• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سيزده رو به در كن !

• شروع کننده موضوع

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
خب ؛ شايد خيلي از ما دليل كارهامون و رسومات سيزده به در رو ندونيم ؛ توصيه مي كنم متن ُ با اينكه بلنده بخونيد ؛ رنگي و بلد هم كردم كه حوصلتون سر نره ! :دي

در واقع توي هيچ منبع معتبري چيزي در مورد نحس بودن عدد سيزده گفته نشده ؛ اختصاصا در مورد سيزدهم فروردين به فرخندگيش اشاره شده ! مثلا توي كتاب آثار الباقيه جدولي هست دو قسمتي : سعد و نحس. سيزدهم فروردين يا تير روز در قسمت سعد آورده شده كه اصلا معناي نحوست و كراهت نداره.
اما خب به اشتباه اين روز نحس شمرده شده ؛ تا اونجا كه مي دونم به دليل اينكه بعد از اسلام سيزدهم ماه ها نحس شمرده شده. ( البته اين زياد مستند نيست )
تير روز مربوطه به فرشته اي به نام تير و يا در پهلوي تيشتر كه اين فرشته مقدسه و در مزديستي مقامش بلنده.
ايراني ها بعد از دوازده روز شادي كه نماد دوازده ماه ساله روز سيزدهم رو به باغ و صحرا ميرن و نوروز رو تموم مي كنن.
يكي از رسوماتش گره زدن سبزه است كه دختران و پسران دم بخت اين كار رو مي كردن تا بختشون باز شه و سال بعد تشكيل خانواده بدن ؛ البته هنه مي تونن سبزه گره بزنن تا مشكلاتشون حل بشه ؛ مردم اعتقاد داشتن كه وقتي گره باز بشه مشكلشون هم حل ميشه.افرادي ميگن كه اين رسم برميگرده به زمان فرزندان كيومرث ؛ موقعي كه مشيه و مشيانه ميخواستن ازدواج كنن چون عقد و اين چيزا نبوده سبزه گره زدن ! حالا چه جوري شده وسيله ي بخت باز كني خدا ميدونه :-"
دور انداختن سبزه ها دليلش اين تفكره كه در طول نوروز بدي ها در سبزه جمع شدن كه با آب دادن يا دور انداختنش ميشه پليدي ها رو دور كرد.
در كل شايد دلايل و فلسفه ي وجود اين رسومات به نظر تون خرافي اومده باشه اما بايد بدونيم كه اين آيين رو هيچ حكومتي نتونسته از ايراني ها بگيره پس تلاش كنيم كم رنگ نشن.

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه
پاسخ : سيزده رو به در كن !

البته من یه جایی خوندم ایرانیا چون سال ها پیش تو یه روز 13م بدست یهودی ها کشته شدن این روز رو نحس میدونن :-?

• لایک
امتیازات: tezar

amirali

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
ندارم !!! :دی
دانشگاه
سبزوتریم دیگه اما نپرس کجاش

به نقل از شقایقs :
البته من یه جایی خوندم ایرانیا چون سال ها پیش تو یه روز 13م بدست یهودی ها کشته شدن این روز رو نحس میدونن :-?
اینی که شما میگی مثه اینکه زیاد معتبر نیس
چون معلمه تاریخ ما فرمودند یه همچین چیزی تو تاریخ ما نبوده
بلکه منضور 13 اگوسته که فک کنم به دروغه 13 معروفه که قاطیه 13 به دره ما کردنش

behrazv

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

درسته یه چند هفته ای از سیزده گذشته، ولی گفتم این رو به نقل از معلم تاریخ دوره راهنماییم (آقای باقری ... نمی دونم هنوز درس می دن حلی 2 تهران یا نه) بگم:

ایشون می گفتن چون هر سال 365 روز و 6 ساعته، هر 4 سال یکبار یه روز اضافه میاد دیگه (که میگیم سال کبیسه). بعد، هر 120 سال، 30 روز اضافه میاد، که میشه 1 ماه. ماه سیزدهم میشه، که این روز رو ایرانیان قدیم جشن می گرفتن.
ولی با گذشت زمان، دیده ن 120 سال مدت زیادیه و ممکنه این رسم فراموش بشه (یا یه دلیلی شبیه به این)، هر سال برپا کردن این مراسم رو.

از نظر من که روایت جالبیه.

hosseinbartzade18

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شیروان
شهر
شیروان
13 فروردین روزی شوم برای هخامنشیان

در زمان پادشاهی خشایارشاه شاه ایرانی تصمیم به تدارک یک جنگ به یونان را در دستور کار خود قرار می دهد اما همسر وی {وشتی} از این کار شاه نا راضی است و سعی بر این داشت شاه ایرانی را از این کار بر حظر دارد اما فردی خایین {مردخای} که از یهودیان شهر بابل است با اجرایدسیسه هایی {وشتی} را از مقام خود خلع کرده و بعد از مدتی به شاه می گوید که باید ازدواج کند برهمین اساس دختر برادر خود را با تغیر نام به نام{ استر}روانه ی کاخ پادشاهی می کند واو را به همسری شاه ایرانی درمی آورد استر گوش به فرمان عموی خود بوده و هر چه او دستور میداد اواجابت می کرد در آن زمان فردی به نام {هامان} وزیر خشایار شاه بود واز دسیسه ی {مردخای} آگاه می شود و قصد می کند آن ها را دسگیر کرده به دار کشد {مردخای} تا از این مسعله آگاه شد با برادر زاده ی خود به مشورت نشست تا از شر هامان خلاص شوند بر همین اساس استر در شب هنگام با دادن شراب به پادشاه رای او را می زند حکم اعدام هامان را از او می گیرد طی این حکم {مردخای} {هامان} و تمام افراد قبیله ی او را دستگیر کرده و به گفته ی بعضی از تاریخ دانان قریب به {13000} هزار ایرانی در روز 13 فروردین همین 13بدر خودمان قتل عام می شوند

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی
پاسخ : 13 فروردین روزی شوم برای هخامنشیان

آره:)

اما من شنيدم 77 هزار نفر از ايرانيا رو كشتن

تو اسرائيل هم يه مراسمي دارن كه دارت بازي ميكنن. سيبل اين دارت پرچم ايرانه و وسطش هم تصوير هامان كشيدن

يه مقبره هم هست كه فك كنم تو همدانه مال هموناس

N.Y.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
TEH
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

استر زن یهودیه خشایار شاه دستور قتل عام هفت خاندان بزرگ ایرانیو از خشایارشاه گرفت
و روز 13 بدر یهودیا جشن هامان کشون دارن چون هامان از توطئه شون با خبر شده بود
بعد از اون واقعه بود که مردم میگفتن شوا هخامنش نیستید خاخام منشید و از این حرفا...

• لایک
امتیازات: tezar

Luna H.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبدکاووس
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
داروسازی

13 فروردین که روز طبیعتم هست ربطی به این موضوع داره؟

• لایک
امتیازات: Frost

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

به نقل از Mahsa GG :
13 فروردین که روز طبیعتم هست ربطی به این موضوع داره؟

میگن ایرانی ها برای فرار از شومیِ همین ماجرایی ک برای یهود نام «عید پوریم» داره؛ از خونه ها میزنن بیرون و به دل طبیعت میرن. :)

پ.ن: درباره این واقعه بحثها زیاده، اما بهرحال سند اصلیش ک بهش ارجاع داده میشه، خودِ «نامه استر» هست که ذکر شده اونجا.

.

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام

اینی که تو خیلی سایتای فارسی میبینیم شایعه شده کاملاً تخیلیه.

تنها منبعی که توش به این داستان اشاره شده عهد عتیقه و برگرفته از "طومار استر".
اولاً این طومار سندیت نداره و ثانیاً شایعه‌ای که تو اینترنت میبینیم 180 درجه با اون چیزی که تو عهد عتیق هست متفاوته.

دوستانی که میخوان بیشتر بدونن یه مقاله‌ی خیلی خوب تو سایت گمانه هست. توصیه میکنم بخونیدش.
اینم لینکش:
http://www.gomaneh.com/?p=1241

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

به نقل از Iman.Mage :
اینی که تو خیلی سایتای فارسی میبینیم شایعه شده کاملاً تخیلیه.

تنها منبعی که توش به این داستان اشاره شده عهد عتیقه و برگرفته از "طومار استر".
اولاً این طومار سندیت نداره و ثانیاً شایعه‌ای که تو اینترنت میبینیم 180 درجه با اون چیزی که تو عهد عتیق هست متفاوته.

دوستانی که میخوان بیشتر بدونن یه مقاله‌ی خیلی خوب تو سایت گمانه هست. توصیه میکنم بخونیدش.
اینم لینکش:
http://www.gomaneh.com/?p=1241

من درباره تقریرهای مختلفِ این داستان فعلا چیزی نـمیگم؛

اما چون خودم پیشتر از سایت کلیمیان ایران داستان رو خونده بودم علاوه بر بیانهای دگ ازین داستان، بنظر میاد از دو دید متفاوت داستان واحدی روایت شده بهرحال از اون دو منبع. :)

1) یهودیان این روز رو عید میدونن چون زاویه دیدشون در داستان اینه که هامان دشمن یهود بوده و اونا موفق شدن خودش و فرزندانش و عده بسیاری دیگر رو به قتل برسونن.

2) ایرانیان از این زاویه می بینن که اینکارها و اقدامات یهودیان وقت، تنها برای رسیدن به قدرت و توطئه ای برای کشتار وزیری لایق و فرزندانش (که از قومی بودن که یهود دشمنی دیرینه با اونها داشته) و نیز هواداران او (بعنوان یک بزرگزادهِ دارای نفوذ و املاک و .. ) بوده.

.

بالا