• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کورت ونه گات

• شروع کننده موضوع

ImPiSh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان یـک
شهر
تهران
کورت ونه گات یه نویسنده ی داستان ها و رمان های مضحک و سرتاسر مبتکره و بیشتر از همه به خاطر سه تا از رمانهای منتشر شده اش توی دهه ی 1960 و اوایل دهه 1970 " گهواره ی گربه"، " سلاخ خانه شماره ی پنج" و " صبحانه ی قهرمانها " مشهوره.
ونه گات همچنین نویسنده ی 11 تا رمان و تقریبا 50 داستان کوتاهه.
سبک نوشتاری او ساده و صمیمیه و همینطور که توصیف های کودکانه از زمان و لحنی محاوره ای داره، موضوعات مورد بررسی او اغلب بسیار جدی هستند. با این که لحن طنزی داره ولی رمانها و داستان هاش نقد اجتماعی خودش رو درباره ی رنج ها و قصاوت های انسان هایی ارائه می ده. که توی قرن بیستم میلادی شاهدشون بودیم: از تاثیرات جنگ تا نژادپرستی
کورت ونه گوت جونیور در 11 سپتامبر 1922 توی ایندیاناپلیس ایالت ایندینیا به دنیا اومده.
من داستانهای کوتاه " خدا حفظتان کند دکتر که وارکیان" ِ ونه گات رو خوندم. توی این کتاب ونه گات با لحن شوخ مانند و در غالب یه سری گزارش از شخصیت های معروف، اونا رو یه جورایی نقد می کنه
به نظر من سبکش خیلی جالبه. ازین سبکا خوشم می یاد که در غالب طنز، نقد می کنن.
شما هم اگه کتابای ونه گات رو خوندید بگین و دربارش اگه نظری دارین توی این تاپیک ارائه کنین. :)
رمان ها و داستان های دیگه ی ونه گات:پرنده ی محبوس-گالاپاگوس-قناری در خانه ی گربه-مرد بی وطن

8465-102656.JPG

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : کورت ونه گات

من مرد بدون وطن{نشر چشمه} رو خوندم.اولا داستاني نبود،يه سري {ممم...چجوري بگم!} مقاله يا عقايد ونه گات بود درباره ي بعضي چيزا!فک کنم لغتي که مترجم واسه اين نوشته ها به کار برده بود وصيت نامه بود :D يادم ني حالا!
دوما از نثرش {همونطور که گفتي طنز } خوشم اومد.يعني همين کتاب جدي رو طوري نوشته بود که ترغيب شدم بخونم.
معروف ترين کتابشم سلاخ خانه س فک کنم،که تو ليست بهترين آثار قرن بيستم اومده اسمش!در کل آدم باحاليه :D

سایت شخصیش

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

دو نویسنده هستش که من روشون تعصب فراوونی دارم.1.کورت ونه گوت2.ریچارد براتیگان
از ونه گوت گهواره ی گربه و سلاخ خانه شماره پنج و مردی بدون وطن و شب مادر رو خوندم به همراه Slaughterhouse 5 و Breakfast of champions.
معتقدم که کسی جز علی اصغر بهرامی نباید ونه گوت رو ترجمه کنه چون روحیه و ذات ونه گوت رو کامل درک کرده.واسه همین اگه کتابی از ونه گوت باشه که مترجمش علی اصغر بهرامی نباشه مثل گالاپاگوس،نمیخونمش.
ونه گوت رو من میپرستم.سلاخ خانش رو سی بار خوندم.پونزده بار فارسی و پونزده بار انگلیسی.
سلاخ خانش یک فراداستان یا metafiction درخشان هستش و توش ونه گوت به شیوه ای بینظیر قالبها و کلیشه های رمان نویسی علمی-تخیلی و تاریخی رو در هم می آمیزه و نتیجه ای بینظیر ارائه میده.
جولان دادنهاش توی داستان.عقب و جلو رفتن تو زمان.مانند خواننده به قضیه نگاه کردناش در حالی که دانای کل هست.همه ی اینا نتیجش میشه شاهکار.
Breakfast of championsش هم بینظیره.توش یه جلوه ی دیگه ای از تواناییهاش رو به نمایش گذاشته.یه metafiction دیگه.
گهواره ی گربش هم یک شاهکار دیگست و شب مادر هم خوبه.مردی بدون وطنش هم که عقایدش هست.که خیلی حال میکنم باهاش.به خصوص اونجایی که نظریه ی نمودارهاش یا Graph Thesisش رو توضیح میده.بردن داستانها روی نمودار برای نشون دادن شباهتهاشون.
در آخر باید بگم که:
ونه گوت توی پنج نویسنده ی برتری هست که میشناسمشون
/m\ /m\ /m\ /m\ /m\ /m\ /m\ /m\ /m\ /m\ /m\ /m\ /m\ /m\ /m\

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

کتاب گهواره ی گربه ی کرت ونه گوت حقیقت عالیه.البته من با همه ی عقایدش موافقم نیستم شخصن.به نظر من موضوع اصلی کتاب بررسی سیر اعتقادات بشره.اما خب کتاب تک بعدی نیست.قسمت هایی گریزی به تقابل علم و بشریت زده و قسمت هایی حماقت های بشر رو توصیف کرده.....
سلاخ خانه ی شماره ی 5 ونه گوت رو نخوندم ولی با توجه به عقاید نویسنده باید جالب باشه.

• لایک
امتیازات: N.M

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از نرگس² :
من مرد بدون وطن{نشر چشمه} رو خوندم.اولا داستاني نبود،يه سري {ممم...چجوري بگم!} مقاله يا عقايد ونه گات بود درباره ي بعضي چيزا!فک کنم لغتي که مترجم واسه اين نوشته ها به کار برده بود وصيت نامه بود :D يادم ني حالا!
دوما از نثرش {همونطور که گفتي طنز } خوشم اومد.يعني همين کتاب جدي رو طوري نوشته بود که ترغيب شدم بخونم.
معروف ترين کتابشم سلاخ خانه س فک کنم،که تو ليست بهترين آثار قرن بيستم اومده اسمش!در کل آدم باحاليه :D

سایت شخصیش
سلّاخ خانه و گهواره گربه رو خوندم. عالي بودن؛ عـــــالي! تو قفسه‌م بيشتر درباره‌شون نوشتم، اما در كل به ونه گات ايمان آوردم!
( اسپم؟! بعد از به وجود اومدن قفسه آدم نمي‌دونه تو تاپيك نويسنده‌ها چي بگه! :| )

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

من دارم گهواره گربه رو میخونم. خوشم میاد ازش!
افسونگران تایتان رو هم خریدم. یه نگاهی به اوایلش انداختم. به نظرم فوق العاده اومد. اما به نظر میرسه رمان سختی باشه. یعنی نیاز به دقت و تمرکز بالایی داشته باشه.
در کل عقایدش و انتقاداتی که مطرح میکنه رو دوست دارم.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

كلاً طرز نگاهش و طرز جلو بردن داستان‌هاش واقعاً جذابه. :-?

× زمان لرزه رو خريدم. هيچكس ازش تعريف نكرده! نخونم يني؟ :-s

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

زمان لرزه ؟ ... بد نیست ! ترجمه‌ش هم ... بــ ــد نیست ... اِی ...

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از نرگس² :
× زمان لرزه رو خريدم. هيچكس ازش تعريف نكرده! نخونم يني؟ :-s
نه،به نظرم خوندنش کار مفیدی نباشه...
ونه گوت فقط با علی اصغر بهرامی،که البته هر یکی دو سال یه کار ترجمه میکنه!

بالا