• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کتابا و فیلماشون

• شروع کننده موضوع L.E
  • تاریخ شروع
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : کتابا و فیلماشون

کاملا بستگی به فیلمی داره که ساخته میشه .
بعضی از فیلمایی که از روی کتابا ساخته میشن ، انقدر حذف میشن که کلا مفهوم از بین میره !
ینی کارگردان فک میکنه اونا قسمتای مهمی نیستن ولی در واقع خیلی مهمن ! :D

ولی مثلا در مورد یه فیلمی مثه قصه های مجید . انقد این فیلمُ خوب دروردن که وقتی آدم کتابشو میخونه همه صحنه های فیلم میاد تو ذهنشُ کتابُ با اون فکر پیش میبره !
مسلما این جور فیلما بیشتر کمک میکنن به فضاسازی ذهنی .

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

بستگی داره کسی که میخاد کتابو تبدیل به فیلم بکنه چقد به دیالوگا و.. اهمیت بده!
مثلن توایلایت کتابش خیلی خوب بود...ولی فیلمش اصلن جالب نبود.
ولی خاطرات خون آشام برعکسه!هر چقد کتابش چرته سریالش قشنگه

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

من خودم کتاب رو بیشتر ترجیح می دم برای این که آدم شخصیت های داستان رو اون جور که دلخواهشه تصور می کنه.
نه این که بهش تحمیل بشه

Hitler

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
سنندج
دانشگاه
دانشگاه کردستان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

يه چيز اينجا مهمه كه ما هميشه فك مي كتيم با وجواد اينكه نويسنده ها اجازه مي دن فيلم كتاباشون درست بشه تازه خوشحالم مي شن ولي تا حالا فك كرديد شايد ذهنيت شخص يه چيز ديگه بود و كارگردانا كشتنشون و تمام اهميت داستان به نظر من وابسته به شخصيتهاشه ،اينطور نيست؟ :-? :((

MINU1

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
مشهـــــد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

ولی من کتابو به فیلم ترجیح میدم.چون بیشتر طول میکشه همه جام میشه ازش استفاده کرد

• شروع کننده موضوع

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

به نقل از Hitler :
يه چيز اينجا مهمه كه ما هميشه فك مي كتيم با وجواد اينكه نويسنده ها اجازه مي دن فيلم كتاباشون درست بشه تازه خوشحالم مي شن ولي تا حالا فك كرديد شايد ذهنيت شخص يه چيز ديگه بود و كارگردانا كشتنشون و تمام اهميت داستان به نظر من وابسته به شخصيتهاشه ،اينطور نيست؟ :-? :((
خوب وفادار موندن فیلم به کتاب یه جنبه ی خوب یه اقتباسه و درین شکی نیست!

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

من اصا با ساختن فیلم از رو کتابا وقتی حداقل 50%شو تغییر میدن موافق نیستم.اصا نظر آدما راجع به کتاب عوض میشه وقتی فیلمشو میبینه.

ImPiSh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان یـک
شهر
تهران

به نظر من اگه آدما بدونن خوندن کتاب قبل از دیدن فیلمش چه قدر جذابه، هیچ وقت به دیدن فیلم اکتفا (آره؟) نمی کنن!
وقتی کتابو می خونی بعدش می ری فیلمشو ببینی، اکثرا می تونی حدس بزنی طرف چی قراره بگه. اصن همین که تفاوت ها رو بین کتاب و فیلم می بینی به نظرم خیلی جذابه
البته بازم خیلی بستگی داره به فیلم که دقیقا چه جوری از رو کتاب ساخته شده. معمولا تو اینجور فیلما جای بعضی از صحنه ها عوض می شه. حتی من بعضی وقتا فیلمایی رو دیدم که درک کتاب رو برام بهتر کرده. اتفاقا به نظرم خیلی جالبه که با دیدن فیلم بعد از خوندن کتاب، ببینی تصور کارگردان فیلم از شخصیت ها چه طوری بوده. ببینی چه قدر با تصور تو فاصله داشته. اصن با دیدن فیلم و تفاوتاش با تصور تو، نباید به درک تو از کتاب لطمه بزنه و اونو دچار تردید بکنه. شاید اگه هزار تا کارگردان دیگه هم فیلمی رو از رو کتابی بنویسن، هزار تا فیلم کاملا متفاوت از شخصیت ها دربیاد. حتی متفاوت با تصور نویسنده از فضا و شخصیت ها

• لایک
امتیازات: N.M

hed!eh-95

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ١
شهر
ساري

من خوندن كتابو ترجيح ميدم.. يني دوس دارم اولو كتابو بخونم بعد فيلمش بياد.

در مورد كتابايي مثل جين اير و غرور تعصب اول كتابو خونم بعد فيلمو ديدم با اينكه فيلماي هر دو عالين ولي من جزئيات كتابو ترجيح ميدم.

• لایک
امتیازات: f.n

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

واقعا فیلمایی که از رو کتاب ها میسازن مذخرف از اب درمیاد
چون اون داستان با جزییاتش تو کتاب کامل میشه
اما وقتی بخوان فیلمش رو بسازن که نمی تونن تمام جزیيات رو پیاده کنن
در نتیجه اصلا اون حس رو به ادم نمیده
البته استثنا هم داره
من خودم از اوناییم که حال کتاب خوندن ندارن
Twilight رو شروع کردم اما وستش ول شد
بعد رفتم فیلمش رو دیدم
اصلا حس نداشت
جریان داشتا
حس نمیداد به ادم
از اون بدتر hunger games بود
که خیلی شو خوندم بعد وقتی فیلم رو دیدم داشتم بالا میاوردم
داستان vampire diaries رو نخوندم
انا فیلمش خیلی قشنگ
طرفدارم خیلی داره
نمی دونم حالا یه داستان خارق العاده داره
یا اینکه فیلمش رو خوب دراوردن
درکل پیشنهاد نمی کنم فیلم داستانایی که خوندید رو ببینید
کلا میخوره تو ذوقتون

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

منم معمولا خوندن کتاب رو به دیدن فیلم ترجیح می دم و فکر می کنم داستان توسط کتاب خیلی بهتر و با جزپیات بیشتری به خواننده منتقل می شه تا این که توسط تصویر صرف. با وجود این که فیلم کوتاه تره و شاید یه سریا به خاطر کوتاه بودنش اون رو به جای کتاب انختاب کن من شخصا فکر می کنم تو خیلی موارد فیلمی که از رو کتاب ساخته می شه چندان خوب از آب در نمیاد، به خصوص اگه همونطور که اشاره شد فیلم به کتاب وفادار نباشه. خیلی از موارد رو بقیه گفتن که چرا فیلم معمولا به خوبی کتاب از آب در نمیاد پس اونا رو دیگه تکرار نمی کنم.

ولی یه نکته دیگه هم که هست اینه که بعضیا معتقدن اگه فیلم یه کتابی ساخته بشه به شهرت اون کتاب خیلی کمک خواد کرد. یه بحثی بود در مورد این که چرا با وجود شباهت زیاد داستان حماسه دارن شان به داستان هری پاتر، هری پاتر به مراتب بیشتر از دارن شان مشهور و فراگیر شد؛ و یه عده معتقد بودن به خاطر این که از روی هری پاتر فیلم ساختن و این باعث شد طرفداراش به سرعت زیاد بشن و اینا...

شاید اگه در حالی که کتاب هنوز تو تا حدودی رو بورسه، فیلم هم وارد بازار بشه این استدلال صادق باشه. یعنی شاید بشه از فیلم به عنوان وسیله ای برای زیاد کردن محبوبیت و شهرت یه کتاب استفاده کرد...! البته به نظرم این «هم زمان» بودن مهمه تا حدودی. مثلا اگه باز مثال دارن شان و هری پاتر رو نظر بگیریم دارن شان هم فیلمش ساخته شد، ولی سال ها بعد از این که آخرین جلد کتابش هم چاپ شد و خونده شد... شاید اگه اون هم در حالی که شان هنوز داشت جلدای بعدی رو می نوشت فیلمش رو می ساختن الان شهرت بیشتری داشت.

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

تاثیر فیلم از کتاب بیشتره
ولی من کتابو ترجیح میدم اصلا یه حال دیگه ای داره خوندنش
فیلمشو تغییر میدن خیلی قسمتاشو

sana Golaby

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1

لذتی که تو خوندن کتابی هست تو دیدن فیلم ش نیست
من خودم ماجراهای نارنیا کتاب هاشو خوندم و کلی لذت بردم اما وقتی فیلم ش رو دیدم حسابی خورد تو ذوقم
خلاصه اینکه اگه یه داستان هم کتابش موجود بود هم فیلمش به دنظر من با دیدن فیلمش لذت واقعی اون ماجرا رو از دست میدین

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

حالا به نظرتون چه کتابايي اگر به يه کارگردان قوي بديمشون، فيلم خوبي درآد؟
(1. سبک/ژانر کتاب 2.نمونه )

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از نرگس¹ :
حالا به نظرتون چه کتابايي اگر به يه کارگردان قوي بديمشون، فيلم خوبي درآد؟
(1. سبک/ژانر کتاب 2.نمونه )
خب ، کتابهای توصیفی اصلا ً پتانسیل فیلم شدن رو ندارن ؛ مثلا ً کتابهای نادر ابراهیمی .
فانتزیها هم معمولا ً فیلمهاشون میزنه تو ذوق ِ آدم ! [هیچ نظری راجع به دلیلش ندارم حقیقتا ً . :د]
کلا ً کتابهای دیالوگ / روایت محور فیلمهاشون خوب میشن معمولا ً . [مثلا ً انجمن شاعران مرده ، که یه داستان مشخص داره و همون روایت میشه .]
کتابهایی که با افکار شخصیت اصلی پیش بره [و مثلا ً نظری که راجع به یکی داره] هم فکر نمیکنم فیلمهای خوبی بشن . مثلا ً عقاید یک دلقک ؛ هیچ جوری نمیشه فیلمش کرد ! [اقلا ً ذهن ِ من قد نداده بهش :D]
همین دیگه فعلا ً ! :د

• شروع کننده موضوع

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

یه سری کتاب که حذف کردنی های زیادی دارن.
مثلا توی ژانر کلاسیک چون یه کتابایین که یه روند آرومی دارن ، می شه خیلی از قسمتاش حذف بشه.
خیلیم فضا سازی سختی نداره.
مثلا من ازین جور فیلما فیلم جین ایرو دیدم + کتابشم خوندم.
خب فیلمش حذف زیاد داشت.
ولی حذفای آزاردهنده ای نبودن.

در مورد ژانر فانتزیم باید بگم اگه مثه ارباب حلقه ها فیلم خوبی بشه ، چون یه سری چیز فانتزی و تخیلی رو به تصویر می کشه ، خیلی ذوق آور میشه فیلمش.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نظر من کتاب های ماجرایی و کتاب هایی که آخرش یه رمز گشایی داره می تونن فیلم های خوب و جذابی بشن.
به عنوان مثال، کد داوینچی، فرشته ها و شیاطین و نماد گم شده که هر سه کتاب های دن براون هستن..
الان به نظرم فیلم هاشون جذاب تر از خود کتاب ها هستن...
کتاب هایی که مفهومی هستن و روند مشخصی ندارن نمی تونن فیلم های خوبی باشن... کلا به نظرم کتاب هایی که بیشتر داره یه ماجرا رو روایت می کنه تا یه مفهوم فیلم های خوبی خواهند شد.
ضمن این که وقتی که یه ماجرا از یک کتاب فیلم می شه، در واقع نماد هایی که نویسنده می خواسته برسونه، خیلی راحت توی فیلم جاسازی می شه...

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از mysterious queen :
به نظر من کتاب های ماجرایی و کتاب هایی که آخرش یه رمز گشایی داره می تونن فیلم های خوب و جذابی بشن.
به عنوان مثال، کد داوینچی، فرشته ها و شیاطین و نماد گم شده که هر سه کتاب های دن براون هستن..
الان به نظرم فیلم هاشون جذاب تر از خود کتاب ها هستن...
کتاب هایی که مفهومی هستن و روند مشخصی ندارن نمی تونن فیلم های خوبی باشن... کلا به نظرم کتاب هایی که بیشتر داره یه ماجرا رو روایت می کنه تا یه مفهوم فیلم های خوبی خواهند شد.
ضمن این که وقتی که یه ماجرا از یک کتاب فیلم می شه، در واقع نماد هایی که نویسنده می خواسته برسونه، خیلی راحت توی فیلم جاسازی می شه...
hunger games نمونه ایه که خلاف حرف های شما رو ثابت می کنه
این داستان که سرگذشت یه دختر در یک منطقه فقیر هست
و به اجبار باید برای زنده ماندن بجنگد است
کاملا روایت یک زندگیه و ماجرایی
ولی فیلمش واقعا مذخرفه
درباره نماد ها هم اشتباه می کنید
مثلا تو همین کتاب جوری لباس شخصیت اصلی فیلم رو توصیف می کنه که شما رو خیلی تحت تاثیر قرار میده
لباسی که غرق در اتش هست
ولی تو فیلم که نمی تونستن این کار رو بکنن
کسی که لباس اتشی رو می پوشه تو گینس ثبتش می کنن
در نتیجه اصلا جذابیت توصیف داستان رو نداره
ولی درباره احساسات میشه این حرف رو زد
اگه یه بازیگر حرفه ای (دارم می گم حرفه ای ها) بازیگر یه نقش احساسی بشه
خیلی خوب می تونه احساس شخص رو به بیننده انتقال بده
تا اینکه حالا هی بخونی که شخص این احساسات بهش دست داده تو داستان

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از ســــــهیل :
hunger games نمونه ایه که خلاف حرف های شما رو ثابت می کنه
این داستان که سرگذشت یه دختر در یک منطقه فقیر هست
و به اجبار باید برای زنده ماندن بجنگد است
کاملا روایت یک زندگیه و ماجرایی
ولی فیلمش واقعا مذخرفه
درباره نماد ها هم اشتباه می کنید
مثلا تو همین کتاب جوری لباس شخصیت اصلی فیلم رو توصیف می کنه که شما رو خیلی تحت تاثیر قرار میده
لباسی که غرق در اتش هست
ولی تو فیلم که نمی تونستن این کار رو بکنن
کسی که لباس اتشی رو می پوشه تو گینس ثبتش می کنن
در نتیجه اصلا جذابیت توصیف داستان رو نداره
ولی درباره احساسات میشه این حرف رو زد
اگه یه بازیگر حرفه ای (دارم می گم حرفه ای ها) بازیگر یه نقش احساسی بشه
خیلی خوب می تونه احساس شخص رو به بیننده انتقال بده
تا اینکه حالا هی بخونی که شخص این احساسات بهش دست داده تو داستان
من نگفتم حتما فیلم های خوبی می شن، بلکه گفتم "می تونن" فیلم های خوبی باشن...
در مورد رمان های دن براون حرف زدم..
دن براون کلا کتاباش سراسر نماده.. و اون می خواد این نماد ها رو در ذهن خواننده تثبیت کنه و این کار قطعا با فیلم بهتر تحقق می پذیره..
بستگی به کارگردان داره..
و البته در مورد بازیگر هم کاملا باهاتون موافقم...به نظرم Tom Hanks توی این فیلم ها فوق العاده بود...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

نظر من اینه که فیلمی که از روی شاهکار های ادبیات یا حتی کتاب های به نسبت خوب ساخته میشه هیچ وقت به خوبی کتاب نمیشه. مثلا کسایی که کتاب سلاخ خانه ی شماره پنج کورت ونه گات رو خوندن میتونن به سادگی حرفم رو متوجه شن که فیلمی که از روی این شاهکار ادبیات مدرن ساخته شه نمیتونه به خوبی کتاب بشه.
و البته نکته ای که هست اینه که هدف فیلمی که از روی یه کتاب ساخته شه اصلا این نیست که یه شاهکار مثل کتاب از کار دار بیاره. هدف اینه که یه چیز عامه پسندانه تر و "پر مخاطب" تر تحویل جامعه بده. مثلا کتاب هرگز رهایم مکن و فیلمش رو اگه مقایسه کنید این نکته توش کاملا مشهوده. کتاب داره خطرات پیشرفت لجام گریخته ی تکنولوژی رو گوشزد میکنه و از طرف دیگه مفهوم زندگی کردن. جبر و اختیار و هدف زندگی رو زیر سوال میبره. در حالی که فیلم بیشتر یه داستان رمانتیک عشق و عاشقی عامه پسندانه ست!
خلاصه که نمیگم ازکتاب ها نباید فیلم ساخته شه. ولی میگم که دنبال اون شاهکاری که خوندینش توی نسخه ی فیلمش نگردید :D

بالا