• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سانســور کتاب

• شروع کننده موضوع N.M
  • تاریخ شروع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
پاسخ : سانســور کتاب

به نقل از نرگس² :
نميشه گفت براي هيچ گروهي مناسب نيست !! :D
درسته که مثلا همين کتاب همينگوي که گفتي خيلي صحنه داره ، اما اولا اثر کاملا مربوط به نويسنده س و مترجم درست نيست دست ببره توش ، دوما اينکه رده بندي سني و اينا ... :D

بله درسته درسته!
نه اصلا درست نیست دست ببره مترجم ولی همین مترجم های کتابای آگاتا کریستی هر جایی صلاح مناسب ندونن رو دست میبرن و داستان رو دست کاری میکنن (ماس مالی واژه بهتریه البته!)

خب ما باجنبه ایم میخونیم! ;;)

• لایک
امتیازات: N.M
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر- علوم تصمیم و مهندسی دانش
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

خب منم اومدم یه نظری بدم :D
اولا که من به هیچ شکلی سانسور رو قبول ندارم، یا ترجمه نکنین یا کامل ترجمه کنین :-w آدم تا کتاب رو کامل نخونه متوجه نمی شه که :D
اما اون رده بندی سنی رو کاملا قبول دارم :D واقعا و حقیقتا بهتر از سانسوره :-?

• لایک
امتیازات: N.M

آلا ح.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شش تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نسترنگار :
البته به نظر من سانسور درست نیست؛ محدودیت سنی خیلی بهتره
توی ایران محدویت سنی اگه بزارن بدتره! کافی مثلا بگن یه کتابی رو یه قشری نخونن! بعد پس فردا همه ی اون کتابا رو همون قشر خریدن!
مخصوصا واسه این کتابایی که واسه نوجوونا ممنوع میشه! خودتونم اگه بودبد و یه کتابی رو میگفتن نباید بخونید ، بیشتر وسوسه واسه خوندنش پیدا نمی کردید؟!
این روش برعکس عمل میکنه!

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

به نقل از Ala :
توی ایران محدویت سنی اگه بزارن بدتره! کافی مثلا بگن یه کتابی رو یه قشری نخونن! بعد پس فردا همه ی اون کتابا رو همون قشر خریدن!
مخصوصا واسه این کتابایی که واسه نوجوونا ممنوع میشه! خودتونم اگه بودبد و یه کتابی رو میگفتن نباید بخونید ، بیشتر وسوسه واسه خوندنش پیدا نمی کردید؟!
این روش برعکس عمل میکنه!
قبول دارم که اینجا باز هم ایران است :D
اما در حالت کلی محدودیت سنی بهتره :D
اما باید برای اینکه رعایت بشه یه کارایی کرد :-?

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

خب نمیشه گفت چون الان بعضیا جنبه ندارن ، پس سانسور شه . فرهنگ سازی آقا ! :D

آلا ح.

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شش تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نرگس² :
نمیشه!
مثل چیزای دیگه ای که خواستن فرهنگ سازی کنن و نشد!
با سانسور کتاب خیلی موفق نیستم ..... اما قبول کنین که بعضی جاها لازمه!
البته بگمکه سانسوری های الان اصلا ربطی به قسمت نا مناسب و اینا نداره!
سانسور الانی شده قسمت هایی که سانسور کنندهه خوشش نمیاد!
خیلی از کتابا هستن که اگه سانسور بکنن ملت دعاشونم میکنن! :D سانسور کردن کتابا هم آخه الان واقعا چرته!آدم ترجیح میده یه قسمتایی سانسور شده باشن! :-"

• لایک
امتیازات: tezar

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از Ala :
نمیشه!
خیلی از کتابا هستن که اگه سانسور بکنن ملت دعاشونم میکنن! :D سانسور کردن کتابا هم آخه الان واقعا چرته!آدم ترجیح میده یه قسمتایی سانسور شده باشن! :-"
میشه با مثال بگی چه کتاب ترجمه شده ای خوندی که حس میکردی نیاز به سانسور داره؟ :-?
به نقل از Ala :
این روش برعکس عمل میکنه!
همچین مسئله ای فقط راجع به کتاب نیست!
خوراکی ها ،فیلم ها و...هم بحث رده سنی دارن.نمیشه گفت چون قانون شکنی وجود داره قانون نبایدباشه :D
بحث تعیین سن یه چیزه بحث اینکه چه طور به جامعه آموزش داده شه که این محدودیت ها رو رعایت کنن یه چیز دیگست...این محدودیت سنی عملن داره تو مسائل مختلف از جمله کتاب انجام میشه و جواب هم میده!

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

به نقل از نرگس² :
چه چیز خوبیه این فرهنگ سازی. همه جا هست اما هیچ جا نیست :))

به نقل از Ala :
نمیشه!
به نقل از Dorna :
خوراکی ها ،فیلم ها و...هم بحث رده سنی دارن.نمیشه گفت چون قانون شکنی وجود داره قانون نبایدباشه :D
بحث تعیین سن یه چیزه بحث اینکه چه طور به جامعه آموزش داده شه که این محدودیت ها رو رعایت کنن یه چیز دیگست...این محدودیت سنی عملن داره تو مسائل مختلف از جمله کتاب انجام میشه و جواب هم میده!
کاملا تایید می کنم. قانون برای خوبی خود مردمه، اگه رعایت نکن به ضرر خودشونه و تازه می شه یه قسمت هایی قرار داد این وسط که از قانون شکنی تا جای ممکن جلوگیری کنن. تازه اینجا بحث این نیست که اینجا ایران است :D این همونطور که گفتم حالت کلی موضوعه.
اونی که نمی خواد بدون سانسور بخونه، می تونه کلا نخونه، اگه می تونه بده براش سانسور کنن :D ، چون کتاب باید کامل خونده بشه تا بشه درست در موردش قضاوت کرد :-?

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

ببین ، تو خودت / خانواده ت مایل نیستی / نیستن که کتابی بخونی که مورد داشته باشه . رده بندیِ سنی اینجا کمک میکنه .
اینطوری نیست که وقتی پشتِ یه کتاب نوشته شده برای دوره ی دبیرستان ، دانش آموز راهنمایی اگه بخونه کار اشتباهی کرده ...

+ زهرا : لامذهب ، چرا وقتی من دارم پست مینویسم حرفای منو میزنی؟ هان؟ :-"
× نرگس : ببخشید دیگع تکرار نمیشه :-"

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از Ala :
این روش برعکس عمل میکنه!
+ محدود کردن به این معنی نه که بگیم این رده ی سنی حق نداره این کتاب رو بخونه ، توصیه میکنیم...

اگر ممنوع میکردیم ، حرفِ شما صحیح...اما وقتی توصیه میکنیم خیلی من شاهدِ این اتفاق نبودم والا...

( در ضمن بچه ها بحث سر ِ سانسورها...صرفا جهت اطلاعُ اینا گفتن! :D)

اما منم تائید میکنم که هر انسانی خودش ، مجاز و غیر مجاز و برای خودش تعریف میکنه!

پس درس نیس که کتاب رو بگیم این تیکه اش برای شما غیرِ مجازه ، حذف!

همون طور که برای اهنگ و فیلم ُ اینا نباید این کارُ کردن...
:D

minasamiei

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين يك
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

سانسور یک طرف ، این که میان موقع ترجمه عقاید خودشون رو اون پایین به عنوان پاورقی مینویسن ! میدونم زیاد به این بحث مربوط نیس :D
اما متوجهید چی میگم ؟ مثلا میان مینویسن نویسنده اون دوره خر بوده نمیفهمیده که اینجوره نه اونجور :|
اینم یکی از مشکلاته !

+ زهرا : مربوط به این تاپیکه...ترجمه و مترجم

( انتقال ندادم که اگه کسی هم میخاد در موردش حرف بزنه ، لینک باشه! :D)

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

به نقل از afroDt :
همون طور که برای اهنگ و فیلم ُ اینا نباید این کارُ کردن...
:D
این همون آوردن عقاید در پاورقی که ... :))

meme.rrr2

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای ادبی دوره‌ی بیست‌ونه

کتابای خارجی رو بیشتر سانسور می کنن تا ایرانیاش ولی بازم ادم رو اکنجکاو می کنن مثلا توی کتاب انی شرلی اومده نوشته دو بند حذف شده است !!!!!!!!!!! خب یعنی چی ؟؟؟

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

والله بنده که کلا مخالفم با سانسور و حذف،پیش از این هم گفتم!
اما،خب میتونن چیزهایی که دیگه به قول اهل فن،تریپل ایکس هست رو توی کتابفروشی یا فیلمفروشیها جدا بذارن و فقط برای +18 ها.
البته این مساله شامل کتابهایی که مثلا مورد دار هستن نمیشه،مثل صدسال تنهایی...صدسال تنهایی تریپل ایکس نیست و خانواده ها باید یاد بدن به بچه هاشون...بعله...مثل بقیه جاها...درضمن الآن هر چیزی بدون سانسورش روی اینترنت هست...اگه اینجوریه که فرهنگ نیستش باید اینترنت رو ملی کنیم دیگه!( :-&)

alireza.mn

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti
شهر
bushehr

به نقل از نرگس² :
سلام .
بحث زیاد شده درباره ی ممیزی کتابا توی ایران و اینا ... نویسنده های زیادین که میگن اثرشون به مدت طولانیه که گیر مجوز چاپه ؛ و تهشم مجبور به حذف یه قسمتایی از کتاب میشن .

من برام یه سوالی پیش اومد . علتِ سانسور بعضی بخشای یه کتاب چیه ؟ یعنی اون قسمت حذف شده از چه نظر اشکال داشته ؟
اگه از نظرِ کلمات رکیک باشه ، یا محتوای مخالف فرهنگ ما و اینا ، پس کتابایی مثِ خداحافظ گاری کوپر یا زندگی در پیش رو چطور مجوز گرفتن ؟ و اگه از اون نظر نیست ، چرا توی هری پاتر 6(یا 7) یه قسمت که هری خانم ویزلی رو بغل میکرد حذف شده ؟ :-?
کلاً نظرتون چیه ؟
سلام
به نظر من مجوز ندادن به یه کتاب بیشتر مربوط به خود اون نویسنده هست تا کتابه !
مثلا اگه شما یه نویسنده باشی که با ***** فقیه و از این جور چیزا مخالف باشی کافیه فقط یه چیزی از تو کتابت در بیارن واسه همون 5 سال معطل میشی تا مجوز چاپ بگیری اونم همون طور که گفتی با حذف یه قسمتی ! مصداق خیلی بهترش تو سینمای ایران هستش !
کلا سانسور کتابای نویسنده های ایرانی سیاسی هستش !
اینو بخونید جالبه ! یعنی واسه سانسور کتاب خوده کتاب رو نمیخون ! :-"
در باره ی کتابای خارجی ام این هنر مترجمه که چجوری منظورو برسونه که سانسور نشه :D مثلا تو هری پاتر برای بوسه هه فک کنم میگفت آن کاری که آرزویش را داشت !
اما در باره ی گروه سنی به جای سانسور ! ببینید اکثر کتابایی که از نظر کلمات رکیک سانسور میشن و یا چیزای دیگه همه ی کتاب که این طوری نیست قسمتی از اون این جوریه و مخاطب این کتابا ام بزرگساله ! اگه یه بچه بره بخوندش تا به اونجا هایی که بخواد سانسور شه نرسیده کتابو پرت میکنه کنار :D و خوندن کتاب برا بزرگسالا ام که اشکالی نداره !

در کل سانسور یه چیزیه که هست و نمیشه کاریش کرد ! کتابای قدیمی گیر بیاریم بخونیم بهتره مثلا 100 سال تنهایی قبل از انقلاب با الان حجمش دو سوم شده !

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

یه بحث خیلی ریشه هست که یه فرد بالای ۱۸ سال میتونه هر کتابی بخونه به هیچ کسم ربط نداره من نمیدونم چرا ما ایرانیا کلآ فضولی تو ذاتمونه

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از alireza.mn :
سلام
مثلا اگه شما یه نویسنده باشی که با ***** فقیه و از این جور چیزا مخالف باشی کافیه فقط یه چیزی از تو کتابت در بیارن واسه همون 5 سال معطل میشی تا مجوز چاپ بگیری اونم همون طور که گفتی با حذف یه قسمتی ! مصداق خیلی بهترش تو سینمای ایران هستش !
آره خب ، اینم هست ... تو کشورِ ما نویسنده شخصِ مورد قبولی از نظرشون نباشه ، کتابش شاهکارم که باشه باید سانسور شه ..
در باره ی کتابای خارجی ام این هنر مترجمه که چجوری منظورو برسونه که سانسور نشه :D مثلا تو هری پاتر برای بوسه هه فک کنم میگفت آن کاری که آرزویش را داشت !
اما در باره ی گروه سنی به جای سانسور ! ببینید اکثر کتابایی که از نظر کلمات رکیک سانسور میشن و یا چیزای دیگه همه ی کتاب که این طوری نیست قسمتی از اون این جوریه و مخاطب این کتابا ام بزرگساله ! اگه یه بچه بره بخوندش تا به اونجا هایی که بخواد سانسور شه نرسیده کتابو پرت میکنه کنار :D و خوندن کتاب برا بزرگسالا ام که اشکالی نداره !
الان یعنی منظورتون این بود گروه سنیم خوب نیست ؟ :-? پس چیکار میشه کرد ؟ :-?
به نقل از وحـیـــــــــــــــــــد :
یه بحث خیلی ریشه هست که یه فرد بالای ۱۸ سال میتونه هر کتابی بخونه به هیچ کسم ربط نداره من نمیدونم چرا ما ایرانیا کلآ فضولی تو ذاتمونه
ها ؟ :D

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

به نقل از meme.rrr2 :
کتابای خارجی رو بیشتر سانسور می کنن تا ایرانیاش ولی بازم ادم رو اکنجکاو می کنن مثلا توی کتاب انی شرلی اومده نوشته دو بند حذف شده است !!!!!!!!!!! خب یعنی چی ؟؟؟
یعنی اهم اهم :D

به نقل از alireza.mn :
سلام

در کل سانسور یه چیزیه که هست و نمیشه کاریش کرد ! کتابای قدیمی گیر بیاریم بخونیم بهتره مثلا 100 سال تنهایی قبل از انقلاب با الان حجمش دو سوم شده !
قبول دارم که بعضی مترجم ها منظور رو می رسونن و این خودش به نوعی باعث جذاب تر شدن کتاب می شه(حالت معمایی پیدا می کنه :D ) اما هیچی متن اصلی نمی شه :D
اما در مورد کتاب های بزرگسال که +18 داره، می شه گفت خیلی بهتره سانسورش و حتی بعضی مواقع نداره به اون صورت :D (من از کجا می دونم؟! :-" )

alireza.mn

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti
شهر
bushehr

به نقل از نرگس² :
الان یعنی منظورتون این بود گروه سنیم خوب نیست ؟ :-? پس چیکار میشه کرد ؟
نه گروه سنی تاثیری نداره !
شاید یه بچه اول دبیرستانی از یه آدم 30 ساله درکش بیشتر باشه !
توضیح دادم !
اگه یه کتاب تو سطح فهم تو نباشه 2 صفحه که ازش بخونی پرتش میکنی کنار ! نمونش کتابای نیچه
ولی اگه ام درکش کنی بخونش حتی اونجایی ام که باید سانسور شه !
پ.ن : لیچ کینگ جان شما چند روزه سنتون از +18 گذشه میری کتاب +18 میخونی ؟:-"

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

به نقل از alireza.mn :
نه گروه سنی تاثیری نداره !
شاید یه بچه اول دبیرستانی از یه آدم 30 ساله درکش بیشتر باشه !
توضیح دادم !
اگه یه کتاب تو سطح فهم تو نباشه 2 صفحه که ازش بخونی پرتش میکنی کنار ! نمونش کتابای نیچه
ولی اگه ام درکش کنی بخونش حتی اونجایی ام که باید سانسور شه !
پ.ن : لیچ کینگ جان شما چند روزه سنتون از +18 گذشه میری کتاب +18 میخونی ؟:-"
بحث گروه سنی مربوط به درک نیست. بحث همون +18 و ایناست که خب اون آدم 30 ساله درکش هر چقدرم باشه، می تونه بخونه اما مطمئنا این کتاب ها هنوز برای یک بچه ی دبیرستانی مناسب نیست :D اما بعضی کتاب ها که از اینجوری موارد ندارن و برای سنین بزرگسال نوشته شدن و اون بچه دبیرستانی می فهمه و می خواد بخونه، مشکلی نداره.
مطمئنا اون بچه(بچه خوب نیست نوجوون :D )خودش دلش می خواد همچین کتاب هایی رو بخونه، مخصوصا اگه +18 باشه :D (مثل خودم :D ) اما این والدینش و متخصصین این بخش هستن که اون رو از خوندن این کتاب ها تا رسیدنش به سن مناسب منع می کنن و به نظر من کار نسبتا درستیه :D
پ.ن: چی؟ کی؟ هان؟ من کاملا تکذیب می کنم :D (یه 8 ماهی می شه، البت ما از قبلش در گود بودیم :D )

بالا