• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تخت جمشید، بنایی نیمه کاره

• شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
سلام.

تخت جمشید یه بنای نیمه کاره هست که بیش از 30 درصد کار اجراییش پیش نرفته. درسته که این بنا بسیار وسیعه و 130 هزار متر مربعه اما حتی اگه این بنا به اتمام می رسید باز هم در مقابل بناهای تاریخی جهان و حتی قبل از تخت جمشید،یک بنای خرد هست. چون ما نمی تونیم این بنا رو بناهایی مثل اهرام ثلاثه مصر مقایسه کنیم. یا با ابوالهول که اصلا نمیتونیم مقایسش کنیم. یا با بناهای بین النهرینی توی شام یا لبنان یا ترکیه و ... . یا آثار جنوب شرقی آسیا، یا مثلا آثار بجا مانده در هند یا یونان و یا آثار سلوکیان در اردن و ... . اینها چه از نظر ظرافت ، چه از نظر محاسبه، چه از نظر نقش اندازی، چه از نظر دشواری و ... باور نکردنی و اصلا قابل مقایسه نیستن. اما این قضیه برای ما ایرانی ها این طور جا افتاده که در جهان هیچ اثری بالا تر از تخت جمشید نیست.اون هم در جهانی که مثلا دیوار بلند چین یه قسمت کوتاهش با تمام تخت جمشید برابری می کنه !!! این از نظر مقایسش با سایر بناها.

اما از نظر شرایط اقلیمی: این بنا با توجه به شرایط آب و هوایی ایران برای هیچ نقطه ای از این کشور یه بنای بومی نیست. یعنی ما نه قبل از این بنا و نه حتی بعد از این بنا هم مجموعه ی ابنیه ی سنگی نداریم. چون این منطقه یه منطقه ای هست که اختلاف دمای شب و روزش به 20 درجه میرسه. و بین تابستون و زمستونش هم اختلاف دمای اون به 40 تا 50 درجه میرسه.خب توی همچین شرایط اقلیمیی هیچ فردی با سنگ بنا نمیسازه. چون همون طور که مستحضرید سنگ اصولا هادی سرما و گرماست و در یه محیطی که این همه تفاوت دمایی هست کسی اصلا در این سرزمین ذهنیتی از ابنیه ی سنگی نداره.و مسئله ی بعدی اینه فرم هایی که در تخت جمشید به کار رفته فرم ملی نیست،از نظر تاریخی هیچ پیشینه یا پسینه ای هم نداره، فرم هایی که ما در تخت جمشید می بینیم بیشتر متعلق به نوع ابنیه ی بین النهرینی و بعضیاشون هم با تغییراتی متعلق به یونانیان و رم کهن هستن. یعنی ما از اون شیر ها و یا اون گوزن ها و ... نه قبل از تخت جمشید و نه بعد از اون نمیبینیم.و ... .

• شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
پاسخ : تخت جمشید، بنایی نیمه کاره

مثلا اگه به این عکس دقت کنید این عکس نشان دهنده ی تراش نخوردن این تکه از این دیوار هست.

8sr1c7t2woa3a4pgyab.jpg

این معلومه نیمه کاره مونده. نه؟
qiq4i334hhmz29ulg8.jpg

اینم که معلومه که داشته تراش می خورده بعد... .
s63x814eyzntyrseb6p.jpg

به آخر نیزه های این دو سرباز دقت کنید. ناقص مونده
p3cccxh4l10dflgzxs.jpg

به این گل ها توجه کنید.
q1jfvidb9rmaexj0ep1t.jpg

• شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

به تفاوت های این دو عکس دقت کنید.خنجر اولی تراش خورده اما خنجر دوم در حال تراش خوردن نیمه تمام و رها شده

64tqaqgk28vxmeaeme8r.jpg

7tltxk8md6bv6lj6i.jpg

به سر کمان های این دو عزیز هم دقت کنید. پایینی کامل تراش نخورده و در حال انجام بوده.

l52hrpjadq6w36t3te.jpg

8a1mz5dnjnkgo8h0sagn.jpg

لطفا گل ها را باهم مقایسه کنید

i9bi107rdeuznjzc4gdf.jpg

به سرباز ها دقت کنید.

به سپر ها هم نگاه کنید.

به کلاه ها هم دقت کنید.

و ... .

3lh61ueyslwr7z0rvof.jpg

• شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

ناقص و کامل
f07k8lrt4bqbvssu1pp.jpg

به کناره ی پله توجه کنید
v0wurn80927r4zjd1hb7.jpg

گل های نیمه تمام
0gakkq272lywy11ocsg.jpg

سرباز ها
nl2bk2nqmwu05tr8olj.jpg

و بله... . در این مکان 200 سال جشن بر پا می شده. با این وجود که نه سقفی داره، نه دیواری داره، نه کف و زمین مناسبی داره و این همه نواقص توش وجود داره.

باور کنیم؟شما چی؟ باور میکنید این افسانه ها رو؟

اصلا امکان جشن گرفتن وجود داشته با این همه مشکلات؟؟؟

(عذر میخوام اگه پشت سر هم پست دادم، آخه صفحه و پست سنگین میشن، گفتم جدا باشن بهتره.بازم معذرت میخوام)

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

:)) :)) :)) :)) :))

به نظرت فرعون خداتومن پول داد ی ملتیو از زندگی انداخت که اینو بسازه؟
http://www.google.com/imgres?q=%D9%87%D8%B1%D9%85+%D8%AE%D8%A6%D9%88%D9%BE%D8%B3&hl=en&sa=X&biw=1024&bih=641&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=8Lb_3S-xmEO5mM:&imgrefurl=http://greenguides.persianblog.ir/post/60&docid=Y6aaviyWD_fbeM&imgurl=http://images.persianblog.ir/214451_qJOEou4i.jpg&w=400&h=246&ei=hrXPTuzpD-eq2gWz4vi1Dw&zoom=1

عزیز من اینا همش روکش داشته بر اثر خیلی عوامل از بین رفته
تازه اگه قصد تخریب داری احیانا داری نا خواسته بالا میبریشون

ببین چی ساختن که بعد از 50 سال تموم نشد

البته طبق اطلاعات من 80 درصد بنا تا انتهای حکومت خشایارشا تموم شد بیشتر کار اردشیر تزیینات بود

• شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

به نقل از داماد مسعودی_handsome :
:)) :)) :)) :)) :))

به نظرت فرعون خداتومن پول داد ی ملتیو از زندگی انداخت که اینو بسازه؟
http://www.google.com/imgres?q=%D9%87%D8%B1%D9%85+%D8%AE%D8%A6%D9%88%D9%BE%D8%B3&hl=en&sa=X&biw=1024&bih=641&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=8Lb_3S-xmEO5mM:&imgrefurl=http://greenguides.persianblog.ir/post/60&docid=Y6aaviyWD_fbeM&imgurl=http://images.persianblog.ir/214451_qJOEou4i.jpg&w=400&h=246&ei=hrXPTuzpD-eq2gWz4vi1Dw&zoom=1

عزیز من اینا همش روکش داشته بر اثر خیلی عوامل از بین رفته
تازه اگه قصد تخریب داری احیانا داری نا خواسته بالا میبریشون

ببین چی ساختن که بعد از 50 سال تموم نشد

البته طبق اطلاعات من 80 درصد بنا تا انتهای حکومت خشایارشا تموم شد بیشتر کار اردشیر تزیینات بود

:))

جالب بود دلیل بزرگ نمایی تون.

خیلی جاها نواقص رو داره نشون میده نه تخریب. دقت کنید به اون پله یا به اون خنجر ها یا به اون سر کمان ها یا اون دیوار تراش نخورده و ... .

من قصد تخریب ندارم. برای اثبات حرفام توی تاپیک "کوروش نماد ایران؟" نیاز به دانستن این موضوع داشتید. بهتره منطقی قضاوت کنیم نه تعصبی (;

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از babel :
و بله... . در این مکان 200 سال جشن بر پا می شده. با این وجود که نه سقفی داره، نه دیواری داره، نه کف و زمین مناسبی داره و این همه نواقص توش وجود داره.

باور کنیم؟شما چی؟ باور میکنید این افسانه ها رو؟

اصلا امکان جشن گرفتن وجود داشته با این همه مشکلات؟؟؟
یعنی می خوای بگی اون همه نقش برجسته درباره ی هدایا در نوروز روی کناره های پله های آپادانا زاییده ی تفکرات شاهه!؟! L-:

• شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

به نقل از ارنواز :
یعنی می خوای بگی اون همه نقش برجسته درباره ی هدایا در نوروز روی کناره های پله های آپادانا زاییده ی تفکرات شاهه!؟! L-:

سلام.

حالتون خوبه؟

شما خودتون رو عصبانی نکنید :)

در اصل من برای اثبات یه سری مسائل باید یه زمینه ای فراهم می کردم که برای این هم یه تاپیک جداگانه زدم. توی اون تاپیک هم من تکمیل کردم این حرفام رو (;

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

نیازی به تاپیک جدید نمیبینم شما همینجا بگید اگر بحث گسترده شد تفکیک می کـنیم بحثارو !

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

معلم تاریخ ما هم گویا چنین گفته...

از روی همین بنای فعلی تخت جمشید.

برای من هم منطقی نیست...

سنگ چگونه با آتش نابود شد ؟؟؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از H O S E I N :

برای من هم منطقی نیست...

می گن سقفش از چوب بوده

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

آخه این سنگ ها هم نابود شدن. اصلا" معلومه ناقصه.

ضمنا" حالا این چه سودی برای مردم داشته ؟

کیف و حالش رو که پادشاهان میبردن. مردم بیچاره باید سر زمین کار میکردن!

p0oya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

عکسارو می‌شه توجیه کرد که بخاطر فرسایش اینطوری شده

کل متن رو نخوندم اما در مورد اقلیم چیزی که مشخصه اینه که شما داری مال الانو بررسی میکنی‌ نه ۲۰۰۰ سال پیش

منم حرفهای نویسنده‌هایی‌ که دنیا قبولشون داره رو بیشتر از تو قبول دارم

من در صورتی‌ این حرفارو قابل بحث میدونستم که یه کارشناس اومده باشه وقت گذشته باشه تحقیق کرده باشه

• شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

به نقل از SaYnA . M :
نیازی به تاپیک جدید نمیبینم شما همینجا بگید اگر بحث گسترده شد تفکیک می کـنیم بحثارو !

سلام.

من هم نخواستم تاپیک جدید بزنم. گفتم قبلا توی تاپیک کوروش نماد ایران توضیح داده بودم. (;

به نقل از H O S E I N :

برای من هم منطقی نیست...

سلام.

بله سنگ با آتش از بین نمیره. آخه مشکل اینجاست که ما حتی آثار این آتش سوزی رو هم در دست نداریم.

به نقل از SaYnA . M :
می گن سقفش از چوب بوده

بر فرض اینکه این حرف درست باشه.

دیوار ها هم چوبی بودن؟

زمین و کف چی؟ اونا هم قبلا صاف و تراش خورده بودن؟

به نقل از p0oya :
عکسارو می‌شه توجیه کرد که بخاطر فرسایش اینطوری شده

کل متن رو نخوندم اما در مورد اقلیم چیزی که مشخصه اینه که شما داری مال الانو بررسی میکنی‌ نه ۲۰۰۰ سال پیش

منم حرفهای نویسنده‌هایی‌ که دنیا قبولشون داره رو بیشتر از تو قبول دارم

من در صورتی‌ این حرفارو قابل بحث میدونستم که یه کارشناس اومده باشه وقت گذشته باشه تحقیق کرده باشه

سلام.

میشه؟

ممکنه در مورد عکس اول که دیوارش تراش نخورده یه توضیحی بفرمایید؟

یا عکس سوم؟ آیا اون هم فرسایش بوده؟

عکس چهارم چی؟ نیزه ناقص مونده. فرسایش تاثیر داره؟

عکس پنجم چی؟ گل آماده ی حکاکی هست. خب؟

چهار عکس اول پست دوم هم به دلیل فرسایش این تفاوت ها رو دارن؟

عکس آخر پست دوم که معلومه دیگه. شما حتی اگه به سپر هاشون دقت کنید متوجه میشید که این تخریب نشده به هر دلیلی از جمله فرسایش. ناقص مونده. دقت بفرمایید.

و... .

الان که به دلیل گرم شدن هوا اختلاف دما پایین تر هم اومده که.

کدوم نویسنده ها؟ همون هایی که توی تخت جمشید جعل ها رو گسترش دادن؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

تخت جمشید مگه یک بار تخریب نشده بود به دست یکی از پادشاهان؟ بعد همون پادشاه دستور داد دوباره ساخته بشه؟ جزئیاتش رو نمیدونم اما چنین چیزی شنیدم.

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از babel :
بله سنگ با آتش از بین نمیره. آخه مشکل اینجاست که ما حتی آثار این آتش سوزی رو هم در دست نداریم.
چرا قمست هایی از پرده های سوخته شده تو تخت جمشید پیدا شده.

به نقل از H O S E I N :
مردمی که اونجا کار میکردن بیچاره نبودن چون مزایای بسیاری داشتن، حقوق بالایی می گرفتن و در کل مردم زندگی خوبی داشتن.
به نقل از babel :
بر فرض اینکه این حرف درست باشه.
دیوار ها هم چوبی بودن؟
زمین و کف چی؟ اونا هم قبلا صاف و تراش خورده بودن؟
مثل اینکه یادتون رفته این بناها تا چند سال پیش زیر خاک مدفون بوده، توقع داشتین همه چیز مثل اولش بمونه؟ :-w
در ضمن خب معلومه که تخت جمشید نیمه کاره است چون هنوز کار ساختش به پایان نریسیده بود. و کاخ «نیمه تمام اردشیر سوم» کاملا این حرفو پابت می کنه ولی اینکه شما میگی همه ی حرفایی که در موردش زده میشه دروغه رو قبول ندارم؛ چون مورخان یونانی (که بعضیاشون استاد دروغ پردازی درباره ی ایرانیا بودن) مثل هرودوت و گزنفون بوسوئه و... تو کتاباشون به صراحت از چیزایی که شما تکذیب می کنی حرف زدن. هم چنین مورخان معاصر ما مثل گیرشمن و خیلییای دیگه با شواهد و مدارک این حرفا رو تایید کردن پس نمی تونه دروغ باشه؛ یعنی همه ی اینا باهم هماهنگ کردن که ایرانو اینطوری جلوه بدن؟!؟!!!
در پایان باید به شما و هرکسی که ازین عقاید داره پیشنهاد می کنم مجموعه کتابهای «یونانیان و بربرها» نوشته ی «امیرمهدی بدیع» رو بخونین. :D

• شروع کننده موضوع

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

سلام:)

به نقل از ارنواز :
چرا قمست هایی از پرده های سوخته شده تو تخت جمشید پیدا شده.

من و شما دو شخص بی طرف. شما خودتون قبول دارید که اون پرده ها بعد از 2500 سال چیزی ازشون مونده باشه؟ :-?

مردمی که اونجا کار میکردن بیچاره نبودن چون مزایای بسیاری داشتن، حقوق بالایی می گرفتن و در کل مردم زندگی خوبی داشتن.مثل اینکه یادتون رفته این بناها تا چند سال پیش زیر خاک مدفون بوده، توقع داشتین همه چیز مثل اولش بمونه؟ :-w

ببینید؛ توی کتاب "تخت جمشید" نوشته ی اشمیت رو اگه بخونید متوجه میشید که قبل از تخت جمشید یه بنای خشت و گلی عیلامی بوده که هخامنشیان میان قسمتی از این زیگورات رو نابود می کنن و تخت جمشید رو میسازن. من وقتی میگم اشمیت چون اولین حفاری ها و عکس ها از ایشون هستن. بعدش هم یه عکس هایی وجود داره که توی اون به جای اینکه با ظرافت به حفاری پرداخته بشه تو این مناطق خشت و گلی با بیل و کلنگ اون رو تخریب میکنن که دیه هیچ اثری ازشون نمونه.
در رابطه با این حقوق حاملگی و بیمه بودن کارگر ها و این افسانه ها باید بگم که بعد از خاک برداری تخت جمشید یه لوحه هایی پیدا میشن که اونا رو دانشگاه شیکاگو میبره ، این لوحه ها به زبان عیلامی است.و هیچ ربطی به هخامنشیان نداره و مطالبش قابل خواندن نیست.خواندن خط ایلامی و خط بابلی یه امر غیر ممکنه و هرکس که ادعا میکنه که می تونه اونو بخونه از موهومات صحبت میکنه.این خط یه خطی میان خط تصویری مصری و خط میخی داریوشیه که خیلی پیچیده تر از خط میخی داریوشیه و آسان تر از خط مصری.ما حتی نمی تونیم ایلامی و خط بابلی رو از یک دیگر تشخیص و تفکیک کنیم .بعد از اون لوحه ها افسانه هایی ساختن که مثلا به مادر ها حق حاملگی می دادن و ... . اینا فقط دروغ و افسانه هستن که برای بزرگ نمایی نام هخامنشیان ساخته شده اند و بتونن این سلسله رو حفظ کنن.

در ضمن خب معلومه که تخت جمشید نیمه کاره است چون هنوز کار ساختش به پایان نریسیده بود. و کاخ «نیمه تمام اردشیر سوم» کاملا این حرفو پابت می کنه ولی اینکه شما میگی همه ی حرفایی که در موردش زده میشه دروغه رو قبول ندارم؛ چون مورخان یونانی (که بعضیاشون استاد دروغ پردازی درباره ی ایرانیا بودن) مثل هرودوت و گزنفون بوسوئه و... تو کتاباشون به صراحت از چیزایی که شما تکذیب می کنی حرف زدن. هم چنین مورخان معاصر ما مثل گیرشمن و خیلییای دیگه با شواهد و مدارک این حرفا رو تایید کردن پس نمی تونه دروغ باشه؛ یعنی همه ی اینا باهم هماهنگ کردن که ایرانو اینطوری جلوه بدن؟!؟!!!

آها. کل حرف من هم همینه که چه واقعه ای اتفاق افتاد که این نیمه کاره بمونه؟ یا مثلا اون همه اشکال معماری که من یه قسمت کمیش رو براتون گذاشتم چرا اونقدر توش زیاده؟ آخه شما ببینید آخه میشه تو همچین بنایی که حتی کف مناسبی نداره 200 سال مراسم جشن برگزار میشده؟ همه ی این اشخاصی که نام بردید رو اگه بخواید حرفاشون رو دروغ تلقی کنید اون موقع دیگه مشکلی نیست.چون شما اگه دقت کنید همه ی اون افسانه هایی رو ک در مورد بزرگی کوروش و این سلسله می خونیم از همین هردوت یا همون هرودوت نشات میگیره که همون طوری هم که قبلا اشاره کردم اشخاصی مثل گریشمن یا اومستد یا جان مانوئل کوک و ... از ایشون نقل میکنن. که ما اگه اونا رو حذف کنیم اون تاریخی که ما از هخامنشیان سراغ داریم هم پوچ میشه. من یه سری مطالب کمی در مورد هخامنشیان خوندم که هردوت بر خلاف هخامنشیان صحبت کرده باشه که مهم ترینشون هم مرگ کوروش هست که واقعا جالبه.

در مورد این که همه یه چیز رو گفتن قبلا توضیح دادن توی پست ها قبلیم اینجا و توی تاپیک کوروش نماد ایران (;

در پایان باید به شما و هرکسی که ازین عقاید داره پیشنهاد می کنم مجموعه کتابهای «یونانیان و بربرها» نوشته ی «امیرمهدی بدیع» رو بخونین. :D

ممنون از پیشنهادتون. :)

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از ارنواز :
مردمی که اونجا کار میکردن بیچاره نبودن چون مزایای بسیاری داشتن، حقوق بالایی می گرفتن و در کل مردم زندگی خوبی داشتن.مثل اینکه یادتون رفته این بناها تا چند سال پیش زیر

نمیخوام تاپیک منحرف بشه ولی:

به نظرم شما دارید زیادی ایران باستان رو بزرگ میکنید. تقریبا" هیچ حکومتی نبوده که در طول تاریخ مردم همه توش راحت و با رفاه زندگی کنند.

حالا از حکومتی که خیلی هم قدیمیه و اطلاعاتی خیلی زیادی هم نداریم نمیدونم شما چه طور اینقدر محکم صحبت میکنید.

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

به نقل از H O S E I N :

به نظرتون موجب افتخار و سربلندی مردم نیست؟
درضمن تخت جمشید اقامتگاه نبوده که پادشاها عشقو حالشو ببرن بیشتر ی مکان مذهبی بوده
چه زحمتی برای مردم داشته؟خداتومن پول خرجش کردن
سلام.

ینی اینو هم منکر میشی؟!!
به نقل از H O S E I N :
نمیخوام تاپیک منحرف بشه ولی:

به نظرم شما دارید زیادی ایران باستان رو بزرگ میکنید. تقریبا" هیچ حکومتی نبوده که در طول تاریخ مردم همه توش راحت و با رفاه زندگی کنند.

حالا از حکومتی که خیلی هم قدیمیه و اطلاعاتی خیلی زیادی هم نداریم نمیدونم شما چه طور اینقدر محکم صحبت میکنید.
همه ی اینا نسبی و مقایسه ایه

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

(حالا شما که ذهن منو شدیدا مغشوش کردی :-w(شوخی) جواب سوالای منو بده!)
قبل از همه ی اینا من یه سوال داشتم که اون دفعه یادم رفت بپرسم، این عکس هایی که شما گذاشتین از کدوم قسمت های کاخ های تخت جمشید هست؟
به نقل از babel :
من و شما دو شخص بی طرف. شما خودتون قبول دارید که اون پرده ها بعد از 2500 سال چیزی ازشون مونده باشه؟ :-?
پس اونا چیه؟ چرا تو موزه هست؟ اصلا چرا میگین اونا آتیش نگرفته؟ وقتی همه از اون آتیش سوزی یاد میکنن؟

به نقل از babel :
ببینید؛ توی کتاب "تخت جمشید" نوشته ی اشمیت رو اگه بخونید متوجه میشید که قبل از تخت جمشید یه بنای خشت و گلی عیلامی بوده که هخامنشیان میان قسمتی از این زیگورات رو نابود می کنن و تخت جمشید رو میسازن. من وقتی میگم اشمیت چون اولین حفاری ها و عکس ها از ایشون هستن. بعدش هم یه عکس هایی وجود داره که توی اون به جای اینکه با ظرافت به حفاری پرداخته بشه تو این مناطق خشت و گلی با بیل و کلنگ اون رو تخریب میکنن که دیه هیچ اثری ازشون نمونه.
در رابطه با این حقوق حاملگی و بیمه بودن کارگر ها و این افسانه ها باید بگم که بعد از خاک برداری تخت جمشید یه لوحه هایی پیدا میشن که اونا رو دانشگاه شیکاگو میبره ، این لوحه ها به زبان عیلامی است.و هیچ ربطی به هخامنشیان نداره و مطالبش قابل خواندن نیست.خواندن خط ایلامی و خط بابلی یه امر غیر ممکنه و هرکس که ادعا میکنه که می تونه اونو بخونه از موهومات صحبت میکنه.این خط یه خطی میان خط تصویری مصری و خط میخی داریوشیه که خیلی پیچیده تر از خط میخی داریوشیه و آسان تر از خط مصری.ما حتی نمی تونیم ایلامی و خط بابلی رو از یک دیگر تشخیص و تفکیک کنیم .بعد از اون لوحه ها افسانه هایی ساختن که مثلا به مادر ها حق حاملگی می دادن و ... . اینا فقط دروغ و افسانه هستن که برای بزرگ نمایی نام هخامنشیان ساخته شده اند و بتونن این سلسله رو حفظ کنن.
در این مورد اطلاعاتی ندارم :D ولی اینکه میگین برای بزرگنمایی نام همامنشیان، این به چه درد اونا میخوره که هخامنشیانو بزرگش کنن؟

به نقل از babel :
آها. کل حرف من هم همینه که چه واقعه ای اتفاق افتاد که این نیمه کاره بمونه؟ یا مثلا اون همه اشکال معماری که من یه قسمت کمیش رو براتون گذاشتم چرا اونقدر توش زیاده؟ آخه شما ببینید آخه میشه تو همچین بنایی که حتی کف مناسبی نداره 200 سال مراسم جشن برگزار میشده؟ همه ی این اشخاصی که نام بردید رو اگه بخواید حرفاشون رو دروغ تلقی کنید اون موقع دیگه مشکلی نیست.چون شما اگه دقت کنید همه ی اون افسانه هایی رو ک در مورد بزرگی کوروش و این سلسله می خونیم از همین هردوت یا همون هرودوت نشات میگیره که همون طوری هم که قبلا اشاره کردم اشخاصی مثل گریشمن یا اومستد یا جان مانوئل کوک و ... از ایشون نقل میکنن. که ما اگه اونا رو حذف کنیم اون تاریخی که ما از هخامنشیان سراغ داریم هم پوچ میشه. من یه سری مطالب کمی در مورد هخامنشیان خوندم که هردوت بر خلاف هخامنشیان صحبت کرده باشه که مهم ترینشون هم مرگ کوروش هست که واقعا جالبه.
چرا کف مناسبی نداره؟
منم زیاد حرفای هرودوت رو زیاد قبول ندارم ولی اگه «امپراتوری هخامنشیان» وجود نداشته و طبق حرف شما آریایی ها به محل قبلیشون برگشتن، پس توی اون بازه ی زمانی که آریایی ها به ایران حکومت می کردن، حکومت ایران دست کی بوده؟ یا اصلا وضعیت ایران چه طوری بوده؟

بالا