• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نظرها، پیشنهادها و انتقادها

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
پاسخ : نظرها، پیشنهادها و انتقادها

من هم با نمایشنامه کوتاه بیشتر موافقم . شاید کلا بچه ها از نمایشنامه خوششون نیاد٬ ولی آشنا میشن . وقتی کوتاه باشه هم بیشتر حوصله شون میکشه بخونن . تازه بهرام بیضایی هم هست ٬ نمایشنامه ایرانی هم کم نداریم ;;)
در ضمن بگم که من به جز همین شازده احتجاب ٬ بقیه کتاب های کتابخوانی رو خوندم ولی نظر ندادم . یعنی خواستم امید بدم که آرمان ِ کتاب معرفی کردن و کتاب خون شدن بچه ها به خوبی داره عملی میشه ٬ حس پست دادنش نیست! :D نسترنگارم میدونم بار دیگر شهری که دوست میداشتم رو خوندن :D

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

من توی قفسه کتاب ها که گشتم دیدم اکثر بچه ها که قفسه دارن کتاب های کتاب خونی گروهی رو خوندن ولی خیلیاشون اونجا نظر ندارن!
من خودم اگه توی دوره ای که کتاب رو میذارید بخونم کتاب رو حتماَ نظر میدم اما اگه نتونم بعدش سعی میکنم حتماً بخونم.مثلاً کتاب عظر سنبل عظر کاج رو توی کتابخونی گروهی نخوندم اما الان دارم میخونم.
در کل نظرم اینه که تا یه حدی آرمان ها محقق شده :D
ولی!خود تاپیک ها انتظار میره قوی تر باشه.
اگه توی دوره ای که تاپیک باز هست کتاب رو میخونید بیاید نظر بدید .بحث کنید. و خلاصه این آرمان های محقق شده رو بکنید توی چشم استکبار /m\

+باز نظرم اینه که کتاب هایی که میذاریم جای بحث بیشتری داشته باشند.
چون بالاخره بچه های کتابخون خودشون کتاب میخونن.هدف مطالعه ی گروهی به نظرم بیشتر از این کهبیشتر کتاب خوندن باشه بالا بردن کیفیت کتاب خوندنه.بهتره کتاب هایی گذاشته باشه که با بحث بشه کیفیت خوندن رو توش بالا برد و چیز جدیدی فهمید.مثلاً از ابتدای کتابخونی گروهی کتاب هایی مثل بیگانه عقاید یک دلقک و گهواره ی گربه به نظرم مناسب بودند و بحث پیرامون کتاب پرسودتر از بقیه بود.

stranger9372

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران

به نقل از نرگس² :
سرِ انتخاب كتاب هشتم و نهم همونطور كه قبلاًم فك كنم گفته بودم يه مشكلي پيش اومد. كتاب هشتم اول شازده احتجاب انتخاب شد توسط يه سري از بچّه‌ها، بعد به خاطر زمان نامناسب و سنگيني شازده احتجاب، قرار شد كتاب نهم اون باشه. حالا يا مي‌شد كه كتاب هشتم خارجي باشه ( كه كتاب هفتمم خارجي بود ) ، يا اين كه هشتمم ايراني باشه (كه نهمم ايراني بود) :D كاري نمي‌شد كرد حقيقتاً! :D
می شد احتجاب کتاب دهم میشدااا :-"

کلا معتقدم کتابخوانی گروهی رو به نزوله از جهاتی...
با درنا موافقم در ابتدا خوب بوده...

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

آقا من هیچی نیستم ؛ نه مسئولیتی نه هیچی در هیچ زمینه ای:-" ولی حرص میخوردم که ملت شرکت نمیکنن . تعارف نداریم که ؛ شرکت نمیکنن . [اولین کتابخوانی گروهی ای که من بودم بار دیگر ... بود که کسی شرکت نمیکرد ؛ نمیدونم قبلن چطور بوده:-?? ]
بحث هم یه نفر نمیتونه به وجود بیاره که . سه چهار نفر باید باشن حداقل . البته خود ِ کتاب هم موثره تو بدون ِ بحث بودن ؛ ولی شاخ ترین کتاب رو هم بیارن و آدم نباشه برای ِ بحث ... :-"
همین دیگه :د

• لایک
امتیازات: N.M

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

اینم در نظر داشته باشید اولا تو تابستون بوده ، استقبال بیشتر بوده ، الآن آخرای ساله بچه ها درس دارن ، نمی رسن بخونن یا اگه بخونن پایه ی بحث باشن . نمونه ـش خود من که دو تا کتاب قبلی ُ خونده بودم اما هیچ نظری نرسیدم بدم . رسما نرسیدم :D
اما کلا قبول دارم و فکر کنم وقفه ای که برای امتحانات پیش میاد بین کتاب خوانی گروهی الآن و بعدی ، وقت خوبی باشه برای یک انتخاب درست و حسابی و هوشمندانه

• لایک

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از SaϔnA.M :
وقفه ای که برای امتحانات پیش میاد بین کتاب خوانی گروهی الآن و بعدی
من یه سوال برام پیش اومد ؛ تو اردیبهشت هم کتابخوانی داریم دیگه ؟ و تو خرداد نداریم ؟ یا چی ؟ یکی روشنگری کنه لطفن !

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

فکر کنم تا بعد امتحانا نباشه ، فکر کنم البته

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

+ من یه نظری بدم؟ خو میتونیم تو اردیبهشت و خرداد فقط نقد بذاریم برای کتابایی که قبلا خوندیم...

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از Dorna :
+باز نظرم اینه که کتاب هایی که میذاریم جای بحث بیشتری داشته باشند.
چون بالاخره بچه های کتابخون خودشون کتاب میخونن.هدف مطالعه ی گروهی به نظرم بیشتر از این کهبیشتر کتاب خوندن باشه بالا بردن کیفیت کتاب خوندنه.بهتره کتاب هایی گذاشته باشه که با بحث بشه کیفیت خوندن رو توش بالا برد و چیز جدیدی فهمید.مثلاً از ابتدای کتابخونی گروهی کتاب هایی مثل بیگانه عقاید یک دلقک و گهواره ی گربه به نظرم مناسب بودند و بحث پیرامون کتاب پرسودتر از بقیه بود.
آخه ببين، كلاً تو يه فروم دانش آموزي كه خيليا براي تفريح ميان كلاً درست نيس انتظار نقد فلان طور تو هرچيزي ( كتاب، فيلم يا هرچي! ) داشته باشيم به نظرم. اما مي‌شه تنوع خونده ها رو برد بالا، با نويسنده‌هاي خوب كه كمتر كسي چيزي ازشون خونده آشنا كرد!

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
آخه ببين، كلاً تو يه فروم دانش آموزي كه خيليا براي تفريح ميان كلاً درست نيس انتظار نقد فلان طور تو هرچيزي ( كتاب، فيلم يا هرچي! ) داشته باشيم به نظرم. اما مي‌شه تنوع خونده ها رو برد بالا، با نويسنده‌هاي خوب كه كمتر كسي چيزي ازشون خونده آشنا كرد!
لایک میکنم نرگسُ!

این که بخوایم یه سریُ کتابخون کنیم خیلی دور از ذهنه!

ولی این که با نویسنده های خوبی که شاخ نیستن آشناشون کنیم هدف قابل دسترس تریه!

• لایک

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

بله ولی در اینصورت دیگه انتظار تاپیک کتابخونی قابل قبولی هم نباید داشته باشیم... .
قبل تر توی تابستون رو مقایسه نمیکنم اما بعد که استقبال کمتر شد اگه تاپیک ها رو ببینید تاپیک گهواره ی گربه مثلا خیلی قابل قبول تر از تاپیک عطرسنبل عطر کاج هست.
به نظرم این که نهایتا‏"‏ یه تاپیک خوبی از کار دربیاد اهمیتش هم از نظر محتوایی هم ایجاد انگیزه و هم سودش بیشتره.برای همین به شخصه با کتاب های ساده و بدون بحث موافق نیستم برای گروهی خوندن چون حس میکنم قابلیت گروهی خوندن داره حیف میشه‏!ضمن اینکه کتاب های ساده تر رو هم فکر نمیکنم استقبالش چندان بیشتر باشه که به خاطر استقبال و کمیت افرادی که میخونن انتخاب شن... .

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از Dorna :
بله ولی در اینصورت دیگه انتظار تاپیک کتابخونی قابل قبولی هم نباید داشته باشیم... .
قبل تر توی تابستون رو مقایسه نمیکنم اما بعد که استقبال کمتر شد اگه تاپیک ها رو ببینید تاپیک گهواره ی گربه مثلا خیلی قابل قبول تر از تاپیک عطرسنبل عطر کاج هست.
به نظرم این که نهایتا‏"‏ یه تاپیک خوبی از کار دربیاد اهمیتش هم از نظر محتوایی هم ایجاد انگیزه و هم سودش بیشتره.برای همین به شخصه با کتاب های ساده و بدون بحث موافق نیستم برای گروهی خوندن چون حس میکنم قابلیت گروهی خوندن داره حیف میشه‏!ضمن اینکه کتاب های ساده تر رو هم فکر نمیکنم استقبالش چندان بیشتر باشه که به خاطر استقبال و کمیت افرادی که میخونن انتخاب شن... .
خب هدف مطالعه گروهي چيه؟ يه قسمتشم جذب اونايي كه كمتر مي‌خونن، به خوندنه. به شخصه ديدم تاپيكاي كتاباي سنگين‌تر و "بحث برانگيز" تر، كم‌تر شركت كننده داشتن و شركت كننده‌هاشم خيلي وقتا كسايي بودن كه خودشون كتابُ خوندن! :D مثلاً خود تو درنا، تو گهواره‌ي گربه حضور فعال داشتي چون خونده بودي و پيشنهاد داده بوديش اما تو بقيه‌ي تاپيكا اين طور نبود. :D

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

از زمانی که فهمیدم مطالعه ی گروهی هست ،بعد تابستون،بیگانه و گهواره ی گربه رو فقط به نظرم اومد مطالعه ی گروهیش تا حدی که باید سودمنده که تو هر دو شرکت کردم.بقیه رو فکر کردم که گروهی خوندنشون و بحث راجع بهشون اون جور که باید معنادار نیست و چون کتاب هاش رو نداشتم نرفتم بخرم و چون تنبل هم هستم ترجیح دادم هر وقت رفتم کتاب فروشی بخرم و بخونم :D

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

به نظرم اصلا خوب نيست كه كتاب سنگيني مثل شازده احتجاب رو ميزارين براي اين موقع سال :rolleyes: من قسمت هاي اول كتاب رو كه خوندم ديدم كه دارم گيج ميشم ديگه دنبالش نرفتم :rolleyes:
تو اين ايام كتاب هاي سبك تري انتخاب بشه بهتره به نظرم :)

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

17 روزَم عید بود تعطیل بودین ! ما به این حساب گذاشتیم ...

×نرگس: همين كه ساينا گفت!

settareh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بعد یه چیز دیگه ٬ مثلا من که زیاد کتاب میخونم ٬ یه خروار کتاب نخونده دارم که اولویت خوندنشون از شازده احتجاب (مثلا) برام بالا تره ٬ توی عید هم وقتم رو روی اون ها گذاشتم . برای همین گاهی وقتا تو دوره ای که تاپیک بازه نمیتونم بیام نظر بدم ٬ چند وقت بعد که دوباره میرم کتابفروشی یادم میمونه که فلان کتاب تو کتابخوانی گروهی بود برم بخرم. یا مثلا عطر سنبل عطر کاج رو ٬ اووووووه ! من کی خونده بودم؟ :D حوصله نداشتم دوباره برم بخونم بیام بحث کنم ٬ تمام جزئیاتش هم در اون حد یادم نبود که بخوام بحث کنم . :-?? ( تنبلیه به هرحال :-" )
بعد دیگه این که روی عموم کاربرا حساب نکنید برای بحث کردن و نظر دادن . صرفا کاربرا لایک میکنن و میخونن ٬ نظر نمیدن . فعالای بحث٬ فقط بچه های فعال انجمن کتب مجلاتن . همیشه هم همین جوری بوده از اون موقعی که من یادمه. ولی آرمان ها و کتاب خون شدن بچه ها برآورده میشن! :D

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

من خودم پنج تا کتاب اول رو خوندم و توی چاهار تای اول شرکت کردم ( وقت نکردم توی بیگانه شرکت کنم) و بر حسب تجربه ام می گم که کتابایی مثل عقاید یک دلقک کتاب های خیلی خوبی واسه مطالعه گروهی ان نه کتاب هایی مثل شازده کوچولو و درخت زیبای من... یه سری از بچه ها می گفتن که "عقاید..." کتاب سنگینی ه واسه مطالعه گروهی ... من می گم پس کی می خواین شروع کنین که یه خرده ادبیات یاد بگیرین؟؟؟؟!!! بالاخره کسایی که یه آدمی توی ادبیات شدن از یه جایی شروع کردن دیگه... اگه بحث سر اینه که مطالعه ی گروهی یه چیز "فان" ای ه، خب پس بیاین بریم باهم م.مودب پور بخونیم آخرش هم همه به هم می رسن و السلام...! مثل "چیز" هم راحت الحلقومه خوندنش... اگه قراره یه چیزی یاد بگیریم، بریم یه چیز سخت بخونیم... یه چیز متفاوت از چیز هایی که تا الآن خوندیم بخونیم...
و یه چیز دیگه... اگه یکی از آرمان های کتاب خوانی گروهی اینه که بچه ها کتاب خون بشن، به نظر من همون م.مودب پور که بالا گفتم هم همه کتاب خون می شن! ولی چه کتابخونی...! باید بیان و شاهکار های ادبیات رو بخونن... باید بچه ها با قسمت های مختلف ادبیات آشنا بشن... باید با نویسنده های شاخ آشنا بشن...! یه جوری نباشه که دانش آموز 3 دبیرستان ندونه کافکا کیه...!

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

آیا نمیشه به هر دو طرف یه نوک زد ؟ :د
"کتابهای ِ بحث بر انگیز از یک نویسنده ِ خوب ِ کمتر شناخته شده" مثلن .
اینا با هم منافاتی ندارن که . منطقی ترَم هست تازه :د

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از ارغوان اس. :
آیا نمیشه به هر دو طرف یه نوک زد ؟ :د
"کتابهای ِ بحث بر انگیز از یک نویسنده ِ خوب ِ کمتر شناخته شده" مثلن .
اینا با هم منافاتی ندارن که . منطقی ترَم هست تازه :د
اگه قراره ادبیات یاد بگیریم، من فکر می کنم با قاطعیت "نع!"...! :D
"کتابهای ِ بحث بر انگیز از یک نویسنده ِ خوب ِ کمتر شناخته شده"
به طور مثال چی؟؟؟؟

• لایک

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

خب آخه کتابای ِ ادبی ِ معروف رو همه میشناسن . کسی اگه بخواد به قول ِ تو "ادبیات یاد بگیره" میدونه چی باید بخونه .
ولی اگه بخوایم با کتاب ِ خوب و نویسنده ِ خوب آشنا بشیم ، کتابخوانی گروهی خیلی راه ِ خوبیه .

به نقل از afroDt :
ولی این که با نویسنده های خوبی که شاخ نیستن آشناشون کنیم هدف قابل دسترس تریه!
دیگه اینجاش به عهده ِ من نیست :د

بالا