• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شانس

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
شانس چیه؟
اصلا شما وجود چیزی به نام شانس که در زندگی روزمره ما تاثیر بذاره رو قبول دارید؟
آدم خوش شانسی هستید یا بدنشانس؟
چرا همه ما فکر میکنیم آدم های بدشانسی هستیم؟! :-"

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
پاسخ : شانس

کلمه شانس یا احتمال یک کلمه غربیه که وارد فرهنگ ما شده و اصلن تو دین اسلام یا حتی فرهنگ اصیل فارسی چیزی به نام شانس نداریم ( تقدیر یا سرنوشت داریم که اون موضوعش فرق داره ) بیشتر بازتاب و عملکرد کار های خودمونه که بهمون برمیگرده ... همونطور که میبینید بیشتر آدمای موفق خوش شانس و آدمای شکست خورده بدشانسن . چیزی که ما بیشتر بیان میکنیم ولی اگه دقیق بشیم به دقت ، ظرافت و پشتکار اون فرد برمیگرده . در مواردی هم ما خودمون به خودمون تلقین میکنیم که مثلن بدشانسیم یا خوش شانس ...

Gandolf

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه جعفری
شهر
مرند
مدال المپیاد
خیلی وقت گیره
دانشگاه
می خوام برم هاروارد
رشته دانشگاه
دوست دارم نانو باشه

بنده کلا به این جور چیزا اعتقاد ندارم . به نظر من اگه شما با مسائل توحیدی آشنا باشی دیگه هر چیزی رو که اتفاق میفته نمیتونی بگی که شانس بوده . فقط یه اراده ای بوده که شما در مقابل اون اراده ضعیف بودی . یا مثلا اینطور میشه گفت که طبیغت داره سیر خودشو میره این وسط ما قدم هایی برمیداریم که همسو باهاش نیست اونوقته که اون انتظاری رو که از طبیت داریم براورده نمیشه و میگیم « اَی بخشکی شانس » . درست مث اینه که بگیم طبیعت همانند یه تابع درجه یک میره به سوی بینهایت . اما ما ( چون اعمال و رفتارمون در طول زندگی تغییر میکنه ) مثل توابع چند ضابطه ای یه بار به طرف بالا میریم و دفعه دیگه به پایین . اینه که گاهی اوقات این خط درجه یک طبیعت رو قطع میکنیم . و همون چیزی که بهش میگیم بدشانسی اتفاق میفته .
مگه نه ؟؟؟

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به این مثال دقت کنید:
فرض کنید شما یه کار بدی کردید که الان ناراحتید یا عذاب وجدان داره. قبول دارید هر اتفاق بدی یا ناراحت کننده‌ای براتون بفته رو ناشی از اون کاره می دونید؟ در حالیکه واقعا اینطور نیست
شانس هم همینه. یه چیزیه که بعضی اتفاقات خاص رو ناشی از اون می دونن و به نظر یه چیز توهمی هستش. به شدت!
در ضمن یادم نیست که بود می گفت (فک کنم دکارت یا لاگرانژ) می گفتن که الان اگه وضعیت دقیق هم ذرات تو جهان رو بدونیم می تونیم وضعیت تک تک چیز ها تو جهان رو تو ثانیه بعدی پی‌ش‌بینی کنیم => اتفاقات یه حالتی مثل فیبوناچی هستن. به وضعیت ها و پارامتر های قبلی و مشخص بستگی دارن => چیزی به نام شانس نداریم

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

توی هر کاری یه ذره شانس لازمه. مثالش هم تو علم زیاده خیلی از دانشمندا که الان اسمشون رو می دونیم اگه بدشانسی آورده بودن الان به اون تئوری ها و نظریات و قوانین نمی رسیدند.

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از stewie_griffin :
توی هر کاری یه ذره شانس لازمه. مثالش هم تو علم زیاده خیلی از دانشمندا که الان اسمشون رو می دونیم اگه بدشانسی آورده بودن الان به اون تئوری ها و نظریات و قوانین نمی رسیدند.
فک کنم حادثه تصادفی با شانس فرق داره!
نیوتن مثلا برحسب تصادف درباره سیب به فکر فرو رفت. نه اینکه ادم خوش‌شانسی بود!

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از پویا م :
این رو هم نمیشه تصادف کامل عنوان کرد....
کم سیب زمین نمیفته که... مهم اون تفکر و عقله که به این تصادفا اهمیت بده...

به نظرم همه چی به عهده خود آدمه. بد شانسی برای توجیه اشتباهات و کم کاریامونه.
خوش شانسی برای اینه که ارزش بقیرو کم کنیم.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

شانس وجود داره بخت يا اقبال كلمه بيگانه اي نيست بخت يك انسان يعني ميزان خوشبختي چون ميزان خوشبختي يك تئوري كاملا نسبي هست از وجودش بيان به وجود نميشه يعني خودشو كاملا نشون نميده به صورت كلي هم اثباتي نداره در انواع مكاتب فلسفس هم از انواع تئوري بخت و اقبال استفاده شده انواع روح گرايي و بعد معنوي گرا ها ميتونن وجود شانس رو در انواع انرژي هاي متافيزيكي هم اثبات كنن كلا چيزيه كه از راه استقراء و تمثيل فلسفي جبرا اثبات ميشه (;

h.m.r.kh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
یاسین
شهر
لاهیجان
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی

شانس وجود داره
مثلا کسی سه تا سوال تو کنکور رو اصلا بلد نباشه.هر 3 تا رو شانسی بزنه اگه هر سه درست یا غلط بشه میتونه سرنوشت فرد رو تغییر بده

• شروع کننده موضوع

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

خب کسانی که میگن شانس وجود داره : اصلا شانس چی هست؟!
یه مثالی که یه نفر به من گفت و نتونستم جوابش رو بدم :
فرض کنید یه نفر میخواد خونه ای بخره، بین دوتا یکی رو انتخاب میکنه. جای خونه هم جای مناسبیه. یه سال بعد شهرداری میاد میگه باید تخلیه کنی میخوایم خیابون بزنیم و اینا حرفا.
درصورتی که اگه این شخص یه ذره بالاتر/پایینتر خونه خریده بود الان این مشکلو نداشت..

spartacus

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 1
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر - ریاضی - ادبی

خوب کسایی که میگن شانس وجود داره فکر نمیکنن که هر اتفاقی خواسته خدا بوده؟؟؟
از کجا میدونید وقتی 1اتفاق بدی براتون میوفته به نفعتون نبوده؟ 1سری جواب هارو آدم به مرور زمان بهش دست پیدا میکنه از کجا میدونید اگه همون اتفاق بد براتون نمیوفتاد بعدا 1اتفاق بدتر هم نمیوفتاد؟
هیچ چیزی تصادفی نیست همون سیب تو سرو کله خیلیا افتاد ولی فقط نیوتون فکر کرد چرا میوفته ای کاش 1هندونه از اون بالا پرت میشد به جاش این همه اثبات نداشتیم :D
اینم از شاننننس که سیب تو کله اون خورد :D
شانس فقط 1 اسمه درواقع تقدیر خود ماست و همچنین تقدیر در دست تغییر, تغییر در دست تو

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

من اعتقاد ندارم بهش... .

ولی تو بچگی همه میگفتن خیلی خوش شلنسی...الان هم بد نیست شانسم....(بازم میگم به شانس اعتقاد ندارم.)

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نظر من شانس وجود نداره :-" يني نه كه وجود نداشته باشه ها ! اين اتفاقات ِ اتفاقي كه ميوفته رو نمي شه گذاشت اسمش و " شانس "
يعني آدم خوش شانس و بد شانس وجود ندارن به نظر مـن ! آدما به اندازه خوشبينيشون خوشبختن و اندازه بدبينيشون بدبخـت ؛ به نظر من :-??

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از پویا م :

بابا کی گفت نیوتون مثلاَ رسماَ اگه داروین یا مندل شانس نمیاوردن به اینجا نمی رسیدن یا اگه دیوید لارک بدبخت بدشانسی نمیاورد به اون نتیجه غلط نمی رسید.

xxx.sepide.x.fazeli.xxx

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کابل؟؟؟!!!...
مدال المپیاد
...

ما که کلا به گند بودن شانس معروفیم اونم دو آتیشش "مامانو بابا م دخترعمو پسر عمو هستند"
اما شاید واقعا به طرز تفکر خودت مربو طه شایدم به چیزای دیگه
اما هر چی که باشه با فکر نکردن بهش خاتمه پیدا میکنه...

XoXo

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (2)
شهر
تهران
دانشگاه
انشا.... تهران
رشته دانشگاه
پلیمر

شانس که هست ولی تلاشو کوشش یه چیز دیگست اصاصن هر کی تلاشو کوشش کنه به شانس هم میرسه B-) B-) B-)

Gemini17

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجــان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
معماری

.

مهرناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
NeYshaBerliN
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

شانس...همون چیزی که من ندارم ...اگه هم دارم از نوع بدش دارم که اصطلاحا" بهش میگن بدشانسی L-:
خدایی خودم تاحالا بهش فک نکرده بودم...ولی با چند نفر که در مورد زندگیم حرف زدم بهم گفتن چقد بدشانسی... :rolleyes:
حالا بماند چرا #S-:
ولی خدایی خسته شدم ازین بدشانسیم :( :((

Magnetic

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
مدال المپیاد
ریاضی.شیمی و فیزیک در حد بسیار مقدماتی

من کلا شانس رو توجه خدا به خودم معنی می کنم.
وقتی میگم شانس ندارم منظورم اینه که خدا به من کمتر توجه کرده.(البته بنظرم این حرف ممکنه از روی نادونی من باشه).
و وقتی هم میگم آدم خوش شانسیم یعنی که خدا خیلی بهم توجه می کنه.
البته یه حرفی بود که من قبلنا همیشه میزدم(خدا ببخشه) می گفتم ما که کلا از نطفه شانس نداشتیم. #-o :-s :((

XoXo

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (2)
شهر
تهران
دانشگاه
انشا.... تهران
رشته دانشگاه
پلیمر

شانس