• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته

• شروع کننده موضوع Karo
  • تاریخ شروع

SANA.P

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یــــــــزد
مدال المپیاد
مدال نقره المپیاد نانو تکنولوژی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
دکتری پیوسته بیوتکنولوژی
پاسخ : انتخاب رشته

بچه ها کسی هست ک فرق پردیس همت و پورسینا رو خوب بدونه؟یعنی خیلی فرق دارند؟

تجربی+73 منطقه

fdd

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
دانشگاه
پلي تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسي هوافضا

من رياضى+٢٦٦منطقه٢

• شروع کننده موضوع

Karo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
سنندج
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

یه سوال
انتخاب اول تاثیری داره تو انتخاب رشته ؟
یعنی مثلا یکی بزنه
1. برق شریف 2. برق تهران 3. برق شهید بهشتی
با کسی که انتخاب اولش برق شهید بهشتیه فرقی داره ؟
یعنی احتمال اینکه نفر دوم برق شهید بهشتیو بیاره بیشتره یا نه ؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Karo :
یه سوال
انتخاب اول تاثیری داره تو انتخاب رشته ؟
یعنی مثلا یکی بزنه
1. برق شریف 2. برق تهران 3. برق شهید بهشتی
با کسی که انتخاب اولش برق شهید بهشتیه فرقی داره ؟
یعنی احتمال اینکه نفر دوم برق شهید بهشتیو بیاره بیشتره یا نه ؟
سلام!
نه اصلا!اونی که میگید فقط برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد هست.
برای سراسری اینجوری نیستش

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

این متن رو یه آشنا که 2 سال پیش کنکور داشت نوشته و برام فرستاده و گفتم برای شما هم بزارم ... :D
البته ، همه ی حرف هاش ممکنه درست نباشه و همه ی دانشگاه ها و اساتید ممکنه در هر صورت اونجوری که گفته شده نباشن . :D

سلام. میدونم این چند روز چقدر سرت شلوغه ولی لطفا این متن رو تا آخر بخون چون چیزایی رو در مورد انتخاب رشته ات نوشتم که مطمئن هستم کمتر کسی به آدم موقع انتخاب رشته میگه.
بزار اول یه کم در مورد دانشگاه دید واقعی تری بهت بدم. اکثر بچه ها ترم اول حالشون گرفته بود از این که چرا دانشگاه با اون چیزی که تو ذهنشون ساخته بودن متفاوته.
دانشگاه همون مدرسه است با چند تا تفاوت : 1. بجای معلم لیسانسه ، استاد دکتری میاد سر کلاس و درس میده ولی نوع درس دادن هیچ فرقی نمیکنه. قبل از ورودم به دانشگاه فکر میکردم استاد هر جلسه یه موضوع جدید انتخاب کرده و با آوردن کلی مثال های کاربردی مبحث رو شروع میکنه تا بهمون انگیزه بده ، آخر کلاس هم چند تا منبع زبان اصلی و سایت معرفی میکنه تا در موردش اطلاعات بیشتری کسب کنیم. اما روز اول سر کلاس ریاضی یک استاد جزوشو گرفته بود دستش از روش پای تخته می نوشت که همش هم مطالب تکراری بود. آخرش هم گفت تا صفحه 20 کتاب درس دادم تمریناتشو جلسه دیگه تحویل بدین.
2. دانشگاه هم فقط تئوری درس میدن، به چارت واحد هات که نگاه کنی از ترم 4 به بعد درسات واقعا تخصصی میشه ولی سرکلاس به جز معدودی از استادا کاربردی درس نمیدن. واحد های آزمایشگاهی هم... من دوست دارم ولم کنند وسط آزمایشگاه بگن برو مثلا جاذبه تو این نقطه از زمین رو دقیق حساب کن حالا با هر روشی که به ذهن خودت میرسه . اما واقعیت این بود که یه دستور کار گذاشتن جلومون گفتق طبق اون عمل کنیم.
حالا این چیزایی که گفتم چه ربطی به انتخاب رشته داره؟ خوب می خواستم بهت بگم سیستمی که برای تحصیل تنظیم کردن سیستمی هست که برای عوام جامعه درست شده و هرکس که طبق اون عمل کنه به یه جایی میرسه.(حالا کجا، خدا میدونه) واقعا اگر دانشگاه اون طوری که من دوست داشتم می بود با این دانشجوهایی که من می بینم همه ترم 2 فرار میکردن.
اما مسئله مهم اینه که آدمهای مهم تو تاریخ نگذاشتن سیستم برای اون ها برنامه ریزی کنه و راه زندگی شون رو تعیین کنه خودشون راهشون رو تو ذهنشون ترسیم کردن و خودشون برنامه ی راهشون رو ریختن و اکثرا هم مسخره میشدن و از جامعه (ی عوام) دورتر و دورتر...
انتخاب رشته انتخاب مسیر زندگیه. تو انتخاب رشته نگذار سیستم برای تو تصمیم گیری کنه، البته این در صورتیه که فکر می کنی جزو عوام جامعه نیستی !
حالا این سیستمی که میگم چیه؟ اساتید و روشی که اونها برای تحصیل تعیین می کنند، تفکری که توجامعه نسبت به مدرک و رشته و ... وجود داره، مشاورین و مشاوره های مطلقی که بعضی ها در مورد بعضی رشته ها میدن، این ها همه تو رو به سمتی میبره که شاید اگر طبق علاقه و استعداد خودت عمل میکردی شاید اصلا سراغش نمی رفتی.
اما خوب چطوری رشته انتخاب کنی؟ اول از همه با آدم های عاقل مشورت کن.آدم عاقل اصولا هرچند هم نسبت به چیزی مطمئن باشه نظر مطلقی نمیده پس کسایی که میگن فلان رشته یا فلان دانشگاه اصلا به درد نمی خوره جزو آدم های عاقلی که به درد مشورت میخورن نیستن.
یه چیزی که همه میگن علاقه است اما علاقه به چی؟ به رشته ، به شغل ، به در آمد یا همشون؟
یه کار بهتر اینه که اون راهی که برای خودت در نظر گرفتی رو جلو چشمت مجسم کنی. لیسانس گرفتی، ارشد؟ دکتری؟ کجا کار میکنی؟ چه کار میکنی؟ خوب بعدش چی ؟ تو همین مرحله متوقف میشی یا جلو تر هم میری؟ جلوتر چیه؟ اصلا آخر آخرش دوست داری چه اتفاقی بیفته؟
امیدوارم به پوچ گرایی نرسی! ، حالا یه برنامه بریز که مرحله به مرحله تو رو از همین الان به اون جا برسونه. مواظب باش کوزه شیرت هم نریزه! اولین مرحله از برنامت رو قراره الان انجام بدی با انتخاب رشته. اگر این مرحله رو اشتباه انجام بدی میری جزو دسته ای از آدما که شغلشون به رشتون ربطی نداره.این آدما اطراف خودت چند درصدن؟
البته خیلی رشته ها هستن که می تونند به سمت برنامه ای که ریختیم ببرنمون. حالا بین اونا کدوم رو انتخاب می کنی؟
شاید این مطلب درست باشه که خیلی رشته ها پیش تو ارزش برابری داشته باشه و برای رسیدن به اهداف بلند مدتت مناسب باشه ولی اگر توانایی لازم رو در اون زمینه نداشته باشی کم میاری و وسط راه...
من این توانایی ها رو به دودسته تقسیم می کنم. حتما از یک مشاور بخواه موارد دیگه رو بهت یادآوری کنه:
توانایی های کاری:
دوست داری تو یک معدن زیر زمین کار کنی یا سکوی نفتی وسط دریا؟ پشت میزت در حال طراحی باشی یا تو خط در حال عیب یابی یک دستگاه؟ زمینه کاریت دوست داری چطوری باشه؟ پژوهشی، فنی ،تدریس ، تجارت یا مدیریت؟ اصلا چند ساعت در روز میخوای کار کنی؟ کار دولتی دوست داری یا خصوصی؟ و هر سوال دیگه که به توانایی ها و علایق کاریت مربوط میشه از خودت بپرس.
توانایی های مغزی!:
ناراحت نشو. ثابت شده در هر انسانی توانایی های مغزی در یک قسمتی فعال تره. کشف کردن این که کجای مغزت بدرد بخور تره زیاد سخت نیست: تو چه درسهایی موفق تر بودی؟
حالا برای این که بفهمی چه رشته ای با توانایی های مغزت سازگاری داره ، حتما چارت واحد های درسی اون رشته رو نگاه کن و با یک نفر که میدونه اون درسها چیه مشورت کن، گول اسمشون رو نخوری فکر کنی میدونی چه درسیه ها!
توضیحات اضافی در مورد هر رشته در هر دانشگاه کسب کن:
استاد های خوب، امکانات رفاهی دانشگاه(غذا ، سرویس ،خوابگاه و ...) ، بودجه پژوهشی ، فعالیت تشکل های دانشجویی و ... از مواردی است که تو روحیه آدم تو دانشگاه خیلی تاثیر میگزاره هرچند اولویت بالایی ندارند اما در موردش تحقیق کنی بد نیست.

Enas

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

کسی در مورد دانشگاه علوم پزشکی کرج اطلاعات نداره؟؟ استاداش خوبن؟؟ کلا دانشگاه خوبیه؟؟
یه سوال دیگه: من شنیدم مدرک پزشکی دانشگاه شیرازو کشورای دیگه قبول دارن. اصفهان هم همین طوره؟؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

یه کار بهتر اینه که اون راهی که برای خودت در نظر گرفتی رو جلو چشمت مجسم کنی. لیسانس گرفتی، ارشد؟ دکتری؟ کجا کار میکنی؟ چه کار میکنی؟ خوب بعدش چی ؟ تو همین مرحله متوقف میشی یا جلو تر هم میری؟ جلوتر چیه؟ اصلا آخر آخرش دوست داری چه اتفاقی بیفته؟
امیدوارم به پوچ گرایی نرسی!
تایید :-<
پوچ گرایی... :-<

رشته ای که دوست دارید رو انتخاب کنید بی توجه به دید مردم و این حرفها...ولی به شرط اینکه بعدش هم همینجور بمونید... بدون توجه به حرف مردم...
:-<

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

بنظر شما دندون اصفهان بهتره یا دارو تهران ؟؟؟ بغیر از کلاس کار و ....

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از ninja :
خب از چه نظر؟
دندون اصفهان خیلییی قویه و همچنین داروی تهران بسیار قوی هست...
خب بستگی داره معیارتون چی باشه و همچنین علاقه!آخه خیلی فرقه بین دارو و دندون!!

Enas

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از ninja :
منم مشکلم مشابه همینه
نمی دونم بین پزشکی اصفهان و داروی تهران کدومو اول انتخاب کنم؟؟
از یه طرف فکر می کنم به درد داروسازی نمی خورم چون حافظم قوی نیست!! از یه طرفم تهران وسوسم می کنه که برم دارو
از نظر علاقه هم زیاد واسم فرقی نمی کنن...

Farzaneh.B

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه 2
شهر
کرمان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر / هندسه محاسب

بچه ها به این آمار و جدولایی که سایت کانون داره میشه اعتماد کرد؟؟اغراق آمیز نیست؟

fdd

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
دانشگاه
پلي تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسي هوافضا

به نقل از زرد :
بچه ها به این آمار و جدولایی که سایت کانون داره میشه اعتماد کرد؟؟اغراق آمیز نیست؟
اونا میانه رتبس دیگه! یعنی حول و حوش اون رتبه هه باشی قبولی که البته با توجه به سال 90 ه که امسال ظرفیتا کلی تغییر کردن! حالا خودت فکر میکنی قابل اعتماده؟! البته دیگه جز اعتماد به اونا راهیم نداریم!!! ^-^

Farzaneh.B

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه 2
شهر
کرمان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه

با توجه به اون میانه ها قابل قبوله ...آخه اون تخمین رتبه ش یه مقدار غیر قابل اعتماد بود گفتم شاید اینم مث همون باشه..

fdd

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
دانشگاه
پلي تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسي هوافضا

تخمين رتبش چون باتوجه به نتايج حداكثر ٣٠٠٠ نفربوده نبايد روش حساب ميكردين،اين اطلاعاتى كه الان گذاشته با توجه به نتايج همه ى داوطلباش تو سال ٩٠ بوده كه تقريبا ميشه بهش اعتماد كرد!

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

بچه ها من جدی توصیه میکنم پی دی اف چارت درسی اون رشته ای که میخواین برین رو حتما دانلود کنین و واحد هاشون رو بررسی کنین . خیلی دید خوبی از رشته ها به آدم میده این کار ! :D

Farzaneh.B

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه 2
شهر
کرمان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه

بچه ها اینکه بعضی رشته ها قطبی و ناحیه هستن تاثیرش چقدره؟الان مثلا علوم کامپیوتر ناحیه ایه اونی شانس کسی که تو اون ناحیه نیست خیلی کمتر از اونیه که تو ناحیه ست؟

• شروع کننده موضوع

Karo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
سنندج
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

واسه دکترای پیوسته ریاضی کدوم دانشگاه هست ؟
اصلا دانشگاهی امسال دکترا پیوسته ریاضی داره ؟
بعد یه سوال دیگه من سنندجم تو غرب ایران کاره اشتباهیه دانشگاه فردوسی تو شرق ایران رو انتخاب کنم ؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از زرد :
بچه ها اینکه بعضی رشته ها قطبی و ناحیه هستن تاثیرش چقدره؟الان مثلا علوم کامپیوتر ناحیه ایه اونی شانس کسی که تو اون ناحیه نیست خیلی کمتر از اونیه که تو ناحیه ست؟
کلا حساب کردن اینکه شانس کی چقدره خیلی سخته. سیستم انتخاب رشته کنکور خیلی چیز عجیب غریبیه. اونقدر پیچوندنش که فقط خودشون سردرمیارن که شاید حتی خودشونم سردرنیارن ! برای اینکه بدونی چقدر شانس داری بهترین راه اینه که تحقیق قبلا چه کسانی با حدود چه رتبه هایی تونستن قبول شن اونجا.

به نقل از Karo :
بعد یه سوال دیگه من سنندجم تو غرب ایران کاره اشتباهیه دانشگاه فردوسی تو شرق ایران رو انتخاب کنم ؟
نه کار اشتباهی نیست. هرجا بری خوابگاه هست فقط یک مشکل پیدا میکنی اونم رفت و آمده. خیلی سخت میتونی بیای خانواده رو ببینی. راحت خیلی طولانیه و کلی باید تو راه باشی تا بتونی بیای شهر خودتون. اذیتت میکنه. به شهرهای نزدیک تر هم فک کن مثل تبریز.

fdd

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
دانشگاه
پلي تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسي هوافضا

به نقل از Karo :
دانشگاه كرمان دكتراى پيوسته ى رياضى داره فقط! :) بايد نمره كلتون بالاتراز ١٠٠٠٠ و رتبه كشوريتون كمتر از ١٠٠٠ باشه!

• لایک
امتیازات: Karo
  • شروع کننده موضوع

Karo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
سنندج
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از fdd :
دانشگاه كرمان دكتراى پيوسته ى رياضى داره فقط! :) بايد نمره كلتون بالاتراز ١٠٠٠٠ و رتبه كشوريتون كمتر از ١٠٠٠ باشه!
به به
جای دیگه ای دکترا پیوسته زیاضی نداره ؟

به نقل از محمّد :
نه کار اشتباهی نیست. هرجا بری خوابگاه هست فقط یک مشکل پیدا میکنی اونم رفت و آمده. خیلی سخت میتونی بیای خانواده رو ببینی. راحت خیلی طولانیه و کلی باید تو راه باشی تا بتونی بیای شهر خودتون. اذیتت میکنه. به شهرهای نزدیک تر هم فک کن مثل تبریز.
خب ریاضی میخواستم بزنم که ریاضی تبریز زیاد جالب نیست :-?

بالا