• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کتابفروشی

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی
نکته ای حیاتی

اصولا از کتابفروشی میتوان مثل هر چیز دیگری در این دنیا استفاده های گوناگونی کرد(عجب جمله ی ایده آلیه برای آغاز کردن انشا!).گاهی وقتها آدم به کتابفروشی میرود که کتاب بخرد و بیرون بیاید.گاهی وقتها میرود که در آن چرخ و گپ بزند و کتاب بخرد.گاهی وقتها میرود که فقط چرخ و گپ بزند.گاهی وقتها میرود که فقط چرخ بزند.(استفاده های دیگر به دلیل بامزه نشدن ذکر نشده اند).و باید هر کتابفروشی را با هدفی که به دنبالش هستیم بسنجیم و غیر از این به گمانم به بیراهه رفته ایم.
برای مثال،کتابفروشی افق،واقع در خیابان انقلاب،که انقدر از آن انتقاد شده است در این تاپیک.درست است،برای اینکه آدم برود گپ و چرخ بزند و یا حتی برای کتاب خریدن جای مناسبی نیست.کتابهای مورد نیاز آدم تویش پیدا نمیشود،کتابفروشانش بیسواد هستند و چینش کتابها افتضاح است.اما واقعا،وقتی که آدم دارد از ولیعصر زیر آفتاب سوزان پیاده می آید به سمت انقلاب،حکم نوش دارو دارد.یعنی وارد کتابفروشی که میشوی و باد خنک که بهت میخورد،انگار دوباره متولد شده ای.بنابراین،بهتر است که فقط از یک جنبه مورد ارزیابی قرارش ندیهم.

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .
پاسخ : کتابفروشی

تنهـــــا چیزی ک از یک کتاب فروشی میخام؛ اینه ک کتاباشون٬ چیده باشن تو قفسه ها مث کتابخونه؛ بتونی بچرخی٬ بچرخی٬ کتابا رو دونه دونه برداری٬ ی جاییم داشته باشه یکم از کتابهایی ک میخام٬ بخرم٬ بخونم ؛ خلا3 این دیگه یک کتابفروشی ایده آله!
تازه ؛ محدود ب یک سبک خاص باشه.
مثلا یکی فقط کلاسیک.
بعد هرکلکسیون آثار هر نویسنده رو داشته باشه .

negginnium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
sth

اولن فروشنده خودش کتابخون باشه بدونه داره چی میده به آدم :|

برای من محیطش زیاد مهم نیست راستش ، دکوراسیون و چمیدونم آدمایی ک توش میان و میرن ( البته اینایی ک کتاب درسی میخرن رو اعصابن واقن)
ولی دوس دارم هر کتابی ک میخوام رو داشته باشه ، تازه هاشو هم داشته باشه .
بعد چیز باشه ، داخلش جای نشستن داشته باشه :))

ما تو بندر یه شهرکتاب واژه داریم ک فک کنم یه شهر کتاب مث مال شما ( خفن :-" ) هست ، اون خیلی خوبه ، هم فروشنده هاش ، مخصوصا یه آقای مسنی هم هست انقده خوبه همیشه میدونه من چه جور چیزایی دوس دارم بهم معرفی میکنه >:D<
البته اینجا زیاد راستش کتابفروشی آنچنانی نیست :-? شاید خودم در آینده یکی افتتاح کنم :-" 8->

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

مهم ترین چیز اینه که شلوغ نباشه،خواهشا X_X اصن آدم نمیفهمه داره چیکار میکنه،نمیتونه درسح حسابی راه بره بین قفسه ها چه برسه اینکه حواسشو جمع کنه ببینه چی میخواد و اینا
مثلا شهر کتاب ونک خیلی خیلی خوبه،طبقه بالا فقط و فقط کتاب،طبقه پایین لوازم تحریر و اینا،طبقه بالاش خیلی خوبه >:D< هم بزرگ هم طرز چیدمان کتاباش عالیه،هم خلوته،ینی هیچ وقت طوری نمیشه که نشه را رف بین قفسه هاش
ولی درعوض شهرکتاب یوسف آباد،همه چی مخلوطه اصن! کتاب و لوازم تحریر و کاغذ کادو و مجسمه کنار هم ~X( اکثرا هم چیزایی که میخوام رو نداره :rolleyes: و مثلا شهر کتاب نیاوران،همییییییشه شلوغه! همه چی داره ولی همش مردم را میرن نیگا میکنن دسمالی میکنن ~X( :rolleyes:

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

اما من خيلي خلوتم دوس ندارم. خوشم نمي‌آد كه نگاه كتاب‌فروشُ رو خودم حس كنم!

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از نرگس¹ :
اما من خيلي خلوتم دوس ندارم. خوشم نمي‌آد كه نگاه كتاب‌فروشُ رو خودم حس كنم!
دیگه نه دراین حد،در حدی که بشه به راحتی بین قفسه هاش را رفت و به راحتی کتاب انتخاب کرد

• لایک
امتیازات: Frost

فرزان فرزادی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

من دوس دارم کتاب فروشی ها الکترونیک بشن
البته شدنیه ولی هم هزینه میبره هم زمان

برای مثال دستگاه هایی درست بشه در ابعاد گوشی همراه که اگه رو بخش خاصی از کتاب بگیری توضیحات مختصری درباره کتاب و نوسنده و انتشاراتیش بده
این دستگاه ها می تونه قابلیت دیگه ای هم داشته باشه برای مثال اسم کتابتو توش وارد کنی و اون بهت بگه توی کدوم بخش کتابفروشی هستش و جای دقیقش رو بهت نشون بده

Luna H.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبدکاووس
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
داروسازی

تو شهر ما که یه کتابفروشی خیلی عالی هست من همیشه اونجا میرم :)هرکتابی هست :)
صاحبشم یه پیرمرده که به گفته خودش 60 ساله داره کتاب میخونه 8->
به نظر من کم و کسری نداره B-)

پ.ن: اتفاقا من ترجیح میدم کتابفروشی خلوت باشه یا اصن کسی نباشه که هرچی کتاب بگم سریع بهم بده (;

• لایک
امتیازات: Frost

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

اینجا یه کتاب فروشی خیلی خوب هست >:D< کتابامو فقط از اونجا می خرم ;;)
چند ردیف داره آدم راحت میره دنبال کتاب مورد نظرش
تازه موسیقی ملایم هم می ذارن که به آدم آرامش میده
اگه تو پیدا کردن کتاب هم دچار مشکل بشیم ، میشه از کارمنداش استفاده کرد
نه خلوت هست نه شلوغ ، ولی بیشتر اوقات حالت عارفانه داره ;;)

sepi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Tehran
دانشگاه
تهران یا بهشتی!

کتابفروشی ایده آل من کتاب فروشی ایه ک همممه کتابارو داشته باشه، کتابای زبان اصلی هم داشته باشه و اینکه من بتونم 3 ساعت کتابارو نگا کنم، بعد بخرم، کسی هم کاری به کارم نداشته باشه 8->

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

فروشنده اهل کتاب باشه. و آدم محترمی باشه. منظورم از محترم اینه که آدم حس نکنه داره با یه فرد ناسالم صحبت میکنه!
و گاهی کتاب پیشنهاد بده.
کتابفروشی باید سفارش قبول کنه. اگه الآن کتابو نداره، بیاره.
باید بشه آدم خودش بره تو قفسه ها رو بگرده و کتاب پیدا کنه. مثلا این جا یه کتابفروشی هست که کتاب زیاد داره، کتابای خوب هم زیاد داره، اما طرف هم بیسواده هم نمیذاره بری درست کتاب ها رو ببینی. زود میگه بله؟چی میخواین؟ از نویسنده ها و کتاباشون و انتشارات و ... هم اصلا سردرنمیاره.
کتابفروشی باید به روز باشه. باید مرتب کتاباش تغییر کنن. این جوری نباشه که بعد از 2 ماه بری سربزنی ببینی همونیه که بوده.
نه اون قدر تنگ و کوچیک باشه که آدم کلافه بشه، نه این قدر بزرگ و خالی باشه که آدم حس کنه وسط کویره. باید هر طرفش آدم کتاب ببینه.
خیلی گرم یا خیلی سرد نباشه.

rdahl_kn

دایان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
شیراز
دانشگاه
University of Calgary

کتاب فروشی های مورد علاقه ی من به دو دسته تقسیم میشن:

۱. شبه-شهر‌کتاب-نیاوران : یعنی یه کتاب فروشی بزرگ چند طبقه که هرچی بخوای داره و می تونی ساعت ها در خلوت خودت غلت بزنی تو کتابا! کسی کاری به کارت نداشته باشه. و کلن هرجا نگاه کنی کتاب باشه!

۲. زیرزمین هایی که کتاب ها روی هم از زمین تا سقف چیده شدن و یه پیرمرد جالب هم اون جا وایساده و می تونی ساعت ها پای حرفاش بشینی. (تو شیراز یه چیزی مثل کتاب فروشی اسفند) بعد کتابای قدیمی و اونایی که چاپشون ممنوعه و اینا رو هم در بساط داشته باشه. کلن هر جا نگاه کنی کتاب باشه!

بالا