• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

توضیحاتی درباره شیمی 3

• شروع کننده موضوع

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی
+ اميررضا : تاپيك منتقل شده

قراره توی 3 تا پست به ترتیب هر 3 تا فصل ِ شیمی 3 رو یکم توضیح بدیم....

* فصل اول ... استوکیومتری :

شاید به قول ِ حدود 80 درصد داوطلبا ، سخت ترین بخش شیمی 3 رو بشه به همین فصل نسبت داد ... شاید بپرسید چرا ، چون عموما سوالاتی که از این فصل توی کنکورهای سراسری مطرح میشه سخت و در عین حال وقت گیر و طولانیه ، همین هم باعث میشه دانش آموزانی که روی این فصل به خوبی تمرکز نکردن ، نتونن توی وقت ِ مختص به هر سوال ِ شیمی اونا رو جواب بدن ...

حل ِ سوالات استوکیومتری
منطقی ترین و اصولی ترین راه برای یادگیری حل ِ سوالات ِ استو ، تمرین زیاد و به خصوص سعی در بالا بردن ِ سرعت ِ حل ِ این سوالاته ... سعی کنید بعد از هر مرجعی که واسه این فصل کار کردید ( چه مبتکران و چه خیلی سبز) ، خیلی خوب روی سوالات ِ استوکیومتری ِ کنکورهای سال های پیش ( چه داخل کشور و چه خارج کشور ..چه رشته ی خودتون و چه رشته ی غیر ِ خودتون) تمرکز کنید ... هر چی بیشتر و سریعتر سوالات ِ استو رو حل کنید ، توی کنکور پوئن بیشتری برای بالا بردن ِ درصد ِ شیمی خواهید داشت ...

توصیه ای که بهتون توی این قسمت دارم رو توی چند تا نکته خلاصه میکنم ...

1) هر روشی رو که برای حل ِ سوالات ِ استو به کار میبرید ، سعی بر بالا بردن ِ سرعتتون توی اون روش کنید ... خیلیا از راه ِ تستی ( یا همون تناسب ِ خودمون) و خیلیا از راه ِ تشریحی ( یا همون ضرب ِ کسر های ِ خودمون) استفاده میکنن ، حتی الامکان تا بهمن و اسفند روی ِ یکی از این 2 روش و ترجیحا روش ِ تستی تمرکز کنید و بعد از اون روشتون رو عوض نکنید ، هر روش با زیرگروه هاش نیاز به تثبیت شدن توی ذهن داره ، در نتیجه سعی نکنید که توی هر سوال هر دفعه یه راه ِ حل به کار ببرید ...

2) با هر کدوم از روشها که سوالات رو حل میکنید ، چه کسری و چه تناسب ، ممکنه چندین کسر و یا چندین تناسب توی روشتون روی کاغذ به وجود بیاد ، از همون ابتدای ِ حل شروع نکنید عددها رو در هم ضرب و تقسیم کنید و یه سری اعداد ِ مزخرف درارید و هم وقتتونو از دست بدید و هم آخر سوالتون حل نشه ، توی بیشتر سوالات خیلی از عددهای توی ِ راه ِ حل با هم ساده میشن و کارتون آسون میشه ...از ما گفتن ..شما فقط امتحان کنید ، متوجه میشید ...

3) تقریبا کار با واکنش ها برای داوطلبا وسط ِ آزمون ها سخته ، تا سوالو بخونن و بفهمن واکنش چی بوده و تا بنویسنش و موازنه اش کنن ، تا همین جا چندین ثانیه از وقتشونو گرفته ، پیشنهاد ما اینه که توی طول ِ سال در عین ِ حل ِ سوالات ِ متعدد و مختلف ِ استوکیومتری ، توجه خاص و ویژه ای به واکنش ها ( و علی الخصوص واکنش های پر سوال) بکنید و تو ذهنتون طبقه بندیشون کنید و اونها رو به یاد داشته باشین ( که این کار فقط با تکرار و حل ِ سوالات پی در پی حاصل میشه ..نه حفظ کردن ِ واکنشا !) ...

4) یکی از قسمت های مهم توی این قسمت که معمولن خیلی خوب مچ ِ داوطلبو میگیره سر ِ آزمونا ، واکنش های مطرح شده توی خود را بیازماییدها ، و پاورقی ها ( منظورم اینجا همون متن های کناری ِ صفحاته که در کنار ِ متن های اصلی نوشته شده )و همچنین خود ِ متن ِ سوالاتیه که توی خود آزمایید ها مطرح میشه ...
مثال های زیر رو ببینید ... اینا قطعا خودشون سوال نمیان ، اما ممکنه تو یه قسمت از یه تست به کار برده شن و شما اگه نخونده باشی نمیتونید تستو جواب بدید :
---->ترکیب به کار رفته توی فیلم عکاسی : NaBr
---->سوخت تمیز برای خودروها(یا حلال و واکنش دهنده ی مناسب برای تولید مواد شیمیایی در صنعت) : CH3OH - یا همون متانول
و ....

من نشستم تو کل ِ این سال ، هر چی سوال ِ خوب و در حقیقت شسته رفته ی استو بود رو براتون نوشتم و همینجا واستون اسکن کردم و گذاشتم ، ... من خودم روی این سوالا خیلی حساس بودم و بهتون پیشنهاد میکنم یه نگاهی بهشون بندازید ، ایشالا شما رو هم بتونه کمک کنه :
سوالات استوکیومتری صفحه ی 1 و 2
سوالات استوکیومتری صفحه ی 3 و 4
سوالات استوکیومتری صفحه ی 5 و 6

واکنش ها

توی کتاب تست مبتکران ، توی پاسخنامه اش یه لیست ِ بلند بالا براتون کل ِ واکنش هایی که توی فصل 1 توی کتاب هستن رو نوشته و به قول ِ خودش کار ِ شما رو آسون کرده ...شما که نمیخواید بشینید همشونو حفظ کنید ؟؟ پس بشینید از الان روشون تمرین کنید ...
من نمیدونم چجوری میخواید واکنش ها رو یاد بگیرید ..اما یه روش دارم براتون ..قبل از اینکه اصن واکنش ها رو یاد بگیرید و بدونید مثلا نیترات ها میدن نیتریت +O2 .... یه کاغذ بردارید و یه دفعه روی سمت ِ چپ ِ واکنش ها(واکنش دهنده ها) بزارید و حدس بزنید چی هستن و دقیقا هم یکبار این کار رو با سمت ِ راست ِ واکنش ها ( فرآورده ها) بکنید ، و بعد هر جور دوست دارید تمرین کنید ، حفظ کنید ، هر جور دوست دارید یاد بگیرینشون ...این کاری که گفتم ذهن ِ شما رو بیشتر به چالش میکشونه ، بیشتر هم تو ذهنتون میشینه ، و واسه دوره کردن ِ واکنش ها همین کاری که گفتم رو بکنید ... واکنش ها فقط با تمرین کردن تو ذهن میشینن ....

اما یه چند تایی واکنش ِ خیلی خیلی مهم هست که من همینجا براتون میگم ..خواهشا به این واکنشا واقعا توجه کنید ، هم پر سوالن و هم معمولا بچه ها خوب موازنه شونو یاد میگیرن تا به نحوی توی آزمونا وقتشونو سیو کنن ...( علاوه بر اینا ،خودتون واکنش های مربوط به کیسه های هوا رو بدون ِ توجه نزارید ، حتما تمامی وقایع و واکنش ها رو به ترتیب ِ وقوعشون یاد بگیرید ..)

Esp_Color_Formula.png

رنگ های مطرح شده !
تو این فصل ، واسه یه سری چیزها یه رنگ ِ خاص مطرح شده ، مثلا توی شناسایی یون ها ( آزمایش صــ13ــ) رسوب های هر یون یه رنگ ِ خاص دارن ... ازتون میخوام این رنگ هایی که هر جا میبینید رو توی یه صفحه بنویسید و بچسبونید به فصل اول ، هم اینکه یه جا جمع شدن و کارتون آسون میشه ، هم سریع یادآوری میشه براتون ... من براتون اینجا جمعش کردم ...

این مال ِ شناسایی ِ یون هاست ...

YON_.png

اینم مال ِ واکنش هایی هست که توشون یه سری مواد رنگ ِ خاص دارن ...

vak_rang2.png

چند تا شکل ِ بسیار بسیار مهم ...
توجه ِ بسیار ویژه ای به این چند تا شکل و فرمولهاشون داشته باشید ... خیلی شکل های مهمی هستن و خیلی هم ازشون سوال میاد ، چون معمولا داوطلبا گیر میکنن توشون ....

Picture_imp.png

... این از فصل ِ اول ...امیدوارم کمکی در راستای ِ بهتر یاد گرفتن ِ این فصل کرده باشم ...

فقط خواهشا هیچ پستی در جواب ندید یا سوال نپرسید فعلن ، تا من کل ِ این 3 تا فصلو پستاشو پشت ِ سر ِ هم بزارم...انسجامشون بهم میخوره ...( اگه سوالی دارید یادداشتش کنید تا آخر هفته من بقیه رو هم بزارم و شیمی 3 رو تکمیل کنم) ... منو ببخشید ولی باور کنید واقعن هم وقت میبره تا من 2 تا فصل ِ بعدی رو تموم کنم و بزارم ... دلم هم نیومد این فصل رو هم نزارم تا بقیه حاضر شن ، از این استفاده کنید تا بقیه هم برسه خدمتتون ... بازم ببخشید منو و بازم ممنون که توجه میکنید ! امیدوارم که تا آخر حرفامو خونده باشید البته !!!! :D

e.n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
دو روز مونده به مرحله اول یکم خوندم!!!برا شیمی!
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : توضیحاتی درباره شیمی 3

جا داره از مریم به خاطر پست خوبشون تشکر کنیم.
بچه ها سوالای استوکیومتری معلوم نیس تو کنکور چطور باشه شاید خیلی آسون باشه.شایدم سخت.پس اگه آسون باشه چرا از الان نخونیم؟الان که وقت هست باید خوب یاد بگیرید.حالا این تمرین و تکرار باعث میشه که شما تسلطتون تو تشخیص سوالای سخت از آسون بالا بره.
اونیکی مباحث هم که دیگه الزامیه

MePeR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

تجزیه ی آمونیوم دی کرومات رُ اشتباه نوشتی :D
سمت راست به جای co2 باید N2 بنویسی !

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
آقا ما نخوندیم ولی تو برو!!!!خداییش ضرر نمیکنی!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

ی سوال این قسمتایی ک تو مبتکران و سبز اومده ک خیلی سوالاش وخ گیر(مثلا استکیومتری یا گرماسنج ها) و فقط صرفا واسه نشون داده قدرتِ بالایِ طراح هس هم باید یاد بگیریم؟
بعضیاش مسخرس و فقط میخاد حالتو بگیره.
منظورم سوالایی ک نیاز ب فکر کردن داره نیست ها.ی سری از سوالایِ استکیومتری رو میگم ک طراحای کتابا برا بیانِ این ک کارِ ما خیلی درسته طرح کردن..

One Minute

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شـــــاهی

سال 2011 این پست نوشته شده ، پس دو فصل بعدی چی شدش ؟ :D
اما واقعا مرسی ! ما امسال معلم شیمی نداشتیم اصلا ... شیمیم خیلی ضعیف شد ، مرسی مرسی !

پ ن : بچه ها اگه کس دیگه هم جزوه خوب داره بزاره ما استفاده کنیم ! :D خلاصه ای ، نکات کلیدی ای ، چیزی ...
واقعا ثواب داره :D

zmaa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تهران

به نقل از One Minute :
پ ن : بچه ها اگه کس دیگه هم جزوه خوب داره بزاره ما استفاده کنیم ! :D خلاصه ای ، نکات کلیدی ای ، چیزی ...
واسه شیمی 3 فقط باید خود کتاب و خیلی سبز رو خوند محاله سوالی بیاد و نتونی حل کنی
من خودم خیلی از این خیلی سبز لذت بردم امسال عالی بود من کلا از مبتکران خوشم نمیاد

• شروع کننده موضوع

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از One Minute :
سال 2011 این پست نوشته شده ، پس دو فصل بعدی چی شدش ؟ :D
اما واقعا مرسی ! ما امسال معلم شیمی نداشتیم اصلا ... شیمیم خیلی ضعیف شد ، مرسی مرسی !

:-" :-" :-" :-" :-" :-" باور کنید بچه ها تو اون دوران زیاد استقبال نکردن ، منم اوضاع روحی خوبی نداشتم دیگه ادامه ندادم ...
میخواید امتحانام که تموم شد ، واستون اون 2 تا فصل رو هم میزارم :D

mn13

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
ش . خ
شهر
Mind ! . ! . ! .
مدال المپیاد
علمپیاد?!!!
دانشگاه
خدا داند و بس.
رشته دانشگاه
خدا داند و بس.

به نظرم شیمی 3 تخته سیاه از مبتکران و خیلی سبز بهتره.مثل اون قسمت80 تا واکنش و حفظ کردنشون که ........
سوالات کنکوریش هم 3 4 برابر مبتکرانه

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

به نقل از Ariou :
به نظرم شیمی 3 تخته سیاه از مبتکران و خیلی سبز بهتره.مثل اون قسمت80 تا واکنش و حفظ کردنشون که ........
سوالات کنکوریش هم 3 4 برابر مبتکرانه
کار منو که مبتکران راه انداخته.....

ehsanta

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدقدوسی
شهر
قم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

من شیمی 3 برای استوکیومتری الگو رو خوندم.خیلی کتاب خوبیه. حجم درسنامه هاش نسبت به خیلی سبز و مبتکران خیلی خیلی کمتره اما کامله.
اگه تابحال واسه استوکیومتری چیزی پیدا نکردید حتما اینو یه نگاه بندازید.

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

منتقلش كردم .. مفيده ..

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

برای شیمی سوم خیلی سبز خوبه ولی به پای مبتکران جدید( دو جلدی) نمیرسه .

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

اتفاقا میرسه اونم چه جورم شیمی مبتکران دو جلدی که جدید چاپ شده مفت نمیارزه.

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

حالا نظر شما این طور هست.ولی من هردوش رو خوندم.و مبتکران به نظرم مسائل بهتر و جوندار تری داره.

raha1994

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشكي

به نظر من واسه شیمی هر سه سال تخته سیاه بهترینه....توصیه اکید بهتون میکنم جز تخته چیزی نخونین

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

بچه ها هر کسی ممکنه براش یه کتابی بهتر باشه و با اون بیشتر حال کنه مثلا من هیچ وقت با خیلی سبز شیمی رو خوب یاد نگرفتم برخلاف دوستم که اصلا اگه خیلی سبز نباشه بیچارس.
راستی نگین ممنون بابت نمونه سوالا.

بالا