• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فضولی مفرط در ما ایرانی‌ها؟

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع

tezar

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6 سابق
شهر
تهران
دانشگاه
امـیـرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی بـرق
پاسخ : فضولی مفرط در ما ایرانی‌ها؟

ببخشید من بحث ها رو نخوندم اما نظر من:
چیزی که میگید به نظرم ربطی نداره!خب ما توی فرهنگ ایرانی هستیم و توی این فرهنگ خانواده و فامیل از اهمیت بالایی برخوردارند برای همین هم براشونیه اسم مستقل تعریف شده ولی در فرهنگ های دیگه شاید اینطوری نباشه.مثلا توی قطب به خاطر سروکار داشتن زیاد با برف انواع برف رو دارند ولی توی ایران شاید نهایتا" سه نوع برف رو نام ببریم
الآن شما باید بگید این اسکیموها چقد فوضولن که به نوع برف هم کار دارن؟؟خب برف برفه دیگه؟؟
نه،به نظر من این نوع برخورد و فرهنگه
ما هم خیلی جاها بخوایم از کسی تعریف کنیم مگیم فلانی،یا یه کسی،طرف و...
یعنی ما الآن اصلا فوضول نیستیم؟؟

**البته من قبول دارم که مقدار فضولیه ایرانی ها شاید بسیار زیاد باشه،ولی به نظرم به مثالت ربطی نداره،مثلا میشه گفت ایرانی ها فوضولن چون وقتی میخوان کسی رو انتخاب کنن به جای نگاه کردن به مدارک و تحصیلاتو سابقه طرف دنبال اینن که بفهمن طرف توی جوونیش چه روابطی داشته،باباش کجاس،خواهرش چیکارس،پاتوق برادرش کجاست!!!!!!!!!یا عکس از زندگی شخصی افراد مطرح پیدا کنن،بعد میشه از تعداد لایک هاشون پی برد که مردم چقد علاقه دارن به این فوضولیها!!!
=============================================================
عه جریان چیه؟؟؟چرا یهو همه چی عوض شدش؟خب الان من چرت گفتم با این حساب که :خط
بازم ممنون ازت :)

Nadia.Jf

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
در حال مطالعه....
دانشگاه
...
رشته دانشگاه
....

وای از دست این فضولی که زندگی مارو بهم ریخته چند ماهه!همش از سره اینه که ماها حسودیم !اه اه یاده فضولی دیگران میوفتم بخدا میخوام پاشم برم مجری تلویزیونو خفه کنم!

Nightiingle

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به شخصه قبول دارم كه ما ايرانيا خيلي فضوليم!

بعضي وقتها واقعن آزاردهنده ست كه بعضيا دماغشونو تو كار همه فرو ميكنن.

ولي به نظر من اين موضوع ربطي به كلماتي كه ما براي پسرعمو و پسرخاله و... به كار ميبريم نداره. هر زباني تو دنيا يا تفاوتهاي با زبانهاي ديگه داره، اين هم مال زبان ماست.

اصولن اگه نگاه كنين، زبان خيلي چيز عجيبيه! :D
الان شما ببينين دو تا چيني دارن با هم حرف ميزنن، احتمالن يك كلمه ش رو هم نميفهمين! ولي اونا خودشون مسلمن حرف همو ميفهمن! :D قرنهاست كه همين جوري حرف ميزنن. چگونگي به وجود اومدن و تغييرات و تحولات زبانشون با ما زمين تا آسمون فرق داره.

منظورم از همه اين حرفا اينه كه منطق به وجود اومدن يك كلمه تو يه زبان با زبانهاي ديگه متفاوته.

پ.ن: كلمات عمه و عمو و خاله عربي هستند اصولن.

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام

به نقل از Limooo torsh :
نه این درست نیست . چون فرهنگ ما با اونا فرق داره ارتباطات ما با اونا فرق داره . فرهنگ ما اجتماعی تر از اوناست جمعیه اونا بیشتر فرد گرا

هستن .
الآن واقعا فکر میکنی ما اجتماعی هستیم اونا فردی؟؟!! اصلا روحیه‌ی گروهی کار کردن و اجتماعی بودن دقیقا چیزیه که ما ایرانیا نداریم. این از اول دبستان در ما ایجاد میشه و معمولا تا آخر عمر ادامه پیدا میکنه.
ما ایرانیا فوق العاده فردی هستیم و اینقدر خودمون رو بالا میبینیم که تو همه چیز دخالت میکنیم.

nazanin1111

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران

ایرانی ها کلا در هر زمینه ای فضولی میکنن
که گاهی خوب هست البته و گاهی واقعا بد
منم از این قاعده جدا نیستم
ولی همیشه میگم کار دیگران ب من ارتباطی نداره
و چون دوست ندارم زیاد تو کار خودم فضولی بشه منم زیادفضولی نمیکنم

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

در مورد کلمه هایی که توی پست اول گفته شد ، این که ما کلماتی داریم که منظور گوینده رو واضح می کنن به نظر من به فوضولی ربطی نداره گویا بودن زبان هست و ویژگی خوبی در زبان تلقی میشه . البته در فرهنگ هم ریشه داره در ایران نسبت به خیلی کشور ها روابط بین فامیل قوی تره ولی توی کشور های اروپایی و آمریکا اون نزدیکی که ما با شخصی به نام cousin داریم ندارن . پس اهمیتش اینجا بیشتر از بعضی کشور هاست .
ولی در کل به نظر من مردم ما واقعا حد حرف زدن معمولی و فضولی کردن رو متوجه نمی شن در موارد زیادی . معمولا در حد هر تعاملی که آدم با طرف داره و بسته به سطح تعامل یه حدی اجازه ی ورود به حریم شخصی داده میشه . بعضی از مردم هستن که مثلا یکی رو توی اتوبوس میبینن و توقع دارن اون به تمام سوالاتشون در زمینه ی زندگی شخصی خودش پاسخ بده .
یه فرهنگ خوبی که توی بعضی کشور ها هست اینه که عادت شده برای مردم که سوالات بیجا نپرسن و اگر هم کسی بپرسه طرف مقابلش تعارف نداره میگه به شما ربطی نداره و واقعا لازمه چنین فرهنگی توی جامعه ی ما هم باشه .
یه نمونه ی دیگه وقتی دو نفر با هم اختلافی دارن تعداد زیادی وارد دعوا میشن و جهت گیری می کنن ، یا اینوری میشن یا اونوری و به قول معروف آتیش بیار معرکه میشن . به این ترتیب مسائلی که میتونه به راحتی حل بشه به غول تبدیل میشه و به اختلافات دامن زده میشه .

s.sh.14

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

به نقل از پویا م :
یه سری نشونه‌ها هست که واقعا وقتی بهشون فکر می‌کنم می‌بینم شاید ما ایرانی ها زیادی فضول هستیم! زبان یه چیزیو که از فرهنگ هم تاثیر می‌گیره!
الان شما نیگاه کنید، انگلیسی‌زبان‌ها مثلا کلمه‌ی cousin رو برای هزار رابطه‌ی مختلف استفاده می‌کنند و اصلا هم براشون مهم نیست این طرف مثلا پسرعمویه یا پسردایی.
ولی تو زبان فارسی و بین ما ایرانی‌ها، در این حد مهمه که برای هر کدوم کلمه‌ی جدا داریم! مبادا اشتباه بشه که منظور کدوم فرد و رابطه بود! چه اهمیتی داره اصلا؟
برچسب کنجکاوی هم نزنید! کنجکاوی نیست اصلا.

به نظرم این نشان از فضولی بیش از حد ایرانی‌ها داره! خصوصا درباره‌ی روابط. مثن این خانوم منشیا هستن همش می‌شینن درباره‌ی خواهر شوهر، پسر خاله و ... صحبت می‌کنند!

به نظرتون اینطوریه یا نه؟ و دلیلش چی می‌تونه باشه؟
اینکه میگی برای هر کدوم یه اسم جدا داریم هیچ ربطی به فضولی نداره.به خاطر اینه که میزان روابط خانوادگی تو ایران خیلی بیشتر از خیلی کشورهاست.
اما اینم که میگی مردم فوضولی داریم به نظر من توی شهرای کوچیک اینطوریه.چون مثلا تو یه شهری مثل تهران،شیراز،مشهد،اصفهان و ..... اینقدر مردم درگیر کار و زندگی خودشون هستن که وقت ندارن به دیگران فک کنن چه برسه به فوضولی.اما خوب این یه حکم قطعی نیست،توی شهر های کوچیک به فرهنگ مردم اون شهر هم بستگی داره.ممکنه تو شهرای بزرگ هم این آدما باشن اما توی جمعیتی که اینطوری نیستن گم میشن.

cristiano

thisisajjad
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94

بزار اینو بگم
فضولی فضولی میاره
اونم ک میگی خاله زنک باریه و بیشتر زنا ک بیکار میشن و میخوان بصحبتن اون کارو میکنن

• لایک
امتیازات: 3p d
بالا