• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رویارویی با انتقاد

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
همون طور که از اسمه تاپیم معلومه می خوایم در مورده نوع رفتار و تفکرات شخصی مون در زمان رویارویی با انتقاد بحث کنیم!
اگه با دید منطقی و واقع بینی به این موضوع نگاه کنیم متوجه میشیم که اکثر ما ایرانی ها(بحث سر مردم خودمونه و با هیچ جای دیگه ای کاری نداریم) به هیچ عنوان نمی دونیم و یا نمی فهمیم در مقابل انتقاد باید چی کار کنیم! بعضی ها ناراحت میشن و بعضی ها عصبانی و بعضی ها به ظاهر قبول میکنن ولی تو دلشون میگن "این یارو هم آدم شده واسه ما "
کلا هدف از انتقاد چیه؟
واسه چی انتقاد می کنیم؟
اون کسی که انتقاد میکنه برای چی این کارو میکنه؟ می خواد کمک کنه یا می خواد بگه من بلدم و یا.... ؟
کسی که انتقاد رو میشنوه باید چی کار کنه؟
.
.
.
امیدوارم با بحث در این موضوع یکی از مشکلات مون حل بشه!
با تشکر از حضور فعال و مفید شما در آینده! :)

loverman

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli 2
شهر
tehran
پاسخ : رویارویی با انتقاد

فک کنم وقتی که یه نفر ازمون انتقاد میکنه اول باید ببینیم همونطور که گفته شد ببینیم هدفش از انتقاد چی بود
اگه واقعا از رو خیرخواهی اینکار رو کرده بود تشکر کنیم و سعی کنیم به پیشنهادش - اگه خوب بود - عمل کنیم
اگه می خواست بگه منم حالیمه . یه کم بحث رو در اون رابطه جلو ببریم ( تا یه وقت احساس نکنه کسی توجهی بهش نداره )
اگرم فقط می خواست گیر بده و توجهی نکنیم ( به امید روزی که از این ها نداشته باشیم )
:)
من خودم سعی میکنم تا جایی که میشه از عیب های دیگران نگم
ولی خوب گاهی وقتها حوصلم سز میره
از حرفهای معمولی خسته میشم
به بقیه گیر میدم
;))

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Apathetic :
فک کنم وقتی که یه نفر ازمون انتقاد میکنه اول باید ببینیم همونطور که گفته شد ببینیم هدفش از انتقاد چی بود
اگه واقعا از رو خیرخواهی اینکار رو کرده بود تشکر کنیم و سعی کنیم به پیشنهادش - اگه خوب بود - عمل کنیم
اگه می خواست بگه منم حالیمه . یه کم بحث رو در اون رابطه جلو ببریم ( تا یه وقت احساس نکنه کسی توجهی بهش نداره )
اگرم فقط می خواست گیر بده و توجهی نکنیم ( به امید روزی که از این ها نداشته باشیم )
:)
من خودم سعی میکنم تا جایی که میشه از عیب های دیگران نگم
ولی خوب گاهی وقتها حوصلم سز میره
از حرفهای معمولی خسته میشم
به بقیه گیر میدم
;))

خب باید از کجا بفهمیم که یه نفر می خواد با انتقادش از ما، ما رو کوچیک کنه یا می خواد به ما کمک کنه؟

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

من فکر می کنم، انتقاد توی کشور ما درست معنی نشده و بیش تر افراد انتقاد رو به معنای بدگویی می بینن...
که این می تونه تاثیر برنامه هایی مثل 90 و یا 7 هم باشه..
در صورتی که انتقاد به معنای اینه که هم خوبی و هم بدی ها نقد بشه...
این قدر خوبی داری و این قدر مشکل...
و این که به نظر من به لحن طرف هم برمی گرده خیلی بیشتر به این ربط داره...
و به جنبه ی افراد هم همین طور، این که بپذیریم با همه ی خوبی ها یه مشکلاتی هم داریم و باید اصلاحشون کنیم...
خیلی با آرامش و با یه لب خند حرف طرف رو می پذریم، اما اگر لحن بدی داشت، ما هم از لحن اون انتقاد می کنیم، با حوصله و آرامش...
به نظر من نباید هدف از انتقاد رو در نظر بگیریم...شاید طرف بخواد ما رو بکونه و بگه خیلی شاخه و اینا... باید خودمون رو اصلاح کنیم تا بهانه دست چنین آدمایی ندیم...

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

پست بالایی خیلی لایک
همونطور ک گفتن انتقاد فقط بدگویی کردن نیست و لحن م خیلی مهمه، انتقاد در صورتی میتونه سازنده قرار بگیره ک با لحن دوستانه بیان بشه و موجب شکستن غرور فرد مخاطب نشه و بهتره ب صورت خصوصی گفته شه
شنونده م باید صبور باشه ، منطقی فکر کنه و خودبزرگ بینی رو کنار بذاره
خودم شخصا خوشحال میشم مورد انتقاد قرار بگیرم و ایراداتمُ گوشزد کنن ب شرط اینکه با لحن تمسخرآمیز همراه نباشه ک بدجوری جوابشُ میدم

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

نقد کردن ؛ خوب هست ، اما هممون هم میدونیم که برداشت افراد با هم متفاوت هست و نقد هم به همین ترتیب منحصر بفرد هست . هر فردی که نقد می کنه ؛ یعنی داره رفتار و عقاید فرد مخاطب رو با عقاید خودش و ایده آل هاش مقایسه می کنه .
حالا ما نمیدونیم که اون فرد مخاطب ؛ عقایدش چجور هست ؛ مثلا منطقی و درست خست یا نه ؛ پس نقد ـی هم که از ما می کنه ، "صحیح" و "اشتباه" داره ؛ مثلا نقدی که از کار درست و صحیح شما میشه که چرا رفتاری اشتباه رو به جای اون انجام نمیدید؟
اون فرد ، گناهی نداره ؛ چون اون ذهنیت خودش هست ، این ما هستیم که باید این نقد رو بشنویم اما بررسی ـش کنیم و همین طور اون رو نپذیریم ، اگر اون نقد رو درست و بر حق یافتیم ؛ بهش عمل کنیم یا رفتارمون رو مطابق اون تغییر بدیم ، چه مشکلی داره که هر کار و رفتار درستی رو میشنویم ، بهش عمل کنیم ؟

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

انتقاد رو باید جوری گف که ناراحت نشن!البته این تا حدود خیلی زیادی به فن بیان برمیگرده که بتونی جوری حرفتو بزنی که نه تنها طرف مقابلت ناراحت نشه بلکه خوش حالم بشه ! :D
البته ممکنه مثن من یه خصوصیتی دارم و به نظر 10 نفر خوبه و به نظر یکی بده حالا اون 10 نفر نمیگن هیچی ولی اون یه نفر بهت میگه ولی این دلیل نمیشه که اون اخلاقت بد باشه !
& حرفایЋеѕтег ргчппеتایید میکنم! :)

Intellectuel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
l

انتقاد خوبه خیلی هم خوبه اگر درست باشه .
یه جمله ای بود چند وقت پیش دیده بودم مضمونش همین بود :وقتی میگی انتقاد پذیری هزار نفر میخوان بهت نشون بدن که نیستی.
دقیقا همینه .
هر وقت به یکی میگن انتقاد کن هرچی ویِژگی بده بهت نسبت میدن بهت.اگر همیشه حد اعتدال رعایت بشه خیلی خوبه .

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

کلا هدف از انتقاد چیه؟
واسه چی انتقاد می کنیم؟
اون کسی که انتقاد میکنه برای چی این کارو میکنه؟ می خواد کمک کنه یا می خواد بگه من بلدم و یا.... ؟
کسی که انتقاد رو میشنوه باید چی کار کنه؟
فکر میکنم توی گفت و شنود هم یکبار بحث شده بود ...
اما درکل ؛
ممکنه هدفهای مختلفی داشته باشیم ؛ اگر خیلی خوشبین باشیم هدف ملت باید اصلاح باشه. یعنی به یک فرد یا سیستم انتقاد می کنیم که نقصش برطرف بشه.
اما کم پیش میاد که هدف آدما این باشه. خیلی وقتها می تونه فقط برای خراب کردن و بد جلوه دادن یک سیستم / فرد باشه. خصوصا اگر عمومی باشه!
خب کسی که میشنوه ... میتونه کلّا یه موضع گیری مخالف بکنه. بگه نه ، اصلا اینطور نیست و فلان. حالا می تونه دلیل و مدرک بیاره می تونه هم همینجوری یه زری بزنه دیگه :-"
در حالت خیلی ایده آلم یارو انتقاد رو میشنوه ، حتی اگر مطمئنه که طرف اشتباه میکنه ؛
بازهم چک میکنه ، اگر نقصی بود برطرف میکنه.
یه حالتم هس که یارو با زبون خوش پذیرا میشه ؛ میگه باشه و فلان اما هیچ کاری نمیکنه اینم فایده ای نداره. :-?

(در کل نکنیم انتقاد بهتره :-? )

بالا