• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چه کسی پول مرا جابجا کرد؟! (3 امتیاز)

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی
شنگول و منگول و حبه انگور می خوان یه روبات بسازن! واسه خریدن کیت لازم، 350 دلار باید پول بدن.تصمیم می گیرن هر سه تا یه مقدار مشابهی رو بذارن رو هم و بپردازن.

به این دو سناریو توجه کنین:

1) فرض کنیم حبه انگور اولش 110 دلار میده. در نتیجه، شنگول و منگول هر کدوم باید 120 دلار بدن که جمعا بشه 350 دلار. معنی این کار اینه که حبه انگور 20 دلار کمتر از جفت شنگول و منگول با هم پول می ده.
بعد، فرداش میاد و یه 5 دلار هم می ده به شنگول و منگول. در نتیجه قبلا که اون دو تا روی هم 20 دلار بیشتر پول داده بودن، الان فقط 10 دلار بیشتر پول داده ن (چون مال حبه انگور 5 دلار زیاد شده، مال اون دو تا 5 دلار کم شده، 5+5 = 10)

2) حالا فرض کنیم حبه انگور همون اول 115 دلار میده. در نتیجه، شنگول و منگول مجبورن 117.5 دلار بدن تا 350 دلار کامل بشه. یعنی هر کدوم باید 2.5 دلار بیشتر از حبه انگور پول بدن، که روی هم میشه 5 دلار.

---------------------------------------

چرا اینجوری شد؟! چرا با وجود این که پول نهایی همون 350 دلاره و تو هر دو تا سناریو حبه انگور 115 دلار میده، مقداری که شنگول و منگول جمعا بیشتر از حبه انگور می دن تو یه سناریو 10 دلاره، تو اون یکی 5 دلار؟! :-??

• لایک
امتیازات: N.M

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : چه کسی پول مرا جابجا کرد؟! (3 امتیاز)

تو سناریوی اول شنگول و منگول نفری 120 دادن که درمجموع میشه 240 دلار؛بعد حبه ی انگور میاد 5دلار میده بهشون که میشه 235 دلار؛235/2‏=‏117.5 که میشه عین سناریوی دوم؛یعنی هر کدوم 2.5 دلار اضافه دادن که در مجموع میشه 5 دلار‏!‏
در واقع اون 5 تومنی که تو سناریوی اول حبه ی انگور به اون دو تا میده به هر کدوم نفری 2.5 میرسه بعد خودش هم ازش 5 تا کم شده که میشه 7.5 که اگه از 10 کمش کنیم میشه 2.5 برای هر کدوم و 5 از مجموعشون؛نهایتن چون اون 5دلار باید تو اختلاف جفتشون حساب شه ولی نشده این مشکل پیش اومده‏!‏

• شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

چرا دیگه، اون 5 دلار رو برای جفتش حساب کردم! گفتم 5 دلار میده به جفت اونا، جفت اونا هم که مجموعا 20 دلار از این بیشتر خرج کرده بودن.
حالا پول این 5 دلار کمتر شده، پول جفت اونا روی هم 5 دلار بیشتر شده، که نتیجه میشه "اختلاف مجموعشون" 10 دلار کمتر میشه، میشه 20-10 که همون 10ئه.
اشکال این توجیه چیه؟!

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام

توی سناریوی اول شما باید دوبار 5 تومنی که حبه انگور داده رو حساب کنین چون که دارین پول حبه ی انگورو با دو نفر مقایسه میکنین و وقتی که 5 تومن پول حبه ی انگور زیادتر بشه اختلافش با هر نفر 5 تا کم میشه که با دو نفر 10 تا میشه. 5 تاشم که مال پولیه که اون دونفر میگیرن که روی هم رفته میشه 15 تا و 20-15=5 که با سناریوی دوم مطابقت داره
:D

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

شبیه همون معمای هتل و 3 نفر آدمه ...

همون راه حل هتل رو برید هم به پاسخ می رسید، هم اینکه تو قسمت اول 5دلار حبه ی انگور میده (آخه این اسم ِ انتخاب کردی؟! :))) در نتیجه از جفت پولای شنگول و منگول باید 5 دلار کم شه نه 10 دلار ! اگه 10 دلار کم کنید ، 115+115=230 بعد 230+115=345 ! یعنی 5دلار کم میاد ! و اصل این محاسبه اشتباست !
درستش اینه که کل پول از 3 قسمت تشکیل شده ، وقتی به قسمت اول 5دلار اضافه میشه ، از مجموع اون 2 قسمت دیگه باید 5دلار کم شه تا کل پول ثابت بمونه ، که چون 2قسمت ِ 5دلار تقسیم بر 2 میشه و میشه 2.5 دلار ، یعنی از هر کدوم 2.5دلار کم میشه ، 2.5-120=117.5 و مسئله به سادگی حل میشه

(اگه نگرفتید، خلاصه ی خلاصش اینه که یه 5دلار اضافه شده تو حالت ِ اول ولی 2تا 5دلار کم شده ، واسه همین محاسبه اشتباه شده)

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

فک کنم اینایی که امیر و مونا گفتن همونیه که من گفتم‏!‏

arshia

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
یه بار جو گرفتم 2 ماه از وقته با ارزشمو گذاشتم برا المپیاد شیمی بعده 2 ماه تازه فهمیدم چه خریتی کردم :دی
دانشگاه
iauctb
رشته دانشگاه
عمران

این که ۱ امتیازم زیادشه :-جی

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

من پستای دیگه رو نخوندم، خب اگه حل شده چرا تاپیک بازه ؟! قفل کنین دیگه

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

خب میگه این نمیشه :D

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

نه دیگه ، این جناب اشتباه می کنه ، تکلیفش با خودش مشخص نی ، یه بار میگه 5دلار میده به جفتشون (یعنی 2تا 5دلار) بعد یه بار میگه 5دلار (یعنی یه 5دلار) کم شده ! یعنی واسه حبه ی انگور یه 5دلار حساب می کنه واسه اونا 2تا 5دلار حساب میکنه

مشئله واضح ِ به نظر من ، واضح نیست ؟

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

خب تو سناریوِ اولی وقتی حبه خان 5 دلار دیگه میده باید به جز 5 دلاری که از روی پولِ اون دوتا کم شده پولِ خودِ حبه انگورم کم بشه که همه بشن 115. بعد حالا بیایم اختلافشونُ حساب کنیم. فک کنم sRinsOusCK هم منظورش همین بوده :D

meli

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کشوری کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

بچه ها میخواین فعلا جواب ندین تا زننده ی تاپیک بیاد بگه جوابه کی درسته که بعدا اگه جوابا یه چیزیش مشترک بود دعوا نشه :-"

فعلن بزارین غلط بودنه جواب بقیه مشخص شه بعد جواب جدید بدین :D

• شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

حالا بین خودمون بمونه، زننده تاپیک خودش ندونه جواب درست کدومه چی کار باید بکنه؟! :-" P:>

ولی فکر کنم همون جواب اول درست بود:

به نقل از Dorna :
تو سناریوی اول شنگول و منگول نفری 120 دادن که درمجموع میشه 240 دلار؛بعد حبه ی انگور میاد 5دلار میده بهشون که میشه 235 دلار؛235/2‏=‏117.5 که میشه عین سناریوی دوم؛یعنی هر کدوم 2.5 دلار اضافه دادن که در مجموع میشه 5 دلار‏!
در واقع اون 5 تومنی که تو سناریوی اول حبه ی انگور به اون دو تا میده به هر کدوم نفری 2.5 میرسه بعد خودش هم ازش 5 تا کم شده که میشه 7.5 که اگه از 10 کمش کنیم میشه 2.5 برای هر کدوم و 5 از مجموعشون؛نهایتن چون اون 5دلار باید تو اختلاف جفتشون حساب شه ولی نشده این مشکل پیش اومده‏!‏

این اولین جواب بود، و الان فهمیدم درسته!
دو خط اول درست هست، ولی جواب معما نیست! در واقع توی دو خط اول سناریوی اول رو عوض کردین، معما در مورد "اختلاف" پولی که حبه انگور داده با مجموع پولا بود. این که اگه هر کدوم 117.5 تا بدن حل میشه که آره، میشه همون عین سناریوی دوم. ولی معما در مورد این بود که کدوم یکی از سناریو ها توجیهش مشکل داره، و چرا.
ولی بعد از این که جواب دو نفر دیگه رو خوندم و برگشتم این رو خوندم فهمیدم منظورتون چی بود... آره دو خط آخر جواب درسته فکر کنم.

به نقل از sRinsOusCK :
توی سناریوی اول شما باید دوبار 5 تومنی که حبه انگور داده رو حساب کنین چون که دارین پول حبه ی انگورو با دو نفر مقایسه میکنین و وقتی که 5 تومن پول حبه ی انگور زیادتر بشه اختلافش با هر نفر 5 تا کم میشه که با دو نفر 10 تا میشه. 5 تاشم که مال پولیه که اون دونفر میگیرن که روی هم رفته میشه 15 تا و 20-15=5 که با سناریوی دوم مطابقت داره
:D

آره، این همون جوابیه که من خوندم و متوجه شدم اشکال سناریو اول چی بود... این درسته، که در واقع قسمت آخر حرف درناس فکر کنم...

به نقل از Amir - Eblis :
شبیه همون معمای هتل و 3 نفر آدمه ...

همون راه حل هتل رو برید هم به پاسخ می رسید، هم اینکه تو قسمت اول 5دلار حبه ی انگور میده (آخه این اسم ِ انتخاب کردی؟! :))) در نتیجه از جفت پولای شنگول و منگول باید 5 دلار کم شه نه 10 دلار ! اگه 10 دلار کم کنید ، 115+115=230 بعد 230+115=345 ! یعنی 5دلار کم میاد ! و اصل این محاسبه اشتباست !
درستش اینه که کل پول از 3 قسمت تشکیل شده ، وقتی به قسمت اول 5دلار اضافه میشه ، از مجموع اون 2 قسمت دیگه باید 5دلار کم شه تا کل پول ثابت بمونه ، که چون 2قسمت ِ 5دلار تقسیم بر 2 میشه و میشه 2.5 دلار ، یعنی از هر کدوم 2.5دلار کم میشه ، 2.5-120=117.5 و مسئله به سادگی حل میشه

(اگه نگرفتید، خلاصه ی خلاصش اینه که یه 5دلار اضافه شده تو حالت ِ اول ولی 2تا 5دلار کم شده ، واسه همین محاسبه اشتباه شده)
به نقل از Amir - Eblis :
نه دیگه ، این جناب اشتباه می کنه ، تکلیفش با خودش مشخص نی ، یه بار میگه 5دلار میده به جفتشون (یعنی 2تا 5دلار) بعد یه بار میگه 5دلار (یعنی یه 5دلار) کم شده ! یعنی واسه حبه ی انگور یه 5دلار حساب می کنه واسه اونا 2تا 5دلار حساب میکنه

مشئله واضح ِ به نظر من ، واضح نیست ؟

با عرض معذرت، این فکر کنم غلطه! البته به نظر اشتباه از من بوده، چون مثله این که سوال رو ناواضح گفته م. این که گفتم از "جفتشون" منظورم از جفتشون روی هم بوده، نه این که از هر کدوم 5 دلار. منظورم این بود که اگه فرض کنیم پول اونا مشترکه، به اون پول مشترک 5 دلار اضافه شده.
جواب هم درسته، ولی باز جواب معما نیست! این که محاسبه ی سناریوی اول غلطه درست، ولی دلیلش همونی بود که تو پستای اول گفته بودن، که ظاهرا جواب شما بر اساس برداشت متفاوت از سوال بوده...

به نقل از A-PAK :
این که ۱ امتیازم زیادشه :-جی

آره درسته، جواب درست همینه! :D

به نقل از F@temeh :
خب تو سناریوِ اولی وقتی حبه خان 5 دلار دیگه میده باید به جز 5 دلاری که از روی پولِ اون دوتا کم شده پولِ خودِ حبه انگورم کم بشه که همه بشن 115. بعد حالا بیایم اختلافشونُ حساب کنیم. فک کنم sRinsOusCK هم منظورش همین بوده :D

پول خود حبه انگور رو توی صورت معما حساب کرده بودم. مشکل این بود که از پولی که اون دو تا گذاشته بودن، حساب کرده م فقط 5 تا کم میشه، در حالی که باید دو بار حساب می کردم و می گفتم 10 تا کم میشه.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

فکر کم جواب درست همین باشه که سناریوی اول توجیهش غلطه، چون وقتی حبه انگور 5 دلار داده، اختلافش با "هر کدوم" از اونا 5 تا کمتر شده، خودش هم که 5 دلار داده، که نتیجه میشه 15 دلار از اختلاف اولی که 20 دلار بود کم میشه. میشه همون 5 دلار، که نتیجه همون سناریوی دومه!

برنده ای که اول از همه جواب داد: Dorna <D=
برنده ای که توضیحش واضح ترین بود: sRinsOusCK <D=

تقسیم امتیازا هم به عهده ی ناظر دیگه :D

از همکاری همه هم ممنون، به خصوص که ذهن خود من رو هم خیلی مشغول کرده بود...! :P :)

meli

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کشوری کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

خب واسه جواب درست اول دو امتیاز به درنا میرسه :D

1 امتیازم به سارینا میرسه :D

یک امتیازم به زننده ی تاپیک تعلق میگیره :D

مرسی!

×قفل×

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا