• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

توصیه هایی برای سال تحصیلی جدید

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
خیلی از دانش آموزها روش و شیوه ثابتی برای تحصیل ندارند. مثلا میبینی شیوه جزوه نویسی و دفتر و کتاب کمک درسی و تست و ... هردقیقه عوض میکنن. زنگ های ورزش هربار یک سمت یک ورزش میرن و جای نشستن تو کلاسشون رو هی عوض میکنند و ...

این کارها قطعا خوب نیست و به نوعی دوران تحصیلی شما رو شلخته میکنه. من تعدادی از تجربیات خودم رو میگم. حالا هرکس هر نظر دیگه ای به ذهنش رسید بگه.

۱. لوازم تحریر و کیف‌تون رو درست حسابی انتخاب کنید. خودکارهای چندرنگ همراهتون داشته باشید و هایلایتر و ... توصیه اکیدم اینه که دفترهاتون رو از نوع فنری با ورق A4 انتخاب کنید. اینطوری هم مدیریت جزوه هاتون راحت‌تر میشه و هم اینکه صفحات بزرگتر راحت تر قابل استفاده هستند.

۲. شیوه دفترنویسی رو مشخص کنید. اینکه نکته رو با چی علامت گذاری می کنید. شماره ها رو با چه رنگی و سوال و جواب رو با چه رنگی... هر بار یک جور عمل نکنید.

۳. شیوه کتاب نویسیتون رو هم مشخص کنید. با خودکار خط می‌کشید یا با مداد یا اینکه هایلایت می کنید. از پارانتز استفاده میکنید یا از کروشه. نکات رو تو دفتر می نویسید یا کتاب و ..

۴. در انتخاب کتاب کمک درسی هم دقت کنید. هرچیزی معلم گفت سریع نرید بخرید. اول چک کنید ببینید به دردتون میخوره یا نه. کدومش بهتره و چطوری قراره ازش استفاده کنید. درست انتخاب کنید و درست استفاده بکنید. در طول سال همراه با درس پیش برید و اگر تست میزنید تست هاتون رو درس به درس بزنید. به جای صدتا کتاب ناقص و پراکنده ٬ یک کتاب رو درست حسابی کار کنید.

در سال تحصیلی جدید با معلم ها خوب باشید و سعی کنید محیط رو هم برای خودتون و هم برای معلم مفید و مفرح و سالم نگه دارید. مثلا برخی بچه ها عادت دارند معلم ها رو مسخره بکنند و وقت کلاس رو خیلی بیخودی تلف بکنند. به شدت جلوی این بچه ها رو بگیرید. نگذارید کلاس به گند کشیده بشه. لازم نیست درگیر بشید فقط میتونید موقعی که کلاس داره وقت تلف میکنه یک سوال درسی بپرسید و فضای کلاس رو به سمت درس بکشید. ما یک معلم داشتیم که خیلی زودباور بود. بعد بچه های برای سرکار گذاشتن این معلم چیزهای خیلی فضایی تعریف میکردند و معلم باورش میشد. معلم واقعا دلسوز و خوبی بود اما خب سرکار میرفت و وقت کلاس بیخودی تلف میشد و در نتیجه در مقایسه با معلم کلاس های دیگه کمتر کار میکردیم. یک معلم هم داشتیم که حافظه ش ضعیف بود. یک سوال رو اگر توی سه جلسه متوالی هم میپرسیدی هر سه جلسه کامل از اول توضیح میداد. یک سوال معروفمون این بود که کتاب تست چی کار کنیم؟ بعد شما فکر کن ۲۵ دقیقه در مورد این توضیح میداد از اول و هربار مثل قبل. اگر کسی میخواست وقت کلاس رو بگیره این سوال رو میپرسید و معلم توضیح میداد به مدت ۲۵ دقیقه ! (غیرقابل تصوره !)

اجازه ندید معلم آروم درس بده. خیلی از معلم ها اول سالی خیلی خوش و خرم مثل حلزون درس میدن بعدش آخر سال که میشه سرعتشون دیوار صوتی رو هم میشکنه. معلم وظیفه‌ش رو در هر صورت انجام میده اما خب این آروم درس دادن و سرعت آخر سال به ضرر خودتون تموم میشه. ایده ای ندارم که چطور معلم رو مجبور کنید سریع درس بده. میتونید ازش بخواهید که سریع درس بده :D

بچه ها حواستون به کلاس های روزهای سه شنبه باشه ! چون در طول سال تحصیلی ۴ تا سه شنبه تعطیله و درس هاش دچار مشکل میشن.

کپ زنی رو شدیدا تحریم و تعطیل بکنید. یکی از بدبختی های اصلی حلی کپ زنی بچه ها بود. صبح ها و زنگ تفریح ملت از دفتر این و اون کپ میزدن شدید. خیلی ها رو بدعادت کرده بود و بچه ها به امید کپ زنی تمرین ها رو حل نمیکردند. این باعث میشد که خیلی ها درس رو خوب یاد نگیرند. کسی ازتون دفتر خواست برای کپ زنی ندین بهش.

مهمترین فرق دانش آموز خوب با بد در مدارس تیزهوشان اینه که خوبه اول کاری درس خوندن رو خوب شروع میکنه و خوب ادامه میده اما دانش آموز بده ٬ بد شروع میکنه و بد ادامه میده. درس خوندن در حد معقول و متعادل و ادامه این شیوه در طول سال بهتون کمک میکنه که استرس و دردسر بیخودی نکشید.

هرکی هرچی به ذهنش میاد در ادامه بگه.

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : توصیه هایی برای سال تحصیلی جدید

ببینم دمت گرم اولا محمد جان!در مورد تذکر سه شنبه ها! :D مرسی! (;

در مورد کپ زدن خوب بعضی موقع ها لازمه! :-" نه اینکه کلا کپ بزنی ها! من بعضی وقت ها واقعا یادم میرفت که چنین چیزی گفته معلم یا یاداشت نکرده بودم! :D

راستی حتما تکلیفات و درس خوندن و برنامتون رو یاداشت کنید موثره! (;

در مورد معلم هم باید بگم خوب شیوه درس دادن معلم ها فرق داره بعضی معلم ها هم زود رنجند! مثلا بهش یه چیزی میگی سریع قهر می کنه و باهات حتی لج می کنه! :-"

در مورد این فراموشی نگو که دلم خونه حالا زیاد ما سوء استفاده نکردیم ولی آخر سال فک کنم اسمم یادش نبوده و اشتباه بهم مستمر داده بود منو بدبخت کرد با کلی زور تونستم بفهمونم که مستمرم رو عوض کنه! [-(

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

آهان آره حتما تکلیف هاتون رو یکجا یادداشت کنید. چون خیلی پیش میاد آدم یادش بره.

راستی من جمعه ها میشستم تکلیف های کل هفته رو انجام میدادم تا تو هفته خیالم راحت باشه ( از تنبلی بود البته!)‌

یک بغل دستی خیلی خوب انتخاب کنید. از همه لحاظ بهتون کمک میکنه مثل اشکال درسی و تقلب ! البته تاحد امکان تقلب نکنید. وقتی نمره هاتون خیلی مهم نیستند و تو کنکور تاثیر ندارند خیلی به فکر تقلب و اینها نباشید. بدعادت میشید.

معلم ها معمولا ماه اول خیلی سخت میشه باهاشون کنار اومد اما رفته رفته روابط خوب میشه.

راستی بچه ها سعی کنید امتحان هاتون رو لغو نکنید. سیستم سمپاد به دلیل ضعف ارزشیابی خیلی ضربه میخوره از لحاظ آموزشی. خیلی معلم ها نه میپرسن نه امتحان و نه هیچگونه ارزشیابی. مواظب درسهایی که معلم هاشون ارزشیابی ندارند باشید. آخر سال تازه به معلم فحش میدین که چرا امتحان نمیگرفت و درس نمیپرسید. معلمی که ارزشیابی نداره دانش آموزاش معمولا درس نمیخونن. من همیشه سر امتحانات آخر سال حس میکردم معلم های سخت گیرمون رو بیشتر دوست دارم تا معلم هایی که خیلی بیخیال بودند.

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

آخ در مورد بغل دستی! >:D<

بغل دستی خوب نعمتیه! وقتی یه جلسه غائب باشی می تونی با خیال راحت جزوه بگیری ازش مشکلاتت رو بپرسی ازش تقلب کنی! :-" ازش مشقارو کپی کنی! و...! :D

در مورد امتحانات که باید بگم کلا معلم های ما در کل سال 2 تا امتجان به جزء امتحان های اصلی(یعنی کوئیز) میگیرن! :D به نظرم فرقی نداره این کوئیز ها فقط برا آماده سازی جزئیه وگرنه خیلی تاثیر نداره فقط معلم میخواد بفهمه اغلب بچه ها کجای درسو مشکل دارن همین! :-"

• لایک
امتیازات: JB

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

آره..الان یکی بره اینارو به بچه های کلاس ما بفهمونه!
اصن خوراکمون بود بریم امتحان حذف کنیم !نمیکردیم دپ میشدیم کللن! :D
من خودم رو وسایلم خعلی حساسم ...ینی همیشه معلومه با چی مینویسم با چه روشی..
تیتر با قرمز :D
توضیحات با آبی :D
حل با مداد :D
شکل با سبز و سیاه. :D
اگه خدای نکرده غیر از این بشه...یا مثلن خودکارام مارکشون غیر از استدلر باشه من دیگه کللن روانی میشم! :D :-"
دفتر و کتابامم که همیشه تمیز و پاکیزه! :)کثیف بشه خودمو میکشم! :D :-"
بغل دستی هم که داشتیم پایه....وخواهیم داشت..خوی و گل و درس خون و پایه! :)
میگم بیاین تصمیم بگیریم از مهر امسال دیگه مثه آدم در بخونیم...!!آره! :D :-"

.!؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
کرمان
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
معماري

متاسفانه نميشه كل كلاس رو كنترل كرد گاهي وقتا
تو كلاس ما كه رشته رياضي هستيم پارسال همه شلوغ ميكردن
هيچ معلمي نميتونست بازده اصليش رو داشته باشه
خيلي جاها خود ما هم همكاري ميكرديم همه چي بپيچه اما يه جاهاييم كه ما نميخواستيمهمه بچه ها راضي نميشدن
دعواميشد اگه ميگفتيم يكم رعايت كنن
كلا اميدوارم امسال م3 پارسال نباشه وعض كلاس

از مهم ترين كارايي كه ميشه كرد اينكه همون روز يه نگاهي رو درس بندازن
اگه تست ميزنن همون روزي كه تدريس شده يه درس يه تعداد رو بزنن مثلا تستاي فرد رو
بعد موقه ي امتحات برن اون تستهايي كه مونده(مثلا زوج) رو بزنن
اگه اشكالي داشتن دقيق رو پاسخ نامه تشريحي نگاه كنن تا كامل جواب رو بفهمن

تا دوم دبيرستان به نظرم زياد مهم نيست
اما سوم و پيش:
اگه معلمي درست امتحان نميگيره و نميپرسه به اميده اون نباشين
خودتون در حد امتحان بخونين
معمولا اولاي سال جو مدرسه بيشتر ميگيره آدمو
اگه همون موقه خودتونو خوب عادت بدين به خوندن تا اخر سال راحت تر ميتونين بخونين

Thea

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
nyb
سال فارغ التحصیلی
1405
این تاپیک برای این هست که قبل از آغاز رسمی (از اون جایی که خیلیا خیلی وقته کلاساشون شروع شده) بیایم به سال و سال هایی که گذشت فکر کنیم و ببینیم چه اشتباهایی داشتیم و یادمون باشه که سال جدید تکرارش نکنیم. و همچنین از تجربیاتی که بدست آوردیم بگیم. این تاپیک قراره جامع و کلی باشه، اگه تجربه خاصی راجع به دروس مختلف دارین در تاپیک مربوطه بگید که همه چیز منسجم تر باشه.

نظر خودم:
بنظرم برای سه سال راهنمایی دفتر بهتره تا کلاسور
چرا؟ راحت تره و جای کمتری میگیره و سبک تره
در واقع راحت تر جزوه نویسی می کنید سر کلاس
و اینکه پشت هم جزوه بنویسید، یعنی نگید مثلا تکمیلی ریاضی تو یه دفتر، وزارتی یه دفتر و ...
اینجوری هم مطمئنین که همه چیو نوشتین، هم اینکه همه چی پشت همه و فصل به فصله و هر فصل کامله و همه چی هست و اینجوری برای امتحانا هم راحت ترین
پیوسته مطالعه داشته باشین، تست آموزشی بزنین
و اینکه حرف آدمارو گوش کنید ولی دقت نکنید و حساس نشید، مثلا فلانی گفت چرا اینجوری میخونی اونجوری بخون فلان کن اول ببینین فلانی چیه کیه بعد به حرفش یکم فکر کنید و درنظر بگیرید، ولی اگه با سبک و روش خودتون راحت تر بودین و به نظرتون بهتر بود همونو پیش ببرین
از آدمای سمی دوری کنید، آدمایی که مدام دنبال عیب و نقص شما هستن تا ازتون ایراد بگیرن و اعتماد و عزت نفس شمارو نابود کنن
اگه کسی براتون اذیت کننده بود مستقیم و رک و راست دقیقا حسی که دارید رو بگید حالا میخواد ناراحت بشه یا هر چی، من یک دوستی داشتم که از قضا نسبتاً نزدیک هم بودیم و آدمی بود که خیلی خیلی خیلی کمالگرا بود و مدام دنبال ایراد گرفتن بود و فکر می کرد حرف و نظر خودش درست ترین و بهترینه و تحمیل گر بود
و یک جایی خیلی محترمانه بهش گفتم ببین تو در جایگاهی نیستی که بخوای به من بگی چیکار کنم و چیکار نکنم، پس دقت کن
و تموم، خیلی راحت و محترمانه، این از این
و دیگه اینکه هیچوقت خودتونو بخاطر اینکه صرفاً یک اکیپ یا یسری از افراد از جمله همکلاسی هاتون بپذیرن تغییر ندین، فیک نباشین عزیزانم
ممکنه هزاران نفر شما رو دوست داشته باشن و هزاران نفر شمارو دوست نداشته باشن، حداقل اجازه بدین این دوست نداشتن ها یا داشتن ها واقعی باشه، و به معنای واقعی شما مسیر خودتو برو، میدونم که سخته، قطعاً سخته نادیده گرفتن محیط، ولی خب اگه عاقلانه فکر کنید متوجه میشید که شما نمی تونید شخصیت و دیدگاه و نظر آدمارو عوض کنین، درک اونا رو عوض کنین و ...
و اینکه برای درسایی مثل ریاضی و فیزیک و ... حتماً هم راه حل خودتون رو یادداشت داشته باشین هم راه حل معلم
از پیش خوانی و یادگیری تندخوانی غافل نشین
سر کلاس خیلی خیلی خوب گوش کنید
برای درسی مثل زیست دیدن ویدیوهای مربوط به هر مبحث از یوتوب خیلی کمک کننده میتونه باشه
و این نمودار یادگیری رو هم جدی بگیرید(اینجا میذارمش)
و اینکه سعی کنید واقعاً علوم تجربی رو تجربی یاد بگیرید، اگه آزمایشا انجام نمیشن خودتون انجام بدین یا از گوگل و یوتوب و ... ببینین
به کتابای درسی دقت کنید، خیلی دقت کنید
حتی اون تصاویر به ظاهر مسخره اول هر فصل پر از نکتس
کتاب علوم کاهه رو خیلی پیشنهاد می کنم
و اینکه تاپیک روش مطالعه هر درس رو حتماً بخونید، به شخصه امتحان کردم و واقعاً جواب گرفتم
برای مثال برای زیست بعد از خوندن، سوالای تشریحی پرسمان گاج رو جواب می دادم و عالی بود
حتما تو سه سال راهنمایی بیشتر از این مسابقه و کارسوق و جشنواره و ... شرکت می کردم و پیگیر تموم مسابقات داخلی(نه صرفاً آموزش و پرورش و سمپاد و ...) و خارجی می بودم
و اگه مهارت خاصی دارم بیشتر و بیشتر براش زمان می ذاشتم
و تموم لوح تقدیر و گواهی و ... مسابقات و ... رو نگه دارین(کلربوک پیشنهاد میشه برای نگهداری)

SinaSabetifard

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
برای 3 سال دوم دبیرستان اگر میخواید در نهایت موفق بشید(ایشالله که هممون میشیم)
به کنکور به چشم که مسیر 3 سال نگاه کنید
اینطوری هم کمتر به خودتون و خانوادتون فشار میاد
هم استرس کمتری رو در سال اخر تحمل میکنید
در نهایت چیزی که هر سال بالایی که دیدم بهم گفت(از رتبه 4 کنکور بگیر که معین باشه) تا رتبه 1070 که تراز کنکورش 10500 بود

عمومی ها رو خیلی جدی از قبل بگیرید
حتی بیشتر از فرمت قبل
راجب تخصصی ها هم من خودم تو 2 سال اخیر اشتباه خیلی فاحشی تو نحوه خوندن نداشتم تنها گند کاری که کردم این بود که یه ذهنیت منفی برای خودم تو درسای یازدهم درست کرده بودم و به خودم القا کرده بودم من اینارو دوست ندارم پس نباید بخونم و اگرم نفهیدم مشکلی نیست چون دوستشون ندارم

در کل امیدوارم 3 سال زیبایی رو بگذرونید چون اینجا آخرین مرحله شروع زندگی به عنوان یک آدم مستقل هست

بالا