• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شهر قصه

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
خیلی ها اسم شهر قصه رو شنیدند.خیلی ها هم شهر قصه رو خوندند یا گوش دادند یا حتی تاتر تصویریش رو دیدند.بعضی ها هم شاید از بچگی بار ها و بار ها شنیده باشنش و قسمت هاییش رو از حفظ باشند.
شهر قصه یک نمایشنامه ی ایرانی اثر بیزن مفید هست.
خود بیژن مفید راجع به شهر قصه اینجور میگه:
"شهر قصّه حکایت انسانهای ساخته ذهن یک قصّه گوست . انسانهایی که ماسک حیوانات را به چهره دارند و به دنیای پر از ریا و دروغ کوچکشان خو گرفته اند. یک روز یک انسان جدید به شهر وارد میشود و به رنگ آنها در می آید و هویت خود را از دست میدهد."

خب.توی ویکی پدیا راجع به شهر قصه و خود بیژن مفید چیزهای زیادی نوشته.من دیگه تکرار نمیکنم.

اینجا نظرتون رو راجع به این نمایشنامه بگید.
جه چیزی باعث شده نمایشنامه ی شهر قصه مورد اهمیت قرار بگیره؟
حرف نمایشنامه چیه؟چی میخواد بگه؟

پ.ن:این تاپیک موضوعش بین کتب و مجلات و سینما و رادیو تلویریون مشترک هست.بنابراین ممکنه بخشی از بحث زیاد به کتب و مجلات مربوط نباشه ولی شهر قصه در اصل یه نمایشنامه هست برای همین تاپیک رو اینجا زدم.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : شهر قصه

فوق العاده‌س شهر قصّه! من صوتيشُ گوش كردم، به ظاهرش مياد كه براي كودكان باشه امّا خيلي پشتش حرف هس. اين كه هر حيووني، چيكاره‌س و چه ويژگي‌ي داره رو كاملاً مي شه با آدماي دنياي واقعي تطابق داد.

من ملّا رو خيلي دوس داشتم! :D الف دو زِبَر ً و دو زير ٍ و دو پيش ٌ ؛ اَن اِن اُن :D
موشه‌ـَم خيلي خوب بود!

arminsl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی

شبکه ی من و تو روز اول فروردین انیمیشن شهر قصه رو گذاشت.
به نظر من خیلی قشنگ بود.
اگه میخواین لینک دانلودشو بزارم!(البته یه خورده طول میکشه!حدود 400 MB میشه.)

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

خب.این نمایشنامه به شکل کتاب هست.به شکل صوتی هست.به شکل تصویری با بازی خود بیژن مفید هم هست.اخیرا‏"‏ هم من و تو یک انیمیشن ساخته
نظر من اینه که متن نمایشنامه نقطه ی قوت نمایشنامه هست و از نظر اجرایی چیز خاصی نداره.برای همین فایل صوتیش رو به تاتر تصویریش با بازی مفید ترجیح میدم.چون اجراش چندان قوی نیست.
خودم متنش رو نخوندم اما صوتی و تصویریش رو هر دو رو گوش دادم و دیدم.صداگذاری واقعا‏"‏ قوی هست.برای همین حتم دارم صوتیش از متن نوشتاریش جذابیت بیشتری داره.
و درباره ی انیمیشنی که من و تو گذاشت:
اولا‏"‏ قسمت قابل توجهی از نمایشنامه حذف شده بود.شهرقصه رو باید کامل شنید.این نصفه نیمه بود.
بعد هم اینکه انیمیشن ضعیفی بود.باز هم میگم شهر قصه متن و صداش به اندازه ی کافی قوی هست و تصویرش به اندازه ی کافی فاقد اهمیت که تصویری نگاه کردنش چه همون تاتر تصویری اصلی چه انیمیشن من و تو کار اشتباهی باشه.با این حال اگه تصویری هم قرار باشه ببینم همون نسخه ی اصلیش رو ترجیح میدم به انیمیشن من و تو.
ولی این انیمیشن من و تو صدایی که گذاشته بودن روش کیفیتش خیلی خوب بود.حالا نمیدونم این لینک که گذاشتم کیفیتش در چه حد هست ولی فکر نمیکنم به اون خوبی باشه.

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

آقا من بزرگ شدم با این شهرقصه :] خط به خطشو حفظم :]

همه گفتن دیگه ؛ مصداق ِ همه ِ جوامع میتونه باشه . توی ِ همه ِ جوامع این چیزا هست ؛ حالا با اسم و رسم ِ متفاوت .
ظاهرش یه نمایشنامه برای ِ کودکانه [نرگس ـم گفت اینو:-"] ولی کاملن یه تئاتر ِ اجتماعیه .

• لایک
امتیازات: N.M
  • شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نظر من چیزی که باعث میشه شهر قصه ارزش پیدا کنه اینه که ما نمایشنامه های ایرانی چندان خوبی نداشتیم.
به خصوص اون زمان که مفید شهر قصه رو نوشت نمایشنامه های ایرانی به نظرم یه سری تقلید از نمایشنامه های چخوف و امثالش بود صرفا".
ولی شهر قصه اون زمان اومد یه ایده ی جدیدی بود .حرف جدیدی برای گفتن داشت.نهایتا" شهر قصه به نظرم از معدود نمایشنامه های اون زمان بود جامعه ی ایران رو به تصویر کشید.و خب برای ما که تاتر درست و حسابی نداشتیم این ارزش زیادی داشت.
و البته شهرقصه صداگذاری فوق العاده ای هم داره که ارزشش رو بیشتر میکنه.

یک قسمت نمایشنامه که خیلی خوشم میاد اینجاست(به خوصوص اونجا که هر کسی نظر میده شاعر خوب چجوریه):

- خراط: راست می گه اون اسم ما رو دزدیده.
- قاضی: تق تق تق تتق تق...
- ملا: کار شما؟
- شاعر: عاشقی.
- ملا: شغل شما؟
- شاعر: شاعری.
- قاضی: تو شاعری یا طوطی؟
- شاعر: طوطی شاعرم من.
- قاضی:شاعر طوطی نمی شه.
- شاعر: خب دیگه پس خرم من.
(همهمه)
- قاضی: تق تق تق تتق تق...
- قاضی: هر شاعر خر نمی شه.
- شاعر: هر خری شاعر نمی شه.
- رمال: به هر کتابی برسه شعراشو از بر نمی شه. تا سر فرصت بشینه همشو رو نویس کنه. بعد تو دیوان خودش، به خط و امضای خودش اونارو پاک نویس کنه.
- نمدمال: شاعر خوب قلندره.
- خراط: خر که قلندر نمی شه.
- قاضی: فکرش باهاس روشن باشه.
- خراط: خر که منور نمی شه.
- شاعر: شاعر باید عمیق باشه.
- خراط: خر که مقعر نمی شه.
- رمال: شاعر باهاس عطر بزنه.
- خراط: خر که معطر نمی شه.
- ملا: شاعر بایست شیک باشه. لباس فاخر بپوشه.
- خراط: با هیچ لباس فاخری، خر که مفخر نمی شه.
- شاعر: شاعر باید پاک باشه.
- خراط: خر که مطهر نمی شه.
- نمدمال: قدش بایست دراز باشه.
- خراط: خر که صنوبر نمی شه.
- رمال: صورت خوب داشته باشه.
- خراط: خر که مصور نمی شه.
- خاله سوسکه: شاعر خوب زن می گیره.
- خراط: خر که مکرر نمی شه.
(خنده و همهمه)
- خراط: حالا آقایون شوما بگین. شوما قضاوت بکونین. بنده خرم یا ایشون؟

خوشم میاد این انتقادی که مفید تو این قسمت از وضع جامعه ی ما میکنه هنوز هم به همون قوت به جامعه و مردم وارده...!

سنگین دل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

آقاجان، قصه ی این شهر قصه، قصه ی مفصلیه.
داستان شهريه که آدم هاش با معيار ضد انسانی زندگی می کنن. ضد انسانی به معنای تحمیل شدن قوانین و فرهنگ مبتذل و خرافات.
و همه ی حیوانات شهر میان با موذی گری سر فیل تازه وارد رو کلاه میذارن و اونجاست که فیل دیوانه می شه و می خونه که:
حمومی هويتم رو بردن، عاجم رو بردن. خير نبينی حمومی...
محشره! حتما پاره ای از وقتتون رو صرف گوش دادنش کنید.
و به قول جمیله ندایی، شهرقصه می خواد بگه که: در جامعه ای که جوون رو خفه می کنن، زمانی که بخوای اعتراض کنی، در واقع همه چيزت رو از دست می دی.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

کل ارزش صداش، به بي تصوير بودنشه. :دي
من دارم. آپ ميکنم ميذارم.

• لایک
امتیازات: dorna

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به به...شهر قصه...
همدم باوفا!از کودکی تا الآن...خلاصه بگم،بیژن مفید ترکونده رسما تو این نمایشنامه...هرچند "ماه و پلنگ"ـش هم خوبه...ولی شهر قصه یه چیز دیگست.
حرفهاش هم که واضحه...یه جاهاییش که مستقیم داره حرفش رو میزنه(مثلا اون شعر معروف "نون چارکی چار عباسی") و استعاره هاش هم به نظرم از انتقادهای مستقیمش،مستقیم تره!مثلا اون تیکه ای که فیل رو بی هویت میکنن.
انیمیشن من و تو هم افتضاح بود به چند دلیل:
1.نمایشنامه رو مثله کرده بودن.
2.قیافه شخصیتها واقعا چرت بود(اونایی که فایلهای تصویری شهر قصه رو دیدن میدونن چی میگم)
3.حرکات کاراکترهاش با ریتم نمیخوند!

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

راستی یه چیزی محض اطلاعات عمومی:
اون جایی که موشه آواز میخونه رو اومدن آروم خوندن و بعد با ضبط با دور تند پخش کردن تا صدای موشه نازک بشه...

بالا