• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نصب لینوکس Ubuntu در مک بوک ها

• شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر
سلام،
من برای مسابقات شبیه سازی ۲ بعدی فوتبال خوارزمی مجبور شدم لینوکس رو روی مک بوکم نصب کنم :-s روش نصبش واقعا وحشتناک بود ! گفتم بگم شاید کسی بخواد نصب کنه (امیدوارم هیچ وقت کسی نخواد ! :D منم اگه Xcode داشتم لازم نبود نصب کنم !)
من نسخه ۱۱۰.۴ رو نصب کردم.
خب برای اینکه مکینتاش و اوبونتو رو کنار هم داشته باشین باید اول بوت لودر rEFit رو نصب کنین. از اینجا دانلود کنین !
بعد از دانلود، ایمیج و مانت کنین، بعد پوشه efi رو که داخل پوشه rEFit در روت هارتون کپی کنین ! مانند عکس زیر :
ubuntu.png
ترمینال و باز کنین و کد های زیر رو بزنین :
کد:
cd /efi/refit
./enable.sh
توی ریستارت بعدی باید بوت لودر rEFit ظاهر بشه براتون ! در صورتی که نشد این امکان هست که روی لپتاپ شما ساپورت نشه، من خودم روی Macbook Pro 7.1 با سیستم عامل Lion تست کردم مشکلی نداشتم.
بعد از این مرحله وارد مکیناش بشین، Diskutility رو اجرا کنین و در تب پارتیشن، یک پارتیشن جدید اضافه کنید با فرمت MS-DOS.
ubuntu2.png

بعدش سیستم و ریست کنین و سی دی بوت لایو لینوکس و بزارین و مراحل نصب و طی کنین. فقط نکته ای که این جا باید حتما بگم اینکه اون پارتیشن جدیدی که ساختیم و فرمتش و در مرحله نصب لینوکس به ext4 تغییر بدین و اینکه یک پارتیشن 1GB هم برای Swap بسازین.
نکته بعدی که بسیار اهمیت داره برای اینکه مکینتاشتون از بین نره، حتما محل نصب بوت لودر یا Grub رو روی پاریشن ext4 جدیدی که ساختین بزارین.
بعد از اینکه نصب کردین و سیستم ریست شد تصویری مانند عکس زیر مشاهده می کنید :
ubuntu3.png

قبل از اینکه لینوکس رو اجرا کنید، حتما Partition Tools رو اجرا کنین و Yes را بزنین سپس سیستم و حتما خاموش کنین (ریست نکنین!!!) بعد بدون مشکل می تونین اجرا کنین لینوکس و ! :D
موفق باشید ! :rolleyes:

msmsampad

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کاشان
مدال المپیاد
یه زمانی شدیدا واسه نجوم میخوندم یه اتفاقی افتاد ندادمش
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
سخت افزار
پاسخ : نصب لینوکس Ubuntu در مک بوک ها

نمیشه ویندوز هم روش نصب کرد؟
چرا میگید نصب لینوکس وحشتناک بود؟!

• شروع کننده موضوع

..........

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی ، کامپیوتر
پاسخ : نصب لینوکس Ubuntu در مک بوک ها

به نقل از maAaAaAn :
نمیشه ویندوز هم روش نصب کرد؟
چرا میگید نصب لینوکس وحشتناک بود؟!
ویندوز و خیلی راحت میشه نصب میکرد ! خودش ویزارد داره همه کاراشو می کنه برات !
ولی لینوکس ... :-\

بالا