• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشکل با متن (reading) ها

• شروع کننده موضوع

dark-night

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
fazanegan
سلام

نمیدونم وضیعت شما هم اینطوره یا نه .... :-??

اطراف من که همچین دانش آموزایی کم نیستن .

جواب دادن به سوالات reading برام خیلی زمان بره ... #S-:
یا اصلاً وقتم که بگذارم ، نمیتونم به همه ی ( یا بیشتر) سوالاتشون جواب بدم{{در بیشتر موارد}}. :-?

من کلاس زبان نرفتم<آموزشگاه> {{هر چند علاقه دارم اما بازده کلاسا پایین بود}} :rolleyes:

میگن که معنی کلمات جدید رو باید با توجه به کلمات اطرافشون و یا جمله مشخص کرد.

اما گاهی کلمات نا آشنا ، اونقدر زیادن که ..... :-\

اگه راهکار واقعاً مفیدی سراغ دارین و یا یه کتاب خیلی خوب لطفاً بگین . :)

gaucho

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
پلی تکنیک. (امیر کبیر)
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر
اینستاگرام
پاسخ : مشکل با متن (reading) ها

منم خیلی ضغیف بودم تو ریدینگ
امسال یه معلم داشتیم یه راه حل بهمون گفت تو10 مین میشد 15 تا تست متنیه کنکورو زد تازه کمترم میشد (خودم تو 9 مین کنکوره 90 رو 14 تاشو از 15 تا درست زدم) :-"
میگفت متنو نخونید اصلن
از سوالا شروع کنید یعنی سوال اولو بخون بعد جاشو تو متن بگرد پیدا کن (زیاد طول نمیکشه امتحان کردم)
از رو متن تستو ج بده
اون تست هایی هم که گفته کدومادرسته یا غلطه تک تک گزینه هارو بگرد پیدا کن
من اولش فکر میکردم خیلی سخته ولی دو بار امتحان کردم دیدم خیلی خوبه!!!

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از gaucho :
منم خیلی ضغیف بودم تو ریدینگ
امسال یه معلم داشتیم یه راه حل بهمون گفت تو10 مین میشد 15 تا تست متنیه کنکورو زد تازه کمترم میشد (خودم تو 9 مین کنکوره 90 رو 14 تاشو از 15 تا درست زدم) :-"
میگفت متنو نخونید اصلن
از سوالا شروع کنید یعنی سوال اولو بخون بعد جاشو تو متن بگرد پیدا کن (زیاد طول نمیکشه امتحان کردم)
از رو متن تستو ج بده
اون تست هایی هم که گفته کدومادرسته یا غلطه تک تک گزینه هارو بگرد پیدا کن
من اولش فکر میکردم خیلی سخته ولی دو بار امتحان کردم دیدم خیلی خوبه!!!

برای شما که جواب داده ولی ریدینگ ها گاهی سوالای مفهموی دارن ک باید یه دور سریع با چشم متنو نگاه کنی دستت بیاد .

شما ام اشتباه کردی نرفتی کلاس واسه همین دایره لغاتت کمه و چشمت آشنا نیست کاریش نمیشه کرد فکر کنم :D

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
آقا ما نخوندیم ولی تو برو!!!!خداییش ضرر نمیکنی!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

خب منم ضعیفِ انگلیسیم.
از تابستون با کتابِ زبانِ چارم مبتکران جلو میرم...
هر درسش 4 قسمت داره
قسمتِ سومش آموزش ریدینگ و کلوز هس...
بد نیس...سی دیش هم خوبه.خودِ شهاب اناری تدریس میکنه...

• شروع کننده موضوع

dark-night

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
fazanegan

به نقل از BrainDamage :
برای شما که جواب داده ولی ریدینگ ها گاهی سوالای مفهموی دارن ک باید یه دور سریع با چشم متنو نگاه کنی دستت بیاد .

شما ام اشتباه کردی نرفتی کلاس واسه همین دایره لغاتت کمه و چشمت آشنا نیست کاریش نمیشه کرد فکر کنم :D

کلاس زبانی که بازدهیش پایین باشه و هدف مسئولانش فقط پول پارو کردن باشه ، ترجیح دادم که نرم .
اتفاقاً من امیدوارم که حداقل تا یه حدی ،از این لحاظ وضعم بهتر شه .....
----------------
به نقل از gaucho :
من گاهی این کار رو میکنم ، اما همیشه جواب نمیده .......(سوالات مفهومی)
--------------
من تو این چند سال جزو دانش آموزای برتر کلاس درس انگلیسی بودم . البته کنکور کاری به این چیزا نداره.... :D

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از dark-night :
جواب دادن به سوالات reading برام خیلی زمان بره ... #S-:
2 حالت داره یا بعضی کلماتو یاد نداری یا همشو یاد داری. من خودم که بین این دوتام , وقتی دارم میخونمش , دور کلمات کلیدی خط میکشم که حداقل موقع جواب دادن دیگه دنبال گزینه ی صحیح تو متن نباشم و زود کلمه ی کلیدی به چشمم بخوره .

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از dark-night :
کلاس زبانی که بازدهیش پایین باشه و هدف مسئولانش فقط پول پارو کردن باشه ، ترجیح دادم که نرم .
اتفاقاً من امیدوارم که حداقل تا یه حدی ،از این لحاظ وضعم بهتر شه .....
----------------من گاهی این کار رو میکنم ، اما همیشه جواب نمیده .......(سوالات مفهومی)
--------------
من تو این چند سال جزو دانش آموزای برتر کلاس درس انگلیسی بودم . البته کنکور کاری به این چیزا نداره.... :D
بازدهیش کمه ولی میبینی که خیلی ها با همین کلاس ها زبانو یاد گرفتن . آروم آروم . مثلآ من از 5 دبستان کلاس میرفتم خوب زبانامو معمولآ یه نزده یا یه غلط حداکثر میزنم(گزینه دو)
ولی حرفتو قبول دارم من سه ترم رفتم کیش بازهدیش بالا بود به 6 7 ترم کانون می ارزید ، بهتره یه موسسه خوب با بازدهی بالا پیدا کنی .

ail73

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بیرجند
شهر
بیرجینیا(بیرجند)
مدال المپیاد
به قول بچه ها راهو باسه بقیه باز گذاشتیم
دانشگاه
شریف(ارشد)-شیراز(کارشناسی)
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی-طراحی فرآیند

من فقط یه نصیحت میکنم تو کنکور 2 تا ریدینگ داره یکی از اون یکی طولانی تره بعد این موضوع گول زنندس اون یکی که طولانی تره همیشه آسون تره و خیلی راخت تر میشه حلش کرد در حالیکه بعضی بچه ها میگن وقت کمه اون که کمتره رو حل کنیم در حالیکه اون کوچیکه سخته

جام طلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

من هیچ وقت کلاس زبان نرفتم بعد کنکور هم پشیمون نشدم.
متن هایی که توی کنکور میان در اکثر موارد تعداد بسیار بسیار کمی لغت نا آشنا دارند که جمله های دارای این لغات شامل جواب سوال نمیشند ( چقدر سخت شد #-o )

من خودم با متن های قلمچی خیلی مشکل داشتم چون full از لغت هایی بود که توی کتاب نبود.
ولی همونا هم از 5 سوال 4 تاش رو میشد جواب داد. گاهی اوقات باید گزینه ها رو بررسی کنی وقتی متن رو متوجه نمیشید.
یه کتاب reading هم خیلی سبز داشت من از اون استفاده میکردم خیلی خوب بود.
غیر از اینا همون موقع که دارید متن رو میخونید جاهایی که میدونید توی متن مهم هست رو علامت بزنید.

اینا کارهایی بود که من کردم دیگه ;;)

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

امسال حداقل باید تو کل سال ، روی قسمت ریدینگ و کلوز وقت بزارید ... حالا چه بیرون تاحالا رفتید کلاس و چه نرفتید ...

یه کتابی که سال 90 خیلیامون ازش استفاده میکردیم ، کتاب درک متن به زبان ساده ، نوشته شهاب اناری بود ، فک کنم انتشارات مبتکران بود ... توش قشنگ پله به پله بهت یاد داده بود که با یه متن چجوری باید رفتار کنی تا بتونی جواب سوالاشو بدی ... توش یه عالمه نمونه ی ریدینگ هم داشت ... خیلی خوبه اگه بتونید روش وقت بزارید ...
البته کتاب های متعددی واسه این مبحث وجود داره ، شما ببینید با سلیقه ی شما کدومشون بیشتر کمکتون میکنن ...

توی سال کنکور : " هر شب حل کردن 2 تا کلوز و 2 تا ریدینگ از هر مرجعی ، از نون شب براتون واجب تره :-" " ... اگه در طول سال مداوم روش وقت بزارید ، واسه کنکور مشکلی نخواهید داشت ....

nikooo

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ƒαяℨαᾔℯℊαᾔ кαṧℌαη
شهر
کاشــــــان
دانشگاه
تهرانـــــــ
رشته دانشگاه
معماری

آخر هر ريدينگي يه سوال مياد فلان كلمه يعني چي..
يه بار تو يه آزمونا آمده بود expensive
بعضي از اينا خيلي راحته...من تو هر آزموني اول اينو ج ميدم بعد ميرم سراغ بقيه سوالا
اگه وقتم نداشتي كله متنو بخوني اين روش باعث ميشه 1 تست به نفعت بشه

One Minute

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شـــــاهی

به نقل از ❞ ηⓘκσ ❝ :
آخر هر ريدينگي يه سوال مياد فلان كلمه يعني چي..
يه بار تو يه آزمونا آمده بود expensive
بعضي از اينا خيلي راحته...من تو هر آزموني اول اينو ج ميدم بعد ميرم سراغ بقيه سوالا
اگه وقتم نداشتي كله متنو بخوني اين روش باعث ميشه 1 تست به نفعت بشه

یه کتاب هست به اسم End Riding از انتشارات خیلی سبز، توش یه مرحله داره که نوشته چیجوری میشه کلمات رو حدس زد

بچه ها من یه نصیحتی کنم ،
برای ریدینگ ، معمولا 4 تا 5 تا سوال میدن ، شما اول سوال هارو حداقل 2 بار بخونین ، بعد یک کلمه کلیدی از هر سوال رو گوشه برگه سوال بنویسین ، اینجوری کاملا به سوال ها احاطه دارین ، بنابراین لازمه چند دقیقه وقت بزارید و متن ریدینگ رو بخونید و به همه سوال هاش جواب بدید ! به همین راحتی ، به همین خوشمزگی :D

• شروع کننده موضوع

dark-night

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
fazanegan

به نقل از One Minute :
بعد یک کلمه کلیدی از هر سوال رو گوشه برگه سوال بنویسین
این کلمه کلیدی مال خود سواله یا جوابی که بر اساس خونده ها از متن برداشت کردیم ؟؟؟

One Minute

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شـــــاهی

به نقل از dark-night :
این کلمه کلیدی مال خود سواله یا جوابی که بر اساس خونده ها از متن برداشت کردیم ؟؟؟

مال خود سوال هست ، مثلا ببین ، سوال اینه : چه زمانی رضاشاه تبعید شد ؟
بعد شما گوشه برگه یه همچین چیزی رو یادداشت میکنید : تبعید رضاشاه ، و به سرعت وارد متن میشید و جواب رو پیدا میکنید

soheilkahkeshan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي بروجرد
شهر
بروجرد
دانشگاه
علم و صنعت تهران
رشته دانشگاه
برق الکترونیک

گاهي وقتا كلماتي مانند also و اينا كه از چشم پنهان ميمونن باعث تحول مفهومي متن ميشن اينجا بايد چي كنيم؟؟؟؟

negginnium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
sth

به نقل از soheilkahkeshan :
گاهي وقتا كلماتي مانند also و اينا كه از چشم پنهان ميمونن باعث تحول مفهومي متن ميشن اينجا بايد چي كنيم؟؟؟؟
خب خودت که داری میگی ، راهش اینکه که دقتتو بالا ببری همین :D

اینشتین

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
نرم افزار

معلم ما یه چیزی گفت که بدرد بخوره:
گفت وقتی که reading خیلی طولانی میشه در حد چند پاراگراف( یه بار تو یه آزمون قلم چی هم اومده بود تقریبن) پاراگراف اول با پاراگراف آخر با جمله ی اول هر پاراگرافو بخونین!
البته این بیشتر برای toefl به درد میخوره! ولی گفتم دیگه :D
یه چیز دیگه
گاهی وقتا نمیخاد اصلن reading رو بخونین! 3تا گزینه شبیه همه اون یکی نیست پس همون میشه
من خیلی پیش اومده که تستای reading و اینجوری زدمو درست در اومده!

persianboy1373

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
دانشگاه تهران - دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی نقشه برداری- سیستم های اطلاعات مکانی GIS

با احترام به نظرات تمام دوستان باید عرض کنم که دروس عمومی برای هرکس یه جور خاصه...شما اگه میخواین برسین تست هایی مثل 10تا تست متن زبان رو برنین یا متن عربی و یا زبان فارسی ادبیات باید قسمت های دیگه ی آزمون عمومی رو بتونین تو زمان کمتری جواب بدین...مثل بخش لغات و املا و تاریخ ادبیات یا ترجمه ی عربی یا لغات بخش زبان...این اولین گامه...چون شما هر چقدر هم که زبانتون خوب باشه و در طول سال تمرین کرده باشین ممکنه سر جلسه متنی بذارن جلوتون که غافلگیر بشین...به هر حال هیچ چیز معلوم نیست، سر جلسه که نمیتونین بلند شین اعتراض کنین؟؟!!! پس وقت جمع کنین...
مرحله ی بعدی پاسخ گویی به خود متنه...بستگی داره به خود متن، شخصا بهتون پیشنهاد میکنم با چشم سریع توی 5-10ثانیه به متن یه نگاه بندازین، اگه محتوا آشتا بود یا مطلبی مثل زندگینامه بود بدون مطالعه ی ادامه ی متن سراغ سوالات برین و از رو سوالات پاسخ رو با توجه به لغات کلیدی مشترک موجود در متن و سوال پیدا کنید...ولی اگه متن موضوع جدید بود یا مطلب علمی بود 20 -40 ثانیه ی دیگه صرف خوندن متن کنین و بعد برین سراغ سوالات...نگران نباشین اگه متن تموم نشد یا لغات نا آشنا داشت، احتمال سوال بودن اوت قسمتی که نرسیدین بخونین یا کلمه ای که نمیدونستین کمه...
هر چند مطمئنم اگه تمرین کنید 200تا متن رو و خودتون زمان بگیرین کم کم راه میفتین و کل متن رو راحت میخونید و جواب هم میدین...
استرس سر دروس عمومی نداشته باشین...با اعتماد به نفس جواب بدین...حتی اگه شده کاذب...
من کتاب کیاسالار رو برای متن پیشنهاد میکنم...

ernst haeckel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابــــــل
مدال المپیاد
اوایل نجوم بعدشم زیست شناسی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

* منم خیلی از دوستام با متن مشکل داشتن!خیلیا که کلا" قید متن رو میزدن!یه سری هم صرفا" میزدن که برگه پر کنن و منفی میگرفتن!

اصولا" تست های متن چند مدله:
یا متن کوتاه و دارای اطلاعات زیاد با چگالی بالا!! است! مثل سوالا سنجش 1 ما! که علی رغم کوتاه بودن سوالات دقیقی داره!
یا دارای متن طولانی با موضوع روان و قابل فهمه! مثل اکثر کنکور ها!
یا دارای متن طولانی با موضوع نا آشنا و کلمات فراوان خارج از کتابه! (مثل چند تا از متن های آزمون های گزینه 2 - نمونه بارزش متنی که در مورد تکامل سیستم حرکتی و ستون فقرات در انسان بود!)

*مهم ترین مطلب در رابطه با متن های ریدینگ داشتن تمرکزه!خیلیا بودن که چون تمرکز نداشتن متن رو 3-4 بار خوندن ولی نفهمیدن!
از کلمات نا آشنا عبور کنید.هدف طراح سوال این نیست که شما مطلب رو 100% متوجه بشین.اون فقط میخواد شما در حد 5 سوالی که خودش مطرح میکنه با متن آشنا باشین!
این توصیه منو خیلی جدی بگیرید که حتی اگر 10% متن رو متوجه شدین سوالات رو دقیق بخونید.خیلی وقتا سوالاتی مطرح میشه که با همون 10% میشه بهش جواب داد.
از متن های طولانی نترسین.شاید اگه عصاره متن رو بگیریم کلا" 2-3 خط مفید داشته باشه.
حتما" موقع خوندن متن دور قسمت های مهم خط بکشید! ایم کار تو جواب دادنتون به سوالات خیلی کمک میکنه.
چیزایی که نمونه بارز و چراغ خطر سوالات هستن اصولا :تاریخ ها،توصیف ها،قسمت هایی خاص از زندگی افراد،محل ها و مکان ها،اختراعات و کار های مهم،کار ها و عملکرد های مهم دستگاه هاف محل های جغرافیایی و ...
*و مدتیه که سوالاتی طرح میشه با این موضوع که موضوع کلی متن رو میخواد.سعی کنید به گزینه های این وسالات خوب دقت کنید.اصولا شک برانگیزه!دنبال کلید واژه ای تو متن باشین که با گزینه در ارتباط باشه.

mahaba

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

بهترین کاری که واسه reading ها می شه کرد تمرین زیاده
کتاب "و نترسیم از متن" کیاسالار و "درک متن" شهاب اناری رو شروع کنید شبی یه متنشو کار کنید
نیم ساعت هم وقت نمی گیره
توشون هم کلی روش های واقعا مفید گفتن

بالا