• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ایران گریزی یا دین گریزی !

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
به نظر من یکی از دلایل دین گریزی و ایران گریزی وجود فضای از هم گسسته و نبود یک پارچگی هویتی تو ایرانه.الان ایران از لحاظ فرهنگی در حال گذار از فرهنگ سنتی به مدرنیته هستش اما به دلایل زیادی این گذار به راحتی برای کشوری مثل ایران شکل نمی گیره،برای مثال ما قشر بزرگی داریم که دوگم هستن،در مقابل کلی روشن فکر افراطی هم داریم.همین موارد باعث ضعف و نا کارامدی دستگاه های اجرایی کشور میشه،رشد علمی رو کم میکنه ،و اقتصاد رو به ضعف میره،تو این شرایط دین زدگی طبیعیه.
ببخشید ی سوالی برام پیش اومد شما دلایل دین زدگی و ایران زدگی رو یکی میدونین؟؟یعنی دلیل هر دوشون از هم گسستگی هویتیه و این چیزا؟؟

نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
فیزیک
نه.خیلی خلاصه گفتم.دامنه این مطلب خیلی گسترده تر از چیز هایی که اینجا نوشتم هستش.اگه دقت کنید نوشتم یکی از دلایل اینه. و بله این دلیل رو هر دو موضوع تاثیر داره.

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
نه.خیلی خلاصه گفتم.دامنه این مطلب خیلی گسترده تر از چیز هایی که اینجا نوشتم هستش.اگه دقت کنید نوشتم یکی از دلایل اینه. و بله این دلیل رو هر دو موضوع تاثیر داره.
میدونم گسترده تره..فقط خواستم بدونم یکی میدونین یانع

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
زننده تاپيك هم دقيق مشخص نكرده منظورش از ايران گريزي چي هستش؟ هنوز هم نميتونم درك كنم ايران گريزي چيه مثلا ميتونم درك كنم تنفر از حكومتو سياست هاش تنفر از شرايط اقتصادي ايران تنفر از اقوام ايراني كرد و ترك و لر و بلوچ و فارس و گيلك و غيره تنفر از اب و هواي ايران شرايط جغرافياييش ايران گريزي از لحاظ جو كلي موجود در جهان كه حامي گروه هاي تروريستيه يا ... ولي ايران گريزي خيلي واژه گنگ و كلي هست
به هر حال حدس كليم فكر كنم منظور ايشون شرايط كلي حاصل از سياست هاي حكومته يا در يك كلام نظام حاكم بر ايرانه با توجه به ارتباطي كه خواستن برقرار كنن كه چه ارتباطي با دينگريزي و مخالفت با حكومت ديني حاضر در ايران وجود داره
خب
در كل وقتي سياست رو با دين قاطي ميكنيم و اسمشو ميزاريم حكومت ديني و به خورد ملت ميديم با هر بدبختي حاصل از سياست هاي غلط حكومت بخش زيادي از مردم از دين فاصله ميگيرن حالا اون دين ميخواد اسلام محمدي باشه يا مسيحيت و كليساي كاتوليك فرقي نداره مردم اون سياست هاي غلط رو بخش بزرگيشو ناخوداگاه به پاي دين ميزارند فكر كنم منظور زننده تاپيك برقرار كردن اين ارتباط باشه بين عدم رضايت از يك حكومت ديني و در نتيجه دينگريزي مردم

amirrach

امیرآچ
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
17
«بی مقدمه»
از نظر من کسی که بدنیا میاد حق اینو نداره که کشورش رو انتخاب کنه چون اونجا بدنیا اومده و باید تمام تلاشش رو کنه از کشورش دفاع کنه(مگر در موارد استثنا)
اما یه شخص بالغ و عاقل کاملا حق این رو داره که دین یا گرایشی رو برای خودش انتخاب کنه،میخواد خداپرست باشه نباشه یا هرچی
در اون صورت بعضیا نگرانن که اتحاد از بین میره توی کشور هم هرج و مرجی ایجاد میشه درصورتی که اگر فرهنگِ [سرت تو کار خودت باشه] و قوانین جامعه هم برپایه ی انسانیت باشه نه دین اینجوری دیگه نه هرج و مرجی پیش میاد نه دین گریزی
چقد زیبا گفت دولت تاجیکستان:افراد تا قبل از 18 سالگی حق انتخاب دین ندارن و توی مسجد و کلیسا ها نمیرن
چون باعث ترس و آسیب به خودشون میشه
یه بچه 8 ساله رو درنظر بگیرین اونو از جن و روح و جهنم و آتش میترسونیم
وقتی یه دروغ میگه توی دلش هزاربار استرس وارد میشه
اون بچه رو میبریم عزاداری روحیش تضعیف میشه
با زنجیر هرچند کوچک به خودش ضربه میزنه
و فکر میکنه هرچقدر محکم تر بزنه ثواب بیشتری میکنه
بعد از اونم توی سن 14 تا 18 سالگی تموم سعیش رو باید کنه تا شهوت خودشو کنترل کنه و به نامحرم نگاه نکنه و نگه و نخنده و فلان
و هزار و یک درد و مرض افسردگی که فکر میکنم رتبه تک رقمی رو داریم توی جهان ازش
و همین موضوعاست+یه موضوع اصلی تر که باعث دین گریزی میشه:
افرادی که اقتصاد و سیاست ایران رو خورد کردن و مردم ایران در فقر و گرسنگی دارن به سر میبرن
کارگر بدون حقوق
مهندس بدون کار
و... وقتی یه بلای طبیعی میاد
طرف میاد میگه این بخاطر گناهانتونه بخاطر بدحجابیه بجای اینکه بفکر حل یا پیشگیری باشن و مردمی که خیلی ساده میگذرن ازین موضوع
دین رو کاملا سپر کردن به طرف مشکلات و این باعث میشه مردم نسبت به دین بدبین بشن بعد از یه مدت
و البته دلیل دیگه ی دین گریزی میتونیم از پیشرفت علم و رسانه ها هم بگیم
به عنوان مثال وقتی در نظریات مختلف مثل هوا و فضا(درمورد ستارگان و زمین)،زیست شناسی(تکامل و ژنتیک) و تاریخ(فلسفه ی وجود دین ها) تقریبا خیلی از موضوعاتی که در ادیان مطرح میشه رد خواهد شد...

درمورد ایران گریزی هم حرف زیادی نمیزنم چون توی بحثش نیستم کلا

هنوز خیلی چیزا مونده واسه گفتن
ولی خودتون میدونید و میفهمید
اگر اشتباه نگارشی داشتم یا متن پیچیده بود بذارید پای خستگی
اگر قسمتی از حرفام با باورهای شما جور درنیومد
منطقی پاسخ بدید با کمال میل منتظر اشتراک اعتقادات شما هستم! /m\

بالا