• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

علاقه به شما یا علاقه به فرزند؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
خانوم A از لحاظ چهره خیلی خوب و خوشگل و ایناس. آقای B به خاطر قیافه‌ی خانم A ،‌ از خانم A خوشش میاد و می‌گه من خانوم A رو دوس دارم.

آقای B فرد پولداری هستش. با خانم A آشنا می‌شه و خانوم A به خاطر پول آقای B ، می‌گه من آقای B رو دوس دارم و تصمیم می‌گیرن ازدواج کنن.

در این دو مثال، آیا واقن کسی که ادعا می‌کنه اون یکی رو دوست داره واقعا دوست داره؟ به نظر من نه. دوست داشتن با واقعا دوست داشتن فرق می‌کنه و واقعا دوست داشتن نباید به خاطر مادیات ، قیافه و ... باشه. باید به خاطر خود شخص باشه. اوکی؟

حالا نکته اینجاست که به نظر من این نکته درباره‌ی پدر و مادر صادقه!

پدر و مادر ما رو دوست ندارن. صرفا فرزند رو دوست دارند. فرزند. می‌تونستم من یا خیلی‌های دیگه باشم. اونا من رو دوست دارن، چون فرزندشونم. نه به خاطر اینکه منم! و به نظرم اینکه می‌گن پدر و مادر ما رو دوست دارن، خیلی چیز بی‌خودیه. دقیقا مثل اون دو مثال اول.
در این مثال‌ها، یکی یه نفر دیگه رو به خاطر یه چیز دیگه دوست داره. نه به خاطر خودش. پس این دوست داشتن نیست و حتی اگه باشه ارزشی هم نداره.

نظرتون چیه؟

n.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱ تهران
شهر
تهران
پاسخ : علاقه به شما یا علاقه به فرزند؟

استدلال خیلی جالبی بود...
به نظرم شاید همیشه بچه هاشون رو به عنوان فرزند ببینن ولی همیشه دلیل دوست داشتن رابطه ی والدین-فرزندی نیست...
خیلی وقتا یک سری رفتار هایی از فرزندان میبینن که باعث بیشتر دوست داشتن میشه.مثلا اگه اون بچه یه رفتار خاصی داشته باشه که از اون خوششون بیاد باعث میشه که این دوست داشتن بیشتر شه...
+با این مورد که دلیل اولیه ی دوست داشتنشون فرزند بودن اون شخص هست موافقم!

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

پدر مادر ما رو دوست دارن چون ما فرزندشونیم . پاره جگرشون ... حاضرن خودشون تو بدترین شرایط باشن ولی ما سختی نکشیم

هر پدر مادری بچشو دوس داره یعنی طبیعتا من اگه تو هر خانوهده دیگه ا به دنیا میومدم باز هم منو دوست داشتن . منم اونارو دوست دارم چون برام زحمت کشیدن بزرگم کردن .

این رابطه دو طرفس . عاطفیه نمیشه صرفا گفت سود بردن و نفعه این رابطه . به رشد روحی جسمی و هر لحاظ فرد کمک میکنه . نمیشه گف ما پدرمادرمونو میخایم صرفا جهت پولشون :)

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از اروشا :
استدلال خیلی جالبی بود...
به نظرم شاید همیشه بچه هاشون رو به عنوان فرزند ببینن ولی همیشه دلیل دوست داشتن رابطه ی والدین-فرزندی نیست...
خیلی وقتا یک سری رفتار هایی از فرزندان میبینن که باعث بیشتر دوست داشتن میشه.مثلا اگه اون بچه یه رفتار خاصی داشته باشه که از اون خوششون بیاد باعث میشه که این دوست داشتن بیشتر شه...
+با این مورد که دلیل اولیه ی دوست داشتنشون فرزند بودن اون شخص هست موافقم!
پس چرا همیشه آدمایی که می‌خوان نصیحت کنن بچه‌ها رو که به حرف پدر و مادر گوش کنید می‌گن : "پدر و مادر شما رو دوست دارن. چون شما فرزندشونید!" . الان دقیقا دیفالت ملت اینه که صرفا به خاطر رابطه‌ی پدر - فرزندی ما رو دوست دارن. این وسط هیچی به خاطر خود خود خود خود ما نیست. صرفا به خاطر رابطس.

به نقل از Limooo torsh :
پدر مادر ما رو دوست دارن چون ما فرزندشونیم . پاره جگرشون ... حاضرن خودشون تو بدترین شرایط باشن ولی ما سختی نکشیم

هر پدر مادری بچشو دوس داره یعنی طبیعتا من اگه تو هر خانوهده دیگه ا به دنیا میومدم باز هم منو دوست داشتن . منم اونارو دوست دارم چون برام زحمت کشیدن بزرگم کردن .

این رابطه دو طرفس . عاطفیه نمیشه صرفا گفت سود بردن و نفعه این رابطه . به رشد روحی جسمی و هر لحاظ فرد کمک میکنه . نمیشه گف ما پدرمادرمونو میخایم صرفا جهت پولشون :)
پدر و مادر ما رو دوست دارن چون ما فرزندوشنیم؟ خب آقای B هم خانوم A رو دوست داره چون خوشگله. حالا شما اگه اینو دوست داشتن حساب می‌کنید، خب بکنید ولی من اینو دوست داشتن نمی‌دونم.
دوست من منم حرفم همینه. اونا صرفا چون ما بچشونیم ما رو دوست دارن! به خاطر خود ما نیست! من صرفا حرفم اینه که باید به خاطر خود ما باشه! نه به خاطر اینکه بچشونیم! به خاطر خود خود خود ما.

بحث سر این نیست که پدر و مادر ما رو دوست دارن یا نه. بحث سر اینه که چرا ما رو دوست دارن؟ و آیا این دوست داشتن معادل چه دوست داشتنیه؟ به نظر من معادل دوست داشتن اون مثال‌هاییه که اول تاپیک زدم! دلیل دوست داشتنشون خود ما، شخصیت ما نیست . دلیلش رابطمونه!

و البته این معنیش این نیست که ما نباید پدر و مادرامون رو دوست داشته باشیم! اونا به هر دلیلی، به هر حال برای ما زحمت کشیدن و باید ازشون قدردانی کرد.

م.ز

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
تهران

خب اصن اینجا تعریفِ دوست داشتن چیه؟
یه آدم با رفتارش،عقیدش و طرز تفکرش یه آدم محسوب میشه و میشه اونو دوست داشت.
به خاطر خود خود خودش یعنی چی؟
خود شخص چیه؟مگه چیزی به غیر از ظاهر +یاطنشه؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از مرضیــــه :
خب اصن اینجا تعریفِ دوست داشتن چیه؟
یه آدم با رفتارش،عقیدش و طرز تفکرش یه آدم محسوب میشه و میشه اونو دوست داشت.
به خاطر خود خود خودش یعنی چی؟
به خاطر خود خود آدم، یعنی اگه خانومه خوشگل نبود، باز آقاهه باید می‌گفت دوسش دارم! این می‌شه به خاطر خود خود. وقتی چون خوشگله، خانومه رو دوسش داره، این یعنی دوست داشتنی که من معادل دوست داشتنی که پدر و مادر ما رو دارن می‌دونم.

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

خوب اين همون حسيه كه ماام نسبت به والدينمون داريم.
مثلا مي گيم خوب پدر و مادرمه ديگه. يا به خيلياي ديگه.
معمولا باكسايي كه نسبت فاميلي داريم.
اما خوب اين بحث پيش نمياد كه اين علاقه واقعي نيست يا هرچي.
نوعش فرق داره.

نمي خوام حوفتونو نقض كنم.
ولي شما يه خانواده ي پر جمعيت رو در نظر بگيريد،
تعداد فرزندا زياده ولي با از دست رفتن يكيشون همه تحت تاثير قرار مي گيرن و نبود اون آدم حس مي شه.

م.ز

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
تهران

ادما زندگیشونو دوست دارن پس تو که بچشونی و یه قسمتی از زندگیشون رو هم دوست دارن نمیشه گفت اونا مارو به خاطره خودمون دوست ندارن.
اونا مارو دوجور دوست دارن:اینکه بچشونیم+اینکه آدمه دوست داشنی ای هستیم(اگه باشیم)

+ولی یه ذره باهات موافقم.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از گولـی :
خوب اين همون حسيه كه ماام نسبت به والدينمون داريم.
مثلا مي گيم خوب پدر و مادرمه ديگه. يا به خيلياي ديگه.
معمولا باكسايي كه نسبت فاميلي داريم.
اما خوب اين بحث پيش نمياد كه اين علاقه واقعي نيست يا هرچي.
نوعش فرق داره.

نمي خوام حوفتونو نقض كنم.
ولي شما يه خانواده ي پر جمعيت رو در نظر بگيريد،
تعداد فرزندا زياده ولي با از دست رفتن يكيشون همه تحت تاثير قرار مي گيرن و نبود اون آدم حس مي شه.
من درباره‌ی اینکه فرزند پدر و مادر رو دوست داره حرفی نزدم. فرزند پدر و مادر رو دوست داره، چون پدر و مادر به هر دلیل براش زحمت کشیدن! بزرگش کردن!
ولی پدر و مادر چی؟ اونا صرفا به خاطر اینکه ما فرزندشونیم ما رو دوست دارن. به خاطر خود ما، شخصیت ما و هویت ما نیست.
و اینکه تحت تاثیر قرار می‌گیرن درصد زیادیش عادته! و باز هم رابطه! آیا من برادرمو انتخاب کردم؟ آیا برادرم منو انتخاب کرده؟ صرفا رابطه‌ی برادری داریم و به هم دیگه عادت کردیم!‌ از لحاظ منطقی بخوایم بررسی کنیم، دوست داشتنمون مثل مثال‌هایی هست که زدم.

م.ز

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
تهران

به نقل از پویا م :
به خاطر خود خود آدم، یعنی اگه خانومه خوشگل نبود، باز آقاهه باید می‌گفت دوسش دارم! این می‌شه به خاطر خود خود. وقتی چون خوشگله، خانومه رو دوسش داره، این یعنی دوست داشتنی که من معادل دوست داشتنی که پدر و مادر ما رو دارن می‌دونم.
قیافه فقط میتونه شروع خوش اومدن از یه نفر باشه.
خوشگلی نمیتونه باعث دوست داشتن بشه صرفا اینه که به خاطر قیافش ازش خوشت میاد نه اینکه دوسش داشته باشی به خاطر قیافش.

م.ز

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
تهران

به نقل از پویا م :
من درباره‌ی اینکه فرزند پدر و مادر رو دوست داره حرفی نزدم. فرزند پدر و مادر رو دوست داره، چون پدر و مادر به هر دلیل براش زحمت کشیدن! بزرگش کردن!
ولی پدر و مادر چی؟ اونا صرفا به خاطر اینکه ما فرزندشونیم ما رو دوست دارن. به خاطر خود ما، شخصیت ما و هویت ما نیست.
و اینکه تحت تاثیر قرار می‌گیرن درصد زیادیش عادته! و باز هم رابطه! آیا من برادرمو انتخاب کردم؟ آیا برادرم منو انتخاب کرده؟ صرفا رابطه‌ی برادری داریم و به هم دیگه عادت کردیم!‌ از لحاظ منطقی بخوایم بررسی کنیم، دوست داشتنمون مثل مثال‌هایی هست که زدم.
دوست داشتن مدل های مختلفی داره امکان نداره بشه دو نفر رو یه جور دوست داشت.میشه فقط برادرت باشه میشه تو دوسش داشته باشی به خاطره خودش من خودم اکه داداشم یه پسری بود که داداشم نبود و فقط دوست بود اندازه ی الان دوسش داشتم چون خودشُ دوست دارم.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از مرضیــــه :
قیافه فقط میتونه شروع خوش اومدن از یه نفر باشه.
خوشگلی نمیتونه باعث دوست داشتن بشه صرفا اینه که به خاطر قیافش ازش خوشت میاد نه اینکه دوسش داشته باشی به خاطر قیافش.
من خودم پسرم. بیشترین ارتباط روزانم با پسراس. پسرا هم خوب می‌شناسم و رو همین حساب با قطعیت می‌گم که قیافه می‌تونه باعث دوست داشتن بشه! به ازدواج هم ختم بشه!
اصلا گیریم به فرض محال قیافه نشه. پول که می‌شه؟ اینو هممون قبول داریم که پول می‌تونه دلیل ازدواج برای یکسری‌ها باشه و به خاطر پول یکیو دوست داشته باشن.

دوست داشتن مدل های مختلفی داره امکان نداره بشه دو نفر رو یه جور دوست داشت.میشه فقط برادرت باشه میشه تو دوسش داشته باشی به خاطره خودش من خودم اکه داداشم یه پسری بود که داداشم نبود و فقط دوست بود اندازه ی الان دوسش داشتم چون خودشُ دوست دارم
درصدی قبول دارم که در این حالت شما برادرت رو تا حدی واقعا دوست داری به خاطر خودش، ولی قبول کنید درصد زیادیش تاثیر عادت هم هست. ینی وقتی مدت زیادی با یکی باشی و خلاصه عادت کنی، به رفتار و شخصیتش عادت می‌کنه و وقتی اون چیزی که بهش عادت کردی نباشه، اذیت می‌شی و برای همین هست که فکر می‌کنی واقعا رفتار و شخصیت برادرت رو دوست داری. نمی‌گم نداری. ولی می‌گم عادت هم تاثیر زیادی داره.

م.ز

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
تهران

به نقل از پویا م :
من خودم پسرم. بیشترین ارتباط روزانم با پسراس. پسرا هم خوب می‌شناسم و رو همین حساب با قطعیت می‌گم که قیافه می‌تونه باعث دوست داشتن بشه! به ازدواج هم ختم بشه!
درصدی قبول دارم که در این حالت شما برادرت رو تا حدی واقعا دوست داری به خاطر خودش، ولی قبول کنید درصد زیادیش تاثیر عادت هم هست. ینی وقتی مدت زیادی با یکی باشی و خلاصه عادت کنی، به رفتار و شخصیتش عادت می‌کنه و وقتی اون چیزی که بهش عادت کردی نباشه، اذیت می‌شی و برای همین هست که فکر می‌کنی واقعا رفتار و شخصیت برادرت رو دوست داری. نمی‌گم نداری. ولی می‌گم عادت هم تاثیر زیادی داره.
منم دخترم واسه ماهم قیافه مهمه ولی آقاجون امکان نداره با قیافه بشه ازدواج کرد.
مگه میخوای عروسک بخری؟؟؟؟؟؟
نمیگم قیافه مهم نیست ولی فقط واسه خوش اومدن لازمه همین. نه دوست داشتن.
واسه شروع رابطه مهمه نه ادامه ی اون.

• لایک
امتیازات: N.M

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

خب نگا كنين؛ اون اوّل كه بچّه به دنيا مي‌آد به نظر منم به خاطر اين دوست دارن كه "فرزند"ه. امّا كم كم، سن مي‌ره بالا و پدر و مادر به خاطر همون علاقه‌ي اوليه‌شون كه در اثر "فرزند بودن" بود، يه سري هزينه‌ي روحي و مادي و اينا مي‌كنن و يه رابطه‌ي عاطفي‌اي جدا از "فرزند بودن" به وجود مي‌آد. حالا ممكنه توي خانواده‌اي به هر دليلي اين رابطه به وجود نياد. تو اين خانواده‌ها اين حس هميشه براي بچّه‌ها هست كه اينا منُ صرفاً چون فرزندم، تا حالا نگه داشتن و الخ. :-?

م.ز

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
تهران

به نقل از نرگس¹ :
خب نگا كنين؛ اون اوّل كه بچّه به دنيا مي‌آد به نظر منم به خاطر اين دوست دارن كه "فرزند"ه. امّا كم كم، سن مي‌ره بالا و پدر و مادر به خاطر همون علاقه‌ي اوليه‌شون كه در اثر "فرزند بودن" بود، يه سري هزينه‌ي روحي و مادي و اينا مي‌كنن و يه رابطه‌ي عاطفي‌اي جدا از "فرزند بودن" به وجود مي‌آد. حالا ممكنه توي خانواده‌اي به هر دليلي اين رابطه به وجود نياد. تو اين خانواده‌ها اين حس هميشه براي بچّه‌ها هست كه اينا منُ صرفاً چون فرزندم، تا حالا نگه داشتن و الخ. :-?
ادامه ی حرفِ نرگس:
تو خیلی خانواده ها همه باهم دوستن و همدیگرو واقعن به خاطر همون فرد دوست دارن ولی اعضای بعضی خانواده ها صرفا تحمّل میکنن همدیگرو.

• لایک
امتیازات: N.M
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از نرگس¹ :
آره یه سری چیزا عاطفی پیش میاد ولی آیا شما واقعا محاسبه کردید چند درصد به خاطر عاطفس چند درصد به خاطر عادته؟ خیلی از چیزایی که فکر می‌کنیم عاطفس، عادت بوده و برچسب عاطفه زدیم.
من نمی‌گم عاطفه به وجود نمیاد، میاد، ولی آیا شما کاملا می‌دونید چند درصد دوست داشتنتون به خاطر عادته چند درصدش به خاطر عاطفه؟ به نظر من حتی احتمال خطا تو این چیزا زیاده.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نظرم عاطفه خيلي وقتا به خاطر عادت به وجود مي‌آد؛ امّا اين دليلي نمي‌شه كه بگيم پس "صرفاً" به خاطر عادته عاطفه! يعني، نمي‌دونم چه مثالي بزنم، عاطفه‌اي كه در اثر عادت به وجود مي‌آد ديگه خودش وجود مستقل از عادتي داره.
پس به نظرم نمي‌شه گفت حتّي اون درصد علاقه كه در اثر عادت به وجود اومده، علاقه به "فرد x" نيست بلكه علاقه به فردي با ويژگي‌هاي x (فرزند / يه آدمِ خوشگل! / هرچي! )ـه! :-??

• لایک
امتیازات: L.E

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

من اعتقاد دارم که دوست داشتن اونه که به خاطر يه دليل يايه خصوصيت از کسي خوشت بياد ولي عشق اونه که بيدليل يکيو دوست داشته باشي

parand

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره کشوری المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - نرم افزار

به نظر من وقتي كه ما به دنيا ميايم يه مقدار اوليه علاقه نسبت به ما هس از طرف پدر و مادرمون(كه اين مقدار اوليه معمولا زياده!)چون فرزندشونيم!
ولي بعدا ميتونيم با كارها و خصوصياتمون اينو زياد يا حتي كمش كنيم!(البته از يه حدي هم ديگه كمتر نميشه)
پس نميشه گف صرفا به خاطر اينكه فرزندشونيم دوستمون دارن!يه قسمتيش اونه!

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

یعنی پدر و مادر ما اگر ما بچه شون نبودیم ما رو دوست نمیداشتن؟ اصلا این دوست داشتن یعنی چی؟ وجود خود ما چیه؟‌ پدر و مادرمون ما رو دوست دارن چون ما رو بزرگ کردن، ما توی خیلی چیزا شبیهشون، اخلاق، رفتار، عادت ها و ... به ما افتخار میکنن.

فکر میکنم به هر حال بعد از حدود ۱۵ سال که با پدر و مادرمون زندگی کردیم، این علاقه به هر حال به وجود اومده و خیلی هم زیاده.

• لایک
امتیازات: Flosi
بالا