• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زويا پيرزاد

• شروع کننده موضوع sayna
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
خب فكر كنم اسم زويا پيرزاد رو اكثرا شنيده باشين .

زویا پیرزاد (زاده ۱۳۳۱ در آبادان-) نویسنده معاصر ارمنی‌تبار ایرانی است. او در سال ۱۳۸۰ با رمان «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم» جوایز مهمی همچون بهترین رمان سال پکا، بهترین رمان سال بنیاد هوشنگ گلشیری، كتاب سال وزارت ارشاد جمهوري اسلامي و لوح تقدیر جایزه ادبی یلدا را بدست آورد و با مجموعه داستان کوتاه «طعم گس خرمالو» یکی از برندگان جشنواره بیست سال ادبیات داستانی در سال ۱۳۷۶ و جایزه «کوریه انترناسیونال» در سال ۲۰۰۹ شد. وی از معدود نویسندگان ایرانی ست که تمام آثارش به فرانسوی ترجمه شده است

خب از آثارش هم ميشه به چراغ ها را من خاموش مي كنم ، سه كتاب و عادت مي كنيم اشاره كرد .

در ضمن خانم پيرزاد چندين اثر هم ترجمه كردن .

خب اينجا چند نفر از كاراي ايشون خوندن ؟
نظرتون راجع به نثر خانم پيرزاد چيه؟
به نظرتون چه نقدي بر كار هاي زوبا پيرزاد وارده ؟
و ... :د

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : زويا پيرزاد

من خيلي سال پيش چراغ‌ها را من خاموش مي‌كنمُ تا آخراش خوندم اما نتونستم تموم كنم. اون موقع دوست داشتم كتابشُ، اما حوصله‌مُ سر مي‌برد. بعد از اون به‌خاطر ذهنيتي كه ازش داشتم ديگه طرف كتاباش نرفتم...

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

من چراغ رو خاموش میکنم رو همین چند وقت پش خوندم...

خوب بود....

زندگی روزمره ی یه زن رو خیلی جالب نشون داده...

البته چون ارمنی بودن و کلا مال این زمان نبود یکم سخت بود برام درک ِ اون دوره...

ولی خوشم اومد... واقعا خوب میتونس خواننده رو نگه داره... در ع حال یه سری موضوع ِ روزمره رو روایت کنه...

یه لحن انتقادی ِ جالبی هم داشت... که من خیلی ازش لذت بردم...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

چراغ ها رو من خاموش میکنم رو خوندم.نثر ساده ای داشت به نسبت و نکته ی مثبیت که داشت این بود که کتاب تمیزی بود.
کتاب شرح زندگی یه خانواده ی ارمنی و بهتره بگم دغدغه های زندگی از دیدگاه یه زن ارمنی قبل از انقلاب بود.جدا از جنبه ی شخصیش کتاب وجهه ی اجتماعی هم داشت به هر حال!
موضوع و نثر و هدف کتاب قابل درک و تامل بود.میتونم بگم خوندنش ارزش داشت.
جز این کتاب آشنایی دیگه ای با پیرزاد ندارم برای همین نمیتونم نظر دقیقی راجع بهش بدم :D

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

چراغها را من خاموش می‌کنم :
خب محیطش که کاملن آشنا بود برای ِ من ؛ بوارده ُ بریم ُ اینا 8-> شخصیت‌هاشم خیلی خیلی ملموس بودن برام . از آدمهایی بودن که تو آبادان هرروز میبینی دور و برت .
نثرشم خوب بود . شخصیت‌پردازی ُ ایناشم همینطور .
می‌ارزید به خوندنش در کل !

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خب من هر سه كتاب زويا پيرزاد رو خوندم ، راجع به چراغ ها را من خاموش مي كنم ، با اين كه توي فضا و ايناش نبودم اما خيلي خوب دركش كردم . بر عكس ِ افروديت كه ميگه سخت بوده براش .

كلا فضاي داستاناش رو دوست دارم ، توي عادت مي كنيم هم همينجوره . بعد به قول درنا تميزه كتاباش .

سه كتابش جاي نقد زياد داره به جاي من ، مجموعه‌اي از داستاناي كوتاه پراكنده‌س . قابل قبوله اما نميشه بگيم خيلي خوب !

كسي جز چراغ ها را من خاموش مي كنم كتاب ديگه اي نخونده ازش؟:د

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

من عادت میکنیم ـش رو هم خوندم . درباره ِ زندگی ِ سه نسل زن بود ؛ آرزو ُ مامانش ُ دخترش - آیه - .
فضاش خیلی خیلی ملموس بود . نثر ِ خوب . گره ها ُ شخصیت پردازیای ِ خوب .
کتاب ِ قابل ِ قبولی بود به قول ِ ساینا !

raman

Hatter
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران

منم سه کتاب و چراغ ها را من خاموش می کنم و عادت می کنیمُ خونده م خیلی وقت ِ پیش.
همه کس پسند نیست به نظرم.ولی من دوست داشتم.از اونجایی که بیشتر درباره روابط شخصیت هاش با هم دیگه س فک می کنم از اون کتابایی که مثلا چند سال دیگه بخونی احتمالا برداشت ِ متفاوتی داری،چیزای جدیدیُ متوجه میشی.

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

منم خوندم کتاباشو اون سه تا کتابش قشنگه ! طعم گس خرمالو اون داستانش که مال ازدواج یک دختر ارمنی با یک غیر ارمنیه رو خیلی دوس

دارم ! >:D<

راستش الان فهمیدم اصالتا ارمنیه :-" دیدم تو داستاناش ولی گفتم خب احتمالا دلش میخواسته ارمنی باشن شخصیتاش :-"

ولی در کل خوب بود ولی نه همه پسند

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

من چراغ ها ... رو خوندم. حدودا 3 سال و نیم یا 4 سال پیش.
خوشم اومد. تا آخر هم خوندمش. زندگی روزمره و معمولی یک زن رو خیلی خوب نشون داده بود. و دلخوشی های اون زن.
دیگه ازش کتابی نخوندم اما فکر میکنم نویسنده بدی نیست.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

من چراغ ها را خاموش میکنم و عادت می کنیم رو خوندم. دوست داشتم فضایی که داستان تجسم میکرد واسم خیلی ملموس و دل نشین بود

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نظرتون چه عاملى باعث شده چراغها را من خاموش ميكنم انقد پرفروش بشه؟ نثر روان كتاب؟ موضوعى كه بهش پرداخته؟ كلاً چى؟ :D

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

من شخصا شخصیت‌پردازی‌ش رو خیلی دوست داشتم. یعنی چیزی که وادارم می‌کرد کتاب ُ ادامه بدم، شخصیت‌پردازی ِ خوبش بود. خیلی ملموس بودن شخصیت‌هاش؛ و چون داستان اصلا بر اساس شخصیت‌ها - و نه اتفاق‌ها - پیش می‌رفت نتیجه‌ی خوبی به دست اومده بود.
موضوعش هم خب، تا حدی می‌شه گفت جدید بود.

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

اوه چه قد با ارغوان موافقم!

شخصيت پردازيش خيلي خوبُ قوي بود.

شايد داستان حتي قوي نبود؛ ولي شخصيت ها انگار جلوت داشتن را ميرفتن.

اتفاق هلرم حيلي ملموس كنارِ هم چيده بود. كلا ملموس بود داستان.

انگار زويا پيرزاد داستانُ نمينويسه؛ زندگيش ميكنه.

Silenaaaaa

Sillenor
نام مرکز سمپاد
دبیرستان‌ فرزانگان ۱
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
95

ی جورایی با شخصیت های داستان احساس نزدیکی میکردم،هم زندگی های عادی رو ب تصویر کشیده بود ، هم نثرش روون بود {عادت میکنیم و چراغ ها را من خاموش میکنم }
خوب شخصیت پردازی کرده بود.
هرچند قصه ـش مهیج نبود و اینا ...
میشه گفت خسته کننده هم بود حتی .
ولی در کل کتابی بود ک دوست داشتمش . #درگير
+ باعث شد با ارمنی ها و عقایدشون ـم آشنا شم :د

helia 76

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

من همه ي آثار ايشون رو خوندم چراغ ها رو من خاموش مي كنم جالب بود سه كتاب يكم سنگين بود بخشي از زندگي رو نشون مي ده سر انجام نداره

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

من کتاب ِ «عادت میکنیم» خوندم ازش [رمان] با کتاب ِ «مثل همه عصرها» [داستان کوتاه]
به نظرم بارزترین نکته ــش شخصیت پردازی ِ خوب ــشه؛چیزی که کتاباشُ برجسته میکنه همین شخصیت ــای ِ برجسته ــشه . مثلا تو عادت میکنیم؛ اومده بود یه جوری با ظرافت در طول ِ داستان دونه دونه شخصیّت ــا رو بهشون پرداخته بود که وقتی کتاب تموم میشد,میتونستی تک تک ِ شخصیّت ــا رو توصیف کنی _ با خصوصیات اخلاقیشون.

یه چیز دیگه؛ اومده بود اتّفاقای ِ روزمره [مثه پارک کردنِ ماشین] رو یه جوری نوشته بود که جذاب بود,درصورتیکه این چیزیه که هرروز داریم میبینیم! این داستان درآوردن ــِـش از تو زندگی ِ معمولی یکی دیگه از نکته های ِ خوب ِ کارش بود.

در کل نویسنده ای هست که با نثر ِ روونُ یه کم مغز [:د] ,شاهکار درست میکنه .

• لایک
امتیازات: scare

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به نظرم چیزی که کتاب های زویا پیرزاد رو محبوب کرده اینه که تصویری دقیق و جز به جز از زندگی ارائه میده که بر خلاف چیزی که ما تو فیلم های ایرانی یا خیلی از رمان های دیگه می بینیم خیلی به زندگی های ما نزدیک تره و در مواردی هم شاید نزدیک به زندگی که ما دوس داریم داشته باشیم .ما به راحتی مییتونیم خودمونیم رو در جایگاه شخصیت های داستان قرار بدیم و درکشون کنیم.

fshokohi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر - سخت افزار

من هم این کتاب ها رو خوندم. به نظرم سه کتاب یکم خسته کننده بود چون ذهن آدمو درگیر داستان های مختلف میکرد. اما چراغ ها را من خاموش میکنم و عادت میکنیم به نظرم عالی بودن. دغدغه های یک زن و بعضا محدودیت ها و باید و نباید هاش رو به تصویر میکشید. حیف که یکم قدیمی هستند. کسی نمیدونه خانوم پیرزاد کار جدید چاپ میکنن یا نه؟؟؟؟؟

بالا