• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شیمی 1 مفید یا ...؟!

• شروع کننده موضوع

closeman

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
مشهد
دانشگاه
ازاد:-""
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
سلام :D
تقریبا از هر کسی که سال اول دبیرستان رو خونده باشه بپرسین به نظرت شیمی 1 چجوریه، می گه چرته محضه!
روی جلد شیمی 1 نوشته "شیمی علم زندگی" و مطالب توی کتاب واقعا مطالب کاربردی و مرتبط با زندگی هستش!
می خوام بدونم چرا بهش می گیم چرت؟فقط چون با اون تصوری که ما از شیمی داریم که همش باید فرمول نویسی و موازنه و .... باشه متفاوته و اومده شیمی رو توی زندگی و جنبه ی کاربردی شیمی پرداخته برامون عجیبه و علاقه ای بهش نداریم...؟

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران
پاسخ : شیمی 1 مفید یا ...؟!

بیشتر شبیه کتاب زمین شناسیه!
مشکلش اینه که تو هر کدوم ازین بحثا خیلی سطحی از یه چیزی رد شده!
وگرنه بیشتر معلما میان خیلی چیز بش اضافه می کنن که خوب مفید می شه!

astronomer_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

شاید بخاطر این میگن چرت که تو کنکور نمیاد!!! منم دقیقا به همین دلیل به اولامون میگم شیمیتون خیلی چرته.
البته اون فصل آخرش به معنای واقعی چرت بود.
درگیر نکن خودتو شیمی کلا درس چرتیه.

Sheyda76

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اسلامشهر
شهر
تهران

ﻣﻦ ﺧﻮﺩﻡ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﺧﺎﻃﺮ ﺑﻬﺶ ﻣﻴﮕﻢ ﭼﺮﺕ ﻛﻪ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺷﻴﻤﻲ ﻧﻴﺲ ﺑﻪ ﻧﻈﺮﻡ! ﺍﺻﻦ ﻳﻪ ﺩﺭﺱ ﺩﻳﮕﻪ ﺍﻳﻪ ﺍﻧﮕﺎﺭ! ﻣﺒﺎﺣﺚ ﻗﺸﻨﮕﻴﻢ ﻧﺪﺍﺭﻩ.ﻳﻪ ﺳﺮﻱ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻱ ﺧﺴﺘﻪ ﻛﻨﻨﺪﻩ ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﻫﻤﺸﻮ ﺣﻔﻆ ﻛﻨﻲ!

• شروع کننده موضوع

closeman

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
مشهد
دانشگاه
ازاد:-""
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

به نقل از گولـی :
بیشتر شبیه کتاب زمین شناسیه!
مشکلش اینه که تو هر کدوم ازین بحثا خیلی سطحی از یه چیزی رد شده!
وگرنه بیشتر معلما میان خیلی چیز بش اضافه می کنن که خوب مفید می شه!
خب اخه برای سال اول اگر بخواد خیلی موشکلافانه عمل کنه اینکه خیلی سخت می شه واسه کسایی که اولین سالشونه شیمی دارن
به نقل از astronomer_girl :
شاید بخاطر این میگن چرت که تو کنکور نمیاد!!! منم دقیقا به همین دلیل به اولامون میگم شیمیتون خیلی چرته.
مگر هر چیزی که تو کنکور نمیاد چرته....؟؟؟؟
اخه چرا چرت...؟؟؟شیمی 1 اومده خیلی از کاربرد ها و مسائلی که به کمک علم شیمی قابل حل و بررسی هستش رو مطرح کرده و واقعا مفیده به نظرم!البته...نحوه ی بیانش بعضی جاها بده...!!
:-" بلـه اونکه :-"
به نقل از -)+Sheyda+(- :
ﻣﻦ ﺧﻮﺩﻡ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﺧﺎﻃﺮ ﺑﻬﺶ ﻣﻴﮕﻢ ﭼﺮﺕ ﻛﻪ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺷﻴﻤﻲ ﻧﻴﺲ ﺑﻪ ﻧﻈﺮﻡ! ﺍﺻﻦ ﻳﻪ ﺩﺭﺱ ﺩﻳﮕﻪ ﺍﻳﻪ ﺍﻧﮕﺎﺭ! ﻣﺒﺎﺣﺚ ﻗﺸﻨﮕﻴﻢ ﻧﺪﺍﺭﻩ.ﻳﻪ ﺳﺮﻱ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻱ ﺧﺴﺘﻪ ﻛﻨﻨﺪﻩ ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﻫﻤﺸﻮ ﺣﻔﻆ ﻛﻨﻲ!
البته...!اشکال اصلی کار به نظرم همینجاست....!شیمی ُ اومدن یه چیز دیگه تو ذهن ما جا دادن به طوریکه شیمی واقعی رو فراموش کردیم!به نظر من شیمی علمی هستش برای زندگی و اینا...
تو سال اول ما شیمی کاربردی می خونیم و تو سالای دیگه نه!!البته خیلی از معلم ها هم خوب درس نمی دن....!شیمی 1 واقعا شیمی کاربردی و زندگیه!

meli

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کشوری کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

منم موافقم که خیلی شیمی نیست... شاید کاربردی باشه(که من کاربردی هم نمیدونمش حتی!)، یعنی مطلبایی که توشه توی هیچ کدوم از بخشا بدرد نمیخوره بنظرم :D

بعد همه ی مطلبای توش قبلن تو راهنمایی کار شده یعنی داره تکرار میشه بعد وقتی میری سالهای بالاتر باز همونا تکرار میشه :-"

یه چیزیشم که رو اصابمه تو فصل یکش کله فصل داره درس میده که آخرش برسیم به اینکه چرا ماهیای رودبار مردن بعد آخر فصل میگه ما نتونستیم بفهمیم چرا ماهیا مردن :|

بعد اونجاس که آدم میخواد بزنه تو دهنش :-"

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

تو فصل دوش مثلا!
لایه های هوا جغرافیه!
فشارم مال فیزیکه!الان من موندم چیش به شیمی ربط داره!
باز فصل 1 رو می شه از توش یه چیزایی درآورد!

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

بله، از نظر روانشناسی، خیلی طبیعیه که همه بگن چرته :D
به خاطر اینکه بالاخره باید از یه چیزی ناراضی باشن و غر بزنن :D

ولی جدی به نظر ِ من خوبه! برا آشنا شدن با شیمی خیلی خوبه !
خودتون رو با همه مقایسه نکنید !
همه ی دانش آموزای اول دبیرستان ایران، مث ِ شما نیستن قطعاً!
همینم براشون سخته کلی...

minasamiei

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين يك
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

اولا که ما خودمونم همین شیمی آسون رو کلی گند میزنیم :D شما رو نمیدونم ! :D
من باهاش موافقم ! یک اطلاعات سطحی از شیمی میده ! (حالا شما اسمش رو بزارید جغرافی!) اما ما همین پارسال سر شیمی اشک همه در میومد ! اینقدر واسمون سخت میگف ! قشــــنگ شیمی 2 رو میگف ! 1کی 1ذره از هرچی ! کامل و مفهومی هم نمیگف! میگف حفظ کنید :| بعد تو امتحان تو نمونه سوالا میموندیم ! در حدی که 16 نمره ی عالی بود ! واقعا حس نفرت دارم از چیزایی که پارسال بیخودی زود برامون میگف !
به نظر من هرچیزی وقتی داره ! دلیل داشته که این رو گذاشتن شیمی اول ! ما که خیلی برامون اضافه نمیگن برای شیمی . در حد کافی میگن که مکمل اینا باشه. همینا رو جزوشو میگن در واقع و میگن خودتون مرآت رو بزنین دیگه. کتاب کار هم مال فراهانی رو معرفی کردن که که خوب خیلی آسونه ! اما بچه ها مگه همه چیز باید خیلی سخت باشه تا مفید باشه ؟!
البته اندکی معتقدم که کسایی که ذاتا شیمی مشکل دارن سال دوم 1 هو شوک میشن :D

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

کتابای شیمی دبیرستانو من در کل دیدم همشون(نه از لحاظ مطالب) مثه همن!
من یه مشکل دیگه ای که دارم مشکلم با حاشیه های این کتاب شیمیه یا زیر نویس عکساش!
که شاید اگه یه مطلب مهم می شه توش پیدا کرد اونم همون حاشیه س که اونم نوشتنش تو حاشیه!!!!!!!!
واقا از دست در می رفت منم خیلی وقتا نمی بینمشون!

منم با مینا موافقم!من با اینکه کتاب شیمی خیلی مزخرفه ولی امشال شیمیو خیلی بد می دم!(ولی اونایی که من بد می دم چیزایی بوده که تو کتاب نبوده!)

hiam jun

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد!!

به نقل از astronomer_girl :
اتفاقا همه جاش چرته به جز فصل آخرش! فصل اولش که جغرافی محضه! :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نظرِ منم تنها مشكلش سطحي بودنشه . اما خب بهرحال براي خيلي از مدرسه‌ها اول دبيرستان اولين ساليه كه شيمي دارن . پس براي اونا كتاب كافي و خوبه ، معلماي مدرسه‌هاي ماعم كه مطلب اضافي ميگن . اتفاقاً خوبه كه كاربرديه به نسبت ...

• لایک
امتیازات: L.E

sky girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

خب راستش شیمی به نظر من اصا این شیمی 1 نیست! آخه تمام مطالب کتاب حفظیه! همش باید حفظ کنی و چیزایی که شاید اصلا ربطی به شیمی نداشته باشند و بعدا هم به دردمون نخورند.

samin kh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

به نظر منم چرته چون گند زده به المپیاد...
بچه های سال اول فکر میکنن همه قسمت های شیمی اینقدر مسخره س بعد دیگه وارد المپیاد شیمی نمیشن

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

اصلا قبول ندارم گنده . یکی از بهترین کتاب های آموزش و پرورشه . ببینید . دقیقا سیستم مفهومی مطرح کردن درس توی این کتاب رعایت شده . ببینید من کاری به المپیاد شیمی ندارم ، شما فصل اولش رو ببینید . اول طرح ِ مشکل ( ماجرای رودسار ) ، بعد مشکلات احتمالی ، بعد کم کم حل ِ مشکل ! یک روند ِ خیلی خیلی خوبیه ! چون ناخودآگاه روند فکری ـیه که توی ِ ذهن ما هم به وجود میاد . اما راجع به محتوای شیمیاییش ، شاید کم باشه ! اما کاملا با محتوای الآنش موافقم . مشکلات ِ جهان رو از دید شیمی بررسی کرده . می تونست محتوای شیمیش بیشتر باشه

samin kh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

به نقل از SaϔnA.M :
اصلا قبول ندارم گنده . یکی از بهترین کتاب های آموزش و پرورشه . ببینید . دقیقا سیستم مفهومی مطرح کردن درس توی این کتاب رعایت شده . ببینید من کاری به المپیاد شیمی ندارم ، شما فصل اولش رو ببینید . اول طرح ِ مشکل ( ماجرای رودسار ) ، بعد مشکلات احتمالی ، بعد کم کم حل ِ مشکل ! یک روند ِ خیلی خیلی خوبیه ! چون ناخودآگاه روند فکری ـیه که توی ِ ذهن ما هم به وجود میاد . اما راجع به محتوای شیمیاییش ، شاید کم باشه ! اما کاملا با محتوای الآنش موافقم . مشکلات ِ جهان رو از دید شیمی بررسی کرده . می تونست محتوای شیمیش بیشتر باشه
خب به نظر شما بهتر نیس اول به بچه ها شیمی یاد بدن بعد مشکلات جهان رو از دید شیمی بررسی کنن؟!

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از samin kh :
خب به نظر شما بهتر نیس اول به بچه ها شیمی یاد بدن بعد مشکلات جهان رو از دید شیمی بررسی کنن؟!
نه اتفاقا"...ما معمولا" هر چی میخونیم هی میگیم خوب که چی اینو میخونیم به چه دردی میخوره؟
اول اومده کاربردارو گفته که اگه سال بعدش بخوایم یه شیمی دو به اون عظمت بخونیم نگیم چرا داریم میخونیم! (:|
ولی من کلا" شیمی اول دبیرستانو دوس نداشتم! :-&

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

یه سری چیزای کتاب بدرد میخوره ولی مشکل کتاب سطحی بودن مطالب و وارد نشدن وارد بحثه
خیلی چیزای ساده و حفظ کردنیش زیاده.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

نه خب ! ببینید ، این که به شما شیمی یاد بدن اول و شما ندونی واسه چی داری میخونی بهتره ، یا اول بفهمی چه مشکلاتی هست که با شیمی حل میشه بعد بری شیمی بخونی ؟

بالا