• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آنارشیسم

• شروع کننده موضوع

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان
آنارشیسم در زبان سیاسی به معنای نظامی اجتماعی و سیاسی بدون دولت، یا به طور کلی جامعه‌ای فاقد هرگونه ساختار طبقاتی یا حکومتی است. آنارشیسم برخلاف باور عمومی، خواهان «هرج و مرج» و جامعهٔ «بدون نظم» نیست، بلکه همکاری داوطلبانه را درست می‌داند که بهترین شکل آن ایجاد گروه‌های خودمختار است. طبق این عقیده، نظام اقتصادی نیز در جامعه‌ای آزاد و بدون اجبار ِ یک قدرت سازمان‌یافته بهتر خواهد شد و گروه‌های داوطلب می‌توانند بهتر از دولت‌های کنونی از پس وظایف آن برآیند. آنارشیست‌ها به طور کلی با حاکمیت هرگونه دولت مخالفند و دموکراسی را نیز استبداد اکثریت می‌دانند (که معایبش کمتر از استبداد سلطنتی است)
این تعریف کلی آنارشیسم در ویکیپدیا
یه طور کلی نظرتون در مورد آنارشیسم و عقاید آنها چیست ؟
جدای از قابل اجرا بودن یا نبودن این سیستم نظرتون در مورد این عقیده آنارشیسم که " دموکراسی استبداد اکثریت است " چیست ؟ و چرا ؟
اگر این عقیده درسته آیا قابل اجرا در جامعه هست ؟ یا باعث هرج و مرج و ... می شه ؟
آیا بدون وجود دولت و یک سیستم مرکزی بین گروه های خود مختار مشکلات و اختلافاتی به وجود نمی آد ؟
نظرتون در مورد شاخه های مختلف آنارشیسم چیست ؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : آنارشیسم

چه جالب :-" مرسی از تاپـیک ِ خوب ! یعنی من عاشق این تاپیکای ِ کوتاهم که موضوع رو خیلی خلاصه میفهمونن ! لایک لایک 8->
خب من هم موافقم هم مخالف !
با این جمله‌ی دموکراسی استبداد ِ اکثریته تقریبا موافقم ، چون به نظرم هیچ جامعه‌ای وجود نداره که توش تمام افراد راضی باشن و عدالت 100% رعایت شده باشـه ، پس توی ِ نظام دموکراتیک هم عدالت 100% نیسـت پس یه نوع استبداد ِ نسبت به اقلیت !
امـا راجع به آنارشیسم هم موافق نیسـتم ، چون به نظر من جامعه‌ای میتونه این نظام رو داشته باشه گروه های ِ داوطلب نظم و قانون رو به عهده بگیرن که افرادش ، افراد اجتماعی ِ آرمانی باشـن و این نوع افراد اصلا نیستـن :-??
افراد اجتماعی آرمانی هم منظورم اینه که از سطح فرهنگ و اطلاعات راجع به جامعه‌ی بالایی برخوردار باشـن !

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

موافقم باش تا ته...این از اون جاهاییه که نمیتونم دلیلم رو بگم...چون خودم هم واقعا نمیدونم دلیلم چیه!...اما انارشیسم x:تا ته

• شروع کننده موضوع

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان

من هم با اون قسمت دموکراسی استبداد اکثریه موافقم .
ولی فکر نمی کنم آنارشیسم به هیچ وجه ظرفیت اجرا شدن در یک جامعه را داشته باشه .
با تشکیل گروه های خود مختار مشکلاتی بین اونها به وجود می یاد که غیر قابل حله و باعث هرج و مرج بینشون و ... می شه
به نقل از prabd.chess :
موافقم باش تا ته...این از اون جاهاییه که نمیتونم دلیلم رو بگم...چون خودم هم واقعا نمیدونم دلیلم چیه!...اما انارشیسم x:تا ته
خوب فکر می کنی قابل اجرا هم هست یا نه ؟
کسی اگه اطلاعاتی در رابطه با شاخه های آنارشیسم و ... هم داره بگه .

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Masih-j :
من هم با اون قسمت دموکراسی استبداد اکثریه موافقم .
ولی فکر نمی کنم آنارشیسم به هیچ وجه ظرفیت اجرا شدن در یک جامعه را داشته باشه .
با تشکیل گروه های خود مختار مشکلاتی بین اونها به وجود می یاد که غیر قابل حله و باعث هرج و مرج بینشون و ... می شهخوب فکر می کنی قابل اجرا هم هست یا نه ؟
کسی اگه اطلاعاتی در رابطه با شاخه های آنارشیسم و ... هم داره بگه .
معلومه که نه...همین رو در ابعاد پایین تر سوسیالیسم خواست اجرا کنه...تونست؟...شوروی وجود نداره پس نتونسته...حالا بیایم در این ابعاد وسیع تساوی ایجاد کنیم...خیر...اما این دلیل برا بی ارزش بودن نظریه نیست...دقیقا تفاوت میان حقیقت و واقعیت است...تفاوت میان طرح کاربردی و ارزو...

میکائیل

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی / هنرستان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

کاری به این ندارم که این ایده اجرایی هست یا نه! من آنارشیسم رو قبول دارم چون اساسا باحکومت از هر نوعیش مخالفم! شاید در شرایط فعلی یک نوع حکومت رو بر دیگری ترجیح بدم ولی در شرایط ایده آل با وجود هر گونه حکومت و قدرتی مخالفم

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

مرسی از تاپیک خوب
خب یک موضوع هست که به نظر من وقتی میگی سیستم یک جامعه کومونیسمه دموکراسیه یا نمیدونم آنارشیسمه معنیش این نیست که 100 درصد همونه؛اصلن امکانشم نیست
الان چین کشور کمونیستیه؛ولی سرمایه داری تو چین همچنان هست
آنارشیسم هم مسلمن مثل بقیه ی سیستم ها نمیتونه 100درصد اجرا شه؛نبود هیچ قدرت مرکزی؛مثل نبود صد در صد سرمایه داری؛مثل برابری کامل؛ ایده آله که در عمل امکان نداره
اما هر چی این قدرت پخش شه بهش نزدیک تر میشیم
از نظر من چیز خوبی از کار درمیاد‏!‏

Sheyda76

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اسلامشهر
شهر
تهران

من با آنارشیسم در کل خیلی مشکل دارم.خیلی سواد سیاسی ندارم اما همون چیزی که در موردش میدونم به نظرم خیلی آرمان گراس و بیشتر فقط میتونه یه فکر باشه نه یه "اندیشه"! چون اندیشه قاعدتا باید عملی بشه.اما فکر نمیکنم اندیشه های آنارشیستا رو چندان بشه عملی کرد!

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از Sheyda76 :
من با آنارشیسم در کل خیلی مشکل دارم.خیلی سواد سیاسی ندارم اما همون چیزی که در موردش میدونم به نظرم خیلی آرمان گراس و بیشتر فقط میتونه یه فکر باشه نه یه "اندیشه"! چون اندیشه قاعدتا باید عملی بشه.اما فکر نمیکنم اندیشه های آنارشیستا رو چندان بشه عملی کرد!
بیشتر این سیستم های اینچنینی آرمانی هستن.منتها در عمل آرمانگرایی جواب نمیده.

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

من با انارشيسم موافق نيستم چون شخصا به نظم و ثبات اهميت زيادي ميدم و اين همكاريه داوطلبانه رو هم تقريبا غيرممكن مي بينم .
اما با دموكراسي به شدت مخالفم اون هم به خاطر اينه كه معتقدم در غالب موارد اكثريت صلاحيت لازم براي تصميم گيري رو ندارن .

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از ساقي :
من با انارشيسم موافق نيستم چون شخصا به نظم و ثبات اهميت زيادي ميدم و اين همكاريه داوطلبانه رو هم تقريبا غيرممكن مي بينم .
اما با دموكراسي به شدت مخالفم اون هم به خاطر اينه كه معتقدم در غالب موارد اكثريت صلاحيت لازم براي تصميم گيري رو ندارن .
با چه سیستمی موافقی!؟
یا حتا با چه سیستمی مخالف نیستی؟

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

به نقل از Dorna :
با چه سیستمی موافقی!؟
یا حتا با چه سیستمی مخالف نیستی؟
شايد يه كم ارمانگرايانه باشه اما اريستوكراسي!!
و يا حتي با پادشاهيه مشروطه هم مي تونم كنار بيام .من عاشق كشور سوئدم به خاطر حكومتش .
البته اين نظر شخصيه منه و در اين زمينه ها هم نه صاحب نظرم (؟! ) و نه نظر من از اهميت خاصي برخورداره :-??.

بالا