• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چجوری کتاب بخونیم؟

• شروع کننده موضوع

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
خب ایده این تاپیک از اون جایی بود که من احساسا کردم گاهی اوقات کتابی که خوندم بازده لازمو واسم نداشته...یا گاهی کتابیو دفعه اول با دقت میخونم ولی زود مطالبش فراموش میشه...

* در کل میخوام بدونم ایده ت در مورد مفید کتاب خوندن و استفاده صحیح از کتاب چیه؟

* خیلی ها بهم گفتن چون سرعت خوندنت زیاده عمیق نمیخونی...در صورتی که من خیلی با این موافق نیستم چون از عمد سریع نمیخونم و یه جورایی به نظرم هر کسی بعد از مطالعه زیاد به صورت خودکار سرعتش زیاد میشه...نظرت چیه؟

* در مورد نت برداری و خلاصه کردن کتاب چه نظری داری؟

* فک میکنی اگه بخوایم مطالب و مفاهیم یه کتابو عمقی یاد بگیریم و دیر فراموش کنیم چیکار باید بکنیم؟

* به نظرت زمان و مکان کتاب خوندن هم تاثیر داره؟ چه قدر؟ چه جوری؟

خب به نظرم چون نحوه مطالعه ی صحیح و استفاده از مطالب توی سبک های مختلف یه ذره فرق کنه، فعلا با دبیات داستانی که آسون تره شروع میکنیم تا بعد ببینیم به کجا میرسیم! :D

پ.ن: من تاپیک مشابه پیدا نکردم ولی اگه تکراری بود بگین! :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : چجوری کتاب بخونیم؟

به نقل از MissMarvelous :
خب ایده این تاپیک از اون جایی بود که من احساسا کردم گاهی اوقات کتابی که خوندم بازده لازمو واسم نداشته...یا گاهی کتابیو دفعه اول با دقت میخونم ولی زود مطالبش فراموش میشه...

* در کل میخوام بدونم ایده ت در مورد مفید کتاب خوندن و استفاده صحیح از کتاب چیه؟

* خیلی ها بهم گفتن چون سرعت خوندنت زیاده عمیق نمیخونی...در صورتی که من خیلی با این موافق نیستم چون از عمد سریع نمیخونم و یه جورایی به نظرم هر کسی بعد از مطالعه زیاد به صورت خودکار سرعتش زیاد میشه...نظرت چیه؟

* فک میکنی اگه بخوایم مطالب و مفاهیم یه کتابو عمقی یاد بگیریم و دیر فراموش کنیم چیکار باید بکنیم؟

* به نظرت زمان و مکان کتاب خوندن هم تاثیر داره؟ چه قدر؟ چه جوری؟

خب به نظرم چون نحوه مطالعه ی صحیح و استفاده از مطالب توی سبک های مختلف یه ذره فرق کنه، فعلا با دبیات داستانی که آسون تره شروع میکنیم تا بعد ببینیم به کجا میرسیم! :D

پ.ن: من تاپیک مشابه پیدا نکردم ولی اگه تکراری بود بگین! :D
بسیار بسیار لایک ! درباره ی این بازده و اینا ، خیلی قبول دارم حرفتُ ...

+ تو وقتِ مناسب ، جای مناسـب ، بدونِ اینکه به هزار تا چیز دیگه فک کنیم ، بهترین موقعیته ! من خودم کتابخونه رو خیلی دوس دارم !

+ سرعت .... ممم...منم سرعتم خیلی زیاده ! بعضی وقتا چند صفه رو میخونم و تازه به خودم میام میبینم هیچی نفهمیدم ! به نظرم بستگی به نوع کتاب باید سرعتُ تنظیم کرد . ناتورِدشتُ با اون نثر ساده ش و اینا ، خیلی تندتر از اگر شبی از شب های زمستان مسافری ... باید خوند . دومی هر خطش کلی جای فکر داره ، نثرشم سخت تره !

درباره ی بقیه شم نظری ندارم ! :D

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

سرعت رو باید کنترل کرد
اما توی سرعت زیاد هم میشه بازده زیادی داشت
ولی مثلا "آونگ فوکو" رو واقعا باید آهسته خوند
واسه هر صفحش رفت تخقیق کرد و اینا
حالت بدن تو کتابخونی و جا و زمانش هم که واسه هرکسی فرق میکنه
میشه رجوع کرد به اوایل اگر شبی از شبهای زمستان مسافری!اونجا توش چندتا حالت رو توصیف کرده!
من به شخصه درازکش کف زمین رو ترجیح میدم!

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

یه دفتر درست کنید به هر جمله ی خوبی که بر می خورید به کتاب تو اون دفتر بنویسید!
اون موقه موقه ی کتاب خوندن حواستون هس که به همه ی جمله هاش فک کنید که اگه خوبن برین بنویسید!

من همیشه شبا کتاب میخونم یا ظهرا که کمتر صدا باشه!
ولی توی شلوغی هم می تونم کتاب بخونم!ینی واسم فرقی نداره!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از گُــلی :
یه دفتر درست کنید به هر جمله ی خوبی که بر می خورید به کتاب تو اون دفتر بنویسید!
اون موقه موقه ی کتاب خوندن حواستون هس که به همه ی جمله هاش فک کنید که اگه خوبن برین بنویسید!

من همیشه شبا کتاب میخونم یا ظهرا که کمتر صدا باشه!
ولی توی شلوغی هم می تونم کتاب بخونم!ینی واسم فرقی نداره!
با این نوشتن جمله ها مخالفم ! تمرکزِ آدمُ از بین میبره . یادمه وختی داشتم سرزمین گوجه های سبز میخوندم تصمیم گرفتم جمله های قشنگشُ تو نتِ گوشیم بنویسم . تا حدوودِ 100 صفه کلاً حواسم به کلیت داستان نبود ، به جمله ها بود ! فک کنم علامت وسطِ کتاب گذاشتن بهتر باشه !

+ روشای اولِ اگر شبی از شب های زمستان خیلی لایک :D :
.. و حالا در گذر از اولین صفحات کتاب هستی . آرام به پشت صندلی تکیه میدهی ، کتاب را تا ارتفاع بینیت بالا میآوری ، صندلی،روی پایه های عقب اش تعادل را حفظ کرده.پاهایت را روی کشوی کنار میز تحریر که به این قصد بازش کرده ای میگذاری. موقع کتاب خواندن ، حالت پاها از اهمیت خاصی برخوردار است.یا شاید پاها را روی میز و میان پرونده های مورد مطالعه ات دراز میکنی . ....

.... راحت ترین حالت را انتخاب کن : نشسته، لمیده، چمباتمه ، درازکش ، به پشت خوابیده ، به پهلو خوابیده ، دمرو ، توی مبل ، نیمکت ، مبل متحرک ، راحتی ، عسلی ، یا توی یک ننو ، اگر داشته باشی و البته یا روی تخت یا توی تخت . حتی میتوانی در یک حرکت یوگا ، سرت را زمین بگذاری و البت هکتاب را هم وارونه بگیری.
:D ;))

• شروع کننده موضوع

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

آقا تاپیک سوال زیاد داشتا...بی زحمت در مورد همش نظر بدین! :D

نشستن باید یه جوری باشه که توی طولانی مدت گردن و دستات درد نگیره...یا مثلا وسطش پاشی راه بری...من به شخصه وقتی کتاب میخونم دیگه دلم نمیاد بذارمش زمین واسه همین به نظرم نحوه نشستن خیلی مهمه...

در مورد یادداشت برداری هم من تازه شروع کردم...حوصله میخواد...آخر کتابم به نظرم خلاصشو نقد کوتاه ازش بنویسیم خیلی خوبه چون دوباره هر وخ بخونیم مطالب مهمش یه مروری میشه....

در مورد ادبیات داستانی که قرارشد بحثو با اون شروع کنیم...به نظرم بیشتر از این که جای نقد داشته باشه میشه مقایسش کرد مخصوصا در مورد ژانر فانتزی...
یه نفر بم میگف وختی کتاب داستانی و رمان مانند میخونه احساسا میکنه بعضی جاها نویسنده خوب ننوشته و سعی میکنه اون قسمتو تغییر بده...به نظرم اینم ایده خوبیه...
به نقل از نرگس² :
، کتاب را تا ارتفاع بینیت بالا میآوری
دستم درد میگیره! :D

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نظرم این کارها که یادداشت بکنه آدم و داستان رو برا خودش تغییر بده یکم لوس بازیه.
کتاب رو باید خورد.
تا ته.
این کارها مثل خوردن بستنی وسط شامه.میل آدم رو کم میکنه.

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

بچه من یکم از حرفاتونو خوندم...

من خودم خیلی این مشکلُ دارم...

مخصوصا وقتایی که یه کتابِ رمان میخونم ( مثِ هری پاتر) که اصن بارِ دوم که خوندم یه جاهایی که از کتاب رو حس میکردم کاملا جدیدن برام! :D

و وقتایی که یه کتاب با نثر قشنگ میخونم هم به این مشکل میخورم...هی میخام تیکه های قشنگ رو بنویسم.. اون وخ رو جمله ها یه این شکل فکر میکنم که ایا قشنگن یا نه...

و این باعث میشد کتاب اون اثری که باید رو رو من نذاره! :D

در مورد هری پاتر بار دوم و در رمان های مشابه( سرزمین اشباح و نبرد با شیاطین) سرعتم رو اوردم پایین... ینی رو ی کلمه ها یکم مکث میکردم...

باعث شد کتاب رو بهتر بفهمم...

و در مورد اون یکی هم تو کتابِ عقایدِ یک دلقک اومدم اون صفحه هایی که توش جمله ی قشنگ داشت بالاش یه علامت گذاشتم که راحت باز شه...

بعد از تموم کردن کتاب برگشم جمله های قشنگشو یه جا یاد داشت کردم! :D

مشکلم حل شد! :D :D :D :D

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

آها این درسته.
یه علامت کوچولو.یا یه نشان کتابی چیزی.میذاری.بعدش.سر فرصت.موقع خوندنم نباید دنبال جملات قشنگ گشت.گند میزنه به کتاب...

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

نباید تو خوندن کتاب فاصله های مطالعه رو زیاد کرد. زیاد کردن فاصله باعث میشه قسمت های قبلی از یاد آدم بره.

نت برداری و نوشتن برخی توضیحات به نظرم من خیلی مفیده. مثلا توی کتابی مثل دنیای صوفی کلی اسم فیلسوف به کار میره و کلی ایده و نظر مختلف. عملا از یک جایی به بعد آدم قاطی میکنه که نظر کی کدوم دانشمند چی بود. برای اینجور مواقع یک نت کوچیک خیلی کمک می کنه.

اگر حساسیت ندارید میتونید زیر برخی جاهای اصلی کتاب خط بکشید یا هایلایت بکنید. ( من خودم کتاب هام رو تمیزتر از هر چیزی نگه میدارم!)

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از محمّد :
نباید تو خوندن کتاب فاصله های مطالعه رو زیاد کرد. زیاد کردن فاصله باعث میشه قسمت های قبلی از یاد آدم بره.

نت برداری و نوشتن برخی توضیحات به نظرم من خیلی مفیده. مثلا توی کتابی مثل دنیای صوفی کلی اسم فیلسوف به کار میره و کلی ایده و نظر مختلف. عملا از یک جایی به بعد آدم قاطی میکنه که نظر کی کدوم دانشمند چی بود. برای اینجور مواقع یک نت کوچیک خیلی کمک می کنه.

اگر حساسیت ندارید میتونید زیر برخی جاهای اصلی کتاب خط بکشید یا هایلایت بکنید. ( من خودم کتاب هام رو تمیزتر از هر چیزی نگه میدارم!)
موافقم با قسمت اول! خیلی جای لایک داره!

چون بنده به شخصه کلی کتاب نیمه کاره دارم الان ولی چون هی با کتابای جدید اشنا میشم و میخرمشون و دوس دارم بدونم جریانشون چیه نمیتونم کتاب ِ بعدی رو شروع نکنم!

اون جور کتاب های مثلِ کتاب های درسیَن! که ادم یا باید برگرده اون تیکه رو دوباره از اول بخونه یا باید بنویسه به قول شما!

این یکی رو قبول ندارم! :D با این که اصلن کتابامو تمیز نگه نمیدارم! به نظرم کتاب واس خوندن نه تزئینی! :D

چون اون طور که شما میگین باید کتاب رو دوباره باز کرد و دوباره هر صفحه رو برای پیدا کردنِ جمله ها گشت!

ولی اگه مثِ من واس صفحه علامت بذارین( مثلا گوشش رو تا کنین!) میتونین همه ی جمله ها رو راحت پیدا کنین ُ تو یه جا پیش بقیه ی جمله های لایک خوردتون جم کنین!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از محمّد :

من موقع خوندن دنیای تئو یه کاری کردم ، به نظرم از مدام نوت نوشتن بهتر بود . هر فصلی که تموم میشد تیکه های جالب و مهمشو تو یه دفتر مینوشتم . اینطوری هم کتابُ فهمیدم ، هم بعدش اون یادداشتا رو داشتم .

قسمتِ اولم شدیداًلایک !

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

درباره جملات قشنگ: خود من گاهی وقتا بعد از تموم کردن کتاب همینجوری ورق میزنم و یه چیزایی پیدا میکنم. بعد با اسم کتاب و نویسنده و شماره صفحه یادداشتشون میکنم. گاهی وقتا هم وقتی به یه جای قشنگ میرسم، شماره صفحه رو روی باطله مینویسم و بعدا برمیگردم یادداشتش میکنم.

درباره فاصله بین مطالعه: کاملا موافقم که نباید این فاصله ها طولانی بشه.

درباره یادداشت برداری: دقیقا برای کتابایی مثل دنیای سوفی باید همین کارو کرد. من واسه قسمت مربوط به دکارت این کارو کردم . هنوز هم یادمه که اون مطالب راجع به دکارت چی بودن. البته اینم بگم که یادداشتم خیلی هم مختصر نبود! کلا توی کتابهایی که حالت آموزشی دارن این کار خیلی مفیده.
ضمنا، موافق خط کشیدن توی کتاب نیستم؛ به هیچ وجه. وقتی یه کتابو تموم میکنم اینقدر تمیزه که آدم فکر میکنه تازه از کتابفروشی خریداری شده. کلا کتاب کثیف و خط خطی به درد نمیخوره.

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

من فقط واسه کتابای بورخس و اومبرتو اکو یادداشت ورداشتم
تازه هر فصل که تموم میشد یه ورق میزدم که یه چیز مهم رو پیدا کنم
آخه کتاباشون پر از ارجاعات به مکاشفات فلان قدیس و فلان نسخه ی تلمود و سفیروت های فلان آدم و اختراعات فلان دانشمند و نامه ی دوک فلانجا به معشوقش و بیانیه ی فلان گروه تندرو به کشیش دهکده و ایناست
مینویسم میرم تحقیق میکنم.

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

منم فقط کتابای روانشناسیو که میخونم یاد داشت ور میدارم!
خوب خوندن کتاب بستگی به خود نویسنده ام داره!
مثلا پائولو کوئیلو خیلی می ره تو حاشیه اصن آدم خسته می شه!من تیکه هاییش که دوست ندارمو یا رد می کنم یا خیلی بد می خونم!
فقط می رم خود داستانو می خونم! :-"
خیلی بده اینطوری ولی!

• لایک
امتیازات: L.L

L.L

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

اما این خیلی بده که طرف یه کتاب میخونه بعد یه ماه بعدش کلن چیزی ازش یادش نمیمونه! یعنی میگم به چز نت برداری از جملات ، وختی کتاب تموم شد باید تو یه دفتری 2 یا 3 خط خلاصشو بنویسیم!
واسه مکانم بهتره آدم جاهایی بره که ذهنش باز تره! مخصوصن واس کتابای فلسفی! طبیعت خوبه اما پارکا خیلی سرو صدا هست! اگه سرو صدا زیاد باشه یا مثلن بغلِ یه جمعی بشینین که دارن حرف میزنن کاملن حواس پرت میشه! چون ممکنه قسمتایی از بحثِ اونا واستون جالب باشه بعد کلن کتابو فراموش میکنین! (من خودم اینجورییم)

بعد وختی اَم آدم خسته اس خیلی کمتر به کتاب توجه داره! بیشتر دلش میخواد تمومش کنه بره!
منم حالتِ دراز کش رو توصیه میکنم چون آدم نشسته هم کمرش درد میگیره هم اگه پشتِ میز باشه گردنش درد میگیره ، اما دراز کش خستگی شَم در میره :D
تازه من خیلی جاهام دیدم کتابو روی تاب یا از این صندلی ها که میره اینور اونور( :-") میخونن! به نظرم سرگیجه میاره!

نور هم خیلی تاثیر داره! چون نورِ کم باعث میشه چشم زودتر خسته شه!

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از MmAaHhSsAa :
اما این خیلی بده که طرف یه کتاب میخونه بعد یه ماه بعدش کلن چیزی ازش یادش نمیمونه! یعنی میگم به چز نت برداری از جملات ، وختی کتاب تموم شد باید تو یه دفتری 2 یا 3 خط خلاصشو بنویسیم!
واسه مکانم بهتره آدم جاهایی بره که ذهنش باز تره! مخصوصن واس کتابای فلسفی! طبیعت خوبه اما پارکا خیلی سرو صدا هست! اگه سرو صدا زیاد باشه یا مثلن بغلِ یه جمعی بشینین که دارن حرف میزنن کاملن حواس پرت میشه! چون ممکنه قسمتایی از بحثِ اونا واستون جالب باشه بعد کلن کتابو فراموش میکنین! (من خودم اینجورییم)

بعد وختی اَم آدم خسته اس خیلی کمتر به کتاب توجه داره! بیشتر دلش میخواد تمومش کنه بره!
منم حالتِ دراز کش رو توصیه میکنم چون آدم نشسته هم کمرش درد میگیره هم اگه پشتِ میز باشه گردنش درد میگیره ، اما دراز کش خستگی شَم در میره :D
تازه من خیلی جاهام دیدم کتابو روی تاب یا از این صندلی ها که میره اینور اونور( :-") میخونن! به نظرم سرگیجه میاره!

نور هم خیلی تاثیر داره! چون نورِ کم باعث میشه چشم زودتر خسته شه!
من موافقم خلاصه نویسی از کتابای داستانی نیستم! چون به نظرم مهم اون چیزیِ که تو ذهنِ طرفِ مقابل میمونه و همین طور اینکه کتابای داستانی رو من خیلی وقتا دوس دارم برگردم و دوباره از اول بخونم!

اگه خلاصش رو داشته باشم دیگه جذابیتشو نداره! :)

در موردِ مکان به نظرِ من اتاق خواب خیلی بهتر از این مکان های دور از دسترسه!

وقتی که اتاق ساکته، من رو تختم روشکم میخابم و کتاب میخونم!یا میشینم تکیه میدم کتاب رو میذارم رو پاهام!

خب بقیه ی حرفاتم موافقم!

• لایک
امتیازات: L.E
  • شروع کننده موضوع

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خب با اجازه تون من این تاپیکم یه جمع بندی کوچولو بکنم... :D
آها راسی اینم دوباره تکرار میکنم: :D
خب من فهمیدم که نباید چن تا سوال با هم تو تاپیک بپرسم! :-" :D
یادآوری میکنم قرار شد بحث اول سر ژانر داستانیو اینا باشه بیشتر... :-" :D
بستگی به نوع کتاب و نوع متن داره...میشه دقت و سرعتو با هم داش...
در مورد ادبیات داستانی چون قسمتی که جای وخ گذاشتن و تفکر داشته باشه به نسبت کمتر داره، میشه فقط یه بار با دقت خوند و قسمتای مهم ترو یه جوری علامت گذاری کرد...
خب اینجا نظرات موافق و مخالف داشتیم...ولی در کل:
* نت برداری:
--- اگه در حین خوندن کتاب باشه معمولا تمرکز و توجه روی مطلبو از بین میبره به قول آقا نیما مث بستنی وسط شامه! :D...پس بهتره که علامت گذاری کنیم و بعد از خوندن کتاب بنویسیم...
-- روش های پیشنهاد شده برای علامت گذاری:1. یه ذره تا کردن بالای صفحه(بالای همه کتابام همین شکلیه! :D ) 2. هایلایت کردن(کتاب زشت میشه! :D) .3 خط کشیدن زیر مطالب مهم(خوبه بد نی! :D)
--- در مورد کتابایی که یه جورایی جنبه آموزشی داره میشه اسما و کلن چیزایی که معنیشو نمیدونیم یادداشت کرد و بعد در موردش تحقیق کرد...
--- میشه نت برداریو آخر هر فصل انجام داد که بعد باهاش مخالفت شد چون فاصله افتادن بین مطالب خوب نی...
* خلاصه کردن:
--- خویه چون باعث میشه چون آدم وختی ذویاره میره سراغ کتاب خلاصه شو بخونه و اگه مطلبی یادش رفته مرور شه...
--- در مورد کتابای داستانی و اینا چون بیشتر جنبه لذت بردن و سرگرمی دارن خلاصه نویسی خیلی مهم نی...

فعلم کیبوردم فارسی نداره دسم شکست! :D
اگه تا اینجا خوب بوده بگین بقیشو بذارم! :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

خوب بود ، بقیه شُ بذار :D

+ من یه نظر دیگه ـم دارم . وسطِ جدی خوانی ( جدی خوانی که نع ! یعنی کتابای سنگین که میخونین) ، یه استراحت بدین به خودتون و فانتزی / علمی تخیلی / ترسناکی چیزی بخونین ! :D خیلی تاثیر داره ... لاقل به من که انرژی میده !

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

نمی دونم گفتن یا نه!
ولی دوتا کتابو نخونید با هم!
شاید بتونید اینکارو بکنید!
ولی چون می تونید دلیل نمی شه دوتایی بخونید!فهم آدمو از درک کامل یه کتاب می گیره!

بالا