• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ایران، چرا اسلامی شد؟

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم
پاسخ : ایران، چرا اسلامی شد؟

به نقل از fireball II :
صرفا بگم هیچ چیزی کاملش نمیتونه وجود داشته باشه (با یه سری استثناء ها )
مثلا عدالت که هیچ کی نمیتونه عدالت علی (ع) رو دوباره بوجود بیاره
یا دموکراسی :rolleyes: اینور یا اونور فرق نداره حرفت که ضد نظام باشه باید مواظب خودت باشی
به قول معروف آزدی که اونی که من میگمو بگی
ایران و امریکا هم نداره
این چیزا نسبی هستن،آزادی،دموکراسی،عدالت. و مثلا نمیشه یه جارو معیار قرار داد نسبت به اونا سنجید و طوری نیس که مثلا آزادی مطلق داشته باشیم،مثلا ایران از کره شمالی،کوبا و...آزاد تره ولی از نروژ،سوئیس و... آزادیاش کمتره،دقیقا این روند برای همه کشورا وجود داره
+الان این موضوع به تاپیک ربطی داشت؟ :-"

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نسترنّگار :
لزوما به جمهوری تغییر نمیکرد ولی آیا یک کشور اسلامی میشد؟

الان به دموکراسی واقعی رسیده؟
این بود ربطش :)
به نقل از یلدا-ق :
این چیزا نسبی هستن،آزادی،دموکراسی،عدالت. و مثلا نمیشه یه جارو معیار قرار داد نسبت به اونا سنجید و طوری نیس که مثلا آزادی مطلق داشته باشیم،مثلا ایران از کره شمالی،کوبا و...آزاد تره ولی از نروژ،سوئیس و... آزادیاش کمتره،دقیقا این روند برای همه کشورا وجود داره
+الان این موضوع به تاپیک ربطی داشت؟ :-"
البته اونجا هم اینجوری نیس که هر چی بخای بگی یا علیه نظام حرف بزنیو هیچی نگن
نمونه هاشم زیاده ، هولوکاست ، نحوه برخوردشون با معترضا ، وال استریت مثلن :D
× منحرف نشیم از بحث :)

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از fireball II :
این بود ربطش :)
آهان1 :D
آخه من توی یه پست کامل توضیح دادم که به نظرم قضاوت درمورد چیزی که اتفاق نیفتاده اصن کار درستی نیس از نظر تاریخی و فک کردم منظورتون از اون کلا یه چیز دیگه بود.ببخشید

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

به نقل از سایهـ سرد :
به نظر من اون زمان احتمالا مردم به خاطر شیوه بد حکومت به اسلام رو اوردن ولی الان شاید بیشتر از 50 درصد ادما اعتقاد قلبی به اسلام ندارن و فقط به خاطر مسلمون زاده شدنشون ادعا دارن که مسلمونن
من اصن همچی اعتقادی ندارم
اگه الانم پاش بیفته مردم ایران همونین که بودن ما نمیتونم بگیم حداکثر مخالفن باچه مدرکی داری همچی حرفی میزنی :-??
فک کنم تاریخ نشون میده که مردم ایران چقد از نضام شاهی لطمه دیدن
نمیگم الان عدالت مطلقه
ولی به قول دوستمون اینا نسبیه
.
.
.
خیلی عجیبه تو میگی نظام شاه که مساویه با دیکتاتوری
ولی الان همه کشورا اگه حتی دموکراسی نداشته باشن ادعا میکنن که دارن(اشاره به کشورخاصی نیس X_X)
.
.
.
نظام نه نضام
ابروم رفت

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

پس قبول داریم که ایرانیا اسلام رو خودشون قبول کردن؟ بیاین الان جنبه های مختلف این اسلامی شدن رو بررسی کنیم.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

ببخشید وسط بحثتون ، دوستان اجرایی لطفا یه پیگیری بکنید ببینید چه بلایی سر این تاپیک مفقوده اومده . خب نمیشه که اونجا کلی بحث شده بود ، حیفه . من بیش از 5 بار کل انجمن رو گشتم ، حتی حدس زدم اشتباهی با یه تاپیک نا مربوط ترکیب شده باشه ، پستای همه تاپیکارم یه نگاه اجمالی انداختم ، ولی نبود .

PASHEH

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

به نقل از fireball II :
محتوا بانگ من و محتوا تاپیک اصلا به هم ربط ندارن خوب ؟ :))

هیچ عقل سلیمی قبول نمیکنه که جمعیت به این زیادی فقط به خاطر زور اسلامو قبول کنه :|

قسمتای از ایران 200 سال بعد حمله اعراب اسلامو قبول کردن پس لطفا ساکت :|
زیاد مهم نیست! :)) (;
ولی من کاری به 200سال بعد ندارم! شاید 200سال بعد که میگی خودشون مسلمون شدن واقعأ از ته قلبشون بوده و به حقّانیت اسلام پی برده بودن و ... :-? ولی موضوع مال زمان جنگه! ضمن اینکه در اون زمان هم ایران تحت سلطه اعراب بوده! (متأسفانه در تاریخ ایران بیگانگان چند صد سال بر ایران احاطه داشتن! اعراب عربستان و مغولان و ... )
جمعیت به این زیادی! از کجا معلوم که جمعیت اعراب بیشتر نبوده؟ :P
نکنه خودت عربی؟! ??? :P
وقتی اطرافیانشونو دیدن که به دست اعراب ( منظورم عربای عربستانه! ) کشته شدن معلومه که مسلمون میشن!!
باید قبول کنیم که زرتشتی های اون زمان آدم های بهتری نسبت به مسلمان های عرب بودن! از نظر اخلاق و صلح دوستی و ... ( هرکی مخالفه اعلام کنه! ) مسلمونا خون ریز و جنگ دوست بودن! و مسلّمأ اعتقاد ایرانی ها به راستیت دین زرتشت نسبت به اسلام ببیشتر بوده!
مقصود دین الهی اسلام نیست و عملکرد مسلمان ها ربطی به دین نداره چون اونا به دستورات دین عمل نمیکردن!
در ضمن نکته ای که هست و حقیقته اینه که ایرانی ها بسیار به مشیت الهی و پیشامدها اعتقاد داشتند! یعنی اینکه هر اتفاقی رو از جانب خدا میدونستن! یعنی فکر میکردن چون خدا این پیشامد رو واسشون در نظر گرفته باید بی چون و چرا قبول کنن! در صورتی که باید از قدرت اختیارشون استفاده میکردن! و این به دلیل پاکی و صداقتشون بوده!
قسمت هایی از ایران هم که هیچوقت دست عربا بهشون نرسید بعد از 1400 سال هنوز زرتشتی موندن! :P

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از parsha :
وقتی اطرافیانشونو دیدن که به دست اعراب ( منظورم عربای عربستانه! ) کشته شدن معلومه که مسلمون میشن!!

یعنی میگی با زور مسلمون شدن؟ پس چرا مسلمون موندن؟ بازم با زور بود؟

به نقل از parsha :
باید قبول کنیم که زرتشتی های اون زمان آدم های بهتری نسبت به مسلمان های عرب بودن! از نظر اخلاق و صلح دوستی و ... ( هرکی مخالفه اعلام کنه! ) مسلمونا خون ریز و جنگ دوست بودن! و مسلّمأ اعتقاد ایرانی ها به راستیت دین زرتشت نسبت به اسلام ببیشتر بوده!

اگر اعتقاد ایرانیا به راستیت دین زرتشت بیشتر بود بعد از رفتن اعراب به دینشون برمیگشتن.

به نقل از parsha :
مقصود دین الهی اسلام نیست و عملکرد مسلمان ها ربطی به دین نداره چون اونا به دستورات دین عمل نمیکردن!

منبع این حرفت چیه؟

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از parsha :
زیاد مهم نیست! :)) (;
ولی من کاری به 200سال بعد ندارم! شاید 200سال بعد که میگی خودشون مسلمون شدن واقعأ از ته قلبشون بوده و به حقّانیت اسلام پی برده بودن و ... :-? ولی موضوع مال زمان جنگه! ضمن اینکه در اون زمان هم ایران تحت سلطه اعراب بوده! (متأسفانه در تاریخ ایران بیگانگان چند صد سال بر ایران احاطه داشتن! اعراب عربستان و مغولان و ... )
جمعیت به این زیادی! از کجا معلوم که جمعیت اعراب بیشتر نبوده؟ :P
نکنه خودت عربی؟! ??? :P
در ضمن نکته ای که هست و حقیقته اینه که ایرانی ها بسیار به مشیت الهی و پیشامدها اعتقاد داشتند! یعنی اینکه هر اتفاقی رو از جانب خدا میدونستن! یعنی فکر میکردن چون خدا این پیشامد رو واسشون در نظر گرفته باید بی چون و چرا قبول کنن! در صورتی که باید از قدرت اختیارشون استفاده میکردن! و این به دلیل پاکی و صداقتشون بوده!
قسمت هایی از ایران هم که هیچوقت دست عربا بهشون نرسید بعد از 1400 سال هنوز زرتشتی موندن! :P
یه مشت حاشیه و سفسطه :|:))

اگه زوری بود دینشونو بعد بازگشت اعراب عوض میکردن :|

اگه به زوره ، وقتی مغولای وحشی :rolleyes: حمله کردن و میخاستن زبانمونو فراموش کنیم
همچنین همین اعراب تا حدی که مصریا رو همین طور هم کردن :| پس چرا در اون زمینه موفق نشدن هوم ؟ :))

PASHEH

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

به نقل از نسترنّگار :

اگر اعتقاد ایرانیا به راستیت دین زرتشت بیشتر بود بعد از رفتن اعراب به دینشون برمیگشتن.

منبع این حرفت چیه؟
بله دیگه! :) با زور! شما فکر کن چندین سال اعراب بر ایرانی ها مسلط بودن! چه اتفاقی میفته؟! بچه هایی به دنیا میان که پدر و مادرشون مسلمان بودن و افراد مستکبر بر جامعه حکومت دارن! و فکر کنین این فقط برای نسل اول نیست که بگیم پدر و مادرشون بهشون بگن که دین اصلیشون اسلام نیست! پس کم کم یک جریان عادی میشه برای مردم! اینکه بگن مسلمان هستن! و این خیلی بهتر از اینه که کشته بشن!
بنابراین تصور کن سه نسل آینده شون که ظلم و اجبار اعراب رو ندیده بودن و اجداد خودشون رو هم از دست داده بودن دیگه با چه پشتوانه ای به آیین خودشون برگردن؟! اونها ناخواسته و بدون آگاهی از اول عمرشون مسلمان بودن!...
اما منبع! خب الان نمیتونم کتاب خاصی بهت معرفی کنم! تو این زمانه که حتی کتاب اشعاری مثل شاهنامه فردوسی تحریف میشه دیگه اعتماد به کتاب های تاریخی جدید جایز نیست!
من از آدمای تحصیلکرده و تاریخدان اینا رو شنیدم که سنّشون هم بالا بوده! معمولأ بالای 55. و خب عقل سلیم هم شهادت میده که کشت و کشتار هدف اسلام نبوده! اعراب به طور وحشیانه به مردم ایران حمله کردن و به فکر تثبیت قدرت و غارت اموال ایرانی برای خودشون بودن نه پیروی از دین الهی! و خدا میدونه چندهزار ایرانی شریف ناجوانمردانه کشته شدن به دست دشمنان ایران و ایرانی...
:)
به نقل از fireball II :
یه مشت حاشیه و سفسطه :|:))

اگه زوری بود دینشونو بعد بازگشت اعراب عوض میکردن :|

اگه به زوره ، وقتی مغولای وحشی :rolleyes: حمله کردن و میخاستن زبانمونو فراموش کنیم
همچنین همین اعراب تا حدی که مصریا رو همین طور هم کردن :| پس چرا در اون زمینه موفق نشدن هوم ؟ :))
پاسخ قسمت اول همونی هست که برای خانم نسترنّگار توضیح دادم. (;

و اما اینکه چرا بعضی مواقع دشمن به هدفش میرسه و برخی دیگر نه؟! بستگی به شرایط زمانی و موقعیتی کشور مورد ظلم داره! و شاید اینکه قدرت اعراب بسیار بیشتر از مغول ها بوده! کما اینکه اون زمان مردم فهمیده تر بودن و به اعتقادات ملی خودشون بها میدادن و درضمن مقایسه کردن کشور ها به دلیل متفاوت بودن ملیت و فرهنگ و تمدن کشورها قابل ذکر نیست! همونطور که نمیتونید یک کشور قوی از نظر تسلیحات نظامی مثل آلمان رو با کشوری ضعیف مثل کشورهای تحت ستم آفریقا مقایسه کنید! یعنی نمیتونید بگید آلمان هیچوقت تحت سلطه نمیره چون مردمش نمیخوان و اون کشور آفریقایی یا خاورمیانه ای فقیر و ضعیف تحت سلطه بیگانه قرار میگیره چون مردمش همینو میخواستن! خودت حرفاتو قبول داری؟! ??? :O
(مغول ها که فلسفه اسمشون منگل بودن هست! یعنی به خاطر ظاهر و قیافه شون به اونها میگفتن منگل! معلومه هیچکی از آدم منگل پیروی نمیکنه!! :)))

reza.cr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
شیمی-فیزیک
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
برق

اولا اسم منگل بودنو بعدا گذاشتن رو سندرومه داون اون زمان کسی نمیدونسته سندرومه داون چیه که بخواد پیروی کنه یا نکنه :)
شمام که خیلی اعتقاد به تیغ برنده شمشیر دارین نباید این حرفو بزنین چون تیغ مغولا برنده تر بود
فقط یه سوال چرا فرهنگ یونانی تو ایران نموند؟ایرانیا جنگجو نبودن؟اهل جنگ نبودن؟فتح بابل با صلح و صفا نبود زمان هخامنشی

شاید قویترین ارتش ماله ایران بود و به هیچ وجه اعتقاد جبری نداشتن چون اگه داشتن نمیجنگیدن شما دارین ایرانیارو یه مشت آدم پست
نشون میدین که از ترس جون به اعتقاداتشون پشت میکنن که چیز قابل قبولی نیس جزیه میدادن تا هفت نسل آزاد بودن همونطور که
اینطور هم شد آتشکده هایی بودن تا قرن 3هجری اگه اشتباه نکنم

------------
این اعرابی که میگین حکومت خاصی نکردن چون تقریبا از سیستم اداری چیز زیادی نمیدونستن و تو دستگاه حکومت اکثرا ایرانیا بودن
بعنی قدرت زیادی داشتن و اعراب مسلما از نظر جمعیت خیلی کمتر بودن
------------

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

امممم :-? ... یه جورایی ممکنه به زور بوده باشه.
من با حرف parsha موافق نیستم که اعراب فقط برا غارت و کشت و کشتار اومدن، دلایل دیگه ای هم داشت اما موضوع بحث الان اینه که ایران چرا اسلامی شده؛
من فک میکنم یه قسمتش زوری بوده، یه قسمتش از ترس بوده که وقتی کشتار بقیه رو دیده بودن برای حفظ جون خودشونم که شده اسلامُ پذیرفتن، و البته جناب اقای رضا، دقیقا هم اینجوری نبوده که به اعتقاداتشون پشت کنن، داریم افرادی رو در تاریخ که ظاهرا مسلمون بودن،اونم فقط برا حفظ جون خودشون، اما دین باطنیشون دین قبلیشون بوده، نمونه اشکار و واضحش خاندان برمکیان، که با اینکه سر و سودایی واسه خودشون داشتن تو دستگاه خلیفه، اما باطنا دنبال دین قبلیشون ینی بودایی بودن.
ولی کاملا نمیتونه از زور باشه، درسته که ایران ارتش خوبی داشته قوی بوده تو این ارگاناُ اینا، اما خود ایران، ینی سیستم حکومت یکپارچه نبوده، که همونطور که میدونید تو یکی دو سال چارتا پادشاه عوض کرده بوده،وضعیت مغشوش و خفه ای بوده، مردم هم وقتی حکومت یکپارچه و تقریبا متحد اعرابُ میبینن راضی به زیر سلطه بودن میشن، چون فک نمیکردن ممکنه چیزی بدتر از قبل بشه، و البته اون زمان با خودشون فک نمیکردن که اعراب همه چیشونُ بهشون تحمیل کنن؛ حتی دینُ زبانشونُ.

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

اولش زور عربايي بوده که حمله کردن،اما بعدش خود ايرانيا مشتاق شدن چون وضعيت ايران تو اواخر دوره ساساني بهم ريخته بود پادشاها ظالم بودن و زور ميگفتن مردم احساس رضايت نميکردن خسته بودن وقتي ميبين اسلام حرفاي تازه داره مشتاق ميشن
بحث پست قبليم سند تاريخي نداره

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از خروس زری :
امممم :-? ... یه جورایی ممکنه به زور بوده باشه.
من با حرف parsha موافق نیستم که اعراب فقط برا غارت و کشت و کشتار اومدن، دلایل دیگه ای هم داشت اما موضوع بحث الان اینه که ایران چرا اسلامی شده؛
من فک میکنم یه قسمتش زوری بوده، یه قسمتش از ترس بوده که وقتی کشتار بقیه رو دیده بودن برای حفظ جون خودشونم که شده اسلامُ پذیرفتن، و البته جناب اقای رضا، دقیقا هم اینجوری نبوده که به اعتقاداتشون پشت کنن، داریم افرادی رو در تاریخ که ظاهرا مسلمون بودن،اونم فقط برا حفظ جون خودشون، اما دین باطنیشون دین قبلیشون بوده، نمونه اشکار و واضحش خاندان برمکیان، که با اینکه سر و سودایی واسه خودشون داشتن تو دستگاه خلیفه، اما باطنا دنبال دین قبلیشون ینی بودایی بودن.
ولی کاملا نمیتونه از زور باشه، درسته که ایران ارتش خوبی داشته قوی بوده تو این ارگاناُ اینا، اما خود ایران، ینی سیستم حکومت یکپارچه نبوده، که همونطور که میدونید تو یکی دو سال چارتا پادشاه عوض کرده بوده،وضعیت مغشوش و خفه ای بوده، مردم هم وقتی حکومت یکپارچه و تقریبا متحد اعرابُ میبینن راضی به زیر سلطه بودن میشن، چون فک نمیکردن ممکنه چیزی بدتر از قبل بشه، و البته اون زمان با خودشون فک نمیکردن که اعراب همه چیشونُ بهشون تحمیل کنن؛ حتی دینُ زبانشونُ.
اگه به زور باشه فقط ! تیغ مغولها خیلی خیلی تیز تره و دلشون بسی سنگتر

PASHEH

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

به نقل از reza.d :
اولا اسم منگل بودنو بعدا گذاشتن رو سندرومه داون اون زمان کسی نمیدونسته سندرومه داون چیه که بخواد پیروی کنه یا نکنه :)
شمام که خیلی اعتقاد به تیغ برنده شمشیر دارین نباید این حرفو بزنین چون تیغ مغولا برنده تر بود

شاید قویترین ارتش ماله ایران بود و به هیچ وجه اعتقاد جبری نداشتن چون اگه داشتن نمیجنگیدن شما دارین ایرانیارو یه مشت آدم پست
نشون میدین که از ترس جون به اعتقاداتشون پشت میکنن که چیز قابل قبولی نیس جزیه میدادن تا هفت نسل آزاد بودن همونطور که
اینطور هم شد آتشکده هایی بودن تا قرن 3هجری اگه اشتباه نکنم

------------
این اعرابی که میگین حکومت خاصی نکردن چون تقریبا از سیستم اداری چیز زیادی نمیدونستن و تو دستگاه حکومت اکثرا ایرانیا بودن
بعنی قدرت زیادی داشتن و اعراب مسلما از نظر جمعیت خیلی کمتر بودن
------------

البته منگل بودنشون رو فقط به عنوان طنز گفتم و اون قسمت صحبتم جدی نبود! :)
اینجا حکومت مستقیم اعراب مد نظر نیست و فقط اون اندیشه حاکم بر جامعه بود که اعتقادات و اعمال ایرانی ها رو جهت میداد! دیگه عرب ها با اون جنگ کار خودشون رو کرده بودن! و حکام ایران تقریبأ پیرو اندیشه اونها بودن! تسلط بر اندیشه و افکار نه تسلط بر منابع و زمین های ایران!
شاید قدرت ایرانی ها بیشتر بوه که حتمأ هم همینطور هست چون قدرت میتونه به وسیله عقل و درایت به وجود بیاد که مسلما در ایرانی ها بیشتر وجود داشته! ولی موضوع اینه که چون پادشاه ایران به فکر جنگ نبوده افراد جنگنده رو به طور موثر سازماندهی نکرده بود! وگرنه از همون اول جلو ورود دشمنا رو به ایران میگرفت!

در جواب خروس زری باید بگم ممکنه حق با شما باشه و دلایل دیگه ای هم داشتن ولی مسلمان شدن جمعی ایرانی ها به علت کشت و کشتار بوده! و اگر خودشون میخواستن مسلمان بشن تدریجی بود! مثل کشور هایی که مردمش کم کم دارن اسلام میارن از قبیل آمریکا و کشور های اروپایی. :)

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از fireball II :
اگه به زور باشه فقط ! تیغ مغولها خیلی خیلی تیز تره و دلشون بسی سنگتر
فک میکنین ما از مغولا کم کشیدیم؟ نکشیدیم؟
این همه عادت به دروغگویی و چاپلوسیُ اینا میدونید ریشش از کجاس؟ تو ایران باستان که این حرفا نبوده که.
ما مدت زیادی تحت سلطه حکومتای بیگانه بودیم، توی اون مدت ایرانیا برای حفظ جونشونم که شده مجبور بودن دروغ بگن، تملق پادشاها رو بکنن، غیبت و اینا... همش از تاثیرات بد حکومتای بیگانه ای مث مغولا و اعرابه!
البته بحث الان این نیس؛ اینُ برا روشن شدن بیشتر گفتم.
+
به نقل از parsha :
در جواب خروس زری باید بگم ممکنه حق با شما باشه و دلایل دیگه ای هم داشتن ولی مسلمان شدن جمعی ایرانی ها به علت کشت و کشتار بوده! و اگر خودشون میخواستن مسلمان بشن تدریجی بود! مثل کشور هایی که مردمش کم کم دارن اسلام میارن از قبیل آمریکا و کشور های اروپایی. :)
اهم. :-w
به نقل از خروس زری :
من فک میکنم یه قسمتش زوری بوده، یه قسمتش از ترس بوده که وقتی کشتار بقیه رو دیده بودن برای حفظ جون خودشونم که شده اسلامُ پذیرفتن،

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از خروس زری :
فک میکنین ما از مغولا کم کشیدیم؟ نکشیدیم؟
این همه عادت به دروغگویی و چاپلوسیُ اینا میدونید ریشش از کجاس؟ تو ایران باستان که این حرفا نبوده که.
ما مدت زیادی تحت سلطه حکومتای بیگانه بودیم، توی اون مدت ایرانیا برای حفظ جونشونم که شده مجبور بودن دروغ بگن، تملق پادشاها رو بکنن، غیبت و اینا... همش از تاثیرات بد حکومتای بیگانه ای مث مغولا و اعرابه!
البته بحث الان این نیس؛ اینُ برا روشن شدن بیشتر گفتم.
+اهم. :-w
یکم به حرفت فک کن ، منطقیت میاد به نظرت ؟
ایرانیا یه جامعه ی معصوم بودن نمیدونستن دروغ چیه نمیدونستن تملق چیه
بعد یه روز مغولا میان تو ایران و بهشون یاد میدن که نگا کنین عزیزان من
دروغ ینی این ببینین چه سادس

از اینا هم که بگذریم قصه و ضرب المثل مناسب حال ما اینه الان : گیرم که پدر تو بو فاضل اینک تو را از فضل او چه حاصل

مشکل ما اینه که تو گذشته زندگی میکنیم به گذشته افتخار میکنیم و تو گذشته غرق شدیم

:rolleyes:

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

بچه ها يه چيزي بگم؟
اينکه ما الان با يه سري برخوردا و تصميمات مشکل داريم ربطي به اسلام نداره که
بعدشم قراره بحث تاريخي باشه نه اينکه مثلا با چيزي مشکل داريم با خودمون بگيم لابد اين بوده که اينطور شده

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از نسترنّگار :

جزیه ، مرگ ، اسلام
شما یکی ازین سه تارو باید انتخاب کنی
اسمشو زور یا هر چیز دیگه هست مشخصه عادلانه نبوده ...

به نقل از نسترنّگار :

رفتن اعراب یعنی چی ؟
اعراب جایی نرفتن
هرشهری که فتح میشد حاکم عرب براش انتخاب میشد
مثلن مردم نیشابور ، به بهانه سنگین شدن مالیات دوره خلافت علی ابن ابی طالب حاکم شهرو میکشن و به دین خودشون برمیگردن
اعراب هم دوباره لشکرو برمیدارن میان و ...

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از fireball II :
یکم به حرفت فک کن ، منطقیت میاد به نظرت ؟
ایرانیا یه جامعه ی معصوم بودن نمیدونستن دروغ چیه نمیدونستن تملق چیه
بعد یه روز مغولا میان تو ایران و بهشون یاد میدن که نگا کنین عزیزان من
دروغ ینی این ببینین چه سادس

از اینا هم که بگذریم قصه و ضرب المثل مناسب حال ما اینه الان : گیرم که پدر تو بو فاضل اینک تو را از فضل او چه حاصل

مشکل ما اینه که تو گذشته زندگی میکنیم به گذشته افتخار میکنیم و تو گذشته غرق شدیم

:rolleyes:
من بیشتر نخواستم توضیح بدم چون تاپیک اصن درباره این نیس، ایرانیا بله معصوم بودن، بله پاک بودنُ هیچی از دروغ نمیدونستن، موقعی که بیگانه ها به کشور ما سلطه داشتن اینا مجبور بودن برا حفظ جونشون، یا گذرون زندگیشون، دروغ بگن، چاپلوسی کنن،
الانم نمیخوایم راجع به اینا حرف بزنیم فلن.
من حرفم اینه، به دست گرفتن حکومت ایران خیلی آسون اونم توسط عربا، دلایل مختلف داشته، یکیش زور عربا بوده، خوب عربام تدریجُ این حرفام که سرشون نمیشده، حتی تو قرانم خدا زورُ پیشنهاد نکرده، ولی این عربا فک میکردن هرکی به اسلام ایمان نیاره کافره حتما! بدشم میخواستن قلمروشون بزرگتر بشه، اطاعت ایرانیا از عربا ممکن نبوده جز با مسلمون شدن.

بالا