• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نقد و بررسی شاهکارهای هنری

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام
پاسخ : نقد و بررسی شاهکارهای هنری

اون درخت کاج تنها گوشه تصویر! سبز = آبی + زرد؟

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Ali pasha :
اون درخت کاج تنها گوشه تصویر! سبز = آبی + زرد؟
آره. این هم خیلی جالبه! من اولین بار که دیدم این تصویر رو، اول چشمم به سمت رنگ زرد کشیده شد. و بعد آبی ِ آسمون. و بعد اون سبزیِ درخت. که دقیقا به ترتیب ترکیبِ زرد و آبی، سبز میشه!

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

اون تاریکیه شدیدی و کاملی هم که قبل از این قسمت کافه هست هم جالبه! انگار مردم از یه جایه خیلی خیلی تاریک به یه جای خیلی خیلی روشن دارن میان!

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

و شاید هم برعکس. انگار که از یه جای روشن به جای تاریک میرن.

" ... نقاطی از نارنجی در اینجا و آنجای ساختمان‌های آبی-سیاه نشانه‌ی پنجره‌های اتاق‌های روشن است. چندنفر در اعماق تیرگی خیابان محو شده‌اند. مشتریان آخر شب دریک سمت نشسته‌اند. صندلی‌های خالی و میزها، افرادی که به سوی خانه می‌روند و پنجره‌های اتاق‌های روشن حاکی از تنهایی است. نقاشیهای دیگری از ون گوگ نظیر بذرپاش، صندلی زرد، پیرمرد نشسته نیز همگی از انزوای شخصی او حکایت می‌کند. " [nb] از کتاب هنر رنگ ایتن[/nb]

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

آره برعکسش به نظرم درست تره!!
میشه کلا یکجور دیگه هم گفت میتونیم بگیم کلا تنهایی تو نقاشی موج میزنه همه چیز جدا از همن! درخت تنها ٬ ستاره ها جدا از هم ٬ پنجره های جدا از هم تو تاریکی مطلق! حتی خود کافه که وقتی مردم میرن ازش تنها میشه تو تاریکی شب!

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

بچه‌ها من بهتون افتخار میکنم که این تاپیکُ فعال کردین. 8->

یک سری چیزهای دیگه که نظر منُ جلب کرد در مورد این نقاشی اینا بودن که»:

1-ستاره‌های توی آسمون از حالت معمولشون یه کم بزرگتر هستن.در واقع بیش از اینکه به ستاره شباهت داشته باشن به خورشید شبیه هستن! حالا شاید این قضیه مفهوم خاصیُ منتقل نکنه ولی برام جالبه.

2-اگه دقت کنید هر چقدر میدان دید افزایش پیدا میکنه و در واقع هر چقدر تو دلِ نقاشی میریم رنگ ها به تیرگی گرایش پیدا میکنن.به طوری که انگار تهِ کوچه تاریکیِ مطلقه و فقط تک و توک نوری که از پنجره‌ی خونه‌ها بیرون میزنه به چشم میخوره.(Ali pasha و مهشید با یه بیان دیگه به این قضیه اشاره کردن. :D)

3-بالای کافه اون چیزایی که شبیه پنجره‌ن چی هستن دقیقاً؟ :-"

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

پنجره ی اتاقای کافه هستن فکر کنم!

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

بنظر منم تضادی که بین رنگا بکار رفته واسه برجسته کردنه
حس میشه اون درخت وسط خیابونه!
بنظر من صندلی های نامنظم میخواد یه چیزیو بگه! مَستی!
و ظلمت ته کوچه؟

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

به نقل از Ali pasha :
پنجره ی اتاقای کافه هستن فکر کنم!

دقیقاً منم همین فکر ُ کردم.بعد دقت کردین که همشون باز هستن؟ :-? شاید همین روشن بودنِ اطرافِ کافه و در دیوارش و پنجره‌های بازش ، نشون دهنده‌ی مفهوم « امید » یا هر چیزی که اون تنهایی‌ای که توی نقاشی مشهوده رُ نقض کنه باشه.

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

به نقل از سـحر :
دقیقاً منم همین فکر ُ کردم.بعد دقت کردین که همشون باز هستن؟ :-? شاید همین روشن بودنِ اطرافِ کافه و در دیوارش و پنجره‌های بازش ، نشون دهنده‌ی مفهوم « امید » یا هر چیزی که اون تنهایی‌ای که توی نقاشی مشهوده رُ نقض کنه باشه.
آره دقیقا! احساس میکنم کافه خیلی خیلی روشنه و نماد یه تفاوت برجسته نسبت به محیطه!
شاید امید !

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

میون کلام دوستان. :D

از این به بعد هر نقاشیِ در حال نقدی لینکش تو قسمت توضیحات تاپیک قرار داده میشه.به علاوه هر اثر هنری‌ای (نه الزاماً نقاشی.میتونه مجسمه‌ یا هر اثر دیگه‌ای که « اثر هنری » به حساب بیاد ؛ باشه.) که نظرتونُ جلب کرد ؛ خیلی خوشحال میشیم که تو این تاپیک قرارش بدید.

یک نکته‌ی دیگه:

زمانی که احساس کردیم دیگه بحثی درمورد یک نقاشی باقی نمونده ، من یک جمع بندی از بحث‌های انجام شده میذارم که فکر میکنم مفید واقع بشه.

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

ببینید طبق چیزی که اون کتاب نوشته بود و همین طور برداشت خودم، همه چیز یه جور نماد تنهاییه. شاید نور شدید کافه که یه چیز برجسته‌تره مفهوم دیگه ای داشته باشه. به نظر من "امید" نیست. این رو تو ذهن من تداعی می‌کنه که ون گوگ تو یکی از اون اتاق‌ها تنها نشسته و به مردمی نگاه می‌کنه که چندان هم خوشحال نیستن و غرق زندگی روزمره‌ی خودشونن. و همه جا ساکت و آروم و هیچ جنبش و فعالیت خاصی نیست.

به سنگفرش‌ها دقت کنید. خیلی خوب با رنگای مختلف برجسته‌ش کرده.

• لایک
امتیازات: scare

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

خُب خلاصه‌ی بحث‌ها:

اولین چیزی که بهش اشاره شد بحث تضاد بین رنگ‌های به کاربرده شده توی نقاشی و حتی یه جورایی مکمل بودنشون (زرد و آبی که سبز رُ به وجود میاره.) و همچنین تضاد بین محیط و افراد (اینکه ساختمونا خیلی بلند و افراد خیلی ریز هستن.)

همچنین همونجور که همه اشاره کردن: روشن بودن اطراف کافه و تاریکی کوچه‌ها انگار داره میگه که افراد از تاریکی به سوی روشنایی میان و یا برعکس.

و البته چیزی که تو نقاشی مشهودِ اینِ که نقاش قصد داشته به نحوی انزوا رُ به تصویر بکشه.

×اگه چیزیُ نگفتم بهم بگین ، اضافه کنم. :D

لینک نقاشی [ Cafe terrace at nigh ]

Golenazzz

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران

صندلی های جلوی کافه همشون به سمت جلو هستن انگار کسایی که اون جلو نشسته بودن همه پاشدن و به یه جایی سمت اون درخته رفتن ینی سمت جلوی نقاشی. میشه گفت بعضی از مردم توی کوچه های تاریکن بعضیا توی نور نشستن بعضیا هم از اونجا رد شدن. یه جورایی مسیر تاریکی به روشناییه

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

خب پست جمع بندی قرار داده شد ، امیدوارم اجازه داشته باشم نقاشی جدیدی برای بحث بزارم. :د البته مطمئنا هیچ اثر هنری به طور کامل قابل بحث نیست و همیشه دیدگاه جدیدی وجود داره. :]

گیتاریست پیر - پابلو پیکاسو

Old_guitarist.jpg

توضیحات : نقاشی گیتاریست پیر رو پابلو پیکاسو در سال 1903 خلق کرده. این نقاشی پیرمردی نابینا ، رنگ پریده ، با لباسایی کهنه و مندرس رو که در حال زدن گیتار هستش رو نشون میده. در این زمان جنبش اکسپرسیونیسم تاثیر زیادی رو روی سبک نقاشی پیکاسو داشته. پیکاسو این نقاشی رو به اصطلاح در دوران آبی [nb]دوران آبی : بخشی از دوران هنری پیکاسو که از سال 1901 تا 1904 طول کشید. نقاشیای این دوران پیکاسو با تم آبی ، خاکستری ، سیاه و چهره های غمگین گمشده در تفکر و مصیبت عمیق شناسایی میشه.[/nb]کار خودش خلق کرده.
هر المنت یا عنصر تو این نقاشی خیلی با دقت انتخاب شده تا تاثیر بیشتری رو روی بیننده بزاره. برای مثال تم آبی نقاشی حالت مالیخولیایی و غمگینی رو تو اثر به وجود آورده.
و نکته ی آخر اینکه خیلی از تاریخ شناسان نقاشی [nb]
متاسفانه اصطلاح بهتری سراغ نداشتم. [/nb]عقیده دارن این نقاشی تنهایی یک هنرمند و تمام مشکلاتی مه با اونا روبرو میشه رو به تصویر میکشه. بنابراین هنر مسئولیتیه که هنرمند رو از بقیه ی دنیا جدا میکنه.

منبع : ویکی پدیا

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

خیلی هم خوب . 8-> منتظر موندم تا شاید کسی چیز جدیدی به نظرش برسه و بگه ولی گویا حرف های شما کفایت میکرد . :D پس این نقاشی در واقع نشون دهنده ی انزوای هنرمند و رنج هایی که باید به واسطه ی هنرمند بودنش بکشه ، هست .

× کسی اثری میشناسه که روش بحث کنیم ؟ چون یکسری آثار مفاهیم ساده فهم تر و یکسری مفاهیم پیچیده تری دارن و برای بحث کردن خُب طبیعتاً پیچیده تر ها بحث و بررسی بیشتری میطلبن . :D

• شروع کننده موضوع

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

معرکه ست! انتخاب خیلی خوبی بود! داشتم میومدم که نقاشو عوض کنم ! باید بگم تم آبی نقاشی خیلی تاثیرگذاره! شرایط پیرمرد به نظرم اینرو نشون میده که هنرمندان همیشه جداافتاده اند. البته برداشت جالبی هم که میشه کرد خود فقر هنریه!

• شروع کننده موضوع

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

خوب بچه ها متاسفانه نتونستم بیشتر از این صبر کنم پس نقاشی دیگه ای رو میذارم:
اول طبق معمول نقاش رو معرفی می کنم که سبک ایشون سبک مورد علاقه من یعنی اکسپرسیونیسم هست:
هیجان‌نمایی یا اکسپرسیونیسم (به انگلیسی: Expressionism)‏ نام یک مکتب هنری است. در آغاز قرن بیستم، نهضت بزرگی بر ضد رئالیسم و امپرسیونیسم پا گرفت که آرام‌آرام مکتب "اکسپرسیونیسم" از دل آن بیرون آمد. واژهٔ اکسپرسیونیسم برای اولین بار در تعریف برخی از نقاشی‌های «اگوست اروه » به کار رفته است. اکسپرسیونیسم جنبشی در ادبیات بود، که نخست در آلمان شکوفا شد. هدف اصلی این مکتب نمایش درونی بشر، مخصوصاً عواطفی چون ترس، نفرت، عشق و اضطراب بود. به عبارت دیگراکسپرسیونیسم شیوه‌ای نوین از بیان تجسمی است که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ‌های تند و اشکال کج و معوج و خطوط زمخت بهره می‌گیرد. اکسپرسیونیسم به نوعی اغراق در رنگها و شکلهاست، شیوه ای عاری از طبیعت گرایی که می خواست حالات عاطفی را هرچه روشنتر و صریح تر بیان نماید

نام این نقاش بزرگ Ernst Ludwig Kirchnerهست متاسفانه صفحه ویکی پدیا فارسی برای ایشون نیست پس من همون صفحه انگلیسیشو لینک میذارم:
<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Ernst_Ludwig_Kirchner">Ernst Ludwig Kirchner</a>
این هم نقاشی منتخب من:
513px-Ernst_Ludwig_Kirchner_-_Nollendorfplatz.jpg

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

به به . 8->

اینجور که به نظر میرسه ، علاوه بر اون اشکال کج و معوج و خطوط زمخت و اغراق در رنگ ها و شکل ها که در واقع اقتضای سبک ِ این نقاشی ــه ؛ از رنگ های تیره و بی حال هم خیلی بهره برده . چرا به نظرتون ؟ آیا میخواسته مفهوم خاموشی و مرگ رُ القا کنه ؟ :-?

× من لینک عکس رُ گذاشتم بالای تاپیک امّا نمیدونم چرا باز نمیکنه . واسه شمائم اینجوریه ؟

• لایک
امتیازات: Zed

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

چهارراه خیابون هم برجسته است مثل این عکس هایی که با لنز fish eye گرفته میشه. به نظر سبک جالبی میاد که همچین حسی به آدم دست میده.
این نقاشی اسم نداره؟ خوب معمولاً از اسم نقاشی میشه هدفش رو فهمید.
به نقل از سـحر :
چرا به نظرتون ؟ آیا میخواسته مفهوم خاموشی و مرگ رُ القا کنه ؟ :-?
آخه نقاشی که کشیده توش خاموشی و مرگ رو نمیشه دید بیشتر شاید روزمرگی باشه.
به نقل از سـحر :
× من لینک عکس رُ گذاشتم بالای تاپیک امّا نمیدونم چرا باز نمیکنه . واسه شمائم اینجوریه ؟
آره باز نمیشه.

بالا