• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

توجیه کردن

• شروع کننده موضوع

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
سلام
پستمو با ی مثال شروع میکنم
ما الان توی فصله تابستونیم...خداییش اگه ماه رمضون نباشه و شما از یه دکتر بپرسید که توی این فصل نخوردنه 16 ساعت آب و غذا-به خصوص آب- واسه بدن مفیده یا مضر چی میگه؟؟؟ خداییش منصفانه حرف بزنید... اولش گفتم فرض کنیم ماه رمضون نباشه... مطمئنا همه می گن مضره چون این همه آب نخوردن اونم در طوله روز نه شب واقعا به بدن آسیب می زنه...

حالا این دفه فرض کنید ماه رمضون باشه مثه همین امسال ... حاضرم قسم بخورم همون دکتر-اگه به روزه و این حرفا اعتقاد داشته باشه- یه جوری واست از فوایده نخوردنه آب و غذا می حرفه که میمونی همین طوری!! همین تلویزیون غیر از ماه رمضون همش می گه حد اقل روزی 8 لیوان آب بخورید اما ماه رمضون که میشه همه چی برعکس می شه...

دلیله این تناقض اینه که ما ایرانیا یه عادته خیلی بد داریم به نامه توجیه کردن...

این توجیه کردن آدما و بعد از اون جامعه رو یه جوری زمین می زنه که دیگه نتونه از جاش بلند شه... توجیه کردن باعث می شه آدم عادت کنه اشتباهاتشو نپذیره... باعث می شه همه ی کاراشو درست و بی نقص ببینه و اصن حاضر نشه دربارشون فکر کنه...باعث میشه آدم لج باز و متعصب بشه و دیگه هیچ وقت ایراداشو برطرف نکنه...

اگهاگه به جای توجیه کردنه روزه بیان بگن " آقا یا خانوم روزه گرفتن سخته....آدمو اذیت می کنه....ممکنه تو یه شرایطی به بدن آسیب بزنه...ولی از نظر خودت و طبق اعتقاداتت اگه اعتقاد بهش داری و میگی خدا گفته بگیر و میگی بهت اجر فراوان میرسه روزه بگیر ک اجرشم بهت برسه و ب اعتقاداتت عمل کنی " بهتر نیست؟؟؟

در هر دو حالتش اونی که بخواد روزه بگیره میگیره...اما توی حالته دوم دیگه توجیهی در کار نیست...یاد میگیریم که هر چیزیو همون جوری که هست ببینیم نه اون جوری که دلمون میخواد... واقع بین میشیم...و این رفتار توی کله زندگیمون اثر میذاره و دیدگاه و سبکه زندگیو عوض می کنه...

این ی مثال بود صرفا......بحثم اصا روزه نیست.

+سوالم اینه چرا انقدر تو کشورمون اصرار ب توجیه کردن هست؟چه نتایجی رو جامعه داشته؟
ممنون

+چرا این پست تبدیل ب اون نقل قول شد؟ :-? خدا میدونه.....

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها
پاسخ : عادت بد توجیه کردن

خیلی مرز باریکی داره آخه واقعیت با توجیه .
شاید یکی از دلایلی که این اتفاق میفته ، تشخیص داده نشدن اون مرزه .
مثلا تو همین مثالی که زدید ، هر دو تاش خب درسته . هم اینکه زیاد آب خوردن خوبه ، هم اینکه بده . به نظر من اینکه آدم هر دوش رو ببینه و بذاره کنار هم ، و بعد نتیجه گیری کنه ، کار خوبیه .
ولی خب کلا هم اگه بخوای تو مسائل علمی بررسی کنی ، خیلی این اتفاق اتفاق عجیبی نیست . یه زیست شناس مثلا ، واسه هر ماده ای هم یه سری عیب اسم می بره هم یه سری حسن . چون علم همین جوری پیشرفت می کنه . مثلا تا 10 سال پیش می گفتن آدامسو قورت بدی به معده می چسبه ، الآن میگن این جوری نیست . یعنی اون قد تغییرات اتفاق میفته و اون قد همه شون قابل توجیه کردنه ، واقعا نمیشه چیزی به جز آزمایش و تجربه نشون بده خیلی چیزا رو . یعنی دارم میگم این توجیه کردنه بد نیست ، ولی خوبه همه جوانب قضیه رو در نظر بگیریم . مثلا میگیم آدامس به معده می چسبه به این دلیلا ، البته فلان چیزا هم مانع میشه که این اتفاق بیفته ولی اینا می چربه .

• شروع کننده موضوع

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

به نقل از نیـلوفر :
خیلی مرز باریکی داره آخه واقعیت با توجیه .
شاید یکی از دلایلی که این اتفاق میفته ، تشخیص داده نشدن اون مرزه .
مثلا تو همین مثالی که زدید ، هر دو تاش خب درسته . هم اینکه زیاد آب خوردن خوبه ، هم اینکه بده . به نظر من اینکه آدم هر دوش رو ببینه و بذاره کنار هم ، و بعد نتیجه گیری کنه ، کار خوبیه .
ولی خب کلا هم اگه بخوای تو مسائل علمی بررسی کنی ، خیلی این اتفاق اتفاق عجیبی نیست . یه زیست شناس مثلا ، واسه هر ماده ای هم یه سری عیب اسم می بره هم یه سری حسن . چون علم همین جوری پیشرفت می کنه . مثلا تا 10 سال پیش می گفتن آدامسو قورت بدی به معده می چسبه ، الآن میگن این جوری نیست . یعنی اون قد تغییرات اتفاق میفته و اون قد همه شون قابل توجیه کردنه ، واقعا نمیشه چیزی به جز آزمایش و تجربه نشون بده خیلی چیزا رو . یعنی دارم میگم این توجیه کردنه بد نیست ، ولی خوبه همه جوانب قضیه رو در نظر بگیریم . مثلا میگیم آدامس به معده می چسبه به این دلیلا ، البته فلان چیزا هم مانع میشه که این اتفاق بیفته ولی اینا می چربه .
فکر کنم منظورم بد رسونده شده........بحث این نیست ک مثلا زیاد آب خوردن هو خوبه هم بد........من میگم 16 ساعت آب نخوردن رو ک دور روز پیش رد میکردن و مسلما بده رو تو ماه رمضون ببینید ک از فایده هاشم میگن حتی تشویقم میکنن اصلا....
اگه به جای توجیه کردنه روزه بیان بگن " آقا یا خانوم روزه گرفتن سخته....آدمو اذیت می کنه....ممکنه تو یه شرایطی به بدن آسیب بزنه...ولی از نظر خودت و طبق اعتقاداتت اگه اعتقاد بهش داری و میگی خدا گفته بگیر و میگی بهت اجر فراوان میرسه روزه بگیر ک اجرشم بهت برسه و ب اعتقاداتت عمل کنی " بهتر نیست؟؟؟
منظور من اینه خیلیا "جنبه ی بد یک کار رو هم حتی با کلی تلاش سعی دارن خوب نشون بدن" درحالیکه میشه واقعیت رو پذیرفت و قبول کرد عیب هایی هم هست و سعی نکنیم انقدر توجیه الکی کنیم ک بگیم ما کاملا درستیم

این موضوع خیلی مشکلات ایجاد کرده تو جامعه....قبول نکردن اشتباهات و حتی توجیه الکی برای خوب نشون دادنشون

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها

نه
من فهمیدم منظور شما رو
میگم علاوه بر عیبای 16 ساعت آب نخوردن تو یه روز که به صورت علمی اثبات شده ، اون حسن هایی که واسه این کار اسم می برن هم یه سری چیزای علمی ایه دیگه
واسه همین هر دو تاش درسته . ولی کار درست اینه که یه نفر که میاد توضیح می ده ، بیاد این دو تا رو بذاره کنار هم و بگه .
بعدشم میگم تو علم این اتفاق میفته و اتفاق عجیبیم نیست ، چون تو طبیعت خوب مطلق و بد مطلق وجود نداره . تو برای توجیه خوب بودن هر چیز می تونی یه سری دلیل بیاری و برای توجیه بد بودنش هم همین طور .

• شروع کننده موضوع

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

به نقل از نیـلوفر :
نه
من فهمیدم منظور شما رو
میگم علاوه بر عیبای 16 ساعت آب نخوردن تو یه روز که به صورت علمی اثبات شده ، اون حسن هایی که واسه این کار اسم می برن هم یه سری چیزای علمی ایه دیگه
واسه همین هر دو تاش درسته . ولی کار درست اینه که یه نفر که میاد توضیح می ده ، بیاد این دو تا رو بذاره کنار هم و بگه .
بعدشم میگم تو علم این اتفاق میفته و اتفاق عجیبیم نیست ، چون تو طبیعت خوب مطلق و بد مطلق وجود نداره . تو برای توجیه خوب بودن هر چیز می تونی یه سری دلیل بیاری و برای توجیه بد بودنش هم همین طور .
عیب هاش خیییییییییلی بیشتر از حسن هاشه خیییییلی......دیدین حتما بعضیا تو ماه رمضون چ طوری از فواید ساعتها آب نخوردن میگن دیگه ک.......واقع بین باید باشیم........اگه 2 مین از مزایاش میگن باید 1 ساعتم از بدیاش بگن نه اینطوری.
خیلی رو مثال زوم شد
خوب و بد مطلق وجود نداره مسلما ولی هر چیزی ک ب خوب یا بد نزدیک باشه مثلا ی چیزی ک 90 درصد خوبه رو بد بدونیم و اون 10 درصد رو بزرگ کنیم ک درست نیست
با توجیه فقط از واقعیت فاصله میگیریم توجیه وقتیه ک واقعیت رو بخوایم بپوشونیم دلیل تراشی الکی میکنیم

مثلا یکی درس نمیخونه و نمره هاش کمه بعد همیشه به همه میگه" معلومه منم اگه مثه فلانی صبح تا شب درس میخوندم الان بهتر از اونم بودم مهم اینه آدم باهوش باشه اینطوری ب درد نمیخوره اون اگه مثه من درس میخوند نمره هاش کمترم میشد ازم"
این ی توجیهه و این شخص اشتباه خودشو قبول نمیکنه خب این توجیه خیلی ب خود فرد آسیب میزنه خب تو ام بشین درس بخون الکی چرا توجیه میکنی....

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها

ولی کلا توی مسائل ، مخصوصا مسائل علمی باید اینو در نظر گرفت ، که ما علممون نسبت به هر چیزی مرحله به مرحله پیشرفت میکنه . مثه همون مثالی که واسه آدامس آوردم . یعنی مثلا ما اگه الآن می تونیم 10 دقیقه در مورد خوبیای یه چیز حرف بزنیم و 10 ساعت در مورد بدیاش ، شاید 20 سال دیگه ، کاملا شرایط برعکش بشه .
علاوه بر اینکه زاویه دید هم خیلی اهمیت داره ، یعنی همون طور که شما هم گفتید ، حتی اگه روزه تماما هم ضرر باشه برای جسم ( که نیست ! ) ، باز هم ممکنه یکی جنبه معنویش رو اون قدر بزرگ بدونه نسبت به جنبه مادیش ، که این چیزی که شما بهش می گید توجیه ، دیگه اسم توجیه نداشته باشه .

• شروع کننده موضوع

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
پاسخ : توجیه کردن

به نقل از نیـلوفر :
ولی کلا توی مسائل ، مخصوصا مسائل علمی باید اینو در نظر گرفت ، که ما علممون نسبت به هر چیزی مرحله به مرحله پیشرفت میکنه . مثه همون مثالی که واسه آدامس آوردم . یعنی مثلا ما اگه الآن می تونیم 10 دقیقه در مورد خوبیای یه چیز حرف بزنیم و 10 ساعت در مورد بدیاش ، شاید 20 سال دیگه ، کاملا شرایط برعکش بشه .
علاوه بر اینکه زاویه دید هم خیلی اهمیت داره ، یعنی همون طور که شما هم گفتید ، حتی اگه روزه تماما هم ضرر باشه برای جسم ( که نیست ! ) ، باز هم ممکنه یکی جنبه معنویش رو اون قدر بزرگ بدونه نسبت به جنبه مادیش ، که این چیزی که شما بهش می گید توجیه ، دیگه اسم توجیه نداشته باشه .
من نگفتم همش ضرره .......مسائل علمی مورد بحثم نیست توجیه رفتار آدما توسط خودشون رو میگم ک قبول نمیکنن اشتباهه توجیهشم میکنن مثالی ک تو پست قبلم زدم بیشتر منظورم رو میرسونه.........
خب ببینید تو این قسمت دوم حرفاتون هیچ توجیهی وجود نداره و با مثال من خیلی فرق داره .......اون دکتره ک گفتم، قبلش داشته از بدیای اون همه ساعت آب نخوردن حرف میزده و الان داره از خوبیاش میگه درحالیکه باید قبول کنه ک مضراتی برای بدن داره ولی ب خاطر جنبه معنویش میخواد بگیره.......اگه بگه "من جنبه معنویش رو بیشتر از مادیش میدونم و مضراتشم قبول دارم ولی طبق اعتقادم میخوام بگیرم"چی میشه ؟ اونوقت درست میشه و میشه مثال شما........
مشکل این دکتره اینه ک میخواد کارش رو 100 درصد درست بدونه.......این خیلی تو کارا و رفتارای آدما تو این روزا واضحه....درست مطلق بودن

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها

خب آخه اینی که می گید ، بازم مثال علمی میشه . اینکه دکتره بیاد و ملت رو با دلایل علمی برای روزه گرفتن توجیه کنه .
واسه توجیه رفتار آدما ، مثال بزنید .

• شروع کننده موضوع

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

مثلا یکی درس نمیخونه و نمره هاش کمه بعد همیشه به همه میگه" معلومه منم اگه مثه فلانی صبح تا شب درس میخوندم الان بهتر از اونم بودم مهم اینه آدم باهوش باشه اینطوری ب درد نمیخوره اون اگه مثه من درس میخوند نمره هاش کمترم میشد ازم"
این ی توجیهه و این شخص اشتباه خودشو قبول نمیکنه خب این توجیه خیلی ب خود فرد آسیب میزنه خب تو ام بشین درس بخون الکی چرا توجیه میکنی و دلیل الکی میاری
یا مثلا تیم تو بدترین شرایط قرار داره........ سرپرست و مربی میاد مصاحبه میکنه میگه فلان آقا هم پارسال به این تیم باخت......توجیهی خیلی الکی واسه قبول نکردن اشتباه و تکرار دوباره اشتباه

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها
پاسخ : پاسخ : توجیه کردن

به هر صورت ما نمی تونیم بگیم که همه جوانب یه چیز رو می دونیم و میدونیم یه حرفی به طور کامل توجیهه .

• شروع کننده موضوع

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

این 2 تا مثال توجیه محض بود
همیشه نمیتونیم بگیم ولی چرا توجیه میکنیم اصن؟ پذیرفتن اشتباه ک بهتر از توجیه اینجویه مثه مثالایی ک زدم.........یاد گرفتن اعتراف ب ی اشتباه خیلی لازمه واقعا

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها
پاسخ : پاسخ : توجیه کردن

نه دیگه
مثلا در مورد همون مربیه که گفتید ، واقعا توجیه محض نیست . درسته که این مربیه باید خود با این گروه کار می کرد ، ولی یه احتمالم وجود داره که این تیمه به خاطر باخت قبلی اون قدر روحیه ش خراب بوده و اعتماد به نفسم کم شده بوده که مربیه هر کار کرده ، نتونسته روحیه شونو بهشون برگردونه و اونا استرس گرفتن و بد بازی کردن . یا اصا شاید بازیکنا ب حرفاش گوش ندادن و مستقل عمل کردن .
یعنی کلا نمیشه هیچیو قطعی گفت .

• شروع کننده موضوع

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

اصل این توجیه غلطه خب چون پارسال ب این تیم باختن و فلان مربی هم باخته ک دلیل نیست
اون دلایلی ک شما گفتید اگه دلیل اصلی باشن مربیه همونا رو در استدلالاش میگه ولی این ک میگم ی توجیهه چون مسلما اتفاقاتی ک شما میگید وجود نداشته چون اگه داشت مربیه همونا رو میگفت ک دیگه توجیه هم نبود و دلیل درستی بود و پذیرفته
الان شرایط خوب بوده ک این مجبور شده همچین چیزایی بگه ک کارشو توجیه کنه
بد گفتم فک کنم!

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها

نه !
فهمیدم چی می گید !
به هر صورت احتمالش هست که این جوری بوده باشه و حالا به هر دلیلی مربیه نگفته ! مثلا دوس نداشته روحیه تیمشو پیش بقیه ضعیف نشون بده ! نخواسته آبروشونو ببره !
به هر صورت دارم میگم یعنی خیلی سخته که آدم بگه یه حرفی توجیهه یا نیست ! چون آدم خیلی چیزا رو نمی دونه !

babak_eb

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
91
رشته دانشگاه
روانشناسی
اینستاگرام