• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نقد و بررسی شاهکارهای هنری

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT
پاسخ : نقد و بررسی شاهکارهای هنری

به نقل از lab0o :
چهارراه خیابون هم برجسته است مثل این عکس هایی که با لنز fish eye گرفته میشه. به نظر سبک جالبی میاد که همچین حسی به آدم دست میده.
این نقاشی اسم نداره؟ خوب معمولاً از اسم نقاشی میشه هدفش رو فهمید.آخه نقاشی که کشیده توش خاموشی و مرگ رو نمیشه دید بیشتر شاید روزمرگی باشه.آره باز نمیشه.

آره ؛ منم چون اسم نقاشیُ نمیدونستم تو کروشه نوشتم : اثر ِ Ernst Ludwig Kirchner . اگر اسم نقاشیُ میدونین ؛ بگین تغییرش بدم .

چون تاریکی و بی حالی ش خیلی مشهود بود ؛ گفتم . شایدم همون روزمرگی باشه . :-? بعد اینکه چرا بی هدف از رنگ سبز استفاده کرده ؟ این هم برمیگرده به سبکش ؟

× لینک تصحیح شد . :D

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نظر من می‌خواد نشون بده آدم‌ها دارن تو دنیای خودشون بیشتر و بیشتر گم می‌شن. همه‌چیز انگار به سمت مرکز نقاشی خم شده. رنگا هم که خیلی مات ـن. و همین حس بی حالی رو می‌ده.
دوباره ترکیب رنگها رو داریم. آبی+زرد=سبز که از هر سه رنگها استفاده شده.

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی
در مورد رنگا که گفتین ؛ فکر نمیکنید انتخاب رنگ جوری بوده که بخواد مفهومی منفی رو برسونه ؟ و اینکه مشکلی برای من به وجود اومد اینکه اول که نقاشیو دیدم فکر کردم قسمت وسط نقاشی برجسته هستش و نقاشی یه حالت مدور داره ؛ ولی بعد چشمم به گوشه ی سمت راست نقاشی افتاد ؛ اونجایی که فکر کنم ساختمون به سمت مرکز کار خم شده. فکر کنم همه چیز داره به سمت مرکز جذب میشه.

اسم نقاشی Nollendorfplatz هستش که اسم یه میدون در برلینه.

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

آره دقیقاً نقاشی انگار به سمت مرکز خم شده . مهشید هم گفت . بعد اون قسمت ِ مشکی ِ سمت راست چیه ؟

پ.ن : زهرا به من گفت شاید اسم نقاشی « Nollendorfplatz » باشه .[nb]چون تو لینکش همچین اسمی هست .[/nb] بعد من سرچ کردم ؛ دیدم که این اسم یک میدان ، واقع در برلین ِ آلمان ـه . خیلی جالبه . 8->

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

اونایی که اون وسط دارن به هم می‌خورن دو تا اتوبوسن؟ :د
و دقیقا بینشون. یک سیاهی هست که به نظر میاد یه آدمه.

• شروع کننده موضوع

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از سـحر :
آره ؛ منم چون اسم نقاشیُ نمیدونستم تو کروشه نوشتم : اثر ِ Ernst Ludwig Kirchner . اگر اسم نقاشیُ میدونین ؛ بگین تغییرش بدم .

چون تاریکی و بی حالی ش خیلی مشهود بود ؛ گفتم . شایدم همون روزمرگی باشه . :-? بعد اینکه چرا بی هدف از رنگ سبز استفاده کرده ؟ این هم برمیگرده به سبکش ؟

× لینک تصحیح شد . :D
بی هدف؟ :-/ نه بی هدف؟ :O
البته باید بگم سبک اکسپرسیونیسم خیلی سبک خاصیه شاید باید بیشتر در موردش حرف بزنیم :-?

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از مه‌شید :
اونایی که اون وسط دارن به هم می‌خورن دو تا اتوبوسن؟ :د
و دقیقا بینشون. یک سیاهی هست که به نظر میاد یه آدمه.

اتوبوس فکر نمی‌کنم باشن، ازین قطارها که وسط شهر هستن ، تو کارتونا میبینیم، ازونا شاید باشن.
:-"

من ازین جور نقاشی ها اصلا خوشم نمیاد! یک فضای تیره و تار با خطوط کج و مووَج؛ که چی؟ میخواد عواطف‌ـو نشون بده؟

ویرایش:
به نقل از scatterbrain :
بچه ها اسم تاپیک نقد و بررسی شاهکار های نقاشی هست!در مورد احساساتتون که سوال نشده آخه! :-" اگر نکته خاصی در مورد نقاشی دارین که اطلاعات بقیه رو حالا از هر لحاظی بالا می بره بیان کنین وگرنه هر کسی سلیقه خاص خودشو داره!
نظرم بود، نه احساسم !
+ چشم دیگه نظر نمی‌دیم! احساساتمونم بیان نمی‌کنیم! چرا ذوق هنر‌ی ـمو کور میکنین آخه ...

• شروع کننده موضوع

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از ღ پـــــــت ღ :
من ازین جور نقاشی ها اصلا خوشم نمیاد! یک فضای تیره و تار با خطوط کج و مووَج؛ که چی؟ میخواد عواطف‌ـو نشون بده؟
بچه ها اسم تاپیک نقد و بررسی شاهکار های نقاشی هست!در مورد احساساتتون که سوال نشده آخه! :-" اگر نکته خاصی در مورد نقاشی دارین که اطلاعات بقیه رو حالا از هر لحاظی بالا می بره بیان کنین وگرنه هر کسی سلیقه خاص خودشو داره!
راستی یه سری هم به اینجا بزنید:
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,3994.0.html
و اینجا:
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,2898.0.html

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

من مشخصات نقاشی رو چک کردم مطمئن شدم عنوانش همینه به زبان المانی : Nollendorfplatz

نیمه ی بالایی یه حس جلو اومدن داره و نیمه ی پایین یه حس فرو رفتن 8->

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

به نقل از scatterbrain :
بی هدف؟ :-/ نه بی هدف؟ :O
البته باید بگم سبک اکسپرسیونیسم خیلی سبک خاصیه شاید باید بیشتر در موردش حرف بزنیم :-?

نه فک کنم منظورمُ درست نرسوندم . منظورم از بی هدف ؛ بیخودی نبود . منظورم اینه که نشان دهنده ی « شی ء » خاصی نیستن . وگرنه طبعاً مفهومیُ در بر داره . (;

× بچه ها دعوا نکنین حالا . :D صلوات بفرستین . :D

× به اون دو تا تاپیک خاک خورده که scatterbrain گفتن هم سر بزنین ؛ به راه بیفته . 8->

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

جدای ِ از بحث مفهوم ِنقاشی، چیزی که بارزه تو سبک اکسپرسیونیسم، تاش های زمخت ِ رنگ هست. نقاشای این مکتب مثل ِ نقاشای دوران کلاسیک از تکنیک گِلِیز که می شه رنگ گذاری لایه لایه که تا ابدالدهر طول می کشه و کار وقت گیریه، استفاده نمی کنن و به جاش از تکنیک آلا پریما که همون تاش های زمخت ه استفاده می کنن. این تکنیک باعث می شه که حسی که توی نقاش هست، بهتر منتقل بشه.
توی جنبش های اولیه ی قرن بیست، اکسپرسیونیسم سبکیه که با اغراق در فرم، از جنبش های قرن نوزده جدا می شه. به اعتقاد ِ منتقد ها نمونه ی فرانسوی ِ سبک اکسپرسیونیسم، جنبش فوویسم با سردمداری ِ هانری ماتیس ه.

به قول ِ یکی از استاد هامون، اکسپرسیونیسم استفراغ احساس تو صورت ِ مخاطبه. اکسپرسیونیسم واقعا" اگزجره و اغراق آمیزه و شاید به خاطر همینه که بعضیا خوششون نمی آد. به نظرم با یه تصویر نمی شه روح سبک ِ اکسپرسیونیسم رو فهمید، خیلی باید تصویر دید.

در ادامه:
سبک اکسپرسیونیسم با گروه پل( به آلمانی : بروکه) که همین آقای کریشنر هم توش عضو بودن خیلی بولد می شه. از اعضای دیگه ی این گروه می شه به امیل نولده، هکل و اشمیت روتلوف اشاره کرد. بیشتر کار این گروه چاپ های دستی به خصوص چاپ چوب بوده.

• شروع کننده موضوع

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

فکر میکنم بحث در مورد این نقاشی کافی باشه:
این نقاشی از ادوارد مونک(Edvard Munch) هست که مجددا سبک این نقاش اکسپرسیونیسمه!حتما نقاشی جیغ(<a href="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f4/The_Scream.jpg">The Scream</a(< رو از این نقاش دیدید:
[size=10pt]ادوارد مونک (به نروژی: Edvard Munch)‏ (زاده ۱۲ دسامبر، ۱۸۶۳ - درگذشته ۲۳ ژانویه ۱۹۴۴)، نقاش برجسته نروژی در سبک هیجان‌نمایی (اکسپرسیونیسم) بود. دوران کودکی او توام با فشار و بیماری، بر روحیاتش تاثیر زیادی گذاشت، از این روی بسیاری از تابلوهای ادوارد مونک بر محور درد و بیماری و با موضوع یک زن و مرد شکل گرفته‌اند. مونک هنرمندی به شدت «شخصی» بود که حال و هوای او در آثارش در دوره‌های مختلف متجلی شده‌اند. خودنگاره‌های او در دوره‌های گوناگون، احوال روحی‌اش را که غالباً «ملتهب» بود، را ثبت کرده‌اند.[/size]
برای اطلاعات بیشتر ر.ج به:
<a href="http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF_%D9%85%D9%88%D9%86%DA%A9">ادوارد مونک</a>
این هم از نقاشی این دفعه:
tumblr_l2vku6X5Dc1qbhlpfo1_r2_1280.jpg

البته سایز و کیفیت این نقاشی چندان مناسب نیست من برای اینکه صفحه سنگین نشه از این استفاده کردم می تونید به این دو لینک برای دیدن همین نقاشی با کیفیت بهتر مراجع کنید:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/c/cd/Edvard_Munch_-_The_Sun_-_Google_Art_Project.jpg
http://uploads4.wikipaintings.org/images/edvard-munch/the-sun-1916.jpg
نام این نقاشی the sun هست البته از خود نقاشی کاملا واضحه!

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

خب مونک یا مونش ( جفتش رو هم می گن) هم در اکسپرسیونیسم فعالیت داشته و هم در سمبولیسم. در واقع نقاشی های اکسپرسیونیستی ِ مونک، کیفیتی سمبولیستی داشته. و منظور از سمبولیسم، نماد گرایی به معنای ِ گل سرخ نماد ِ شهید است، نیست. سمبولیسم در واقع تلاش می کنه که با تصویر کردن ِ یک سری چیزها، احساس و فکر ِهنرمند از چیزی رو به مخاطب نشون بده؛ در اصطلاح بهش می گن اُبژکتیو کردن ِ چیز ِ سوبژکتیو.

در مورد این نقاشی:
ترکیب بندی شعاعیه. فک کنم مال ِ دوره ای از کار ِ هنرمند باشه که به زادگاهش( اسلو) برمیگرده - به خاطر ِ رنگ های روشن و پر نشاط-.
مونک به شدت تحت تاثیر هنرمندای پست امپرسیونیست بوده مثل گوگن، ون گوگ، لترک و ... . متاثر بودنش از ون گوگ کاملا" مشخصه، به خاطر ضربه های پر التهاب قلمو. فک کنم که از لحاظ ترکیب بندی هم تحت تاثیر لترک بوده باشه.
همون قصه ی سمبولیستی ِ ابژکتیو کردن ِ چیز ِ سوبژکتیو کاملا" توی این نقاشی مشخصه. این یه منظره است از یه آبشار با دریاچه ی زیرش و هنرمند حسی که از خورشید توی این صحنه می گرفته رو این جوری به تصویر کشیده( ابژکتیو کرده).

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
اسب ها- رنه ماگریت

آقا هیچ کس ِ دیگه ای نمی خواد بحث کنه راجع به نقاشی؟ [-( (:|اگه نه یکی یه اثر دیگه بذاره.

خب خودم دست به کار می شم... ;;)

magritte_blank_check.jpg

این یه اثر از رنه ماگریت، هنرمند بلژیکی ه که در زمانی که کار می کرد، به عنوان یه هنرمند ِ سورئالیست تحویلش نمی گرفتن چون روابط حسنه ای با سالوادر دالی( غول سورئالیست اون زمان) نداشت. ولی منتقد ها بعد از چند دهه به ارزش کارش و سورئالیستی بودنش پی بردن.

به نقل از دایره المعارف هنر :
ماگریت انگار های شاعرانه اش را در قالب تصویر هایی عکس مانند عرضه می داشت ولی اسلوب واقع نمایی را به قصد بازنمایی جنبه قابل رویت چیزها به کار نمی گرفت، بلکه به این وسیله بر حضور یا عمل رمز آمیز و ناشناخته ی آنها تاکید می کرد. از همین رو بر شیوه ی سورئالیسم او نام رئالیسم جادویی نهادند.

لینک اصلی عکس

اگه عکس اصلی مشکل داشت، به اینا مراجعه کنید، گرچه کیفیت رنگی شون درست نیست.
لینک عکس 1
لینک عکس 2

خب دیگه بیشتر توضیح نمی دم، بیاین نقد کنید. :)

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

یه جور خطای دید نداره احیاناً ؟ :-?

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از سـحر :
یه جور خطای دید نداره احیاناً ؟ :-?
چرا دیگه، این همون خاصیت رئالیسم جادویی ماگریته. B-)

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

به نظرم این نقاشی به نحوی میتونه نشون بده چطور ذهن ما غیر ممکن رو می سازه ؛ منظورم اینه که به خاطر طریقه ی نقاشی ، این تصویر با درک و انتظار ما از یه سوار داخل جنگل مغایره ، پس این تصویر به طور واقعی غیر ممکن میشه.

پ.ن : نمی دونم منظورمو متوجه شدین یا نه ؛ به نظرم توضیحاتم ناواضح اومد. :-"

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

فکر کنم توضیحات بچه ـا خیلی روشن و واضح ـه و نیازی به قرار دادن خلاصه ی بحث از طرف من نیست . :D

اگر بحثی نمونده ، بریم سراغ یکی دیگه ؟ البته قطعاً خیلی جای بحث داره ولی با توجه به اینکه تاپیک یه مقدار خوابیده ، شاید بهتر باشه با فواصل کمتری آپدیت بشه .

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی
نقد و بررسی شاهکارهای هنری ؛ خوک چران

خب این اثر از پل گوگن[nb]Paul Gauguin[/nb] هستش و اسمش خوک چران [nb]swineherd[/nb]هستش .
Gauguin.swineherd.750pix.jpg

پل گوگن یکی از نقاشان پست امپرسیونیست بوده که تا بعد از مرگش به کاراش توجه نشد. کارای پل گوگن تاثیر زیادی روی نقاشان مدرن داشته.

پ.ن : بهتره در مورد سبک یا نقاشی هیچ توضیحی ندم تا جای بحث داشته باشه. :D

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

بسم الله.

گوگن تحت تاثیر فرهنگ بومی آمریکای جنوبی بوده و سالهای نه چندان کمی رو هم در سواحل دریای کارائیب زندگی کرده. تاثیری که از هنر این بومی ها گرفته، تاش های زمخت روی بوم هستش که توی این کار هم مشخصه. هم چنین رنگ هایی که استفاده می کرده هم تحت تاثیر طبیعت سواحل کارائیب بوده.

گوگن و ون گوگ هم دوره بودن و یه چن ماهی هم با هم زندگی کردن ولی آبشون تو یه جوب نرفت؛ این نکته از این نظر اهمیت داره که این دو تا به شدت تاثیر گذار روی نسل بعدشون بودن، ون گوگ از لحاظ محتوایی و شیوه ی کار و گوگن از لحاظ ترکیب بندی.

استفاده از روش امپرسیونیستی( لکه های رنگی) هم توی کارش دیده میشه.

گوگن هم چنین به خاطر اغراق در فرم هم مشهوره، نمونه ش همین آدمی که توی نقاشی بالا هست( قد، کوتاه و هیکل مرد خپل شده است).

بالا