• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نافرمانی مدنی

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
نافرمانی مدنی یه روش اعتراض خشونت پرهیزه.
با این که سابقه ی اعتراض به شکل نافرمانی مدنی خیلی طولانیه اما به شکل رسمی و قانونمند ماهاتما گاندی رو میشه پایه گذار این روش دونست.

شکلی از نافرمانی مدنی هست که خیلی خشونت پرهیز تره.تو این نوع اعتراض فقط به شکل انجام ندادن یه سری کار هست.مثلن شرکت نکردن در انتخابات تماشا نکردن تلویزیون دولتی( :D) نگذاشتن پول توی بانک ها و.....

اما بعضی شکل های نافرمانی مدنی دوزش بالا تره!
مثلن کسایی که خواستار یه حکومت مستقل از ایدئولوژی هستن برای بیان اعتراض خودشون ار پرچم بدون علامت استفاده میکنن.یا مثلن کسایی که با حجاب اجباری مخالفن قوانین مربوط به پوشش رو زیر پا میذارن یا حتا گاهی وقتی یه جنبش نافرمانی مدنی خیلی پیشرفته میشه با زیر پا گذاشتن قوانینی که حتا باهاشون مشکلی ندارن سعی میکنن اعتراضشون رو به یه سیستم نشون بدن.مثلن اعراضشون باه حکومت رو با ایجاد ترافیک توشهر نشون میدن!!!

خیلی از این روش های نافرمانی مدنی تو ایران انجام میشه یا حداقل یه عده ایدش رو میدن که اجرا بشه ولی نمیشه! خیلیا میگن این که سخت گیری در پوشش مثل اوایل انقلاب نیست دلیلش این بوده که طی این مدت یه جور نافرمانی دربرابر این قانون صورت گرفته.یا مثلن سر قضیه ی یارانه ها خیلیا تشویق به مبارزه ی منفی میکردن که واسه ی گرفتن یارانه ی نقدی ثبت نام نکنید و این حرفا!

میخواستم ببینم شما تا چه حد با این نوع مبارزه موافقید؟اصلن فکر میکنید تا چه حد و در چه شرایطی جواب میده و تاثیر گذاره؟چه اشکالی از این نوع مبارزه رو تو جامعه ی ایران و کشور های دیگه میبینین و دیدید؟ چه ایده هایی برای نافرمانی مدنی دارید؟

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان
پاسخ : نافرمانی مدنی

این نوع مبارزه می تونه در موارد زیادی باعث عقب نشینی حکومت و یا یک نهاد از اون بشه
مشکلی که هست اینه که بسیاری از این نافرمانی ها مجازاتی را به دنبال داره ، اگر کسی بخواد حجابش را به طور کامل رعایت نکنه ، یا مثلا برای حقوق کم سرکارش نره و ... مجازات می شه . و در نتیجش این نافرمانی تبدیل می شه به بد فرمانی که خیلی از مواردش را می تونیم در جامعه ببینیم ، کسی را نمی بینید که حجابش را رعایت نکنه ولی خیلی ها بد حجاب اند . یا اینکه فرد به جای نرفتن سر کار ، وظیفش را به درستی انجام نمی ده و ...
این بد فرمانی در برخی موارد مشکلاتی را برای بقیه اعضا جامعه به وجود می یاره . مثلا کارمندان یک اداره که وظیفشون را به درستی انجام نمی دن باعث می شن تا مراجعه کننده با مشکل مواجه بشه .
در مواردی ممکنه این بد فرمانی هم جواب بده مثلا موارد ایدئولوژیک و هم مشکلی برای بقیه اعضا جامعه ایجاد نکنه . ولی در خیلی از موارد هم ممکنه جواب نده و یا تاثیر زیادی نگذاره .
در کل اگر یک نافرمانی بخواد انجام بگیره و تاثیرگذار باشه باید تعداد معترضان زیاد باشه . و تعداد معترضان هم بستگی به ظرفیت جامعه داره . آیا افراد جامعه حاضرند مجازات این نافرمانی را بپذیرند ؟

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

ببین نهایتن همه ی انواع مبارزه ها یه هزینه ای دارن؛فک نمیکنی هزینه های این نوع مبارزه کم تر باشه؟
منظورم اینه که نسبت به تظاهرات و اقدامات انقلابی واسه ی افرادجامعه ریسکش کمتره به نظرم

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان

بله من هم موافقم هزینه این نوع مبارزه خیلی کم تره و در خیلی موارد هم جواب می ده و باعث اصلاح و تغییر می شه
چیزی که من گفتم منظورم برخی موارد بد فرمانی بود که هزینه ی زیادی داره ولی زیاد نتیجه نمیده و تاثیر زیادی نداره .

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

فک نمیکنن نافرمانی مدنی اگه پیروز هم بشه بعد افراد جامعه رو قانون گریز میکنه!؟
با نافرمانی مدنی به شکل انجام کاری خلاف قوانین موافقید یا این که فکر میکنید فقط در حد مبارزه ی منفی باشه یا این که اصلن نباشه!؟

پ.ن:من چی کار کنم شما بیاین بحث کنید!؟ :-"

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

خب واقعیت این هست در مقام مقایسه نسبت به سایر روش های اعتراضی دیگه مشکلات و آسیب هایی که به همراه داره کمتره ...

اما یه سوال ! به طور کلی این روش اعتراضی چه کاربردی داره ؟
به گمونم هدف صرفا بیان این هست که بگیم ما مخالفیم با فلان چیز !!!
اما چه زمانی میتونه مفید باشه این نوع اعتراض ؟؟

یه مشکلی که وجود داره اینه که خیلی وقت ها هیچ گونه هدف و فکر قبلی در پشت این جور اعتراض ها در قالب نافرمانی مدنی نیست !!

این شیوه ی اعتراض و این گونه نا فرمانی های مدنی ، وقتی میتونه مفید باشه که سبب ایجاد تغییر بشه در نهایت !! و وقتی امکان بوجود اومدن تغییر هست که حاکمان و یا اون افرادی که بهشون معترضن براشون اندکی این نا فرمانی ها اهمیت داشته باشه حداقل !
حماقت هست اینکه ما بخوایم مثلا برای نشون دادن اعتراض خودمون راجب اینکه حاکمین واسه مردم ارزش قائل نیستن ، ترافیک ایجاد کنیم !!
وقتی برای اون ها مهم نباشن مردم و وقتشون و ... !! ایجاد ترافیک صرفا موجب اعصاب خوردی بیشتر یه عده ی دیگه ای از مردم و گاها بوجود اومدن مشکلات ترددی برای آمبولانس و آتش نشانی و ... است حتی !!!

یه مشکل اساسی که من با این شیوه ها دارم در ثمر بخش بودنشون هست ...

من و خیلی های دیگه تلویزیون ایران رو بر فرض تحریم کردیم ! چه آسیبی به اون افرادی که با نسبت بهشون معترضیم وارد میشه ؟!! چه نتیجه ای خواهد داشت ؟
بعضی اوقات این اعتراض ها اصلا مبنای عقلانی ندارن و گاها برای بعضی ها نوعی تفریح و جو سازی هست و هدفی دنبال نمیکنن ...

سطح حماقت و مضحکی بعضی از این نا فرمانی های مدنی مثل این مثال هست که من بر فرض بخوام به نشانه ی اعتراض اعتصاب غذا کنم !!!!
منی که کسی در عرصه ی سیاسی نمیشناستم از گشنگی هم بمیرم بازم فایده ای نداره !!!

ولی بعضی روش ها مثل شکرت نکردن تو انتخابات یا نذاشتن پول توی بانک ها و ... ، میتونه در سطح کشور نمود داشته باشه در هر صورت !!

اما واقعا ... این کار ها هدفی داره ؟ آسیبی که به ما میرسه در مقایسه با آسیبی که به حکومت از این روش میرسه بیشتر نیست ؟!!!!

دلم سوخت واقعا ... :-"

Masih-j

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 2
شهر
اصفهان

به نقل از نــيما :
خب واقعیت این هست در مقام مقایسه نسبت به سایر روش های اعتراضی دیگه مشکلات و آسیب هایی که به همراه داره کمتره ...

یه مشکلی که وجود داره اینه که خیلی وقت ها هیچ گونه هدف و فکر قبلی در پشت این جور اعتراض ها در قالب نافرمانی مدنی نیست !!

این شیوه ی اعتراض و این گونه نا فرمانی های مدنی ، وقتی میتونه مفید باشه که سبب ایجاد تغییر بشه در نهایت !! و وقتی امکان بوجود اومدن تغییر هست که حاکمان و یا اون افرادی که بهشون معترضن براشون اندکی این نا فرمانی ها اهمیت داشته باشه حداقل !
حماقت هست اینکه ما بخوایم مثلا برای نشون دادن اعتراض خودمون راجب اینکه حاکمین واسه مردم ارزش قائل نیستن ، ترافیک ایجاد کنیم !!
وقتی برای اون ها مهم نباشن مردم و وقتشون و ... !! ایجاد ترافیک صرفا موجب اعصاب خوردی بیشتر یه عده ی دیگه ای از مردم و گاها بوجود اومدن مشکلات ترددی برای آمبولانس و آتش نشانی و ... است حتی !!!

من و خیلی های دیگه تلویزیون ایران رو بر فرض تحریم کردیم ! چه آسیبی به اون افرادی که با نسبت بهشون معترضیم وارد میشه ؟!! چه نتیجه ای خواهد داشت ؟
بعضی اوقات این اعتراض ها اصلا مبنای عقلانی ندارن و گاها برای بعضی ها نوعی تفریح و جو سازی هست و هدفی دنبال نمیکنن ...

سطح حماقت و مضحکی بعضی از این نا فرمانی های مدنی مثل این مثال هست که من بر فرض بخوام به نشانه ی اعتراض اعتصاب غذا کنم !!!!

ولی بعضی روش ها مثل شکرت نکردن تو انتخابات یا نذاشتن پول توی بانک ها و ... ، میتونه در سطح کشور نمود داشته باشه در هر صورت !!

اما واقعا ... این کار ها هدفی داره ؟ آسیبی که به ما میرسه در مقایسه با آسیبی که به حکومت از این روش میرسه بیشتر نیست ؟!!!!

بله خیلی وقت ها این نافرمانی واکنش طبیعی افراد مختلف به شرایط بد جامعه هست و برنامه ریزی قبلی واسش نشده
در مورد ثمر بخش بودن اگر این نافرمانی برنامه ریزی شده باشه و مردم زیادی در نافرمانی شرکت کنند ممکنه نتیجه بده باعث اصلاح بشه مثه همون شرکت نکردن در انتخابات ... و آسیب زیادی هم نرسونه .
یا شاید در بعضی موارد نافرمانی برای اصلاح و یا تغییر نباشه و جهت آگاهی یا تغییر افکار عمومی انجام بشه .

به نقل از Dorna :
فک نمیکنن نافرمانی مدنی اگه پیروز هم بشه بعد افراد جامعه رو قانون گریز میکنه!؟
با نافرمانی مدنی به شکل انجام کاری خلاف قوانین موافقید یا این که فکر میکنید فقط در حد مبارزه ی منفی باشه یا این که اصلن نباشه!؟

به هر دو صورت می تونه باشه . مبارزه ی منفی در مواردی مثل همون شرکت نکردن در انتخابات و پول نذاشتن تو بانک می تونه مفید باشه و نتیجه بده . ولی در مواردی ما با یک قانون مخالفیم و در نتیجه باید خلاف قانون عمل کنیم مثل همون حجاب اجباری .
البته بعضی از این نافرمانی ها هم همون طور که نیما گفت ضرر و آسیبش خیلی بیش تره تا تاثیری که می ذاره و حتی ممکنه باعث قانون گریزی در آینده بشه.

راستی ترجمه فارسی مقاله هنری دیوید تورو در مورد نافرمانی مدنی را می تونید از این لینک دانلود کنید.

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

پاسخ 1 تایید (باو من 2روزه تاپیکو دیدم ، میخوام شرکت کنم ، نمیدونم چرا نمیشد)

خب من با نیما یکم مخالفم ، برای اینکه شمایی که تو خونت نشستی به قول خودت کسی در عرصه ی سیاسی نمیشناستت نباید اعتصاب غذا کنی ، یعنی هر نافرمانی ای برای یک گروهه ، چیز مشترکی نیست که بین عموم مردم باشه ، البته در بعضی از اوقات هم هست

کلا" من با این حرکت خیلی موافقم ، چون به نظرم یکی از بهترین ایده ها و کارهایی بوده که در طول حیات بشریت برای اعتراض انجام شده و جواب هم داده در خیلی موارد
نافرمانی های مدنی حتما" لازم نیست گسترده باشه و همه ی هفتادو چند میلیون نفر جامعه ی ما اونو انجام بدن ، سر کار نرفتن یک هفته تمام دبیران یا بیشتر دبیران آموزش و پرورش به نشانه ی اعتراض به پایین بودن حقوقشون ، میتونه خیلی ثمر بخش و جنجالی باشه ،از طرفی یک هفته زمان زیادی نیست که دانش آموز جماعت ضرر کنه و بخواد عقب بیفته ، انقدر تعطیلی در طول سال هست که این یک هفته گم میشه بینش ، در نهایت هم میشه بعد از اون یک هفته تو روزهای تعطیل مثلا" کلاس رو تشکیل کرد (در حد چند جلسه) ، اما شرطی که اینجور نافرمانی ها دارن اینه که باید همه گیر باشه و تمام افرادی که در اون اعتراض حقشون خورده شده یا به نحوی حقوقشون زیرپا گذاشته شده شرکت کنند ، چون یک طیف بزرگ مردم رو نمیشه سرکوب کرد یا زندان کرد ، اما اگه اعتراضات محدود به منطقه و مکان خاص (حتی زمان خاصی) باشه علاوه بر اینکه جلوش گرفته میشه و نتیجه بخش نیست ، از این جهت که چرا بقیه اعتراض نمی کنند ؟ پس حرف اینایی که اعتراض می کنند حق نیست چرا که اگه حق بود اونا هم باید اعتراض می کردن ، ازش سوء استفاده میشه و اون عده ممکنه خیلی خسارات بدتری رو بدون دریافت هیچ نتیجه ی مثبتی بدن

کارهایی مثل ایجاد ترافیک یا ایده های دیگه اتفاقا" به نظر من خیلی هم خوبه ، یک سری چیزها و بعضی جاها ممکنه تآثیر مستقیم و زیادی روی دستگاه حاکم نداشته باشه و اونا با بی توجهی ازش رد شن و فکر کنید پس این اعتراضات نتیجه ای نداره ، اما در واقع تمام اینا یک حس اعتراض رو در مردم زنده میکنه ، دو ترس مردم از معترض بودن رو میریزه ، سه وقتی طولانی مدت باشه به معضلی تبدیل میشه که دستگاه حاکم رو وادار به پاسخ به این اعتراض ها میکنه ، و چهار اینکه یک آتیش زیر خاکستری میشه تا دفعه ی بعد که اعتراضات مستقیم و مهمتر بود ، مردم به طور جددی تری با قضیه برخورد کنن

مهمترین نکته و قسمت مثبتش و در واقع برتریش نسبت به سایر روش های اعتراض ، اینه که توهینی درش دیده نمیشه ، شعار جنگ و مرگ نداره ، کاملا" با حوصله و سنگین هست این نوع اعتراضات ، و اغتشاشگر و دشمن خارجی و اینا بهش نمی چسبه (که البته آقایون با کمال وقاحت چسبوندن)

عموما" این اعتراضات نتیجه ی سریعی نمیدن، یعنی نباید انتظار داشته باشیم که اگه امروز تلویزیون رو خاموش کردیم و نگاه نکردیم ، فردا تلویزیون اصلاح شه یا عوض شه ، نتیجه ی بعضی کارهای این چنینی در دراز مدت و در کنار چند اعتراض دیگه است که پدیدار میشه و ما می تونیم ببینیم ، یک مثال ساده ، ماهواره وقتی در کشور ما همه گیر شد و همه ی مردم تقریبا" یک دیش رو حداقل گرفتن ، سیستم صدا و سیما ما ناچارن به فکر رقابت و تولید برنامه های بهتر با تنوع بیشتر افتاد که تا حددی هم شاید موفق بود ، و نسبت به قبل در بعضی موارد پیشرفت کرد ، اما خب به خاطر شرایط و برخی قوانین نمی تونن رقابت کنند با شبکه های ماهواره ای ، اما همین که مردم شبکه های ماهواره ای رو ترجیح دادن به تلویزیون جمهوری اسلامی و بیننده ی صدا و سیما پایین اومد خودش نشون داد که برنامه ها باید تغییر کنند ، نکته ی دیگه اینکه ، تلویزیون اساسا" تآثیر زیادی در جامعه داره ، و جعبه ی سیاه جادویی واقعا" جادوییه و خیلی کارها می تونه کنه ، بدون اینکه شما بفهمی با مغز شما بازی میکنه و تفکراتتون رو عوض میکنه ، ناخواسته تمایلات و علایقتون رو هم میتونه تغییر بده ، در بدترین شرایط می تونه شما رو امیدوار ترین فرد در تمام جوامع کنه و حس خوشبختی رو جوری به شما القا کنه که انگار هیچ چیز بدی در این مملکت نیست ، برعکس هم میتونه کار کنه ، در شرایط خوب یا حداقل متوسط ، میتونه انقدر فضا رو بد جلوه بده تـآثیر بذاره روی آحاد مردم که همه رو از زندگی ناراضی کنه و مردم به شورش واداره ، پس اینکه ما با این اعتراضات به ظاهر ساده اعتراض خودمون رو به پخش برنامه ها و سیستمه اون نشون بدیم ، دستگاه حاکم رو مجبور به تغییر رویه در کارش میکنه ، چون میدونه که اگه مردم از صدا و سیمائه ایران به طور کل زده شن و روی به شبکه های ماهواره ای و غربی بیارن ، دیگه برگردوندن اونا کار خیلی دشواری خواهد بود ، اساسا" عمر نظام سیاسی هم کوتاه خواهد شد ، چون احتمال شورش و اعتراض برای تغییر نظام زیاد میشه

اینکه آمبولانس توی اون ترافیک گیر کنه ، اولا" احتمالش کمه ، به این دلیل که ، یک جا در نظر گرفته میشه برای اعتراض ، فرضا" تجریشه طهران ، هر روز مردم طی یک ساعت مشخص بیان ماشین هاشون رو پارک کنن و ترافیک ایجاد کنن ، قاعدتا" همه می فهمن که اعتراضی در کار هست و آمبولانس ها ماشین های امدادی از اون محل تردد نمی کنن ، در بدترین حالت و شرایط هم ، میشه گفت ، این یکی از تاوان (کلمه ی خوبی نیست، ولی نمیدونم چرا کلمه ی بهتری به ذهنم نرسید) هاییه که داده میشه

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از نــيما :

همیشه هم اینجوری نیست البته...گاهی یه سری تابو ها هست تو جامعه که با همین نافرمانی مدنی شکسته میشه.مثلن بعضی فرهنگ ها که تغییرش زمان بره .....
حتا در همون حد جو سازیش هم گاهی به تغییر کمک میکنه...اینجور نیست؟
اعتصاب غذا که البته نافرمانی مدنی فک نمیکنم باشه!ولی اون هم به نظر من موثره.
این جنبش نافرمانتی مدنی همچین بدون برنامه ریزی و اینا هم نیست.خیلی از جنبش های تاریخ مثل استقلال طلبی هندوستان هم اساسش نافرمانی مدنی بوده.....
به نقل از نــيما :
^-^
به نقل از Amir - Eblis :
کارهایی مثل ایجاد ترافیک یا ایده های دیگه اتفاقا" به نظر من خیلی هم خوبه ، یک سری چیزها و بعضی جاها ممکنه تآثیر مستقیم و زیادی روی دستگاه حاکم نداشته باشه و اونا با بی توجهی ازش رد شن و فکر کنید پس این اعتراضات نتیجه ای نداره ، اما در واقع تمام اینا یک حس اعتراض رو در مردم زنده میکنه ، دو ترس مردم از معترض بودن رو میریزه ، سه وقتی طولانی مدت باشه به معضلی تبدیل میشه که دستگاه حاکم رو وادار به پاسخ به این اعتراض ها میکنه ، و چهار اینکه یک آتیش زیر خاکستری میشه تا دفعه ی بعد که اعتراضات مستقیم و مهمتر بود ، مردم به طور جددی تری با قضیه برخورد کنن
به نظرمن این حرکات باید وقتی انجام بشه که یه جنبش در مرحله ی پیشرفته قرار داره.و گر نه جواب نمیده اوضاع رو بدتر میکنه.

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نظرمن این حرکات باید وقتی انجام بشه که یه جنبش در مرحله ی پیشرفته قرار داره.و گر نه جواب نمیده اوضاع رو بدتر میکنه.
بله ، زمان بندی این کارها ، باید با برنامه ریزی و طبق شرایط باشه
گاهی اوقات هم لازمه شرایط رو کمی بدتر کرد ، اگه برق شهر قطع شه ، شاید مردم چند ساعتی تحمل کنند ، اما اگه اب و گاز و تلفن هم قطع شه ، قطعا" مردم تحمل نخواهند کرد و اعتراضات شکل میگیره (در شرایط اول هم اعتراض جایزه ، اما تعداد معترضین قطعا" کمتر از حالت دوم خواهد بود ، تعداد و جامعه ی آماری در این اعتراضات نقش مهممی داره)

راستی ترجمه فارسی مقاله هنری دیوید تورو در مورد نافرمانی مدنی را می تونید از این لینک دانلود کنید.
خیلی زیاده ، بعدا" میخونیم ،مرسی :D

---

در مورد قانون گریزی هم ، بسته به نوع اعتراضاته ، به نظر من نباید برای زیر پا گذاشتن یک قانون ، بی قانونی کرد ، یعنی ما درسته با اون قانون مشکل داریم ، اما با قانون به طور کل مشکل نداریم ، اون بند از قانونه که غلطه و خواهان تغییرشیم ، اما زمانی که برای اون بند ، تمام قوانین دیگه رو که حتی قبول هم داریم زیر پا بزاریم و بی قانونی کنیم ، میتونه بعدا" قانون گریزی رو جا بندازه بین مردم ... اما اگه اینا برنامه ریزی شده باشه مشکلی پیش نمیاد

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

من با اصل روش مشکلی ندارم و گفتم که میتونه بهترین روش اعتراضی باشه ...
اما مشکل من با راه و روش و برنامه ریزی و فکر قبلیش هست ...
اینی که من دارم میگم به خاطر اینه که تاثیر منفی بعضی از اینجور نا فرمانی ها که مثال زده شد رو به عینه دیدم !
مثلا همین مورد ترافیک ...
دقیقا موردی رو مشاهده کردم که به خاطر یه سری مسائل سیاسی ترافیک ایجاد کرده بودند و خیلی ها که هیچ جبهه گیری خاصی نداشتن ، به خاطر موندن توی ترفیک یه باعث شد یه دید منفی نسبت به این افراد به خاطر مزاحمتی که براشون بوجود آوردن پیدا کنن و حتی خیلی ها صریحاً اون ها رو مورد فوش و نفرین و ... قرار میدادن و بعد هم میگفتن اینایی که اعتراض میکنن همشون فلانن و ...!!! ( تعمیم به کل معترضین و برداشت غلط از خواسته ها و عمل معترضین )
این مورد رو من به عینه دیدم که دارم عرض میکنم ! این اتفاق یه تاثیر عکس هست و بدون شک برای معترضین مفید نیست ! حتی اون مورد مشابه آمبولانس رو هم دیدم ...
به این قضیه فقط از دید کسی که میخواد اعتراض کنه نگاه نکنین ، از دید فردی که جبهه گیری خاصی نداره هم نگاه کنین ...

راجب اینکه این روش و این گونه اعتراض میتونه اثر بخش باشه بحثی نیست ... گاندی خدا بیامرز ثابت کرده دیگه !!! :D

اما بحث من اینه که این اقدام ها باید در جا و مکان مناسب و با فکر و برنامه و هدف مشخص باشه !
چون در هر صورت نافرمانی در مقام مقایسه با فوانین اجتماعی و فرهنگ و سنت های جامعه ، بدون شک نوعی رفتار ناهنجار محسوب میشه ! اینجور نا فرمانی های مدنی که با فکر و برنامه ی کافی نباشه ، خیلی وقت ها به دلیل ناهنجاریش میتونه تاثیر منفی داشته باشه !

• شروع کننده موضوع

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

موضوع دقیقن همینجاست که اعتراض های سیاسی تو چه مرحله ای هستن
ولی خب تو یه جنبش پیشرفته نمیشه انتظار داشت که همه جا گل و بلبل باشه و از این ور شهر تا اون ور رو نیم ساعته بری و خلاصه عادی باشه
کم هزینه ترین تغییرات سیاسی هم هزینه های قابل توجهی دارن

بالا