• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کتـاب های مرجع

• شروع کننده موضوع N.M
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
همشـهری داستان چند شماره پیش ، احسان رضایی(یا حبیبه جعفریان :-??) یه یادداشت داشت . توش درباره ی خاطراتش از لذت کشـف دایرة المعارفـا گفته ...

بـابـای من یه عادت باحالی داره ، سعـی میکنه هر شـب یک صفحه از یکی از دایرة المعارفـا بخونه ... منـَم یه مدت هی بهم میگف بشین بخون :-" اول به نظـر کسل کننده میومد اما بعد جذاب شد . درسته که من مث اون هر شب نمیخونم،اما هر چند وقت یه بار یه دایرة المعارف برمیدارم ورق میزنم . {اینجـاس که یادداشت احسان رضاییُ حس میکنم . لذت خوندن و دیدن کلی چیزای جدید ... 8->}

شمـا چه دایرة المعارف ، دانشنامه ، لغـت نامه ، هرکتـاب مرجعی دارین ؟ ازش استفاده می کنید یا گوشه ی کتابخونه داره خاک میخوره ؟ اصلاً به همینطوری بی دلیل خوندن کتابای مرجع اعتقاد دارین یا بنظرتون کارِ مسخره ایـه و فقط در مواقع نیاز باید رفت مطلب مورد نیازُ خوند و کتابُ گذاشت سر جاش ؟ ترجیح میدید پولتونُ صرف کتابای مرجع کنید یا رمان و این ها .. ؟

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : کتـاب های مرجع

اولیش خودم :D دیدم کسی چیزی نگف ! :-w
ما ایـن دانشنامه ای که جدیداً خریدیم دانش گستره توی 18 جلد ... خیلی کامله مخصوصاً اعلامش ! { بابام میگه بیا دمبال اسم فامیل و رفتگر سر کوجه بگرد توش ، پیدا میشه :-"} متناشم اونقدرا طولانی نیست که آدم حوصله ش نیاد بخونه . یکی از خوبیاش اینه که تالیف جدیده و به روز !
کودک هم که بودم دانشنامه ی کودک نوجوان آکسفور داشتم فک کنم :-" بد نبود اونم

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

كتاباي مرجع تو خونه يه فرهنگ" معين" هست و يه فرهنگ "عميد"
مامان بابامم يه فرهنگ پزشكي "دورلند" دارن...
كه:
خداييش نميدونم چيه!! :D
فرهنگام به اون معني خاك نميخوره...
يني:
هر وقت احتياجي بشه
تحقيقي،مقاله اي،سوالي چيزي...
به درد ميخورن...
اين كه بدون اين حرفا مطالعه بشنم فكر نميكنم زياد جالب باشه...
چون:
آدم خيلي زود يادش ميره...
بعدش:
مطلب واسش سنگين ميشه...
تازه:
ممكنم هست يه سري مطالبو بخوني كه اصن كاربردي نباشن...
پس:
"مخالفم" :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

کتاب مرجع خب فرهنگ لغت معنی-عمید-دهخدا رو داریم با یه مشت از این کتابای کتابشناسی!(تو زبان فارسی داشتیم اگه یادتون باشه)
باز هم هست!خیلی زیاد کتابای مرجع ادبیاتی داریم.فرهنگ پزشکی دورلند هم مال خواهرمه.از این اطلس و اینها هم که خب زیاد داریم.
من وقتی نیاز دار م میرم سراغ دائره المعارفها.اما پدرم همه دائره المعارفایی که داریمو(غیر از اون پزشکیه!:D )خوندن!!! ولی من اصلا نمیتونم تصور همچین کاریو بکنم!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

ما زمان طفولیت دایره‌المعارف کودک و نوجوان داشـتیم ؛ هنوزم همونه :-" :-" :-s
ولی خداعی قبلنا خیـــلی می خوندمش چون تنوع موضوعی داش؛ بد نبود ؛ تمام رنگی بود و اینا اطفال ( :-? ) رو جذب می کرد :-"
کــلا واسه بچه های ِ دبستان خوب بود کـه بشینن همینجوری بخونن هی ؛ همه چی داش تاریخی علمی اطلاعات عمومی /m\
امـا الآن هیچ چیزی مناسب سنم ندارم X_X :-??

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

یه مشکلی که دایرة المعارف داره اینه که زیادی گرونه .. :rolleyes: یعنی آدم یه سال که میخره تا 10 سال آینده دلش نمیاد یکی دیگه بخره :D :rolleyes: اما به نظر من باید تو خونه ی هرکی یه دایرة المعارف خوب باشه

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نظرم شاید هر شب خوندنش مفید باشه، ولی من اینکه هر وقت آدم نیاز داشت بهش مراجعه کنه رو ترجیه میدم !
چون اونجوری خیلی بهتر تو ذهن آدم ثبت میشه !
مثه دیکشنری که وقتی برای پیدا کردن یه لغت توش میگردی کاملا اون کلمهُ معنیش تو ذهنت میمونه !

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

بابا جدیدا که هیچ ادمی دیگه کتاب مرجع نمیخره...

اینترنت به این درندشتی...

بعدشم این نوع کتابا گرونن! واس همین دیگه ادم همش میاد تو انترنت میگرده فقط!

ImPiSh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان یـک
شهر
تهران

ما تو خونه کتاب مرجع داریم یه چندایی.
خیلی خوبه که آدم بره همین جوری ورق بزنه و چند تا چیز جدید یاد بگیره و این کار اصن مسخره نیس
البته من خودم تنبلمو این کارو نمی کنم
درباره ی خریدشون هم نه ما به همین ها قانعیم و بیشتر رمان و اینا می خرم
البته اگه یه دایره المعارف خیلی خوب و معروف گیرم بیاد شاید بخرمش :)

• لایک
امتیازات: N.M
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از afroDt :
بابا جدیدا که هیچ ادمی دیگه کتاب مرجع نمیخره...

اینترنت به این درندشتی...

بعدشم این نوع کتابا گرونن! واس همین دیگه ادم همش میاد تو انترنت میگرده فقط!
نمدونم ، من به یه کتاب مرجع که ده سال واسش زحمت میکشن بیشتر اطمینان دارم تا اینترنت ! :D
گرونیشُ موافقم ... :rolleyes: یه چیزِ دیگه ام هست که اطلاعات هر دایرة المعارف بعد چند سال یه سریش قدیمی میشه ! برای همین یا دوباره باید هزینه کرد و یکی خرید ، یا به جاش بذاریم کتابا خاک بخورن و به همون اینترنت قناعت کنیم ! :-?? :D
به نقل از HaniieH :
ما تو خونه کتاب مرجع داریم یه چندایی.
خیلی خوبه که آدم بره همین جوری ورق بزنه و چند تا چیز جدید یاد بگیره و این کار اصن مسخره نیس
البته من خودم تنبلمو این کارو نمی کنم
درباره ی خریدشون هم نه ما به همین ها قانعیم و بیشتر رمان و اینا می خرم
البته اگه یه دایره المعارف خیلی خوب و معروف گیرم بیاد شاید بخرمش :)
دانش گستر که بالا گفتم ، خیلی خوب و به روزه !

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

من میگم کتاب ِ مرجع دیگه کارایی نداره... مخصوصا تو زمینه های علمی مثل پزشکی که هر ثانیه دارن یه چیزی پیدا میکنن...

ولی مثلا کتابای مرجع برای یه چیزی مثل حیوانات خوبه...البته برای کسایی که نخوان جدی بخوننش!

ادم به قول نرگس میتونه یه کتاب داشته باشه هر شب بخونه...

کار جالبیه...

البته کتاب مرجع از یه سری لحاظا بهتره... مثلا تو اینترنت این قدر فضا گستردست که ادم گیج میشه باید کجا بره...

هر جایی هم خیلی معتبر نیس...

ولی کتاب مرجع کاملا معتبره و پیدا کردن توش به سختیه اینترنت نیست( اگه کتابه مرجع باشه نه اینکه در باره ی اون مسئله باشه مجبور شی همشو بخونی!)

به هر حالا هر کدوم یه سری مزیت ها دارن...

• شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از afroDt :
من میگم کتاب ِ مرجع دیگه کارایی نداره... مخصوصا تو زمینه های علمی مثل پزشکی که هر ثانیه دارن یه چیزی پیدا میکنن...

ولی مثلا کتابای مرجع برای یه چیزی مثل حیوانات خوبه...البته برای کسایی که نخوان جدی بخوننش!

ادم به قول نرگس میتونه یه کتاب داشته باشه هر شب بخونه...

کار جالبیه...

البته کتاب مرجع از یه سری لحاظا بهتره... مثلا تو اینترنت این قدر فضا گستردست که ادم گیج میشه باید کجا بره...

هر جایی هم خیلی معتبر نیس...

ولی کتاب مرجع کاملا معتبره و پیدا کردن توش به سختیه اینترنت نیست( اگه کتابه مرجع باشه نه اینکه در باره ی اون مسئله باشه مجبور شی همشو بخونی!)

به هر حالا هر کدوم یه سری مزیت ها دارن...
ببین "هر ثانیه یه چیزی پیدا میکنن" به قولِ بابای من ، میره تو شاخه ی اخبار ! اما دایرة المعارف یه مجموعه از یه سری مقاله س ! و مقاله و اخبار خیلی فرق دارن .
به نظرم برای اینکه اطلاعات مثلاً درباره ی همین پزشکی به دست بیاری ، نباید بری طرف اخبار و اینکه دانشمندان فلان کارو کردن و اینا . اول باید با یه سری مقاله اطلاعاتُ به حد کافی بالا برد بعد رفت تو جریانِ اخبار و اینا !
پس دایرة المعارف و اینترنت کنارِ هم هردو لازمن ! لاکن به عقیده ی من کتاب مرجع مهم تر است :D

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
ببین "هر ثانیه یه چیزی پیدا میکنن" به قولِ بابای من ، میره تو شاخه ی اخبار ! اما دایرة المعارف یه مجموعه از یه سری مقاله س ! و مقاله و اخبار خیلی فرق دارن .
به نظرم برای اینکه اطلاعات مثلاً درباره ی همین پزشکی به دست بیاری ، نباید بری طرف اخبار و اینکه دانشمندان فلان کارو کردن و اینا . اول باید با یه سری مقاله اطلاعاتُ به حد کافی بالا برد بعد رفت تو جریانِ اخبار و اینا !
پس دایرة المعارف و اینترنت کنارِ هم هردو لازمن ! لاکن به عقیده ی من کتاب مرجع مهم تر است :D
اون که اره... اگه این طور نبود که هنوز از کتابای ابو علی سینا استفاده نمیکردن... :D

خب پس تو میگی کتابای مرجع رو واسه اموزش استفاده کنن... ولی من کلن فکرم این بود که کتابه مرجع اصولا برای تحقیق استفاده کنن!

این جوری هم میشه گفت ولی به شرطی که اون کتاب مرجع واسه اموزش استفاده شه! :D

من دارم تحقیق رو میگن اقا دقت کن!

( مطمئنم پستم خیلی چرته از لحاظه جمله بندی... ولی فکرم یه جای دیگس اخه! :D :D)

+نرگس : بقیه ـم نفهمن چی میخواسی بگی ، من گیراییم بالاس ؛ دریافتم :-" :D

• لایک
  • شروع کننده موضوع

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

حالا بنظرت برای آموزش خوبه استفاد هشه از کتاب مرجع ؟ هرچن فک نکنم کتاب مرجع کودک نوجوان خیلی درست حسابی داشته باشیم تو ایران ...

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

برای اون قضیه گرون بودنو اینا به نظرم اگه کتاب مرجعی لازم شد بهتره بری کتابخونه نه اینکه خودت جدیدشو بگیری...
مزینش نسبت به اینترنتم همون معتبر بودنشه...البته سایتای غیرفارسی باز معتبر ترن تا حدودی اگه کسی حوصله داشته باشه...
مطالعه روزنامه وار هم در مواقع بیکاری خوبه چون آدم یه پیش زمینه ای از بعضی چیزایی که بلد نی دسش میاد...
من فک کنم امثال و حکم دهخدارو میشه گف مرجعه...واسه یاد گرفتن ضرب المثلا و اصطلاحاتو اینا خوبه...
یه مجموعه ٤ جلدیم دارم اسمش هس "دانستنی های اسلامی برای نوجوانان"...اینم خوبه بد نی...
مرجع علمی هم تا چن سال قبل زیاد استفاده میکردم ولی الان اینترنتو ترجیح میدم...

• لایک

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

ما دایره المعارف فارسی تو خونمون پیدا نمیشه
یه سری "نیو بوک آو نولج" :D داریم که نسبتا خوبن ولی به درد تحقیق نمیخورن

سپیده.

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان3
شهر
شهر _آدم های _افسرده.

الان خیلی کمتر ولی کوچکتر که بودم همینجوری عشقی به دایره المعارفا تفعل میزدم!
یه دایره المعارف کودکان و نوجوانان آکسفورد داشتم باهاش روزُ شب سپری میکردم!
فرهنگ اعلام معین هم زیاد می خوندم.

بنظرم چون تو دایره المعارف به طور مختصر اما جامعُ معتبر درباره ِی مطالب توضیح داده میشه میتونه خیلی تو آموزش موثر باشه و استفاده های خیلی بیشتر از تحقیق ازش کرد.

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

ما دایره المعارف ِ علوم داریم :د
بد نیست؛خوبه,ولی به درد ِ اینکه بشینی هرروز بخونی نمیخوره.

× یه سری دایره المعارف ــا بودن؛من بچّه بودم داشتم. ;;)
بعد این یه «مجموعه» بود از دایره المعارف,یــَـنی «دایره المعارف تاریخ»,«دایناسورها»,«پرسش های ِ خردسالان» و ...
بعد اینا یه جوری بودن که فقط باید میشستی میخوندیشون! :D یـَـنی نمیشه رفتُ لاشُ باز کردُ به عنوان ِ «مرجع» ازش استفاده کرد.
«خیلی» مناسب بودن برای ِ اون سنّ ــا. 8-> به «شدّت» برای ِ «اون» سنّ ــا توصیه میشه. :D

• لایک
امتیازات: Frost

Luna H.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبدکاووس
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
داروسازی

من دایره المعارف مدرسه، هزار ویک پرسش و دایره المعارف اینترنتی علوم رو دارم
اولی خوبه ولی در موردهر چیز فقط در یک صفحه توضیح داده و در حد دبستان و راهنماییه!
هزار ویک پرسش رو بیشتر وقتی ابتدایی بودم میخوندم وخیلی برام جالب بود
اما سومی، بیشتر مطالب کتابای درسی راهنمایی و دبیرستان توشه و وقتی معلما تحقیق میدن میشه ازش کمک گرفت
ولی فکر میکنم حالا با وجود اینترنت دیگه کتابای مرجع جایگاه خودشونو از دست دادن :-<
چون وقتی معلمی تحقیق میده ، 90٪ بجه ها میرن از رو یه صفحه تو اینترنت کپی میکنن و پرینت میگیرن و تحویل میدن به
معلم در حالی که خودشون حتی یه جمله ش رو هم نخوندن! :|

• لایک

Inaccessible

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
00

من فرهنگنامه کلید دانشو دارم (دوجلدیه) کتاب خیلی خوبیه من که خیلی راضی ام کم تر موضوعی پیدا میشه که دربارش مطلب ننوشته باشه
فقط متاسفانه بعضی از آماروارقامش قدیمی شده که البته فکر کنم میخوان ویرایشش کنن در کل عالیه \:D/

فرهنگنامه علوم برای نوجوانان هم کتاب خوبیه فقط اطلاعاتش مفید و مختصره و درباره علوم مختلف یه سری اطلاعات کلی بهت میده

اما به قول دوستان الان برای تحقیقات مدرسه خیلی راحت میرن از اینترنت مطلب میگیرن سر سه سوت چاپش میکنن و بدون مطالعه با خودشون میبرن مدرسه :D
البته دبیرای ما جدیدا میگن باید چکیده ای از تحقیقتو کنفرانس بدی به نظر من روش خوبیه برای اینکه دانش آموزا حداقل یه بار تحقیقشونو بخونن ;))

• لایک
بالا