• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گرافیتی / هنر خیابانی

• شروع کننده موضوع

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
سلام
اینجا میخوایم در مورد یک هنر بسیار زیبا صحبت کنیم به نام گرافیتی ، هنری که به هنر خیابانی معروف است و طرفداران بسیار زیادی در دنیا داره

در بسیاری از شهر های جهان، جذاب ترین و قابل توجه ترین قسمت های هنر، توسط مشهور ترین و معروف ترین هنرمندان خلق نمی شوند، بلکه توسط افرادی ناشناس به وجود می آیند که به آنها هنرمندان خیابانی (Street artist) می گویند که در تاریکی شب، مشغول به خلق آثار خود میشوند؛ شاید هم مهمترین اصل هنرمندان خیابانی در ناشناس بودن آنها باشد، هیچ وقت دیده نمی شوند و ما تنها آنها را از روی اسامی مستعارشان می شناسیم.

گرافیتی، نام تصاویری است که روی اموال عمومی، مثل دیوار ها، تابلو های راهنما، پنجره ها و حتی تلفن های عمومی کشیده میشود. گرافیتی در اکثر موارد هنری تحسین برانگیز به شمار می آید، ولی در بعضی از موارد هم، به عنوان یک عمل خرابکارانه تلقی میشود که خلاف قانون است. بسیاری از مردم آنرا یک هنر می دانند، ولی گروه دیگر آنرا در رده ی vandalism طبقه بندی میکنند. گرافیتی از زمان های باستان ، دریونان و رم به کار گرفته میشده. گرافیتی میتواند شامل همه چیز باشد، از نقاشی های خیلی ساده گرفته تا تصاویری که شاید از قوی ترین پوستر ها هم گویا تر باشد. امروزه گرافیتی بیشتر با اسپری کردن یا به وسیله ی ماژیک کشیده میشود.

در بسیاری از کشور ها ، کشیدن این تصاویر روی دیوار، خلاف قانون است و مجازات هایی در بر دارد. اخیرا” نمونه هایی از این هنر، در معابر تهران نیز دیده میشوند، اگرچه عمرشان شاید بیشتر از یک روز نباشد، ولی کافی است این بار که از خیابان ولیعصرعبور میکنید، کمی بیشتر به دیوار های اطراف توجه کنید.
بعضی مواقع گرافیتی ها، حامل پیام های اجتماعی یا سیاسی هستند که میتوانند نقش مهمی در فرهنگ جامعه بازی کنند گرافیتی، سبکها و دسته بندی های بسیار زیادی دارد که بر حسب نوع پیام یا فرهنگ جامعه طبقه بندی میشوند.

مشهور ترین هنرمند خیابانی، فردی انگلیسی به نام Banksy است که هنوز هم هویت مشخصی ندارد. کارهای او، هم اکنون در سرتاسر جهان یافت می شود. افراد کمی در دنیا هستند که گرافیتی را بشناسند وچیزی درباره ی او نشنیده باشند. اصلا” خصوصیت اصلی این هنر هم همین است، هنر به خاطر لذت، نه به خاطر شهرت. شاید چیز زیادی در باره ی Banksy ندانیم، ولی آثار او هر چند وقت یک بار مورد توجه بسیاری از هنردوستان قرار میگیرد.

موضوعات کارهای وی را سرمایه داری، فقر و تنگدستی، جنگ و بسیاری مشکلات اجتماعی دیگر در بر میگیرد. وی هنرمندانی را که خودشان را برتر از هنرشان میدانند به باد تمسخر میگیرد و حتی کسانی که طرح های او را در نمایشگاه ها شرکت میدهند، افرادی میداند که هدف این هنر را درک نکرده اند. وی در وبسایت رسمی خود در این باره نوشته:
“I can’t believe you morons actually buy this shit”

بسیاری ار هنرمندان، آثار Banksy را تحسین میکنند و آنها را به عنوان یک الگو برای کار های خود انتخاب کرده اند، ولی گروهی دیگر هم او را به عنوان کسی میدانند که هنر گرافیتی را به عنوان هنری خلاف قانون و مجرمانه معرفی میکند ولی چه از کارهای اینفرد خوشتان بیاید، چهاز آنها متنفر باشید، Banksy در حال حاضر یکی از تاثیر گذار ترین و بزرگترین هنرمندان جهان است ، به طوری که کارهای وی بیشترین تاثیرات اجتماعی را در بریتانیا به وجود می آورد؛ حتی یکی از آثار او در موزه ی بریتانیا نگهداری میشود ( ببینید: خبر از BBC ).

بر اساس آمارهایی که در سطح جهان انجام شده و میزان محبوبیتی که کارهای وی در میان هنرمندان به دست آورده، وی را به عنوان بزرگترین هنرمند ناشناس تاریخ میشناسند.
+ صفحه ی مربوطه در Wikipedia

اینجا هم توضیحات خوبی داده ، سر بزنید ، پاتوق

سری عکس های گرافیتی در ایران و بقیه کشور ها رو هم بعدا" میزارم ، شما هم اگه سری این عکس ها رو دارید بزارید

در ایران هم آدمایی هستن که این هنر رو دارن و رو در و دیوار های شهر حتما" یک نمونه یا چند نمونه رو دیدید ، یکی از معروف ترین اینها A1one هست که کارهای زیادی رو در طهران انجام داده و آثار زیبایی داره​
+ صفحه ی فیسبوک
+ وبسایت
+ صفحه ی گرافیتی کارهای ایران در فیسبوک

از نظرات شما و عکس های شما و اطلاعات شما درباره ی این هنر ، استقبال میشه ، امیدوارم شما هم جزء طرفداران این هنر باشید و همیشه حمایتشون کنید

ببخشید یکم خوب نشد این تاپیک ، خیلی چیزا بود که قرار بود اضافه کنم ، نحوه ی نوشتن متن ها و قرار دادنشون هم متفاوت تر و بهتر بود ، ولی ... نشد و نتونستم اونجوری که میخواستم بزنم ، شما کمک کنید تا یکی از بهترین تاپیک ها بشه ، با تشکر :)​

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : گرافیتی / هنر خیابانی

یه سری از موافقین گرافیتی تو ایران میگن که این هنر خوبه به شرطی که جهت گیری سیاسی اجتماعی نداشته باشه!
اما خود این هنرمند های خیابانی همچین چیزی رو قبول ندارن.گرافیتی یه هنریه که از بطن جامعه بیرون میاد.باید در تناسب با شرایط اجتماعی سیاسی باشه و واسه ی جامعه پیام داشته باشه.

یه گرافیتی جالب درباره ی خود هنر گرافیتی:

ifgraf.jpg

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

سلام...
نوشتی " اخیرا نمونه هایی از این هنر...." ... به نظر من که اصلا" اخیرا" ای نیست....! البته تا تعریف هر کی از اخیرا" چی باشه... من که خیلی وقت ه تو تهران گرافیتی دیدم... سه- چهار سالی می شه...
یه چیزی هم در مورد گرافیتی و قانون... توی همه ی کشور های دنیا گرافیتی غیر قانونی ه جز فرانسه...( خوش به حالشون...!)
در ضمن به شدت لایک...! :D

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

مــنم به شـدت لایـک !

البته من چیز زیادی راجع به گرافیتی توی ِ ایران نمیدونم ! فقط می دونم گرافیتی های ِ اکباتان محشـرن ! 8-> :D

MHD.H

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامـه حلـی
شهر
تهران
مدال المپیاد
كامپيوتر ، فيزيك (در حال مطالعه)
دانشگاه
ایشالله صنعتى شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

من عاشق این هنر هستم
اصلا عالیه پسر !
توی اکباتان خیلی آدمای خبره ای داره
2 نفرم هستن که توی صادقیه تو محله های باغ فیض رو در و دیوارا مینویسن
من خودم کامپیوتری طرح میدم :)
یه سری عکسها هست ولی چون سنگینه نمیشه گذاشت
براتون میزارن :)

• لایک
امتیازات: AmorE

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نظر من که یه دیوار با گرافیتی خیلی خوشگل تر از همون دیوار بدون گرافیتیه.

نمیدونم چرا میگن وندالیزمه؟

• شروع کننده موضوع

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

×بعدا" درست میشه×

@درنا : واقعیت امر اینه که منم معتقدم هنر سیاسی وجود نداره ، این تصویرها ممکنه برای حمایت از عده ای (حالا می تونه یک گروه سیاسی باشه یک گروه اجتماعی باشه یک گروه موسیقی یا ...) روی دیوار ها و جاهای دیگه کشیده شن ، اما به این معنی نیست که این هنر (یعنی گرافیتی) کاملا" هنر سیاسیه و از یک حزب خاص حمایت میکنه و ... ، هر کسی میتونه اون چیزی که رو فکر می کنه درسته بکشه ، به قول قمیشی : " اینا برای اینه که بگیم (یا بگن) شماها (اون گروه خاص) اگر فکر می کنید کارتون درسته و به اونچه انجام میدید معتقید ، ادامه بدید ، و دلسرد نشید (نقل به مضمون) "
ولی موافقم که عموما" این تصاویر حاوی پیام هستن

@بیلی بچه: با توجه به عمری که این هنر در دنیا داره ، میشه گفت اخیرا" !
مرسی

@the bug : موافقم ، منم یه دیوار نقاشی شده رو بیشتر از یه دیوار ساده و خالی از رنگ دوست دارم
میشه روش بحث کرد ، اما نه 10 دقیقه به 2 نصفه شب :D ، کاملتر نظرتو بگو

MHD.H

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامـه حلـی
شهر
تهران
مدال المپیاد
كامپيوتر ، فيزيك (در حال مطالعه)
دانشگاه
ایشالله صنعتى شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

اینم یه سری عکس برای اینکه هنر گرافیتی براتون جا بیفته !

خیلی جالبه

خودم گلین کردما :D

دانلود

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

گرافیتی اصولآ محشره ولی بستگی به جاش داره به نظر من روی دیوار خوبه یا روی کال ولی روی مترو اینا جالب نیس :D

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

آقا یک تفاوت عظیمی که من بین کارای ایرانی و خارجی مشاهده کردم ( مثه همین banksy که انصافا بعضیاش خ فجیع عالی بودن) اینه که ایرانیا اکثرا نیک نیم خودشون و یا اسم گروه یا یک سری شکل در هم بر هم میکشن که فقط خوشگله و اینا!

اما خارج بیشتر گرافیتی ها یک مفهوم دارن یا یک مشکل رو بیان میکنن. میشه گفت یه جور کاریکاتورن. یا از اجزای دیوار تو گرافیتیشون استفاده میشه 8->

اینو مثلا ببینین:

rickshaw2.jpg

یا این یکی برای استفاده از اجزا:

brinngg.jpg

x:

پ.ن: اینا از همون سایت banksy ک امیر گفت برداشتم دیه :-"

AmorE

Meyo
نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2- دبیرستان حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
اینستاگرام

گرافیتی بیشتر بین بچه های خیابونی رواج داره، بچه هایی که زندگیشونو تو خیابونا گذروندن و با همدیگه اونجا بزرگ شدن
توی ایران به دلیل مشکلات زیادی که هست نمیشه زیاد روی گرافیتی کشیدن مانور داد
3 سال پیش برای نمایشگاه مدرسه قرار بود یه گرافیتی بکشیم که با مشکلاتی مثل نبودن رنگ مناسب، نبودن ابزار مناسب، نداشتن اطلاعات و این چیزا مواجه شدیم، آخرشم 100 بار رنگش کردیم تا با این رنگای مسخره یه چیزی در بیاد. (این عکسو از تو فیلمی که ازش گرفته بودیم گرفتم، حاله های رنگو راحت میشه دورش تشخیص داد که به کار گند زده!)(رنگایی که تو ایران برای گرافیتی به کار میره خیلی تو هوا پخش میشه باعث میشه کل کار یه حاله ی رنگی بگیره که واقعا فاجعست!)
11768939025121279889.jpg
پ.ن: اگه عکس نیومد لینکش: http://myup.ir/images/11768939025121279889.jpg

توی کشورای دیگه که ابزار مناسب دارن کارایی که انجام میدن واقعا جالبه، این کار یه پسرست که پشت پیست اسکی برای دوس دخترش کشیده. خودم اولین بار که دیدمش فکر کردم با پروژکتور و سایه درستش کردن اما . . .
70149669155919906102.jpg
پ.ن: اگه عکس نیومد لینکش: http://myup.ir/images/70149669155919906102.jpg

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

http://alimashi.persiangig.com/Photo0000.jpg
سر کلاس دفاعی بیکار بودم زد به سرم اینو کشیدم! اگه خیلی بده ببخشید دیگه... [-o<

• لایک

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

من عاشق این هنرم
ولی متاسفانه تو ایران این کار اصن هنر حساب نمیشه. :((

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از Death Angel :
http://alimashi.persiangig.com/Photo0000.jpg
سر کلاس دفاعی بیکار بودم زد به سرم اینو کشیدم! اگه خیلی بده ببخشید دیگه... [-o<
" هنر خیابانی"!
گرافیتی رو روی در و دیوار میکشن!نه رو برگه با خودکار :D

AmorE

Meyo
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
اینستاگرام

به هر حال طرح اولشو که رو کاغذ میزنن اگه بخوان یه چیز موندگار بشه :D

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
‏..

خب نظرتو درباره همين بكو لطفأ، كه بعدي رو ديوار باشه

AmorE

Meyo
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
اینستاگرام

2-3تا نکته هست:
سعی کن طرحتو با مداد بزنی
خطوطی که میزنی سعی کن یه مفهوم خاصیو برسونه و توی یه مدل خاص باشه(مثلا برای هر شخصی یه مدل هست، یکی گرد دوست داره، یکی سیخ سیخی، یکی رنگی، یکی ماشینی و ...)
زیاد سر کشیدن طرح فکر نکن، فقط بکش! بعدش خودش درست میشه :D

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
هنر

باشه سعي خودمو خواهم كرد. ١شنبه ها دفاعي داريم! سبك هم فقط سيخ سيخ رو عشق است‎ !‎

• لایک

AmorE

Meyo
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
اینستاگرام

کلا سر هر زنگی که مخت نمیکشه گوش بدی بشینی سر کلاس، طرح بزنی واقعا خوبه! (یکی از روشای پیچوندن با قاعده!) دستت یکم راه بیافته میتونی طرحای حرفه ای بزنی. فقط تمرینو دیدن طرحای جالب و چیزاییه که دوست داری. بعدشم مدل خودتو داری برا همه

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
.

يه تيشرت دارم كه مشوقم بود عكسش رو ميذارم همه ياد بگيرن!
خدایی تی شرت شاخیه ها!!!! کلی پول خورده لعنتی ولی ارزششو داشت
http://alimashi.persiangig.com/image/my%20cOol%20TshIrT.jpg

بالا