• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

به من ظلم شده بذار بچه م آزاد باشه

• شروع کننده موضوع

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
سلام
یه چیزی بوده که خیلی وقتا از بعضی از مامانا شنیدم این که میگن من تو بچگیم بهم ظلم شده من آزاد نبودم حالا بذار بچه ام به جای من آزاد باشه ؛ هرکار دوس داره بکنه . خوب کلا این طرز فکر رو چجوری میبینید؟ هدف این تاپیک هم کلا دوتا موضوعه هم این طرز فکر هم این که کلا پدر مادر هایی که بچه ها رو در تمام زمینه ها آزاد میذارن و ازشون کلا دلیل نمیخوان .
من خودم کلا خیلی موافق این دو مدل طرز فکر نیستم که بچه ی ۱۵-۱۶ ساله آزاده هرکار دوس داشت انجام بده و کسی ازش ایراد نگیره بالاخره یه سری چیزا هس که باید رعایت بشه و آموزش داده بشه .

نظر شما چیه؟

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : به من ظلم شده بذار بچه م آزاد باشه

گفته عزیز
به نظرم این کارا میشه افراط و تفریط
خیر العمول اوسطها
بهترین کار ها میانه روی است (فک کنم مال حضرت علی هستش) (;

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

در واقع همچین پدر و مادری (شاید حتی از سر دلسوزی ) ضربه خیلی بزرگی به فرزند خود میزنند
یک نوجوان یا جوان گاه نیاز دارد که آزاد باشد اما قبل از آن باید بتواند درست فکر کند تا خوب را از بد تشخیص دهد و مواردی وجود دارد که او به دلیل نبود تجربه کافی این توانایی را پیدا نمیکند و نیازمند فرد با تجربه ای است که او را یاری کند حال اگر کسی به او آگاهی ندهد دچار مشکلاتی میشود که شاید حتی تا آخر عمر هم از عواقب آنها رنج ببرد
از طرفی محدودیت بیش از حد برای یک فرد در این سن ممکن است او را نسبت به بعضی مسائل حریص کند و یا باعث ایجاد عقده های روحی و در نتیجه بد اخلاقی اجتماعی شود
(آدمو برق بگیره جو نگیره! :D :D :D)

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

خب من الآن همینجوری بودم و خیلی خیلی آزادم تو خانواده خراب شدم؟؟؟ :-s :D
به نظرم به خود بچه ربط داره! :-"

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران

من به شخصه آدم آزاديم!
خيلي آزادي دارم اما مسلما يه سري چيزا هست كه ديگه بحث آزادي اصن در موردشون صادق نيست!
خب يه سري چيزا ديگه واقعا مشخصه كه طرف توش آزادي داره يا نه!
من نديدم آدمي كه تو اين سن باشه و تو "همه چيز" آزادي داشته باشه!
به نظر من اين مسئله بي فكري والدين رو ميرسونه!
چون آزادي اي كه تو در مورد همه چيز صدق كنه جز ضرر هيچي نيست!
و "اصلا" اين مسئله كه والدين تو بچگي آزاد نبودن پس بذارن بچه شون آزاد باشه دليل كافي و محكمي نيست!
من اين حرفو از خيلي مادرا شنيدم اما منظورشون آزادي تو همه چيز نيست!
آزادي تو يه سري مسائل كه الان واضحه بچه بايد تو اون مسئله آزاد باشه!

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

به نظرمن این حرف یکم یه جوریه
ینی منظورونمیرسونه
خوب به نظرمن اول بایدبچه روامتحان کنیم ببینیم جنبه ی ازادی روداره اصلا
وبعدپله پله ازادی هاشوبیشترکنیم که اینم باتوجه به موقعیت متغیره
واین که بعضی مادروپدرهابه بچه هاشون ازادی نمیدن ممکنه به سابقه ی خودبچه یاتفکرات وتجربیات مادروپدرشون برگرده
ودرهرصورت این که آزادی روبه بچه هم ندن بیشتراوقات به دلیل خواستن صلاح وخیرخودبچه هستش
همین (;

• لایک
امتیازات: elsa

sun-daugter

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی درراهنمایی

من واقعا باسخت گیری شدید وازاد گذاشتن خیلی زیاد به شدت مخالغم در هرچی وسطش خوبه
اما خودم به شخصه دوس داشتم پسر باشم چون توخانواده های ما پسرا ازاد دخترا اسیرن

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

پدر و مادر من آزادى داشتن و ميگن جامعه خرابه و من يه ذره هم آزادى ندارم!
منم اگه بچه دار بشم به بچم آزادى نمىدم چون مثلا ممكنه بدزدنش!!! :O
ولى به نظرم اين كار اشتباهيه بچه بايد در حد متوسط آزادى داشته باشه! :d

closeman

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
مشهد
دانشگاه
ازاد:-""
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

اول باید آزادی رو مسلما تعریف کنیم!
و آزادی تو هر خانواده ای با توجه به دینشون و پایبندی به دین و فرهنگ و ...فرق داره!
ولی خب...اگر بخوایم به طور عادی و یه چیز کلی براش بگیم می تونیم بگیم که دوران نوجوانی دورانی هستش که توش شخصیت ادم شکل می گیره،دقیقا دوران نوجوانی ادم مث خمیر می مونه که هر جوری شکلش بدی همون شکل رو به خودش می گیره و بعد ها این خمیر سفت می شه و مجسمه محکمی می شه!پس باید پدر مادر ها خیلی حواسشون به تربیت بچه ها باشه...
سخت گیری های بیش از حد باعث دلزدگی و افسردگی و عقده ای بار اومدن می شه
و دادن آزادی های بیش از حد هم خطراتی مسلما در پیش داره!و....در ایران یادمون باشه آزادی دختر و پسر زمین تا آسمون متاسفانه با هم فرق داره :|

( :-" می خواستم بگم مام بعلـــــه :D )

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

تعادلش خوبه به نظرم
و نظر علی پاشا رو قبول دارم
بستگی به بچه داره
شاید ی بچه رو خیلی محدود کنی اما بازم بعضی کارای ضد ارزش رو بکنه بعد ی بچه دیگه رو خیلی آزاد بذاری ولی بعضی کارای ضده ارزش رو نکنه
ذاته بچه مهمه

اون مامانی که میگه بهش ظلم شده پس بچش آزاد باشه به نظر من منظورش از آزاد همون حالته تعادله ،نه خیلی آزاد
اونایی که بچشون رو خیلی آزاد میذارن و به عقیدشون سبکه اروپایی رو دارن(خیلیا رو میشناسم) اونا مشکله عقلی دارن کمبوده فرهنگ شخصیت داغانن اونا
تازه به دوران رسیده های بدبخته آشغال :D

dokhtar-e-tanha

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد

باید ببینی بچه جنبه ی این رو داره که آزادش بزاری یا نه... :-"
ولی همون به اندازه عالیه... >:D<
نه خیلی گیر بدین...نه خیلی آزاد بزارین... :-<
و مهم تر از همه فرزندتون رو درک کنین (;

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

ما توی خانوادمون همچین مادر پدرایی داریم . این نوع مادر پدرا به نظر من میخوان خودشونو روشنفکر جلوه بدن تا بچشون توی دلش یا پیش دوستاش یه جورایی به داشتن همچین والدین روشنفکری افتخار کنه . :-/
حداقل تو موردی که من سراغ دارم اینجوریه .

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

به نظره منم آزادی زیاد از حدم خوب نیست
ولی درکل خوبه که تو یه سری زمینه هایی آزادی باشه

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

نه این ور بوم نه اونور بوم
فقط آموزش بدی ب بچت و بعد فقط دورادور کنترلش کنی،درکش کنی ،بذاری با تجربه کردن زندگی کنه.....خود آدم ک معنی خیلی چیزا ز رو بفهمه مسلما بهتر از اینه ک تو گوشش بخونن...

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

همو چیزی که ریحانه گف، بستگی داره تو هرخونواده "آزادی" چی باشه،
تو بضی از خونواده ها که به اصطلاح خودمون "اپن" ـن، اجازه میدن بچشون هرکاری میخواد بکنه، ینی هرکاری و من فک میکنم این آسیب میزنه و پس فردا اگه والدین اجازه یه کاری رو به بچه ندن افسرده میشهُ قهر میکنهُ این داستانا خلاصه.
باز تو یه خونواده ای نه تنها اجازه یه سری کارا رو به بچه نمیدن بلکه اون رو به شدت کنترل میکنن و البته اینم چیز خوبی نیس؛ اون فرد وقتی وارد اجتماع میشه نمیتونه جامعه رو تحمل کنه، یا منزوی میشه یا دیگه شورشُ در میاره.(:-")
همین جام همو حد اعتدال رعایت بشه از همه بهتره؛ ینی یه سری کارا رو که پدر مادر میدونن خطری واسه بچشون نداره اجازه بدن و در مقابل بچشون رو از کارایی که میدونن خیلی براش خطرناکه با دلیل و منطق و توضیح، منع کنن.

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

ببینید "آزادی" خیلی کلیه و اکثرا اشاره می‌کنید که در یه سری چیزا آزادی باید داشت تو یه سری چیزا نباید داشت. باید میانه‌روی کرد و ...
الان ما "آزادی سیاسی" داریم. "آزادی جنسی" داریم. "آزادی فرهنگی" داریم و .... ینی اگه می‌گید یه سری چیزا رو نباید داشت کامل توضیح بدید. بگید اینا و به این دلیل. و طبعا همچنین برای آزادی‌هایی که باید داشت.

Ay naz

مهمان

خو آزادی در چه مواردی؟! :-"

من این حرف رو تاحالا از مامان وبابام نشنیدم، ولی خب آزادم...

آزادم که تهنایی برم بیرون ، آزادم که اگه کلاسم 9 شب تموم شد خودم برگردم خونه ، آزادم که واسه هرکار ِکوچیکی از مامان و بابام اجازه نگیرم ، آزادم که با دوستام برم کافی شاپ و اینا ولی خب ، واسه یه سری کار ِ دیگه خودم ازشون اجازه میگیرم ، بدون اینکه تاحالا ازم خواسته باشن...

تو مدرسه ی ما کسایی هستن که واسه اتوبوس سوار شدن باید اجازه بگیرن :| حالا دو حالت پیش میاد یا اینکه مامان و بابا خودشون میدونن که بچه ظرفیت نداره ، یا اینکه میخوان کاملا وابسته به خودشون بارش بیارن.... که جفتشونم بده و به تربیت غلط ِ بچه برمیگرده...

ولی به نظر ِ من واقعا آزادی دادن به بچه لازمه ، حالا یا کم ، یا زیاد

خیلی بده دختر 17 ساله ، تاحالا از خیابون تنها رد نشده باشه :|

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نظر من خانواده ها قبل از اینکه حدود آزادی رو تعیین کنن بایدیه مقدار آینده نگری به خرج بدن!
این چیزی که میگم راجع به آزادی های فردی هست که هر شخص بالغ داره.مثلاً انتخاب دوست ، تفریحات و... .
مثلاً یه سری خانواده ها هستند که بدون توجه به این قضیه که بچه ی 17 سالشون دو سال دیگه اصلاً ممکنه توی شهر دیگهای دانشجو باشه و خواه ناخواه تاحد زیادی دیگه روش نظارت نخواهند داشت و بچه تاحد زیادی آزادی خواهد داشت میان محدودیت های زیادی میگذارن براش و توی مسائل شخصی که کم کم فردباید بتونه خودش توش تصمیم گیری کنه بهش آزادی انتخاب نمیدن و خیلی از رفتار هاش رو محدود میکنن و زیر نظر میگیرن.مثلاً سختگیری های بی موردی توی بیرون رفتنش با دوستاش میکنن بدون اینکه دقت کنن بابا این دو سال دیگه اصلاً ممکنه یه شهر دیگه ای باشه و دیگه هر وقت خواست میتونه با هر کس خواست بگرده و دیگه نظارت حال حاضر رو روش ندارند.
به نظرم آزادی که به یک باره به شخص داده شه میتونهخیلی مضر باشه.وقتی میان تا 17 سالگی آزادی شخصی رو خیلی محدود میکنن و بعد به یک باره شخص آزادی به دست میاره نمیدونه چه جوری باید از آزادیش استفاده کنه و ممکنه رفتارهای غلطی انجام بده.
آزادی بایدکم کم داده بشه.جوری که همینجور که بچه برگ میشه یاد بگیره کم کم آزادی های مختلف رو کسب کنه تا اینکه به ظرفیت لازم برای آزادی کامل برسه.البتهباز این آزادی کامل رو جایی که شخص توش زندگی میکنه تعریف می کنه.مثلاً حرف زدن از آزادی جنسی دادن به بچه یه کم توی ایران بی معنی جلوه میکنه.
آزادی های عقیدتی هم کلاً نمیشه گفت که ما در روند شکلگیری عقاید بچه تاثیری نداشتیم ولی حداقل کاری که میشه کرد اینه که عقاید رو تزریق نکنیم .

میلاد14

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
ساوه

ب نظر من باید اول به بچه خوب وبد اموزش داده بشه بعد ی سری ازادی ها رو کنترل شده بهش بدن
افراط و تفریط یکی از بد ترین مشکلاته تو هر زمینه ای ب نظر من تربیت فرزند از کودکی باید زیر نظر روانپزشک باشه

fateme.n

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجفآباد
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر

خونواده ها برای پسرا این حرفو بیشتر میزنند