• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ساز زدن توی جمع

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
به نظر من برای خودمون ساز زدن با ساز زدن وقتی کسی پیشمونه یا توی یه جمع هستیم ، واقعا فرق داره ! حد اقل برای من این طوریه .
شما ساز زدن توی جمع رو دوست دارین ؟ یعنی دوست دارید مدام یه سری دورتون جمع شن و براشون ساز بزنید ؟
تا حالا شده استرس بگیرید موقع زدن ساز توی جمع ؟
کلا چه فرقایی بینشون هست ؟
و کلا تجربه هاتون رو بگید دیگه !

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی
پاسخ : ساز زدن توی جمع

ما تو آموزشگاه هر 3 ماه یکبار به همین منظور باید بریم جلوی هم گیتار بزنیم. من تا حالا 3 بار این کارو انجام دادم.یکبار هم 2 قطعه اجرا کردم و در موقع زدن هر 4 بار زدن دستم چنان لرزشی گرفته بود که کنترلش وحشتناک سخت شده بود!یکبار که اصن شروع کردم خیلی رو ویبره بودم به بهانه ی در رفتن کوک پا شدم و قطعمم عوض کردم.قطعه آرپژدارو اصلا نمی تونم جلوی ملت اجرا کنم. کلا با اجرا کردن جلوی جمع مشکلی ندارم و نمی ترسم ولی بلافاصله بعد از این که می شینم جلوی تعداد زیاد که همه هم گیتار می زنن بای دیفالت (!) این اتفاق میفته ...

کلا وقتی توجه تعداد زیادی به من معطوف شه و به خاطر من سکوت مطلق ایجاد شه استرس می گیرم :D

تجربه و اینا رو ولش کن. :Dحالا کسی تونسته اصلاح کنه خودشو؟

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خب من خودمم بگم :D بنده مشکل توی جمع ساز زدنم به مرض تبدیل شده اصلا ، در این حد .
و تقریبا برای فرقی نداره برای کی دارم میزنم ، ولی از همه بیشتر استادم :D یعنی من جلسه هایی که باید یک چیزی رو میزدم برای استادم ، کلاویه ها رسما شاهد ِ زلزله ی 8 ریشتری ِ دستای من بودن . : )) استادم میگفت من با تو که کلاس دارم احساس می کنم آدم خوارم و الآن تو میترسی بخورمت اگه اشتباه بزنی یا بد بزنی .
تازه خدا رو شکر نشده بخوام یک قطعه ای رو همون لحظه ببینم و بزنم واسه جمعی . معمولا چیزایی رو زدم که قبلا بار ها و بار ها واسه خودم زدم . بعد واسه بقیه همون رو که بخوام بزنم رسما هنگ می کنم . بعضی وقتا نوتا کاملا یادم میره ، اصلا خیلی بده .
فقط وقتی این حس بم دست نمیده که خیلی یک قطعه ای رو روش مسلط باشم ، یعنی بار ها و بار ها و بار ها زده باشمش . حتی بعضی وقتا ضبط می کنم واسه خودم بعد گوش می دم بش ، بعد اشکالام ُ میگیرم و اینا . اما کلا راهی پیدا نکردم متاسفانه .

× در ضمن حالم از این آدمایی که میان خونه ی آدم پیانو رو می بینن میگن : خـب ! حالا یه چیزی بزن برامون ! به هم می خوره :D

.!؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
کرمان
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
معماري

من جلوي دوستام پيش اومده بزنم!اما مثلا 1 يا 2 نفر!
تنها باري كه جلو ي يه عده ي زياد زدم حدود 200 -300 نفر بود!بچه هاي مدرسه و مدير معاونا و معلم و اينا
يه جشن بود واسه كلاس ما برگذاريش بود
تو ي اين جشن علاوه بر ساز من يه متن هم بايد ميخوندم!سر متن خوندن صدام ميلرزيد
اما سر گيتار خيلي مشكلي نداشتم قبلش واسه 30 تا بچه هاي كلاس زده بودم چند بار امادگي بود

غير اون ديگه تجربه جلوي جمع ندارم!
جلوي فاميل هم تاحالا پيش نيومده بزنم
كلا هم خيلي وقته ديه نميزنم ساز!اين ممال 2-3 سال پيشه

MAHia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فَرزانـگانـ‌ـ ـیک
شهر
کرمان‌
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
باختم بهش... :دی
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

من تا حد امکان سعی میکنم وقتی میزنم حتی خانواده و اینا هم نباشن اون طرفا...!!!
اصا اعتماد به نفس پایین!! 8->
ولی با تنها کسی مشکل ندارم که براش بزنم استادمه..!!
اصا جلو استاد اعتماد به نفسم میره بالا یه دفه دیدی سه تا اکتاوُ پشت سر هم اشتباه زدم به این حالت :-" :-"
ولی خب جلوی جمع دو-سه دفعه اولی که زدم اشنایان و اینا بودن!
دفعه اولی که جلوی جمع زدم یادمه اصا از وسطای اهنگ پوزیسیونا رو قاطی میدیدم!!!کلا سعی کردم ته اهنگو خودم جمع کردم!!!اصلا با اصلش مطابقت نداشت!! :-"
یه دفعه دیگه هم یادمه اومدم یه اهنگیو برای جمع بزنم خود نت رو درست میزدم ولی مثلا تریوله بود من میزدم دوئوله،کلا یادم رفته بود ریتم اهنگ چیبود!!تصورکنید چیبود دیگه!! ;;) کلا تاثیر زیادی توی اهنگ نداشت ولی خب مثه اصلش نشد!!
در کل مشکل اصلیم وقتی برای جمع میزنم اینه که از وسطاش کلا یادم میره چی داشتم میزدم!!
بیشتر به خاطره تمرکز نداشتنه البته!!

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من از وقتی ساز زدن رو شروع کردم کلاً عشق این بودم که هرچیز جدیدی میزنم همه رو صدا کنم بیان گوش بدن.
تو هر فرصتی هم که گیر میاوردم دوستام رو گیر مینداختم براشون ساز بزنم :D
واسه همین به نظر میرسید که با این قضیه زیاد مشکلی نداشته باشم.
اما پارسال تو تمرینی که واسه یه اجرا تو تالار داشتیم من به وضوح لرزش زانوهای خودم رو حتی میدیدم و این برام خیلی غیر قابل قبول بود.
خدا رو شکر اجرا به خیر گذشت و من بعدش خیلی بیشتر رو اوردم به جلوی جمع ساز زدن.
از تو جمع ساز زدن لذت میبرم. به شرطی که افرادی که نشستن پای سازم منتظر نباشن براشون "جان مریم" رو بزنم :|

یه چیزی که من رو خیلی اذیت میکنه اینه که من وقتی ساز میزنم نمیتونم خشک بشینم پشت ساز. یه سری حرکتا رو حالت های بدن و صورت ناخودآگاه پیش میاد که من جلوی جمع سعی میکنم این حرکتا رو کنترل کنم(برمیگرده به مطمئن نبودن من از درک موسیقیایی اونا :D) و خشک بشینم و همین حواسم رو پرت میکنه.
کلاً اگه خودم رو رها نکنم پشت ساز حواسم پرت میشه دیگه! جلوی جمعی که نمیشناسیش هم سخته رها شدن!

ولی این دو تا توصیه از من:
1. آهنگایی که هنوز روشون مسلط نیستید رو واسه دوستاتون بزنید! اشتباه بزنید و یاد بگیرید چطوری بعد از اشتباه، قطعه رو جمع کنید. اینجوری نباشه که وقتی اشتباه میزنید دیگه حتماً باید مکث کنید تا یادتون بیاد کجا بودید. عمق فاجعه اینجاست که بعضیا اگه آهنگشون قطع شه تا برنگردن از اول بزنن یادشون نمیاد کجا بودن(این واسه من پیش میومد اوایل) خوبه اگه بتونید از اون اشتباه خیلی ساده و بدون مکث بگذرید. یادتون باشه شنیدن یه فالش به طاقت تر از دیدن نوازنده ی دست پاچه ایه که آهنگ رو تیکه تیکه کرده.

2. یادتون باشه اکثر کسایی که شما جلوشون ساز میزنید متوجه اشتباهاتون نمیشن، اگر شما بلد باشید اون اشتباه رو جمع کنید.

بحث ساز زدن جلوی استاد جداست. سعی نکنید فالش هاتون رو جلوی استاد بپیچونید :D
یه استادی داشتم من که دیگه انقدر ازش حرف زدم خودم خسته شدم. :D فوق العاده بود و به همین دلیل ازش بیشتر از هرکسی میترسیدم!
این آدم اومد نشست پشت ساز دستاش رو مثل دیوونه ها کوبوند رو ساز و کلی صدای گوش خراش در آورد. بعد گفت "ترجیح میدم اینجوری بزنی تا اینکه دستات رو با شک ببری طرف سازت"

baran.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

من وقتی تنهام یا لاقل فکرمیکنم کسی نمیشنوه واقعا بهتر میتونم بزنم جلوی بقیه خیلی سخت تر میشه مخصوصا وقتی باگیتار میزنم چون دستام روی سیم ها میلرزه ولی وقتب با پیانو باشه چون به ادمای اطرافم کمتر توجه میکنم و نگاهم روی کلیدهاست کمتر استرس میگیرتم کلأ جلوی بقیه چون میترسم اشتباه کنم بعضی وقتها همه ی اهنگی رو که حفظم یادم میره!!!!

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

به نقل از مُحسن :
و نکته برای نوازندگی بین بقیه: فکر کنید بقیه گونی یا گوسفند هستن، کارتون راحت میشه.
یکی از دوستان سر تئاتر گفت :"اگه استرس داری فکر کن ملت گوسفندن ، بعد فکر تصور میکنی یه عده گوسفند دارن به تئاترت نگاه میکنن . بنابراین خندت میگیره و گند میزنی به تئاتر ."
این رو هم باید در نظر بگیرید !

A.....MORDAD

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران
شهر
تهران

چه موضوع جالبی!
اولین باری که می خواستم جلوی یه جمعیت بالای 100 نفر بزنم غش کردم!
اونم چطوری؟ فکر کن وسطش یه تک نوازی داشتم
از کنار پرده که جمعیتو دیدم یهو سرم گیج رفت!
حالا فکر کنید منی که تمام زندگیم(واقعا تمام زندگیم) قطعه ی خزانه کلا نتا از ذهنم پاک شده بود. یادمه استادم 5-6 بار کل قطعه رو برام سلفژ کرد تا یادم بیاد.
ولی این حالت بعد از چند بار تکرار برطرف می شه.
به نقل از مُحسن :
و نکته برای نوازندگی بین بقیه: فکر کنید بقیه گونی یا گوسفند هستن، کارتون راحت میشه.
من همیشه سعی می کنم تصور کنم هیچ آدمی اون دور و بر نیست. نادیده گرفتن کار آدمو خیلی راحت تر می کنه

Shaghayegh11

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
سیرجان-کرمان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

من موقع ساز زدن کلا رو ویبرم.یادمه دفعه های اول که میخواستم واسه استادم بزنم این قدر دستام میلرزید که نمیتونستم اکورد بگیرم.یه بار استادم برگشت گفت سردتونه؟اگه سردتونه کولرو خاموش کنم.من :-[
ولی زمان که گذشت یه خرده بهتر شدم ولی هنوز وقتی میخوام جلوی یه جمعی بزنم،هل میشم.البته تا الان جلوی بیشتر از7 8 نفر اجرا نداشم!!!!!!!!!!!

• لایک
امتیازات: .!؟

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")

اولا که باید از جلوی خانواده شروع کنین تا برسین به جلوی فامیل ئ بعدش جلوی اشنایان و دوستان و بعد در اموزشگاه و جلوی هم کلاسی ها و بعدش در جلوی هفت پشت ادم های غریبه!!
من اوایل زیاد این حس ها رو داشتم ولی به نظر من و حداقل برای من این روش خیلی جواب می دادبه این صورت که جلوی جمع به بهانه گرم شدن دست و اومدن برای ساز زدن،به طور خیلی خشن و الکی پیک رو روی سیم های گیتارم میکشیدم(تا استرس درونیم کاملا خالی شود) به حدی که بعضی ها سرسام می گرفتن(منظورم بعضی از اشنایان و فامیل ها هستش)و بعدش کم کم شروع می کردم ساز زدن و وقتی که دستم گرم می شد و ترسم می ریخت ،حتی به نظر خودم بهتر از زمانی در تنهایی هام ساز می زدم،در جلوی حمع ساز می زدم.
اگه می خواین این کارو انجام بدین و بعدش بیاین نتیجه و حرف قلبیتون رو بگین.که مثلا موثره یا خیلی مسخرس یا...

hamid-GM

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز

یه سری آدما هستن که سواد موسیقیشون در حد <اندی> و <کامران هومن> هستش .. جلو این آدما کلا عذاب آور ترین کار اینه که بخوای ساز بزنی.. واسه این آدما یدونه تمبک کافیه که دست بگیرن و دور همی خوش باشن.. متاسفانه این آدما هم تا میان خونمون تا گیتار رو میبینن میگن "حالا یه چیزی برامون بزن!" ~X( ولی ساز زدن واسه آدمایی که سواد موسیقی دارن و یا اینکه کلا دستی در موسیقی دارن به نظر من خیلی راحت تره .. چون میدونی که اونا درکت میکنن.. من خودم اینطوری هستم یعنی جلو استادم خیلی راحت ترم .. با نظر یکی از دوستان هم که گفته بود فرض کنید بقیه گوسفند هستند شخصا مخالفم.. :>

alienboy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان رشت
شهر
رشت

یه بار قرار بود توی کوه یه آهنگ کانتری بزنم.موقع زدن چنان هولی کردم که آهنگه یادم رفت و نصفه زدمش ولی بعد از اون دو سه دور توی کام می کانتری یه کم نت بداهه زدم و خلاصه کسی نفهمید من علط غولوط زدم و اینا :D کلاً من هر بار خواستم جلوی جمع چیزی رو بزنم یا تو رودروایستی گیر کردم یا اینکه جو جوری بود که باید می زدم.

اجرا هم گذاشته م دو سه بار توی سالن بزرگ ولی آهنگای پیش و پا افتاده رو زدم چون شهامت زدن آهنگای سخت رو جلوی جمع فعلاً ندارم :D

کلاً اصن یه وضیه :D

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

خب کم کم توی جمع شرایطش پیش میاد و آدم به اجبار یا رو دربایستی یا حتی با علاقه خودش میزنه... .

من خودم وقتی برا خودم میزنم حسی که بهم میده خیلی بیشتره... .
چون هدفم لذت بردن خودمه... .

ولی وقتی برا کسی میزنم به فکر اینم که خوب بزنم تا لذت ببره...برا همین اون حس رو نداره... .

استرس رو دارم برا تو جمع زدن...ولی کم شده... .

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

من تاحالا این جرعت رو به خودم ندادم!
یه بار خونه خالم بودیم بعد من برده بودم اونجا سازمو تو زیرزمینشون تمرین میکردم؛ بعد صداش رو شنیدن؛همه بهم گفتن خیلی قشنگ میزنی! منم دیگه روم وا شده!
آخه ویولن کلاسیکه؛موضوعیتی نداره و کمتر کسی صدای قشنگشو درک میکنه...!

HANIEH.S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر نرم افزار

من با ساز زدن جلوی جمع مشکلی ندارم ولی اگه جمعش شامل یه مشت ادم موسیقی ندون که فقط دنبال قر اهنگن نیاشه!
اخه یه دفعه داشتم واسه یسری میزدم تموم که شد برگشته میگه: خیلی قشنگ زدیا فقط کاشکی یکم شادتر بود چیه این اهنگای غمگین ادمو افسرده میکنه! :O :O
یعنی تو اون لهظه فقط میخواستم با ساز بکوبم تو سرش!X-( X-( X-(

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

فامیل که همه خودین! جمع مدرسه هم تقریبا همینه!

یعنی بنده که هیچ گونه استرسی ندارم(البته کلا تو خونمه اصلا سر هیچی استرس ندارم! نه امتحان نه ساز زدن نه ...!)

ولی در جمع هزار نفری و کاملا غریبه تجربه نداشتم راستیتش! :D

mahtab.f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - سخت افزار

جمع فامیل و مدرسه و دوستان که مهم نیست اصلا!
وااای از اون موقعی که جلوی کسایی بزنی که خودشون کلی از سازت سرشون میشه!!! من که دو نقطه اس میشم!!! :D
ولی از همه بد تر مال کنسرت خیلی بده! اصلا چشمم که به اون همه جمعیت افتاد ... X_X

sepehr.s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز دوره چهارم المپیاد نانو

می دونین چه مزخرفه ؟
دو ساعت اصرار می کنن بیا بزن ، بعد که می زنی می بینن خوششون نمیاد ( فقط پاپ و اینا دوس دارن دیگه !‌) بعد شروع کنن به حرف زدن اروم اروم ،،،

مخصوصا خانومای جمع...

اه !

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

تجربه ندارم امتحانشم نميکنم خيلي وحشتناک استرس ميگيرم ديوونه ميشم بيشتر براخودم ميزنم

بالا