• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اینجا کجاست و چجوریاست؟

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
همونطور که می بینید، اینجا انجمنی برای داشتن یک آرشیو از فیلمهایی است که شما دیده اید به همراه نقد و توضیح کوچکی در مورد آنها. طرز کار اینجا تا حد زیادی مثل قفسه ی کتاب هست. به این صورت که هر کس یه تاپیک اختصاصی به اسم خودش می زنه و توی اون تاپیک، یک لیست از فیلم‌هایی که دیده می نویسه و به مرور در مورد هرکدوم از فیلم ها یک توضیح و یا حتی نقد اختصاصی می نویسه. به این ترتیپ هم شما میتونید یک لیست از فیلم هاتون داشته باشید و هم میتونید نقدهای دیگران در مورد فیلم ها رو بخونید. همین طور نقد نوشتن رو هم تمرین میکنید.

نحوه کار این انجمن :

1. یک تاپیک به اسم خودتون بزنید . اسم تاپیک رو این‌جوری بذارید : [اسم واقعی‌تون] - [شماره یوزرتون با اعداد فارسی]
2. پست اول شما باید فقط لیست فیلم ها باشه. فیلم هاتون رو تو این دو دسته تقسیم بندی کنید : فیلم های دیده شده و فیلم های آینده ( که قراره ببینید)
3. اسم فیلم ها رو تو دو دسته بالا بنویسید. لطفا اسم فیلم ها رو کامل به همراه اسم کارگردان بنویسید و ترجیحا هم به زبان فارسی و هم انگلیسی. فیلم ها رو شماره گذاری هم بکنید. مثل این : 2. به رنگ ارغوان / ابراهیم حاتمی‌کیا
4. در پست‌های بعدی در مورد فیلم‌ها حرف بزنید . می‌تونید فیلم رو نقد کنید یا فقط یه خلاصه بنویسید و نظر شخصی‌تون رو اضافه کنید . [ اگه نقد بنویسید خیلی مفیدتر و بهتره البته . ] برای هر فیلم فقط و فقط یک پست ارسال کنید که می‌تونید بعدا ً ویرایش‌ش کنید .
5. ترجیحا ً برای تاریخ دیدن فیلم تاریخ بزنید.
6. هرکس فقط حق داره توی تاپیک خودش ارسال بکنه. هر سوال یا نظری داشتید می‌تونید از پ.خ استفاده کنید.
7. نقدها و خلاصه‌هاتون رو خودتون باید بنویسین نه اینکه از سایت‌های دیگه کپی کنید .
8. اطلاعات فیلم مانند سال تولید یا بازیگران رو هم میتونید در ارسال مختص اون فیلم اضافه کنید. لطفا در لیست فیلمها اضافه نکنید. برای اینکار می‌تونید از منابع مناسبی مانند imdb استفاده کنید.
9. اگه فکر میکنید در زمینه هایی مثل نور پردازی، طراحی لباس و ... اطلاعات دارین، حتما راجبش بحث کنید توی فیلم. این باعث میشه یه سری تکنیک هایی که بقیه بلد نیستنُ از این طریق یاد بگیرن.
10. خیلی خوب و موثره که جوایزی رو که اون فیلم برنده شده، ذکر کنید.
11. ذکر کردن نمره‌ی فیلم در imdb می‌تونه دید خوبی به خواننده نسبت به محبوبیت اون فیلم بده.
12. برای ذکر نکات مرتبط با نقد فیلم، می‌تونید از منابع معتبری مانند rottentomatoes و یا metacritic و یا منبع فارسی‌ی مانند نقد فارسی نیز، استفاده کنید.

ممنون از همکاریتون از الان. (;

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
پاسخ : اینجا کجاست و چجوریاست؟

سریال هم میشه گذاشت؟

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

من یه نکته‌ای رو بولد کنم ؛ توی قفسه هر کس ، فقط خودش میتونه پست بده . اظهارنظر درباره قفسه های دیگران مربوط به پ.خ ست . [دیده‌م که احساس کردم باید بولد بشه :D]
و اینکه هیچ لزومی نداره که هر فیلمی از ابتدای تولد دیدیم رو توی پست اول بنویسیم !

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

من شماره یوزرم رو پیدا نمی کنم :-/
میشه بگید کجاست

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از محمّد :
سوال:
شماره یوزرم رو از کجا پیدا کنم؟

پاسخ:
روی اسمتون توی یکی از پست هاتون کلیک کنید. آدرس صفحه به این شکل خواهد بود :
sampadia.com/forum/index.php?action=profile;u=XXXX
XXXX آخر آدرس پروفای، شماره یوزر شماست.

INTREPID

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
92

به نقل از ارغوان اس. :
و اینکه هیچ لزومی نداره که هر فیلمی از ابتدای تولد دیدیم رو توی پست اول بنویسیم !
الان حرفتون با من بود دیگه ، اشکالی نداره . ولی مث اینه که اون دوستی که تاپیکو زدن ، نوشتن که :
به نقل از محمّد :
همونطور که می بینید، اینجا انجمنی برای داشتن یک آرشیو از فیلمهایی است که شما دیده اید به همراه نقد و توضیح کوچکی در مورد آنها. طرز کار اینجا تا حد زیادی مثل قفسه ی کتاب هست. به این صورت که هر کس یه تاپیک اختصاصی به اسم خودش می زنه و توی اون تاپیک، یک لیست از فیلم‌هایی که دیده می نویسه و به مرور در مورد هرکدوم از فیلم ها یک توضیح و یا حتی نقد اختصاصی می نویسه. به این ترتیپ هم شما میتونید یک لیست از فیلم هاتون داشته باشید و هم میتونید نقدهای دیگران در مورد فیلم ها رو بخونید. همین طور نقد نوشتن رو هم تمرین میکنید.

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی

چند تا نکته ی کلی:

1- خواهش میکنم هنگام نام گذاری آرشیوتون دقت کنید. ترجیحاً اینجوری باشه: [اسم خودتون (به فارسی)] - [شماره یوزرتون (به فارسی)]
انجمن به خاطر رعایت نکردن این موضوع و اینکه هرکس هر اسمی که دوست داره و به هر زبونی که میخواد مینویسه خیلی بی نظم شده.

2- پیش از رونمایی از انجمن، چند تاپیک برای شما به عنوان نمونه گذاشته شده بود تا با شیوه ی نقد آشنا بشین. حتماً این تاپیک ها رو (که پایین ترین تاپیک های انجمن هستند) مطالعه کنید. این وظیفه ی من نیست که درمورد نقد ها اظهار نظر کنم، اما حداقل نظم تاپیک هاتون رو حفظ کنید [nb]مثلاً، اگر کاوری از فیلم میذارین، روی سرور های مطمئن آپلود کنید؛ مشخصات اصلی فیلم ها در همه ی پست ها هماهنگ و منسجم باشه و ...[/nb] و برای زمانی که خواننده صرف خوندن نقدهاتون میکنه ارزش قائل شین.

3- توی بعضی از آرشیوها، دو قسمت نقد و نظر شخصی به صورت جدا گذاشته شده بود. خب سوالی که پیش میاد اینه که یعنی نقدی که از فیلم قرار میدین، نظر خودتون نیست؟ از جایی کپی شده؟ و اگر کپی نشده، چرا این دو بخش از هم جدا هستن؟ فرقشون چیه؟ با توجه به اینکه نقدی که هر فرد از یک چیز داره، بدون شک با نقطه نظر دیگران، هر چند جزئی، متفاوته، نقدی که شما از فیلم دارین، همون نظر شخصیتون محسوب میشه.

4- در مورد نقد سریال ها، پیشنهاد میکنم این کار رو نکنید! یعنی دقیقاً چی رو میخواید نقد کنید؟ چندین فصل سریال رو که نمیشه راحت نقد کرد. تنها کاری که میشه کرد، معرفی شخصیت ها و سیر کلی داستانه که اون هم چیز جالبی از آب در نمیاد و سطح کیفی آرشیوتون هم پایین میاره.

5- اینقدر از شکلک ها و اسمایلی ها توی نقد ها استفاده نکنید؛ جدا از اینکه شکل ظاهری آرشیو رو خراب میکنه، جدیت کار رو هم از بین میبره.
(این مورد بیشتر پیشنهادی بود؛ درهر صورت شیوه ی نثر شما تحت کنترل خودتونه!)

6- دوباره یادآوری میکنم:
[quote author=ارغوان اس.]
[/quote]
منظور از این حرف این نیست که فیلم های خیلی محدود و اصطلاحاً شاخی رو توی آرشیوتون جا بدین؛ منظور اینه که فیلم هایی که لیست میکنید، حداقل ارزش نقد داشته باشن و بشه چند خط در موردشون توضیح داد. پس فردا American Pie نقد نکنین اینجا!

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

برای یادگیری شیوه نقد فیلم استاندارد سایت‌های خیلی خوبی وجود دارن مثلاً این‌جا

درباره این بخش نظرشخصی، ببینید اصولاً وقتی که توی یک پست فیلمی نقد میشه، کل پست همون نقد فیلمه. چرا؟ چون مشخصات فیلم و خلاصه داستان هم جزو نقد حساب میشن. نوشتن نظر شخصی آخرین مرحله نقده (شامل نظرشخصی، برداشت از فیلم، اینکه توصیه میشه یا نه و ...) حالا اینکه کسی بیاد و این بخش‌ها رو جدا کنه به سلیقه خود شخص برمیگرده مثلاً از نظر من نظر شخصی با نقد فرق داره.

keykavoos

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دهخدا
شهر
کرج
دانشگاه
جهاد دانشگاهی
رشته دانشگاه
فیلمسازی

توی پست اول می تونیم یه عکس بند انگشتی از پوستر فیلم بذاریم؟

Valentino

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی زنجان
شهر
زنجان

فیلم های بهتری بزارید ..
اینا از این مزخرفاته تلوزیون هست :D البته ببخشید !!
فیلم های تارنتینو ، نولان ..
بازی های بوگارت ، ...
این یعنی سینما !! نه برد پیت و امثالش ..

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Valentino :
فیلم های بهتری بزارید ..
بازی های بوگارت ، ...
البته خب به نظرم این به نظر شخصی افراد بستگی داره ها.
الان حرفم این نیست که با شما موافقم یا مخالفم.
ولی شاید یکی بهترین فیلمایی که دیده همون بردپیت هستن و امثالش!

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از Valentino :
فیلم های بهتری بزارید ..
بازی های بوگارت ، ...
میشه یکم جو زده عمل نکنید !
شما که برد پیت رو دارید زیره سوال میبرید تا حالا
The Curious Case of Benjamin Button
و
Fight Club
رو دیدین ؟!
اگه با دیدن اینا بازم نظرتون منفیه باید بگم از فیلم هیچی نمیدونید !
اصلا اون دوتا رو ولش کن
دیگه از Troy که نمیشه گذشت
برد پیت تو این فیلم دیوونه می کنه آدم رو

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از Valentino :
فیلم های بهتری بزارید ..
بازی های بوگارت ، ...

همین الان هم از کوئنتین تارانتیون و کریستوفر نولان توی قفسه‌فیلم‌ها هست (;

× توجه داشته باشین که الان سال ۲۰۱۲ـه نه ۱۹۵۰؛ طبیعتاً سلیقه‌ها تغییر می‌کنن و چون یک فیلمی خوبه دلیل نمی‌شه فیلم دیگه بد باشه

نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002

انیمیشن ها رو هم میشه گذاشت؟

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Ǝrfan :
انیمیشن ها رو هم میشه گذاشت؟

بله، می‌شه.

No-Enemy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
تکنولوژِی پرتوشناسی

میشه تو همین تاپیک هم نظر داد؟

راستش این ایده ی هر کسی بیاد مثل قفسه کتاب برای خودش تاپیک بزنه به نظرم خیلی ایده ی خوبی نیست.

هم سرچ کردن برای یافتن نظرات برای یک فیلم سخت تر ـه هم اون بحث و گفتگو به اون شدت شکل نمی گیره.

اگر تاپیکی با عنوان " آخرین فیلمی که دیدید ..." ایجاد بشه هم همه ی پست ها خیلی متراکم تر میشه و راحت تر میشه برای دیدن نظرات در مورد یک فیلم و بحث های دنباله ش از تاپی استفاده کرد.

و اینکه صرفا هر کسی برداشتش از فیلم و یا نقدی که می خونه رو بگه و نره از نقد فارسی نقد راجر ایبرت و ... رو کپی کنه.
در پایان هم نمره ی IMDb فیلم و نمره ای که خودش به فیلم میده رو بذاره

No-Enemy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
تکنولوژِی پرتوشناسی

ماشاالله چقدر این انجمن فعال ـه!! :-w
بعد امتحانا که اوقات فراغت شروع میشه(راستی الآن کامل مطمئن نیستم درست نوشتم یا نه! :|) منتظر تاپیک های سیل مانند تو این انجمن باشید B-)

(همتون رو معتاد میکنم (<)

Amd

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلي اصلی کرمان
شهر
كرمان

من تازه تاپیک شما رو دیدم و چون خیلی به سینما علاقه دارم دوست داشتم توی این تاپیم همکاری کنم ولی این روندی که شما پیش گرفتید فایده نداره و همه از هم دیگه دورن.
به نظرمن اگر مثلا یا فیلم رو به عنوان تاپیک قرا ها ید تا در موردشون بحث بشه بهتر باشه.با تشکر

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Amd :
من تازه تاپیک شما رو دیدم و چون خیلی به سینما علاقه دارم دوست داشتم توی این تاپیم همکاری کنم ولی این روندی که شما پیش گرفتید فایده نداره و همه از هم دیگه دورن.
به نظرمن اگر مثلا یا فیلم رو به عنوان تاپیک قرا ها ید تا در موردشون بحث بشه بهتر باشه.با تشکر
واسه این‌کار انجمن «سینما، رادیو و تلویزیون» هست. می‌تونید اون‌جا این‌کار رو انجام‌بدید.
اگر هم انجمنی ایجادشده، حتماً هدف و برنامه‌ای پشت‌ش بوده، فکر و ایده‌ی خاصّی براش داشته‌ن. الکی که انجمن نمی‌زنن!

بالا