• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تحلیل مدار

• شروع کننده موضوع

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
:دی خواب موندم!!
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام
سلام
راستش بعد اینکه اندکی تو انجمن گشتم دیدم توجه ما به مدار های آنالوگ داره به ۰ میل میکنه در صورتی که اهمیت خیلی زیادی دارن....
مخصوصا در واقهیت که با نویز و هزار تا عامل دیگه سر و کله میزنیم...
هدف من ازین تاپیک آموزش اصول تحلیل مدار های DC و AC تو ۲ حالت عادی و فازوره و بررسی خاصیت فیلتری مدار ها و تشدید و خواصش
فقط قبل شروع افرادی که مایل به همکارین بگن....

Sent from my iPad using Tapatalk HD

• شروع کننده موضوع

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : تحلیل مدار

خوب اندکی صبر کنید الان وسط امتحاناست الان بخوام شروع کنم واسه دوره درس مدار بد نیستا ولی تمرکز ندارم ایشالا از 7 تیر جدی شروع میکنیم....

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از Mohammad Shirazi :
سلام
راستش بعد اینکه اندکی تو انجمن گشتم دیدم توجه ما به مدار های آنالوگ داره به ۰ میل میکنه در صورتی که اهمیت خیلی زیادی دارن....
مخصوصا در واقهیت که با نویز و هزار تا عامل دیگه سر و کله میزنیم...
هدف من ازین تاپیک آموزش اصول تحلیل مدار های DC و AC تو ۲ حالت عادی و فازوره و بررسی خاصیت فـیلت‍‌‍ری مدار ها و تشدید و خواصش
فقط قبل شروع افرادی که مایل به همکارین بگن....

اینایی که گفتین یعنی چی؟؟؟
مگه میخوایم موتور 3 فاز درایو کنیم یا ...
آره موافقم ولی اینجا انجمن الکترونیک نداره که بشه تخصصی در موردش بحث کرد همه میخوان رباتشون یه جوری کار کنه دیگه کاری به این چیز ها ندارند(بلا نسبت شما ها :D)
و اینکه فکر کنم اسم تاپیک طراحی مدار بود بهتر بود :-?
خوب من یکم چیز مینویسم برای شروع من باب نویز گیری

نمیدونم میکرو رو از کجا یاد گرفتید
من که از یاد گرفتم همین فروم ها و سایت های مربوط به شرکت سازنده قطعه
نمیدونم نگاه کردید یا نه بغل یه دیتاشیت میکرو کلی application note داره
برای چی؟
یه سری هاش سمپل هست که فرآیند یادگیری رو راحت تر میکنه براتون یه سری هم برای طراحی مدار هست
مثلا همین AVR
ممکنه شما توی رباتتون بیاید vcc و avcc و gnd و یه سری پین رو به یه سری قطعه وصل کنید که کار کنه و نتیجه بگیرید ازش اما چطوری میتونید بهش اعتماد کنید که تو مسابقه درست کار میکنه یا نه
شاید اصلا همون اول جواب نگیرید که میتونه به اشکال در طراحی مدارتون باشه...
من یه سری از این app note ها رو خوندم یه سری هم نکته اینور و اون ور دیدم گفتم شاید بد نباشه اینجا بگم:
برای این که یه مدار درست کار کنه در درجه اول نیاز به یه تغذیه خوب و مطمئن داریم
تغذیه ای که برای تغذیه کل مدار مورد نظر در تمام حالات افت نداشته باشه(به عبارتی جریان دهی کافی داشته باشه)
عاری از هرگونه اعوجاج و نویز باشه که این نویز میتونه در اثر قطع و وصل شدن یه بخش از مدار به وجود بیاد
بدترین نویز ها از نوع دیجیتال هستند!
به دلیل تغییر ناگهانی و نسبتا زیاد ولتاژ از نویز های آنالوگ که به صورت موج سینوسی هستند تاثیر بیشتری دارند
پس توجه کنید که حواستون به قسمت دیجیتال باشه مخصوصا تو فرکانس های بالا که شدت بیشتری از خودشون نشون میدند و این مسائل خیلی مهم میشه(نمونش طراحی های برد های چند لایه هست)
پس مهمه که به بخش دیجیتالمون تغذیه مناسب و با کیفیت برسه

تغذیه:
حتی الامکان از تغذیه ای که استفاده میکنید مطمئن باشید که ثبات خوبی داره و ...
استفاده از رگولاتور ها به صورت پی در پی و گذاشتن سه خازن 1000 میکرو 10 میکرو و 100 نانو بین خروجی رگولاتور و زمین(حتی الامکان به جای خازن الکترولیتی از تانتال استفاده کنید)برای جلوگیری از سوختن رگولاتور ها به خاطر اون خازن ها یه دیود هم به صورت معکوس بین ورودی و خروجی بزارید که جریان تخلیه بشه
بستن فـیلت‍‌‍ر LC برای تغذیه
مثلا برای XMEGA یه سلف 10 میکروهانری بین تغذیه و vcc میکرو میزارید بعد از سلف یه خازن 10 میکرو از جنس تانتال ترجیحا میزارید سر دیگه اون هم زمین یه خازن 100 نانو هم به همین شکل میزارید منتها این حتی الامکان باید نزدیک به میکرو باشه تغذیه قسمت هایی که جریان زیاد میگیره باید قبل از این چیدمان باشه و بعد از اون خازن های رگولاتور
به ازای هر vcc و gnd هم یه خازن 100 نانو بین اونا بزارید که این ها هم باید نزدیک میکرو باشند و همه اونا رو به تغذیه وصل کنید
برای avcc هم به دلیل اینکه دیجیتال نویز میندازه برای دقت adc بین تغذیش و تغذیه کل یه فریت بید که متاسفانه تو ایران کیلویی ریخته و مشخصات نداره میزارید یه 100 نانو و 10 میکرو روش
اگه از adc استفاده نمیکنید باید تغذیش وصل باشه و گرنه پورتی که روش adc هست احتمال سوختنش هست اما دیگه این تشکیلات لازم نیست
یه 100 نانو هم به vref و زمین وصل کنید اگه vref نمیخواید
تغذیه رو به صورت درختی رو برد بزارید نه یه حلقه یعنی دور برد تغذیه رو نکشید بلکه از یه نقطه شروع کنید و شاخه شاخه ازش انشعاب بگیرید
پول آپ داخلی هیچ وقت کافی نیست به فکر یه خارجیش هم باشید چون مقاوت داخلی ضعیفه و خوب جواب نمیده و ...
مدار ریست که یه پول آپه+یه خازن که یه سرش به زمینه و یه کلید که اونم یه سرش زمینه سر دیگش ریست
پلی گان تو بردتون بزارید و اون ها رو به زمین وصل کنید پلی گان ها مثل آنتن میمونند که نویز رو میگیرند و به زمین میدند زمین هم طبق تعریف هرچی بهش بدیم ولتاژش تغییر نمیکنه
زیر میکرو های smd یه لایه پلی گان بزارید و اونو به زمین وصل کنید
براون اوت رو هم فعال کنید و ولتاژش رو بالا بزارید که وقتی تغذیه کم آورد میکرو معلوم نیست چی کار میکنه پس با این واحد میکرو تو اون زمان خاموش میشه و بعد روشن میشه(این وسط ریست هم میشه و همه چیز از اول شروع میشه)
اگه نویز خیلی زیاد بود باید برید تو کار شیلد(یه صفحه فلزی رو بین مدار و منبع نویز میزارید و اونو به زمین وصل میکنید

یه چند تا نکته دیگه
اولویت استفاده از کلاک از راست به چپ(راستیه بهتره)
اسیلاتور(یه قطعه 4 پایه شبیه کریستال میتونه باشه یا مدار نوسان ساز)<<<کریستال خارجی<<<کلاک داخلی
واچداگ هم لازمه باشه(وقتی میکرو هنگ کرد این واحد اونو ریست میکنه دیگه لازم نیست خودتون ربات رو بردارید و ریست کنید برای مثال)البته واچداگ هم بستگی به کلاک داره که کلاکتون پایدار باشه درسته کلاک cpu از این جداست منظور اینه که کلاکی باشه که به واچداگ برسه
سعی کنید تا جایی که میشه فرکانس میکرو پایین باشه اونوقت احتمال بروز مشکل پایین میاد(نمونش رو میشه تو همین PLC ها دید)
ترک های برد رو بیخودی پیچ و تاب ندید و مسیر کوتاه تر رو براش بزارید(منهای برد های فرکانس بالا که به امپدانس خاصی نیاز دارند)و اگر چند ترک مثلا مربوط به یه پروتکل ارتباطی بودند که سرعت نسبتا بالایی داشت(مخصوصا وقتی موازی باشه)سعی کنید طول ترک ها و ضخامتشون یکی باشه
بین قسمت قدرت(موتور و ...) و پردازش ایزوله انجام بدید که این کار رو میشه با اپتوکوپلر و رله انجام داد که این بین اپتوکوپلر به دلیل مصرف کمتر و نویز کمتری که نسبت به رله ایجاد میکنه بهتره سرعتش هم مزیت دیگه اینه که برای pwm اصلا رله جواب نمیده

پ.ن1:ترکیدم بس که تایپ کردم امیدوارم مفید باشه
پ.ن2:من اصلا ربات نساختم فقط الکترونیک کار کردم پس لطفا فحشم ندین :D
پ.ن3:اگه سوتی دیدین بهم بگین (;

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
نداریم کلن :دی
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

یه سری حرفات رو رعایت میکردیم یه سریم بیخودی زیادیه استفاده نمیکنیم :D
ما تقریبا با نصف این چیزایی که گفتی میکرو بدون هنگ داشتیم :D

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از m-hadi :
یه سری حرفات رو رعایت میکردیم یه سریم بیخودی زیادیه استفاده نمیکنیم :D
ما تقریبا با نصف این چیزایی که گفتی میکرو بدون هنگ داشتیم :D
پس احتمالا سلونویید نداشتی
اونوقت میفهمیدی من چی میگفتم :>

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

چرا اتفاقا سلونویید هم داشتیم :D
تازه مدار hv هم داشتیم :D

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

اینا رو استفاده نکردیم :
پول آپ داخلی هیچ وقت کافی نیست به فکر یه خارجیش هم باشید چون مقاوت داخلی ضعیفه و خوب جواب نمیده و ...
مدار ریست که یه پول آپه+یه خازن که یه سرش به زمینه و یه کلید که اونم یه سرش زمینه سر دیگش ریست
براون اوت رو هم فعال کنید و ولتاژش رو بالا بزارید که وقتی تغذیه کم آورد میکرو معلوم نیست چی کار میکنه پس با این واحد میکرو تو اون زمان خاموش میشه و بعد روشن میشه(این وسط ریست هم میشه و همه چیز از اول شروع میشه)
اگه نویز خیلی زیاد بود باید برید تو کار شیلد(یه صفحه فلزی رو بین مدار و منبع نویز میزارید و اونو به زمین وصل میکنید
اولویت استفاده از کلاک از راست به چپ(راستیه بهتره)
اسیلاتور(یه قطعه 4 پایه شبیه کریستال میتونه باشه یا مدار نوسان ساز)<<<کریستال خارجی<<<کلاک داخلی
بین قسمت قدرت(موتور و ...) و پردازش ایزوله انجام بدید که این کار رو میشه با اپتوکوپلر و رله انجام داد که این بین اپتوکوپلر به دلیل مصرف کمتر و نویز کمتری که نسبت به رله ایجاد میکنه بهتره سرعتش هم مزیت دیگه اینه که برای pwm اصلا رله جواب نمیده
تغذیه مون و هم خازن ها رو داشت ولی رگولاتور معمولی نبود باکر دی سی (دی سی - دی سی کانورتور) بود

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

قطب نما چی داشتی؟اصلا داشتی؟
داغون نمیشد با این سلونویید؟ :-/

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

هم قطبنما داشتیم هم شارپ :D
هیچیشم نشد (البته یه بار سوخت ولی اون دلیلش چیز دیگه بود :D
روباتمون فوتبالیست بود دیگه :D

• شروع کننده موضوع

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام
تحلیل با طراحی سرتا پا فرقه
بیس این تاپیک رو میزارم رو کتاب های مدار های الکتریکی دکتر عابدی جلد ۱ و ۲ که سر جمع میشه ۱۵۰۰-۶۰۰ صفحه و بیس آنالوگ هم داره

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

به نقل از Mohammad Shirazi :
ببینید جونیور ساکر رسما یه چیز غیر استاندارده که فقط باید با قوانین ت.خ.م.ی من در اوردی بتونی بهترین نتیجه بگیری . این دلیل نمیشه که این مطالب به درد ادم نمیخوره تاکی میخواید جونیور ساکر بسازید. یه رده برین بالاتر میبینید با این اطلاعات بوق هم نمیتونید بزنید. پس انقد اطلاعاتتون رو در حصار روبات مسخره جونیور ساکر نکنید.

ببین مشکلت همینه که فک میکنی مثلا کار غلطیه که یه روبات میسازی که فقط تعقیب توپ بکنه ، در حالی که امسال لیگ سمال ایران اپن 4-5 تا از تیم ها راه هم نمیرفتن چه برسه به اینکه بخوان کار های دیگه بکن. مشکل همه ی ما اینه که زیادی جوگیریم خیلی زیادی ! یعنی در این حد جوگیریم که میایم رو روباتمون بلوتوث یا زیگبی میزاریم در حالی که هنوز کامپس نداره روبات ! مشکل اکثرمون همینه که فک میکنیم ایده ها باید بزرگ باشه در حالی که با ایده های کوچیک هم میشه یه سری ربات فوق متفاوت ساخت !

• شروع کننده موضوع

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام
به نقل از m-hadi :
ببین مشکلت همینه که فک میکنی مثلا کار غلطیه که یه روبات میسازی که فقط تعقیب توپ بکنه ، در حالی که امسال لیگ سمال ایران اپن 4-5 تا از تیم ها راه هم نمیرفتن چه برسه به اینکه بخوان کار های دیگه بکن. مشکل همه ی ما اینه که زیادی جوگیریم خیلی زیادی ! یعنی در این حد جوگیریم که میایم رو روباتمون بلوتوث یا زیگبی میزاریم در حالی که هنوز کامپس نداره روبات ! مشکل اکثرمون همینه که فک میکنیم ایده ها باید بزرگ باشه در حالی که با ایده های کوچیک هم میشه یه سری ربات فوق متفاوت ساخت !

پسرم تحلیل مدار چه ربطی داره به این چیزایی که گفتی یا اصن چنین چیزی رو از کجای حرفام برداشت کردی؟

یکی از همون تیمای اسمل که به قول تو راه هم نمیرفت تیم ما بود چرا چون برنامه مون انقدر سنگین بود دیلی داشتیم در صورتی که مکانیک و الکترونیکمون از MRL چیزی کمتر نداشت
چرا همه چیو به هم ربط میدی من دارم یه مطلب کاملا علمی که یکی از درسای رشته برقه رو اینجا میزارم که انقدر کشکی تو رباتیک ملت کار نکنن

وقتی این همه تیمای جونیور سر پالس توپ تو سرشون دارن میزنن با یه خازن و مقاومت میشه کلا نور خورشید و فیلتر کرد

کار باید علمی باشه علم هم میگه تو بتونی واسه مدارت یه معادله بنویسی که ارتباط تک تک اجزاتو بت بده

بالا