• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

استدلال اشتباه کتاب درسی در مورد تعداد حروف کدون ها

• شروع کننده موضوع

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل
همگی میدونیم که رمز ها و به طبع اون کدون ها و آنتی کدون های مربوط به همه ژن ها سه حرفی ( سه نوکلئوتیدی ) هستند .
کتاب درسی زیست شناسی پیش دانشگاهی 1 در فصل اول این منطق رو برای دلیل سه حرفی بودن ژن ها به کار برده :

الف) اگر تک حرفی باشند : فقط میتوانند 4 آمینواسید را پوشش دهند و تک حرفی خیلی کم است
ب ) اگر دو حرفی باشند : میتوانند 16 آمینواسید را پوشش دهند و دو حرفی بازهم کم است
پ ) اگر سه حرفی باشند : میتوانند 64 آمینواسید را پوشش دهند و سه حرفی کافی است

نتیجه : نه یک حرفی و نه دو حرفی بلکه سه حرفی هستند و 64 نوع کدون داریم برای 20 نوع آمینواسید و در نتیجه برخی آمینواسید ها بیش از یک رمز و کدون دارن .

من ایراد علمی برای این ادعای کتاب درسی وارد نمیکنم ؛ مشکلی که وجود داره از نظر منطقی هست و ایراد من درواقع به استدلال کتاب درسی هست . این استدلال کتاب درسی چطور میتونه اثبات سه حرفی بودن رمزها رو برسونه ؟ شاید رمز ها 4 حرفی باشن و به این ترتیب خیلی بهتر پوشش بدن 20 نوع آمینواسید رو !

در واقع حرف من اینه که با توجه به این استدلال کتاب درسی ( که سه سطر الف و ب و پ در بالا نوشتم ) چطور معلوم میشه که رمز ها سه حرفی هستند و 64 نوع کدون داریم ؟ شاید 4 حرفی باشن و 256 نوع کدون داشته باشیم ؟؟ چرا این نتیحه گرفته نشده که :

د ) اگر چهار حرفی باشند : 256 نوع رمز و کدون داریم

باز هم تاکید میکنم که از نظر علمی درسته که رمزها و کدون ها سه حرفی هستند ولی استدلال کتاب درسی برای اثبات این موضوع کاملا اشتباه و مغالطه آمیز هست .

من این موضوع رو برای انتشارات خیلی سبز هم فرستادم و امیدوارم اونها هم به این موضوع در کتاب زیست شناسی اشاره کنن

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : استدلال اشتباه کتاب درسی در مورد تعداد حروف کدون

تو این که کتاب درسی ناقصه کسی بحث نداره (;
اما تو کتاب ها از این سه تاگزاره نتیجه می گیرن که کدون ها حداقل سه حرفی ند . و می گن اولین بار با مطالعه ی یه ویروسی هم این اثبات شده و چون 3 حرفی بودن هیچ ضرری نداشته این همین جوری تو تکامل دست نخورده .
شاید اگه 4 حرفی می شد از همون اول ( یقینا احتمال اینکه از همون اول 4 به بالا حرفی می بود کمتر از حالتیه که می خواست سه حرفی باشه چون که شرایط و ویژگی های بیشتری می خواد مثل tRNA بیشتر یا از همین چیزا دیگه !) الان هم ما کدون هامون 4 حرفی می بود .

• شروع کننده موضوع

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

این رو هم اضافه کنم که اگه چهار حرفی باشه احتمال جهش ها فوق العاده میره بالا .

به هر حال من ندیدم هیچ کدوم از کتاب های درسی موجود در بازار به این اشتباه کتاب درسی اشاره کرده باشن و خودم برای انتشارات خیلی سبز هم فرستام این موضوع رو.

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

من گیج شدم آقا مگه نمیگن هر ژن از 100 تا هزاران نوکلئوتید ساخته شده ، پس را این کتاب میشه از 3 حرف هست!

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

به نقل از Shaghayegh.Kh :
پس را این کتاب میشه از 3 حرف هست!
چى؟منظورو متوجه نميشم!

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

به نقل از This is me :
چى؟منظورو متوجه نميشم!
مشکلم برطرف شد (;
فک میکردم کتاب میگه ژن ها 3 تا نوکلئوتیدن! :-" :-"

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

اره باید یه جمله در مورد این که تعداد کدون ها برابر با حداقل ممکن هست رو میگفت

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

درسته با این استدلال کتاب نمیتونه اثبات کنه که دقیقا باید سه حرفی باشه و میتونه بگه حداقل سه حرفی هستش اما با توجه به کتاب پیش دانشگاهیی که من دارم در ادامه نوشته "در واقع رمزهای نوکلئوتید اسیدها سه حرفی هستند."،
کتاب نگفته "پس در نتیجه ..." یا "باتوجه به این مسئله میتوان نتیجه گرفت که ..." یا "بنابراین" بلکه از قید «در واقع» استفاده کرده و در جمله ی بعدی این حرف رو گفته؛ که نشون میده منظورش این بود که در واقعیت هم همینطوره و رمز ها سه حرفی هستند و به واقعیت و آزمایش و مدارک دیگه ای اشاره داشته نه به اینکه فقط بر اساس استدلالی که خودش مطرح کرده نتیجه گرفته باشه که الزاما سه حرفی هستن. در جای دیگه هم کتاب درسی به این آزمایشات واقعی و دلایل و مدارک دیگه اشاره میکنه ؛ در بخش "رمز DNA چگونه شناخته شد؟"اواخر پاراگراف دوم میخونیم "با توجه به اینکه ازقبل به وسیله ی آژمایش هایی مشخص شده بود که رمزهای DNA و در نتیجه رمز های RNA سه نوکلئوتیدی هستند، بنابراین نتیجه گرفته شد که ..." که نشون میده برای سه نوکلتیدی بودن کدون ها به استدلال خودش استناد نکرده.
بنظر من کتاب اشتباه داره در بعضی جاهاش اما این مورد اشتباهِ اشتباهی (!) از کتاب درسی هست و نتیجه درست نفهمیدن منظور کتاب و هست و نه اشتباه کتاب.

Boshpasha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١ تهران
شهر
تهران

به نقل از The Sniper :
همگی میدونیم که رمز ها و به طبع اون کدون ها و آنتی کدون های مربوط به همه ژن ها سه حرفی ( سه نوکلئوتیدی ) هستند .
کتاب درسی زیست شناسی پیش دانشگاهی 1 در فصل اول این منطق رو برای دلیل سه حرفی بودن ژن ها به کار برده :

الف) اگر تک حرفی باشند : فقط میتوانند 4 آمینواسید را پوشش دهند و تک حرفی خیلی کم است
ب ) اگر دو حرفی باشند : میتوانند 16 آمینواسید را پوشش دهند و دو حرفی بازهم کم است
پ ) اگر سه حرفی باشند : میتوانند 64 آمینواسید را پوشش دهند و سه حرفی کافی است

نتیجه : نه یک حرفی و نه دو حرفی بلکه سه حرفی هستند و 64 نوع کدون داریم برای 20 نوع آمینواسید و در نتیجه برخی آمینواسید ها بیش از یک رمز و کدون دارن .

من ایراد علمی برای این ادعای کتاب درسی وارد نمیکنم ؛ مشکلی که وجود داره از نظر منطقی هست و ایراد من درواقع به استدلال کتاب درسی هست . این استدلال کتاب درسی چطور میتونه اثبات سه حرفی بودن رمزها رو برسونه ؟ شاید رمز ها 4 حرفی باشن و به این ترتیب خیلی بهتر پوشش بدن 20 نوع آمینواسید رو !

در واقع حرف من اینه که با توجه به این استدلال کتاب درسی ( که سه سطر الف و ب و پ در بالا نوشتم ) چطور معلوم میشه که رمز ها سه حرفی هستند و 64 نوع کدون داریم ؟ شاید 4 حرفی باشن و 256 نوع کدون داشته باشیم ؟؟ چرا این نتیحه گرفته نشده که :

د ) اگر چهار حرفی باشند : 256 نوع رمز و کدون داریم

باز هم تاکید میکنم که از نظر علمی درسته که رمزها و کدون ها سه حرفی هستند ولی استدلال کتاب درسی برای اثبات این موضوع کاملا اشتباه و مغالطه آمیز هست .

من این موضوع رو برای انتشارات خیلی سبز هم فرستادم و امیدوارم اونها هم به این موضوع در کتاب زیست شناسی اشاره کنن
دقيقا هيمن استدلال در كتاب بيولوژي كمپل به همين شكل اومده توي تكستش هم هست پس نميشه به اين حرف كتاب خورده گرفت ( من از كتاب دل پري دارم ولي اين درسته )
+ تكامل در جهتي بوده كه نياز ها رو براورده كنه پس بايد با كمترين تعداد نوكلئوتيد توي كدون بتونه تمام أمينو أسيد ها رو ساپورت كنه و اون حداقل سه نوكلئوتيد در كدونه ما نيازي نداريم چهار تا توي هر كدون داشته باشيم وقتي با سه تا كارمون راه ميوفته ( اين نظر خودمه)

بالا