• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشکل با متن (reading) ها

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
آقا ما نخوندیم ولی تو برو!!!!خداییش ضرر نمیکنی!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران
پاسخ : مشکل با متن (reading) ها

ولی ب نظرم همون خودِ کتاب مبتکران چارم کافیه...
هم گرامر و وُکَب داره و بعد متنایی متناسب با همون موضوع درس گذاشته+ی سری قواعد حلکلوز و ریدینگ من خودم همیشه از 5 تا ریدین 3 تاشو نمیتونستم بزنم.
2هفته از خوندن این کتاب گذشته ک میتونم متنای پیشو با این ک معنیِ خیلیاشو نمیدونم 70 ب بالا بزنم

• لایک
امتیازات: ghezi

soofy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی و ادبی فعالیت می کردم یه زمانی
دانشگاه
دانشگاه هنر اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

تو کنکور 2 تا ریدینگ که می یاد اگه بخایم واقع بینانه نگاه کنیم معمولا افراد یکی شو نمی رسن بزنن یعنی من هم خودم هم اکثر دوستام همینطور بودن چون تو عمومیا که جدیدا سخت شده مجبوری یه کم از وفت زبانتو بدی به عربی یا ادبیات. بعد اون یه ریدینگ هم که نرسی یه سوالاش که لغته را میشه زد.
من خودم تا قبل عیدتو ریدینگ مشکل داشتم. یعنی در واقع چون زبانم را اخر همه می ذاشتم وقت کم می اوردم مثلا 4 دقیقه وقت داشتم و 2 تا ریدینگ می موند. اون یکیشم که می زدم همه غلط بود. بعد عید نترسیم از متن کیاسالارو زدم خیلی سرعتم تو متن بالا رفت. بعد یه چیزی زبانتونو آخر همه نذارید چون ریدینگ زبان تمرکز می خاد اون آخر کار که آدم استرس داره همه را غلط می زنه. من خودم اول ادبیات می زدم بعد قواعد و ترجمه عربی بعد دینی و زبان بعد دوباره برمی گشتم سر عربی.چون عربی 20 دقیقه کمشه واقعا

8098

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان

مشکلی که من دارم سر این سوالیایه که می گه چه عنوانی برای متن انتخاب کنیم؟ خب به نظر من اون چیزی که می گم کاملا درسته ولی اکثر مواقع غلط می شه برای جوابش به کل متن نگاه کنم یا به اولش یا به نتیجه ش؟

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
اوایل نجوم بعدشم زیست شناسی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از bee :
مشکلی که من دارم سر این سوالیایه که می گه چه عنوانی برای متن انتخاب کنیم؟ خب به نظر من اون چیزی که می گم کاملا درسته ولی اکثر مواقع غلط می شه برای جوابش به کل متن نگاه کنم یا به اولش یا به نتیجه ش؟

کلا" 50% سلیقه ایه! که خب اونقد سوالات شایعی نیست (حداقل در حد کنکور سراسری) که ذهنتو مشغول کنه!
اول به گزینه ها نگاه کن!
غالبا" main subject متن تو پاراگراف اول قابل تشخیصه! وگرنه دنبال کلمات کلیدی تو سایر گزینه ها باش!
(بازم نمیشه یه روش پاسخ گویی همیشگی گفت!)

Toobiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

ریدینگ تنها راهش تمرین زیاده,باید انقدر تمرین کنین که به مدل سوالا و اینکه معمولا هر نوع سوالی رو چجوری میشه جواب داد مسلط شین...
من خودم کتاب "نترسیم از متن" کیاسالار و یه کتاب دیگه که نویسنده ش "شهاب اناری"ه رو توصیه میکنم,این دو تا کافیه...

یه چیز دیگه هم هست.وقت هیچ درسی رو برای درس دیگه نذارین,این خیلی اشتباهه... سعی کنید با تمرین زیاد به زمان اون درس عادت کنید,ولی اصلازمان درسا رو جابه جا نکنید.

• لایک
امتیازات: N!ma

nima_ar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
لاهیجان

من کامل بحث ها رو نخوندم.... سوالم اینه که واسه جواب دادن به ریدینگ نباید متن رو کامل خوند؟؟؟ اونجایی که معنی لغت میپرسه چی کار کنم؟ اگه گزینه هاش به هم نزدیک باشه!!! یا اینکه میپرسه کدوم جمله غلطه؟

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

به نقل از نیــــــــــــــــــما :
من کامل بحث ها رو نخوندم.... سوالم اینه که واسه جواب دادن به ریدینگ نباید متن رو کامل خوند؟؟؟ اونجایی که معنی لغت میپرسه چی کار کنم؟ اگه گزینه هاش به هم نزدیک باشه!!! یا اینکه میپرسه کدوم جمله غلطه؟
این که متنو نخونیم اغلب واسه یکی از متنا جواب میده...

پی نوشت:خب لایک نکنین راه حل پیشنهاد بدین..

ehsanta

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدقدوسی
شهر
قم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از bee :
خب شاید این به خاطر اینه که متنه رو خوب نفهمیدی.(البته بعضی از این متنا خیلی چرت تشریف دارن. نمونه اش تالیفیای شهاب که کانون هر آزمون داره یه دونه شو میده.)

اما خب این مشکل راه حل داره.
یکیش اینکه توی این سوالا گزینه های خیلی ریز و جزیی معمولا غلطن. مثلا خیلی بعیده که موضوع یه ریدینگ کنکوری تاثیر موسیقی پاپ روی افراد بالای 65 سال ژاپنی باشه.
یه چندتا نکته دیگه هم داشت که الآن یادم نمیاد. فکر می کنم یادم اومد میاد میگم. قول می دم.

راستی یه چیز دیگه
اصلا معلوم نیست تو کنکور چندتا ریدینگ و کلوز میاد.
این 2تا ریدینگ هم فقط 3ساله که اومده. تا قبلش یه ریدینگ بوده. کلا همه چی رو هواس.

ببینم تو این تاپیک در مورد ریدینگای عربی(!) هم میشه صحبت کرد؟

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از bee :

خُ از اونجايي ك ارادت خاصي نسبت ب "درك متن ب زبان ساده" شهاب اناري دارم بايد بگم كه:
تو اون كتاب نوشته بود بايد گزينه اي رو انتخاب كرد كه نه زياد جامع باشع و نه زياد ريز
يني اون موضوعي كه انتخاب ميكني نبايد موضوع يكي از پاراگراف ها باشه يا اينكه اين قدر جامع باشه كه بتوني هرچيز ديگه اي رو بش نسبت بدي
مثال ميزنم: :-"
موضوعِ اصلي متن درباره روند تكامل اتوموبيل هست
تو ي پاراگراف هم درباره كارخانه تويوتا و فُرد حرف زده شده
تو ي پاراگراف ديگه هم درباره ترين هاي ماشين ها صحبت كرد (گران ترين بزرگ ترين قيمي ترين و..)
اينا هم گزينه ها هستن
١.مقايسه دو كارخانه برتر اتوموبيل سازي
٢.بيان پيشرفت اتوموبيل سازي
٣.بيان تكامل روند وسايط حمل و نقل
٤.ترين ها در صنعت ماشين سازي

گزينه يك و چهار زيادي ريز هستن
گزينه سه هم زيادي جامع هست (همه ي وسايط حمل و نقل رو بيان كرده و نه فقط ماشين)
پ ج ميشه گزينه دو

واضح بود؟! ;;)

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از bee :
تو کانون زبان به ما که پسیج و اینا یاد میدادن میگفتن عنوان پسیج باید تو خط اول پاراگراف اول باشه (همون پاراگراف مقدمه).

تو یک آزمون کانون هم دقیقا همینطوری بود. گفته بود عنوان مناسب چیه؟ یک گزینه بود که واقعا خیلی بیشتر مرتبط بود به متن. من و خیلی از بچه های دیگه اونو زده بودیم. ولی غلط بود و جواب گزینه ای بود که دقیقا تو خط اول و بود. بعد معلم زبانمون گفت که نکتش همینه که خط اول و کلا پاراگراف اول مهمه.

بالا