• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

۩ امــیــر محــمــد ۩ - ۹۲۷۲

• شروع کننده موضوع

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO
سلام
تا اون جایی که یادم میومد لیست کتابایی رو که خوندم براتون نوشتم B-)

کتاب های خوانده شده :

- روزها - جلد اول (دکتر محمد علی اسلامی ندوشن)

- دیروز امروز فردا (دکتر محمد علی اسلامی ندوشن)

- پلو خورش (هوشنگ مرادی کرمانی)

- مربای شیرین (هوشنگ مرادی کرمانی)

- دکتر علی شریعتی - مجموعه چهره های درخشان (ناصر نادری)

- آیت الله گلپایگانی -مجوعه چلچراغ (مسلم ناصری)

- امام خمینی - مجموعه چلچراغ (امیرحسین فردی)

- شهید بهشتی - مجموعه چلچراغ (ناصر طاهرنیا)

- فردوسی - مجموعه فرزانگان (عزت اله الوندی)

- مسعود سعد سلمان - مجموعه فرزانگان (محمود پور وهاب)

- جمشید کاشانی - مجموعه فرزانگان (حمید نوایی لواسانی)

- رودکی - مجموعه فرزانگان (جعفر توزنده جانی)

مجموعه کتاب های « قهرمان این داستان خود شما هستید»

- سفر به سال 3000 (ادوارد پاکارد)

- جنگجوی فضایی (ادوارد پاکارد)

- اسم رمز شما جونا است (ادوارد پاکارد)

- قلمرو گاو شاخدار (مارک نیومن)

- نجات یافتگان اقیانوس (ادوارد پاکارد)

- راز اهرام ثلاثه (ریچارد برایتفیلد)

- معمای پادشاه ابریشم (شانون گیلیگان)

- غرب وحشی (ادوارد پاکارد)

- جنگ با ارباب قدرت شیطانی (آر. آی. مونتگومری)

- استراتژی های بقا (راگویندرا گدگکر)

- غازان خان (دکتر جواد عباسی)

کتاب های در حال خواندن :

- روزها - جلد دوم (دکتر محمد علی اسلامی ندوشن)

- انسان بی خودی (دکتر علی شریعتی)

کتاب هایی که میخوام بخونم :

- روزها - جلد سوم و چهارم

• شروع کننده موضوع

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO
روزها

روزها
نویسنده: دکتر محمد علی اسلاملی ندوشن

معرفی نویسنده:
توصیه میکنم زندگی نامه ی نویسنده رو به صورت فایل های ویدئوای و با زبان خود که در سایت رسمی دکتر محمد علی اسلامی ندوشن است مشاهده کنید.ولی باز هم خلاصه ای از زندگی نامه ی وی را براتون میزارم.

nadoshan.jpg
«تصویری از دکتر محمد علی اسلامی ندوشن»

دریافت فیلم زندگی نامه دکتر محمد علی اسلامی ندوشن
بخش اول
بخش دوم
بخش سوم
بخش چهارم

آثار:
برخی از کتاب‌های دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن:
ماجرای‌ پایان‌ناپذیر حافظ
چهار سخنگوی‌ وجدان‌ ایران
تأمّل‌ در حافظ
زندگی‌ و مرگ‌ پهلوانان‌ در شاهنامه
داستان‌ داستان‌ها
سرو سایه‌ فکن
ایران‌ و جهان‌ از نگاه‌ شاهنامه
نامه‌ نامور
ایران را از یاد نبریم
به‌ دنبال‌سایه ‌همای
ذکر مناقب‌ حقوق‌ بشر در جهان‌ سوم
سخن‌ها را بشنویم
ایران‌ و تنهائیش
ایران‌ چه‌ حرفی‌ برای‌ گفتن‌ دارد؟
مرزهای‌ ناپیدا
شور زندگی‌ (وان گوگ)
روزها (سرگذشت - در سه جلد)
پنجره‌های‌ بسته
ابر زمانه‌ و ابر زلف
افسانهٔ‌ افسون
دیدن‌ دگرآموز، شنیدن‌ دگرآموز (گزیدهٔ شعرهای‌ اقبال‌ لاهوری‌)
جام‌ جهان‌ بین
آواها و ایماها
ناردانه‌ها
گفته‌ها و ناگفته‌ها
صفیر سیمرغ
آزادی‌ مجسمه
در کشور شوراها
کارنامهٔ سفر چین
پیروزی‌ آیندهٔ‌ دموکراسی
ملال‌ پاریس‌ و گلهای‌ بدی (گزیده‌ای‌ از شعر و نثر شارل‌ بودلر، شاعر فرانسوی‌ قرن‌ نوردهم‌ است)
بهترین‌ اشعار لانگ‌ فلو
آنتونیوس‌ و کلئوپاترا
صفحه‌ای‌ از تاریخ‌ ایران‌ و یونان‌ در بستر باستان
نوشته‌های‌ بی‌ سرنوشت
یگانگی‌ در چند گانگی
فرهنگ‌ و شبه‌ فرهنگ
هشدار روزگار
کارنامهٔ چهل‌ ساله
باغ‌ سبز عشق

معرفی کتاب:
كتاب روزها سرگذشت زندگي آموزنده اسلامي ندوشن است. اين كتاب در 4 جلد نوشته شده كه جلد چهارم این کتاب بالاخره بعد از 7 سال تأخیر منتشر شد(۱۳۹۱/۳/۲۰).
نويسنده دراين كتاب از زاويه­ي ديد اول شخص مطالب را مطرح مي­كند.
- جلد اول از سال­هاي 1308 تا 1318 يعني از 4 سالگي تا 14 سالگي نويسنده را دربرمي­ گيرد .
- جلد دوم كتاب از سال­هاي 1317 تا 1323
- جلد سوم از شهريور 1323تا آذر 1334
- جلد چهارم در برگیرنده ی حوادث و اتفاقات از 28 مرداد 1332 تا بهمن 1357 است.

كتابي است زيبا و دلنشين و به گفته ي او آنچه نوشته شده خاطراتي است كه از گذشته در ذهنش مانده بوده و هيچ يادداشتي از دوران گذشته نداشته است.
اين كتاب سرشار از نكات و لطايف تاريخي ، اجتماعي ، سياسي ، جغرافيايي و فرهنگي دوران زندگي نويسنده مي باشد كه با صداقت و صميميت خاصي نوشته شده و آنچنان جذاب و شيواست كه همچون داستاني دلكش و شيرين خواننده را به سوي خود مي خواند.
كتاب با توضيحي درباره­ي روستاي ندوشن كه محل تولد شاعر است شروع مي­شود و سپس با توصيف موقعيت جغرافيايي ،اجتماعي ،فرهنگي ، سياسي و ادبي منطقه ادامه مي­يابد . اين توصيفات به قدري دقيق و جزئي است كه گويي تصويري زنده از مقابل چشمان خواننده مي­گذرد . اين تصاوير آن قدر زلال و پرقدرت است كه مايه­ي شگفتي است. وي در اين كتاب به زبان تصوير سخن مي­گويد. اگر جمله­اي بي­تصوير بيان شود به تصاوير قبلي و بعدي پيوند مي خورد.

برداشت خودم:
خودم به شخصه از خواندن این کتاب نکات زیادی یاد گرفتم از جمله اینکه با فرهنگ قدیم آشنا شدم، با طرز زندگی آن دوران و به دلیل توصیف ها و تصویر سازی های زیبای کتاب با کتاب به آن دوران رفتم.
اين كتاب علاوه بر آنكه حافظ سنت و فرهنگ كبوده قديم يابه عبارتي ايران قديم است ؛ فرهنگ لغتي جامع از واژه­هاي محلي است.حضور واژهايي چون نتاج ،كورك ،چليك ، مشته ، اشنان و ... انبوهي ازلغاتي كه در آن دوره و منطقه شناخته شده بوده كه البته او با اين كار اين واژه­ها را از خطر فراموشي حفظ كرده است . از اين رو نويسنده را بايد يكي از گردآورندگان فرهنگ عامه (فولكلور) بدانيم و كوشش­هاي او را در پاسداري از اين گنجينه ي غني پاس بداريم.

سخن پایانی:
نمیتونم این کتاب رو براتون توصیف کنم و یاد شعر مولانا افتادم که میگه:
«گر بریزی بحر را در کوزه ای چند گنجد قسمت یک روزه ای»
در ضمن به نظرم این کتاب برای کسانی که میخواهند خاطره نویسی یا کتاب نویسی انجام بدن کتاب خوبیه و توصیه میکنم قبلش این کتاب رو مطالعه کنن.
و در آخر میخواستم بگم حتمن خودتون این کتاب رو تهیه کره و بخونید... B-)

• شروع کننده موضوع

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO
دیروز امروز فردا

دیروز امروز فردا
نویسنده: دکتر محمد علی اسلاملی ندوشن

معرفی نویسنده:
فک کنم نویسنده رو به طور مفصل در قسمت توضیح کتاب روزها معرفی کردم و به خاطر همین از تکرار پرهیز میکنم. B-)

×ادامه مطلب بعدن نوشته خواهد شد. :D

• شروع کننده موضوع

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO
پلو خورش

پلو خورش
نویسنده:هوشنگ مرادی کرمانی

معرفی نویسنده:
تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش (روستای سیرچ واقع در بخش شهداد) آغاز کرد و دوره متوسطه را در کرمان و تحصیلات عالی را در تهران طی کرد و در رشته زبان انگلیسی موفق به اخذ مدرک لیسانس شد.

از سال ۱۳۳۹ در کرمان و همکاری با رادیو محلی کرمان نویسندگی را آغاز کرد، و در سال ۱۳۴۷ با چاپ داستان در مطبوعات فعالیت مطبوعاتی اش را گسترش داد.

اولین داستان وی به نام " کوچه ما خوشبخت‌‏هاً در مجله خوشه منتشر شد که حال و هوای طنز آلود داشت. هوشنگ مرادی کرمانی را بهترین نویسنده کودکان و نوجوانان تاریخ جهان می نامند. در سال ۱۳۴۹ یا ۱۳۵۰ اولین کتاب داستان وی «معصومه» حاوی چند قصه متفاوت و کتاب دیگری به نام «من غزال ترسیده‌ای هستم» به چاپ می‌رسد.

در سال ۱۳۵۳ داستان «قصه‌های مجید» را خلق می‌کند که انعکاس زندگی حقیقی وی بود که همراه با «بی‌‏بی» پیر زن مهربان ، زندگی می‌‏کند. همین قصه‌ها ، جایزه مخصوص «کتاب برگزیده سال۱۳۶۴» را نصیب وی ساخت. اما اولین جایزه نویسندگی اش به خاطر «بچه‌های قالیبافخانه» بود که در سال ۱۳۵۹ جایزه نقدی شورای کتاب کودک و جایزه جهانی اندرسن در سال ۱۹۸۶ را به او اختصاص داد. این داستان سرگذشت کودکانی را بیان می‌‏کند که به خاطر وضع نابسامان زندگی خانواده مجبور بودند در سنین کودکی به قالیبافخانه‌ها بروند و در بدترین شرایط به کار بپردازند.

در مورد نوشتن این داستان می‌گوید: «برای نوشتن این داستان ماه‌‏ها به کرمان رفتم و در کنار بافندگان قالی نشستم تا احساس آنها را به خوبی درک کنم».درک و لمس آنچه که می‌‏نویسد از خصوصیات نویسندگی کرمانی است، که در تمام داستان‌‏های او می‌‏توان احساس کرد.

می توان گفت مرادی با تمام وجود می‌نویسد. برای جلد دوم «قصه‌‏های مجید» در سال ۱۳۶۰ ، لوح تقدیرشورای کتاب کودک را دریافت می‌کند و آثار او به زبان‌‏های هندی، عربی، انگلیسی، آلمانی ، اسپانیایی، هلندی و فرانسوی ترجمه می‌شود. اما اولین اثری که از او به زبان انگلیسی ترجمه شده بود داستان «سماور» از «قصه‌های مجید» بود که برای یونیسف فرستاده شد.

Moradi.jpg
«تصویری از هوشنگ مرادی کرمانی»

آثار:
داستان
خمره
آب انبار
معصومه
من غزال ترسیده‌‏ای هستم
قصه‌‏های مجید (۱۳۵۸)
بچه‌‏های قالیبافخانه (۱۳۵۹)
نخل (۱۳۶۱)
چکمه (۱۳۶۱)
داستان آن خمره (۱۳۶۸)
مشت بر پوست (۱۳۷۱)
تنور (۱۳۷۳)
پلو خورش
مهمان مامان (۱۳۷۵)
مربای شرین (۱۳۷۷)
لبخند انار (مجموعه داستان)
مثل ماه شب چهارده
نه ترو نه خشک
شما که غریبه نیستید (خاطرات)
ناز بالش
کبوتر توی کوزه
هوشنگ دوم

فیلمنامه
کاکی
تیک تاک
کیسه برنج

نمایشنامه‌‏ها
کبوتر توی کوزه
پهلوان و جراح
ماموریت (تلویزیونی)

معرفی کتاب:
مجموعه 21 داستان کوتاه از آقای مرادی کرمانی که توش به بچه های شهری و محیط زندگی امروز هم توجه کردند . کتاب متوسطی بود . برخی از داستانهاش خوب بود ، بعضی هاش هم خوب نبود . همون لحن گیرا و ملموس آقای کرمانی را هم شاهدش بودیم . این کتاب نسبت به آثار دیگر وی که مطالعه کردم ضعیف تر بود. برخی داستانهاش مثل پلو خورش ، پاهای مرغ و باتوم هم زیبا بودند . ولی در کل میتونم بگم کتاب خوبی بود.
این کتاب از160 صفحه و 21 مجوعه(داستان) تشکیل شده است که عبارتند از:

- دوربین عکاسی
- دوربین فیلم برداری
- دوربین شکاری
- زیر نور شمع
- بهار
- لالایی
- گل
- باتوم
- چهار راه
- هنرمند
- آواز همسایه
- توت
- نی لبک
- کلاه۱
- کلاه۲
- کلاه ها
- پیشکش
- ابراهیم
- پاهای مرغ
- تخم مرغ
- پلو خورش

polo_khoresh.jpg
«تصویری از جلد کتاب»

قسمتی از کتاب:
«پیری اش از همان جا شروع شده بود . تازه بازنشسته شده بود . توی اتوبوس ایستاده بود و داشت خیالات می بافت که در آینده چه کند ، جوانی گفت : " پیرمرد بشین ، خسته می شوی . " تا آن موقع کسی او را پیرمرد صدا نکرده بود . فهمید که پیر شده .» قسمتی از داستان پلو خورش

سخن پایانی:
این کتاب به اندازه ی دیگر آثار مرادی کرمانی منو به خودش جذب نکرد، البته باید اعتراف کنم بعضی داستاناش خیلی خوب بودن ولی بعضیاش نه جذاب بود و نه جالب و غالب داستان های تکراری را داشت.ولی مثل دیگر آثار وی آن لحن گیرا و توصیف های قشنگ رو داشت. B-)

بالا