالا استفاده میکنیم؟! :-?
1.به نظرم من این روز فرا نمی رسه که ما "کلا" از کاغذ استفاده نکنیم، کاغذ همچنان وجود خواهد داشت. دلیل هم برای حرفم این هستش که در حال حاضر کاغذ امنیت بیش تری داره تا دنیای مجازی. ببینین در حال حاضر در همه جای دنیا هنوزم که هنوزه برای رای گیری از کاغذ و سیستم سنتی استفاده می شه، چون ضریب امنیتی بالاتری داره.. برای کار هایی که نیاز به امنیت بالا داره، کاغذ هم چنان وجود خواهد داشت.
2. اگه کاغذ حذف بشه، اول این که خیلی خوبه، بیش تر از همه برای محیط زیست و خودمون...
در حال حاضر به نظر من برای آموزش و پرورش می تونیم کاغذ رو حذف کنیم و این کار خیلی مفید تر خواهد بود، همچنین برای پول هم کارت های اعتباری و همچنین اتوماسیون اداری هم اگه در کشور ما اجرا بشه(که اندکی اجرا شده) خیلی خوب می شه و دیگه این کاغذ بازی ها نخواهد بود...
البته هم چنان باید بحث امنیت رو در نظر گرفت.

• شروع کننده موضوع

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

به نقل از mysterious queen :
1.به نظرم من این روز فرا نمی رسه که ما "کلا" از کاغذ استفاده نکنیم، کاغذ همچنان وجود خواهد داشت. دلیل هم برای حرفم این هستش که در حال حاضر کاغذ امنیت بیش تری داره تا دنیای مجازی. ببینین در حال حاضر در همه جای دنیا هنوزم که هنوزه برای رای گیری از کاغذ و سیستم سنتی استفاده می شه، چون ضریب امنیتی بالاتری داره.. برای کار هایی که نیاز به امنیت بالا داره، کاغذ هم چنان وجود خواهد داشت.
2. اگه کاغذ حذف بشه، اول این که خیلی خوبه، بیش تر از همه برای محیط زیست و خودمون...
در حال حاضر به نظر من برای آموزش و پرورش می تونیم کاغذ رو حذف کنیم و این کار خیلی مفید تر خواهد بود، همچنین برای پول هم کارت های اعتباری و همچنین اتوماسیون اداری هم اگه در کشور ما اجرا بشه(که اندکی اجرا شده) خیلی خوب می شه و دیگه این کاغذ بازی ها نخواهد بود...

منظور شما از امنیت چیه؟! :-?
الان اگه شما یه مطلب مهمی رو روی کاغذ داشته باشی،احتمال گم شدن، پاره شدن، سوختن، دزدیده شدن و... بیشتر از این که شما همون مطلب رو توی کامپیوترت داشته باشی.
در ضمن الان نرم افزارهایی اومده که بتونه هم از اطلاعات Bakup بگیره و هم امنیت اونا رو بالا ببره.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

منظور شما از امنیت چیه؟! :-?
الان اگه شما یه مطلب مهمی رو روی کاغذ داشته باشی،احتمال گم شدن، پاره شدن، سوختن، دزدیده شدن و... بیشتر از این که شما همون مطلب رو توی کامپیوترت داشته باشی.
در ضمن الان نرم افزارهایی اومده که بتونه هم از اطلاعات Bakup بگیره و هم امنیت اونا رو بالا ببره.
بیایم یه انتخابات رو در نظر بگیریم.
مردم روی کاغذ اسم فرد مورد نظرشون رو می نویسن و میندازن توی صندوق، بعد از اون آرا از صندوق در آورده می شه و شمارش و این حرفا...
اگه نامزدی اعتراض داشته باشه، دست مسئولین به اون کاغذ ها بنده... می شه یه کاریش کرد.
توی دنیای مجازی همواره امکان اخلال در کار وجود داره.
شما در نظر بگیرین هرکی توی خونش بشینه و بگن فلان روز از فلان ساعت تا فلان ساعت برین توی فلان سایت و نماینده ی مجلس رو انتخاب کنین...
هر چه قدر هم که سیستم امنیتی قوی باشه، هم چنان یک باگ وجود خواهد داشت، و هم چنین وقتی چیزی روی کاغذ ثبت بشه، همواره سند هستش، تا وقتی که کاغذ از بین بره، اما در دنیای مجازی همواره امکان از بین رفتن اطلاعات وجود داره، و همچنین امکان تغییر داده ها.

• شروع کننده موضوع

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

بیایم یه انتخابات رو در نظر بگیریم.
مردم روی کاغذ اسم فرد مورد نظرشون رو می نویسن و میندازن توی صندوق، بعد از اون آرا از صندوق در آورده می شه و شمارش و این حرفا...
اگه نامزدی اعتراض داشته باشه، دست مسئولین به اون کاغذ ها بنده... می شه یه کاریش کرد.
توی دنیای مجازی همواره امکان اخلال در کار وجود داره.
شما در نظر بگیرین هرکی توی خونش بشینه و بگن فلان روز از فلان ساعت تا فلان ساعت برین توی فلان سایت و نماینده ی مجلس رو انتخاب کنین...
هر چه قدر هم که سیستم امنیتی قوی باشه، هم چنان یک باگ وجود خواهد داشت، و هم چنین وقتی چیزی روی کاغذ ثبت بشه، همواره سند هستش، تا وقتی که کاغذ از بین بره، اما در دنیای مجازی همواره امکان از بین رفتن اطلاعات وجود داره، و همچنین امکان تغییر داده ها.

خب میتونن دستگاهی بسازن تا پس از گرفتن اثر انگشت به نامزدش رای بده و رای اون کامله محفوذ و دست نیافتنی باشه.
تازه این ایده من ولی مطمین وقتی چند طراح روی اون کار کنن یه چیزی میسازن تا بدون نقص باشه. :-?

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

خب میتونن دستگاهی بسازن تا پس از گرفتن اثر انگشت به نامزدش رای بده و رای اون کامله محفوذ و دست نیافتنی باشه.
تازه این ایده من ولی مطمین وقتی چند طراح روی اون کار کنن یه چیزی میسازن تا بدون نقص باشه. :-?
چیز بدون نقض هرگز وجود نخواهد داشت... :)
الان ما در ایران توی دور دوم انتخابات مجلس از روش الکترونیکی استفاده کردیم، می دونین چه جوری؟
طرف می رفت پای دستگاه رای ش رو می داد و طرف رو انتخاب می کرد و ... در آخر مثل این خود پردازه یه حالت رسید می یومد بیرون که طرف به فلانی رای داده و همون برگه رو می انداخت توی صندوق، فقط زحمت نوشتن از طرف گرفته می شد.
ضمن این که چیزی که شما دارین می گین قطعا کار پرهزینه ای خواهد بود. در دنیای فن آوری همواره کاری ماهیت عملی خواهد داشت که بازده بالایی داشته باشه..
فکر نمی کنم از روشی پر هزینه با ریسک بالا استفاده بشه.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از uniQue :
خدا رو چه دیدی، شاید یه روز یه چیزی مثل تبلت هایی اختراع شد که ضخامتشون اندازه کاغذ بود، انعطاف پذیر بودن و به راحتی پاک میشدن و پاره هم بشن ...

دو سوال پیش میاد :

1. یا قبول نداری که یه روز تکنولوژی انقدر پیشرفت کنه
2. یا مورد خاصی مد نظرت هست که این تبلت ها جواب نمیدن

و یک مورد دیگه ... کاغذ تضمین 100 درصدی نداره ... فناوری هم نداره ... امنیت کاغذ به همون اندازه که امنیت فناوری میتونه کم باشه امکان کم بودنش هست ...
تازه روز به روز به میزان امنیت و تضمین فناوری اضافه میشه اما کاغذ همونه

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از Ehem_Ehem :
و یک مورد دیگه ... کاغذ تضمین 100 درصدی نداره ... فناوری هم نداره ... امنیت کاغذ به همون اندازه که امنیت فناوری میتونه کم باشه امکان کم بودنش هست ...
تازه روز به روز به میزان امنیت و تضمین فناوری اضافه میشه اما کاغذ همونه
هیچ چیز تضمین صد در صد نداره در دنیای فناوری...
بیایم بررسی کنیم.
شما یه کاغذ داری که یه چیزی روش نوشتی. ممکنه که کاغذ شما از بین بره اما نمی تونن محتوای کاغذ شما رو تغییر بدن، اگه بخواین از بین ببرنش کل کاغذ با محتواش از بین می ره..
اما شما یه داده ای رو توی کامپیوترت داری، علاوه بر این که می شه خود داده رو تغییر داده، می شه به طور کلی از بین بردش...

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

هیچ چیز تضمین صد در صد نداره در دنیای فناوری...
بیایم بررسی کنیم.
شما یه کاغذ داری که یه چیزی روش نوشتی. ممکنه که کاغذ شما از بین بره اما نمی تونن محتوای کاغذ شما رو تغییر بدن، اگه بخواین از بین ببرنش کل کاغذ با محتواش از بین می ره..
اما شما یه داده ای رو توی کامپیوترت داری، علاوه بر این که می شه خود داده رو تغییر داده، می شه به طور کلی از بین بردش...
الان مشکل اینه که به این قضیه دید غیر تخصصی داری. تغییر داده همیشه باز کردن یه فایل word و گذاشتن اسم آقای x به جای آقای y نیست که. تو کامپیوتر هم راهکار هایی برای حفظ داده ها از تغییر وجود داره ...

نمیخوام بحث وارد موضوعات تخصصی کامپیوتر شه

• شروع کننده موضوع

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

دوستان من نظر سنجی هم گذاشتم. حتمن توش شرکت کنید تا ببینیم افراد چه نظری دارن. (;

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از Ehem_Ehem :
الان مشکل اینه که به این قضیه دید غیر تخصصی داری. تغییر داده همیشه باز کردن یه فایل word و گذاشتن اسم آقای x به جای آقای y نیست که. تو کامپیوتر هم راهکار هایی برای حفظ داده ها از تغییر وجود داره ...

نمیخوام بحث وارد موضوعات تخصصی کامپیوتر شه
من که از حرفتون قانع نشدم، چون همین الان آدم یه عکس ش حذف می شه، ریکاوری می کنه کل اگزیف عکس از بین می ره.
اما در حال حاضر به نظر شما چرا در دنیا هنوز هم از روش سنتی برای انتخابات استفاده می شه؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

من که از حرفتون قانع نشدم، چون همین الان آدم یه عکس ش حذف می شه، ریکاوری می کنه کل اگزیف عکس از بین می ره.
اما در حال حاضر به نظر شما چرا در دنیا هنوز هم از روش سنتی برای انتخابات استفاده می شه؟
باشه بیشتر میگم. تو همین انجمن یه بخشی هست به اسم "سیستم عامل لینوکس" که توش امنیت اطلاعات بسیار اهمیت داره. این اتفاقات مخصوص ویندوزه. یعنی تو لینوکس ابدا" از این خبرا نیست. پیشنهاد میکنم به لینوکس مهاجرت کنید. این از مورد اول

مورد دوم اینکه یه عکس چطور حذف میشه؟ اگه خود به خود حذف میشه، به مورد یک مراجعه کنید. اگه خودتون حذف میکنید، خُب خودتون حذف کردید دیگه ! انتظار ندارین که کامپیوتر نگهش داره؟!!! اما تو انتخابات کسی حذف نمیکنه. یعنی کسی نمیتونه حذف کنه. همه چیز مستند و دقیق ثبت و ضبط میشه. بسیار بسیار دقیق تر از اون چیزی که فکرشو کنید. تازه، میشه ثانیه به ثانیه یه کپی از database که اطلاعات آرا در اون موجوده رو برای تک تک نامزد ها فرستاد تا هر اتفاقی افتاد، طرف بتونه از خودش دفاع کنه. این هم مورد دوم

اما در پاسخ به "اما در حال حاضر به نظر شما چرا در دنیا هنوز هم از روش سنتی برای انتخابات استفاده می شه؟"
میتونم بگم : دلیلش اینه که هنوز تکنولوژی در حدی پیشرفت نکرده که بشه به اندازه کاغذ بهش اتکا کرد. اما موضوع بحث ما اینه که یه روزی در این اندازه پیشرفت خواهد کرد.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از Ehem_Ehem :
باشه بیشتر میگم. تو همین انجمن یه بخشی هست به اسم "سیستم عامل لینوکس" که توش امنیت اطلاعات بسیار اهمیت داره. این اتفاقات مخصوص ویندوزه. یعنی تو لینوکس ابدا" از این خبرا نیست. پیشنهاد میکنم به لینوکس مهاجرت کنید. این از مورد اول

مورد دوم اینکه یه عکس چطور حذف میشه؟ اگه خود به خود حذف میشه، به مورد یک مراجعه کنید. اگه خودتون حذف میکنید، خُب خودتون حذف کردید دیگه ! انتظار ندارین که کامپیوتر نگهش داره؟!!! اما تو انتخابات کسی حذف نمیکنه. یعنی کسی نمیتونه حذف کنه. همه چیز مستند و دقیق ثبت و ضبط میشه. بسیار بسیار دقیق تر از اون چیزی که فکرشو کنید. تازه، میشه ثانیه به ثانیه یه کپی از database که اطلاعات آرا در اون موجوده رو برای تک تک نامزد ها فرستاد تا هر اتفاقی افتاد، طرف بتونه از خودش دفاع کنه. این هم مورد دوم

اما در پاسخ به "اما در حال حاضر به نظر شما چرا در دنیا هنوز هم از روش سنتی برای انتخابات استفاده می شه؟"
میتونم بگم : دلیلش اینه که هنوز تکنولوژی در حدی پیشرفت نکرده که بشه به اندازه کاغذ بهش اتکا کرد. اما موضوع بحث ما اینه که یه روزی در این اندازه پیشرفت خواهد کرد.
در مورد mac هم یه زمانی همین حرفا رو می زدن اما می بینیم که حتی mac هم دچار مشکل شد.
ببینین، من به شخصه مدافع حقوق درختان و محیط زیست و اینا هستم!
اما باید واقع بین بود... همیشه باگ ها وجود خواهند داشت...
سیستم سنتی به محافظت سنتی نیاز داره، که نمی شه گفت محافظت سنتی کاملا ناکارآمد شده، به نظر من هرچیزی باید جای خودش باشه...

بالا