• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حجاب بودن یا نبودن مسئله اینست !

نظر شما راجع به وجود حجاب

• اجباری باشد و همه مستلزم رعایت کردن آن باشند

رای‌ها: 68 17.3%
  • اجباری نباشد ولی افراد علاقه مند حجاب داشته باشند

رای‌ها: 314 79.9%
  • اصلا حجاب نباشد

رای‌ها: 11 2.8%

• رای‌دهندگان
    393
وضعیت
موضوع بسته شده است.

ابوالفضل

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : حجاب بودن یا نبودن مسئله اینست !

پرنیرا:
نوشتتونو کامل خوندم...........قسمت بالا که درش شکی نیست و درسته کاملا
اما مربوط به نتیجه ای که گرفته بودید::
باید بگم برای نظر هر شخص ارزش قائلم و شما میتونید حجاب داشته باشید و یا نداشته باشید

قرار نگرفتن در زیر نور آفتاب میتونه باعث کمبود ویتامین دی بشه ولی اینکه بگیم حجاب باعث کمبود ویتامین میشه فک نکنم درست باشه چون منظور ما از حجاب پوشش بدن نه کل اونه و هر حجابی هم که شما داشته باشید مقداری از بدنتون در معرض پرتو آفتاب قرار میگیره اگر هم زیاد در معرض نور قرار بگیریم ممکنه عوارضی داشته باشه ....مانند برخی سرطان های پوستی

.بطوری که ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ماندن در زیر نور آفتاب، نیاز روزانه بدن انسان به این ویتامین را تامین می‌کند
خوب بلاخره هر کسی هر نوع پوششی هم داشته باشه این مدتو زیر نور قرار میگیره دیگه

اما در کل حجاب هر چند فواید و ضرر هایی داره باید یک امر اختیاری بشه تا فرد خودش تصمیم بگیره که آیا حجاب میخواد یا نه

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از "Hot Me~ :
پرنیرا:
نوشتتونو کامل خوندم...........قسمت بالا که درش شکی نیست و درسته کاملا
اما مربوط به نتیجه ای که گرفته بودید::
باید بگم برای نظر هر شخص ارزش قائلم و شما میتونید حجاب داشته باشید و یا نداشته باشید

قرار نگرفتن در زیر نور آفتاب میتونه باعث کمبود ویتامین دی بشه ولی اینکه بگیم حجاب باعث کمبود ویتامین میشه فک نکنم درست باشه چون منظور ما از حجاب پوشش بدن نه کل اونه و هر حجابی هم که شما داشته باشید مقداری از بدنتون در معرض پرتو آفتاب قرار میگیره اگر هم زیاد در معرض نور قرار بگیریم ممکنه عوارضی داشته باشه ....مانند برخی سرطان های پوستی
خوب بلاخره هر کسی هر نوع پوششی هم داشته باشه این مدتو زیر نور قرار میگیره دیگه

اما در کل حجاب هر چند فواید و ضرر هایی داره باید یک امر اختیاری بشه تا فرد خودش تصمیم بگیره که آیا حجاب میخواد یا نه
دوست خوبم...

به طور کلی مهمترین قسمت ویتامین د کاسه ی سر هست :)
که متاسفانه با روسری پوشیده میشه....
:)
راستی ...
اضافه کنم حجاب عامل نیست
اما کاتالیزوره!!!
وقتی که زن ها با پوشیدن چادر و روسری و مانتو رنگ تیره و هد بند زدن و مقنعه پوشیدن خودشون رو میپوشونن ( این در حالتی هست که دین اسلام عملا زن ها رو با اسم مادری و بچه داری خونه نشین کرده و حتی برای خروج از خونه اجازه شوهر لازمه ) در این حالت دریافت نور خورشید 10% حالت طبیعی هم نمیشه چرا که مثلا فردی که چادر میپوشه عملا 3 لایه پارچه روی بدنش رو گرفته!!(رنگ تیره)
حالا با وجود این چطور میتونید این امر رو بی ربط بدونید؟
؟؟؟؟

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

به نقل از پرنیرا :
دوست خوبم...

به طور کلی مهمترین قسمت ویتامین د کاسه ی سر هست :)
که متاسفانه با روسری پوشیده میشه....
میشه خوب تو خونه هم وارد شه از طریق نور خو رشید+خوردن غذاهای دارای ویتامین d

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

اگر آنجایی که در حجاب.دستور داده شده پوشانده نشود, آفتاب نه تنها مفید نخواهد بود بلکه سرطان زا نیز هست مستنداتش در خدمت شما:

In 2010, 2,654 people in the UK were diagnosed with thyroid cancer. انگلیس
مساحت این کشور ۱۳۰٬۳۹۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۵۱٬۴۴۶٬۰۰۰ نفر[۴] است.

Women are five to eight times more likely than men to have thyroid problems. امریکا
زنان هشت تا پنج برابر بیشتر از مردان مستعد سرطان تیرویید هستند

. طبق آخرين آمار 1538 مورد سرطان تيروئيد در ايران وجود دارد.

نسبت جمعیت انگلیس به ایران
68 به 100
آمار ابتلا به سرطان تیرویید مجموع زن و مرد انگیس به ایران
172 به 100
درصد ابتلا به سرطان تیرویید در انگلیس
0.0052 درصد
درصد ابتلا به سرطان تیرویید در ایران
0.00205 درصد
و نهایتا انگلیسی ها 2.53 برابر بیشتر به سرطان تیرویید مبتلا می شوند
البته این نسبت مجموع جمعیتی است
نسبت زنان بسیار بیشتر است
در ایران به دلیل اینکه خانم ها آفتاب به بدنشان و ناحیه تیروییدشان کمتر می خورد چون حجاب دارند کمتر به سرطان مبتلا می شوند
در قیاس انگلیس و ایران که مستنداتش هست حدود 200 درصد این مزیت برای ما وجود دارد
آمارهای جهانیش را نتوانستم تهییه کنم, در آمار جهانی این نسبت چشم گیرتر است.

http://www.cancerresearchuk.org/cancer-info/cancerstats/types/thyroid/uk-thyroid-cancer-statistics

http://www.thyroid.org/thyroid-events-education-media/about-hypothyroidism/

http://www.ncii.ir/article.aspx?id=469

حجاب ؛ عامل پیشگیری سرطان پوست در ایران

مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران پردیس همت : به ‌رغم شیوع بالای سرطان‌پوست در کشورهای غربی این سرطان به علت حجاب و رعایت پوشش مناسب مردان و زنان در بین ایرانیان شیوع چندانی ندارد.

میرهادی عزیز‌جلالی : گفته می‌شود سرطان پوست دومین سرطان در کشور است در حالی که در واقعیت این مسئله دیده نمی‌شود . این آمار و ارقامی که در سمینار و کنگره‌ها مطرح می‌شود آمار کتاب‌هاست که بر مبنای فرهنگ هر کشور است و کشورهای اروپایی و خارجی که خود را بیشتر در معرض نور آفتاب قرار می‌دهند به عنوان مثال خانم‌ها در تابش نور آفتاب پوست خود را برنزه می‌کنند اما پوست ایرانی‌ها به علت فرهنگ، پوشش و حجابی که دارند کمتر آفتاب می خورد به همین علت کمتر در خطر سرطان پوست قرار دارند.

سرطان پوست چند نوع دارد که نوع شایع آن «بازال سل» نام دارد که در ایران هم از همین نوع است و عامل اصلی آن اشعه آفتاب است، اما در ایران چون کنار دریا آفتاب نمی‌گیرند یا مردم چه خانم و چه آقا لباس‌های کوتاه و بدن نما نمی‌پوشند، به همین علت میزان شیوع سرطان پوست در ایران مانند کشورهای اروپایی نیست.
ممکن است گره یا دانه‌ای ناجور که ما به آن پاپول می‌گوییم روی پوست ایجاد شده که آرام آرام زخم می‌شود و اطراف این دانه، دانه‌های نیمه شفاف دارد که به آن (pearl) دانه مروارید می‌گویند ظاهر می‌شود.
در برخی مواقع ممکن است عروق روی آن کمی متسع شده باشد یا زخمی روی آن ایجاد می‌شود و بر اثر کوچکترین ضربه‌ای خونریزی می‌کند ولی خون آن زود بند می‌آید.

سرطان پوست به اعماق بدن پیشروی نمی‌کند

سرطان پوست به اعماق بدن پیشروی نمی‌کند ولی رشد آن خیلی سطحی و کمتر است و به قولی متاستاز نمی‌دهد و قسمت دور و عمیق بدن مانند کبد و اعضای داخلی بدن را در بر نمی‌گیرد برای همین گفته می‌شود که به آن سرطان اطلاق نشود.
در نهایت اگر فرد به پزشک مراجعه نکند یا بیماریش تشخیص داده نشود زخم ممکن است رشد و گسترش یابد تا حدی که به عمق پوست نفوذ کند. که برخی آن را زخم خورنده نامیده‌اند.
اگر کسی در بدن و در نواحی که آفتاب خورده یا افرادی که در کودکی برای درمان کچلی یا تیروئید از اشعه (رادیوتراپی) استفاده کرد باشد پس از 30، ۴۰ سال عارضه آن اشعه دیده شده و ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار گیرند.
افرادی که لکه یا خالی روی پوستشان مشاهده می‌کنند باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند و اگر پزشک مشکوک شد از آن بیوپسی(نمونه برداری) بر می‌دارند و با تایید می‌توان آن را به راحتی جراحی کرده و درآورد و اگر ضایعه خیلی بزرگ بود پیوند پوست انجام شود.
البته همه اینها به شدت و ناحیه‌ای که بیماری رخ می‌دهد بستگی دارد مثلا اگر ضایعه روی گونه، بینی یا کنار چشم باشد جراحی کمی متفاوت است و افراد متخصص به راحتی این نقاط را عمل می‌کنند ولی در نهایت سرطان پوست جنبه خوش خیمی دارد و آینده بدی ندارد مگر اینکه کسی به پزشک مراجعه نکند یا درمان‌های عجیب و خودسرانه انجام دهد که از پوست به استخوان نفوذ کند و عفونت به مغز آسیب برساند
http://giyah-darmani.blogfa.com/post-277.aspx

ابوالفضل

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از اخوی! :
اگر آنجایی که در حجاب.دستور داده شده پوشانده نشود, آفتاب نه تنها مفید نخواهد بود بلکه سرطان زا نیز هست مستنداتش در خدمت شما:

در ایران به دلیل اینکه خانم ها آفتاب به بدنشان و ناحیه تیروییدشان کمتر می خورد چون حجاب دارند کمتر به سرطان مبتلا می شوند
عایا آقتاب با سرطان تیرویید رابطه ای داره؟؟
اگر رابطه داره عایا عوامل دیگه ای با ابتلا به سرطان تیرویید رابطه ندارند؟؟؟ مث رژیم غذایی یا عوامل دیگه
منظور از ناحیه تیرویید کجاست؟؟؟

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
مدال المپیاد

به نظرم نه دلیل پرنیرا نه شما اقای اخوی دلایل خوبی نبودند :|

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

بله کاملا مرتبط است
دکتر شریفی, مخترع و مبتکر بزرگ کشور روی این مساله پژوهش های زیادی انجام داده اند.
فواید علمی حجاب فراوان است.
برای آشنایی با ایشون به لینک زیر.بروید

http://www.taksabt.com/index.php/patent/با-مخترعین/113-113

ســایــنـا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
شریف ایـــــــــــــشاا...
رشته دانشگاه
برنامه نویسی(ایشاا...)

کتاب مسئله ی حجاب دکتر مطهری فک میکنم جواب هممونو بده
بخونین جالبه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

من دیگه قرار نبود کلا تو این فروم پست بدم. ولی دیگه نتونستم جلو خودم رو بگیرم.به خاطر طولانی بودنِ پستم هم معذرت می خوام چون میخواستم حرفهام رو یکجا بزنم و برم.ولی اینو هم تاکید میکنم که اینها صرفا تجربیات شخصی خودم هست... و میتونه نادرست باشه.
اول.
نمیدونم چرا هر چند وقت یکبار این بحثها عینا مطرح میشه یه سری حرفِ مشخص و تکراری و یه سری جوابهای خیلی تکراری. الان برید صفحات اول این تاپیک رو هم بخونید همین بحثهاست توش. به اضافه کلی تاپیک دیگه که یادمه تا صفحات زیاد هم جلو می رفتن و هیچ موقع هم این بحث به نتیجه نرسید و نمی رسه. ولی فکر می کنم شاید اقتضای سنه که آدمها می خوان حرفهاشون رو بزنن و از (به زعمِ خودشون) بی عدالتی که داره در حقشون اتفاق می افته شکایت کنن.

دوم.
با این استدلالهای اعصاب خرد کن چرا می خواهید حجاب رو ثابت کنید؟! واقعا بیفایده ست! واقعا!! یکی از دوستانِ من تابستان گذشته خودش حجاب رو انتخاب کرد و زندگیِ به شدت جدیدی رو شروع کرد...تو محیطی هم قرار داره که به خاطر این تغییر خیلی تحت فشار قرارش دادن و حتی تا مدتی از طرف بچه های دانشکده شون طرد شد...اما این چیزی بود که خودش بهش رسیده بود. نه با این حرفها نه با این استدلالهایی که صدهزار بار تو طول عمرش شنیده بود. حجاب یه امر درونیه که آدم خودش باید بهش برسه و اگه نرسه هیچ استدلالِ به ظاهر منطقی نمی تونه کاری واسش بکنه! چند ماه پیش یه بحث دوستانه ای داشتیم با بچه ها حول موضوع حجاب و یکی از دوستانمون به شدت محکوم می کرد حجاب رو می گفت من نمی تونم بپذیرم. یه سری از دوستان سعی می کردن با این استدلالها قانعش بکنن و اون فقط عصبانی تر می شد. تا اینکه اون دوستمون که خودش به حجاب رسیده، شروع کرد به صحبت کردن و از تجربه های شخصیش، احساس درونیش و همه دلایلِ درونیش برای انتخاب حجاب گفت. فقط همین حرفهای دوستمون چون از دل بر می آمد روی اون یکی هم تاثیر گذاشت و آدمی رو که الان ترم آخر دانشگاه هست و 22 سالشه، و سالها مخالف حجاب بوده و محکومش می کرده، معتقد به حجاب کرد.
این بحثها هرگز به نتیجه نخواهد رسید و فکر می کنم همه به قدر کافی شنیدن این حرفهارو و اگر قرار بود کسی با این استدلالها باحجاب بشه قطعا تا الان شده بود.

سوم.
بحث اجبار یک بحث کاملا جداگانه هست از بحث درستی یا نادرستی خودِ حجاب. و به هرحال من در هرصورتی اجباردر هرچیزی رو رد می کنم. متاسفانه ما تاثیرِ منفیِ این اجبارها رو خیلی تو دانشگاه می بینیم. بچه هایی که به اجبار خانواده توشهرهای خودشون حجاب داشتن و حالا با ورودشون به دانشگاه و با دور شدن از خانه و خوابگاهی شدن، نه تنها بی حجاب شدند که درواقع بدحجاب شدند. یعنی همون پوششهای نادرستی که برای هیچ کدوممون اینجا قابل پذیرش نیست .حتی کسانی که حجاب رو به شکلی که ما معتقدیم در اسلام هست، قبول ندارند.

چهارم.
اغلب بچه هایی که تو این تاپیک دارند بحث می کنند، تو رنج سنیِ نوجوانی قرار دارند. و این یعنی از یه طرف این تمایل درشون هست که با همه چیز مخالفت کنند و یکجور روحیه طغیان و سرکشی دارند و از طرف دیگه هم هنوز وارد جامعه نشدند و با خیلی از مسائل روبه رو نشدند. من خودم دبیرستان که بودم خیلی ایده آل می دیدم همه چیز رو و فکر می کردم که کسی که حرف از این تحریک و اینها می زنه واقعا آدمِ بیماری هست و همچین چیزی اصلا نیست و آدمهای بیمار هم کم هستند. ولی خب متاسفانه با ورود به دانشگاه و قرار گرفتن در یک جو مختلط آزاد، کم کم فهمیدم که طرز فکرم به طرز وحشتناکی اشتباه بوده...خیلی هم راستش تو 2 ترم اول از این ایده آل دیدنِ مسائل ضربه خوردم. و البته من قصد ندارم بگم همه بد هستند!!به هیچ وجه! فقط حرفم این هست که حجاب واقعا در طرز برخوردها و روابط تاثیر داره. و پسرهایِ بیمارِ دانشگاه هم رفتارهای زشتی رو که با دخترهای با پوششهای کمتر دارند، به هیچ عنوان جرئت ندارند با دخترهای باحجاب داشته باشند. و البته دلیلش فقط حجاب نیست.بلکه دلیلش این هم هست که دخترهای باحجاب اصولا رفتارهای سنگین تری هم دارند. و البته این هم به هیچ وجه مطلق نیست. ولی من یکبار متوجه شدم که پسرها حتی درمورد دخترهایی که با حجاب نیستند ولی به شدت رفتارِ سنگین و متینی دارند، داشتند صحبتهای خیلی بدی می کردند... درمورد تمام جزئیاتِ اون بندگان خدا صحبت می کردند :|
تو ایران من فکر میکنم با شرایطی که به خاطر اجبار حجاب پیش آمده، الان داشتن این حجاب از این جهت به آدم کمک می کنه که به عفت شناخته بشه و کسی جرئت نکنه رفتار نادرستی با آدم داشته باشه. اگر نه از نظر پوششی به نظرم زیاد موثر نیست...(این تصور من هست البته!) ولی درمورد رفتن به کشورهای دیگه علی رغم اینکه خودم ترجیح می دم حجابم رو به همین شکلی که الان هست حفظ کنم ولی ضرورت خاصی نمی بینم براش که بخواد تو کشورهای دیگه هم رعایت بشه وقتی براشون جورِ دیگه ای جا افتاده.(منظورم فقط پوششِ مو هست.) ولی تو ایران فکر نمی کنم آزاد کردن حجاب به این راحتیها امکان پذیر باشه و واقعا فکر می کنم مدت خیلی زیادی طول بکشه. و عاقبت هم نمیتونه مثل کشورهای اروپایی بشه. چون یه چیزی هست که تو عمق وجود مردم رفته و حتی اگر حجاب آزاد بشه فکر می کنم دخترها باز هم آخرِ سر ترجیح بدن همون باحجاب باشن. چون میزان مزاحمتها فکر می کنم خیلی وحشتناک بشه.

کلا تنها حرفی که می خوام به دخترهای راهنمایی و دبیرستانی بزنم این هست که دنیا رو اینقدر ایده آل نبینید...چون ممکنه مثل من ضربه خیلی بدی بخورید تو دانشگاه.

پ.ن1: من خودم راهنمایی نه فقط با اجبار حجاب بلکه با خودِ حجاب هم مخالف بودم. به عکسش خیلی از دوستان بودند که اون زمانها به شدت روی حجاب تعصب داشتند و الان خیلی خیلی تغییر کردند.ولی هرکدوممون با ذهن باز رفتیم و شنیدیم دلایل رو فکر کردیم و تجربه کردیم و با احساس درونی خودمون انتخاب کردیم. هر کدوم چیزی رو که به نظرمون درست تر بود برگزیدیم. ولی متاسفانه در بحثهایی که اینجا در جریانه، هیچ کس ذهنش رو باز نمی کنه و هرکس فقط حرف خودش رو می زنه. چه عزیزانی که مخالفِ حجاب هستند و چه دوستانی که به زور می خوان بگن حجاب خوب هست...

پ.ن2: جدا از این ها این دلایل مربوط به آفتاب خوردن، چه چیزهایی که از طرف پرنیرای عزیز مطرح شد و چه حرفهای آقای اخوی، به نظرم اصلا دلایل خوب و منطقی نیستن.

والسلام.

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی

به نظرم این تاپیک هیچ هدفی نداره.
تو یه گفت و شنود اجتماعی داریم بحث دینی و اعتقادی میکنیم.
نه من میتونم حرفمو اثبات کنم.
نه بقیه.
چون شما منظور منو نمیفهمید(من نمیتونم منظورمو بهتون منتقل کنم)
من هم نمیتونم منظور شما ها رو درک کنم.
.
به نظرم بهتره هرکی هرچی دوست داره انجام بده.
بقیه هم نقد نکنن بهتره.
چون دعوا شآید بشه.
اگر هم بدون دعوا میتونید نقد.کنید که دیگه چه بهتر.
خواهشا دلایل الکی نیارید .
هم من و هم شما میدونیم دلیلش ویتامین D
نیست.
حرفای خنده دار نزنید.مثلا سمپادی هستین ها.
به خاطر ویتامین D؟؟؟
اینهمه آدم زمانای قبل حجاب داشتن.
آیا مردن؟؟؟؟
چیزیشون شد؟
ااز این شوخیا با مانکنید .
معلومه که چیزی نمیشه.. . .
. . . . . . . . .. . . . . . . . .
ببینید.بهترین راهش اینه که خودتون کاملا بیطرف.
کاملا بیطرف.
برید تحقیق کنید.
.
کتابای مختلف بخونید .
با چند تا آدم عاقل مشورت کنید.
و در آخر سر با فکر کردن زیاد و در مظر گرفتن همه جنبه ها تصمیم گیری کنید.
همین.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
ببینید.
من خودمم به گزینه دوم رای دادم.
از آدمای مشکه مذهب هم نیستم.
و بدم هم میاد.ولی پرنیرا خانم.
خودت بهم توهین کردی.
هزار برابر بدتر از بدترین فحش ها.
یادت باشه...
من فراموش میکنم.
.

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
مدال المپیاد

اقا مهدی شما الان خودت یه عالمه توهین کردی
پرنیرا واقا مهدی بحثمون سر حجاب چرا منحرف میکنید بحثو الان قرار شده دلیلامون رو راجع ب حجاب بگیم نه این ک بیاید اینجا با هم بحث کنید یا ایضا ب هم توهین کنید

M a н d i s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
اراك
رشته دانشگاه
پزشكی

به نظر من ایجا تو این تاپیک هر کی حرف خودشو میزنه هیچ کس هم قانع نمیشه....
ببینید ما در باید درنظر داشته باشیم که عقل بشر هر چه قدر هم که باشه.... باز هیچ چیزی در مقابل خدا نیست... شما قبول ندارید خدا انسان رو آفریده پس بهتر از ما یا کلا هرچی دکتر.میدونه که چی مفید یا چی مضره... تا حالا هم هر حکمی که اسلام داده (شامل حجاب هم هست) از همه نظر درستی اون ثابت شده .
حجاب اگر عیب داشته باشه که شایدم داره اما در مقابلش ده برابر برای انسان سود داره...
البته تو قرآن هم هست که "لا اکراه فی الدین" هر کس باید خودش به یه نتیجه ای برسه و با اجبار حجاب هیچ چیزی بهتر نمیشه

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

دوستان در حال حاضر که داشتم به حجاب فکر میکرم یک متنی رو از سایت زندیق خوندم که به نظرم خیلی جامع بود!!!! :)
و جواب خیلی ها رو میداد اما خب یک مقدار توهین هایی به افراد خاصی کرده بود که مجبور شدم تحریف کنم و کم رنگ کنم به هر حال لینک اصلی هم میذارم!!!
اینم مطلب :

(من به همه توصیه میکنم بخونن!!! )

از همه ی مسلمون های حاضر در این جا معذرت میخوام خیلی ببخشید من رو X_X X_X X_X X_X X_X

پروین اعتصامی گفته است:

چشم دل را پرده میبایست اما از عفاف

چادر پوسیده بنیاد مسلمانی نبود

پرسش دیگری که ارتباط مستقیم با این مسئله دارد این است که کدام آدم بی جنبه با دیدن موی زنان تحریک جـنس‍‌‍ی میشود؟ و چرا حجاب باید موی سر و دست و پا را و هر جایی غیر از آلات تناسلی را شامل شود؟ اگر موی سر زن تحریک کننده است، چطور چشمهای او تحریک کننده نیست؟ روی چه میزانی مسلمانان تشخیص داده اند که به قول بنی صدر موی زن اشعه صادر میکند ولی چشمهایش اشعه صادر نمیکند؟ شاید کسی تابحال برای آقای بنی صدر با چشم عشوه نیامده است. برای هزاران سال مردمان این کره خاکی در غرب، شرق، شمال و جنوب زیسته اند و حجاب نداشته اند. زنان موهایشان بیرون بوده است و این جوامع نه نابود شده اند نه مشکل خاصی برایشان پیش آمده است. آیا مسلمانان گمان میکنند تمام زنان ژاپنی، چینی، سرخپوست و اسکیموها چون حجاب بر سر ندارند فاحشه و فاسد الاخلاق هستند؟ این است که به نظر میرسد حتی اگر فرض کنیم حجاب موجب عفاف میشود، این به آن معنی نیست که باید بپذیریم پوشاندن موی سر و غیره نیز عاقلانه است. آیا اگر زنی کچل باشد دیگر نمیتواند کسی را تحریک کند و لازم به حجاب گذاشتن نیست؟ من نمیدانم مسلمانان شایستگی تصمیم گیری های اخلاقی در مورد دیگران را از کجا آورده اند. گمان نمیکنم هیچ جامعه شناس یا روانشناسی غیر مسلمانی تابحال در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده باشد که یکی از مشکلات انسانها حشری شدن مردها است و توصیه کرده باشد که برای رفع شدن این مشکل بزرگ، زنان را مجبور کنند که رخت زن زورو را به تن کنند.

اسلامگرایان معمولا غرب را محکوم به استفاده ابزاری از زنان میکنند و میگویند غرب از زنان اسباب بازی های جـنس‍‌‍ی درست کرده است و از زیبایی آنها در تبلیغات سود میبرد، آنها را به فیلمهای پورنو میکشاند و مجبورشان میکند با چندین مرد رابـط‌‍ه جـنس‍‌‍ی برقرار کنند در پاسخ باید بگویم که در غرب هیچکس مجبور نیست برود و فیلم پورنو بازی کند. تنها اشخاصی که علاقه به این کار دارند آزاد هستند که به چنین کاری بپردازند بیشتر بازیگران فیلمهای پورنو آنقدر پول دارند که بتوانند از روشهای دیگر ارتزاق کنند اما این حرفه را به دلیل اینکه با توانایی ها و روحیاتشان میخواند بر میگزینند. و این تنها زنان نیستند که در فیلمهای پورنو بازی میکنند، مردها نیز در فیلمهای پورنو بازی میکنند، لذا اساسا این مسئله چندان به سوء استفاده از زنان ربطی ندارد اگر سوء استفاده ای باشد که به نظر من نیست، از مردان نیز هست. در مورد تبلیغات هم باز تنها زنان زیبا نیستند که در تبلیغات استفاده میشوند، مردان زیبا نیز در تبلیغات استفاده میشوند، آیا اسلامگرایان انتظار دارند که از آدم های زشت در تبلیغات خمیر دندان و کت و شلوار و ماشین استفاده شود؟ چه اشکالی دارد که از افراد زیبا در تبلیغات استفاده شود؟ آیا اگر در تبلیغات از منظره های زیبا استفاده شود این به معنی سوء استفاده از مناظر زیبا هست؟ حال چگونه است که استفاده از زیبایی زنان و مردان در ادبیات اسلامگرایان به سوء استفاده و توهین به مقام زن ترجمه میشود؟ برخی از اسلامگرایان میگویند این باعث شده است ارزش زن به زیبایی او باشد! البته این تفسیر بسیار غلط است که اگر زنی یا مردی زیبا باشد، زیبایی و ظاهرش را تنها ارزش، امتیاز و نکته مثبت و خوب او بشمار آوریم و بین این قضیه و استفاده شدن از تصاویر زنان و مردان زیبا با اندام متناسب در تبلیغات هیچ ربطی وجود ندارد، اما به نظر میرسد اساساً مسلمانان با زیبایی مسئله دارند و زشتی را ارزش میدانند، در نظر آنها شخص بد ریخت با ریش های نامرتب، ارزشی بالاتر از فردی خوشتیپ و تر و تمیز دارد و از همان رو است که آنها فکر میکنند استفاده از زنان و مردان زیبا در تبلیغات بد است، شاید چون زشتی خودشان را به یادشان می آورد. به هر حال این موضوع ارتباطی با غرب ندارد در کشورهای آزاد شرقی و جنوبی و شمالی نیز دقیقاً همین ماجرا وجود دارد. از این گذشته مهم ترین فاکتور که باعث میشود این مسئله در غرب را نتوان دلیلی بر ابزار جـنس‍‌‍ی شدن زنان و مردان دانست این است که اجباری در این زمینه وجود ندارد. از این گذشته این سخن نیز برخواسته از اخلاقیات اسلامی است که در آنها پورنوگرافی و بی حجابی بد هستند، از آنجا که این دو قضیه اخلاقی مورد تایید افرادی مانند من نیست، اصولاً این "استدلال" به دلیل اینکه از مشترکات نتیجه گیری نمیکند استدلالی بی ارزش است.

در غرب محدودیت هایی برای پورنوگرافی وجود دارد، هیچ شخصی حق ندارد قسمتهای خصوصی بدنش را در اجتماع آشکار کند، قسمتهای خصوصی زنان در غرب تنها دو قسمت از بدنشان محسوب میشود اما مسلمانان تمام بدن زنان به غیر از دستها و صورتشان را عورت زن میدانند. بنابر این از نظر اسلام زنان سرتاپا عورت و آلت جـنس‍‌‍ی هستند و به همین دلیل باید کاملاً پوشانده باشند. کدام دیدگاه زن را اسباب بازی جـنس‍‌‍ی میداند غرب یا اسلام؟ میبینیم که استفاده از حجاب در جوامع اسلامی مسئله ای جبری است، بنابر این فاکتوری که زنان را به ابزار جـنس‍‌‍ی در جوامع اسلامی تبدیل میکند در اینجا وجود دارد.

مسئله دیگری که گروهی از اسلامگرایان بنیادگرا به بهانه آن از حجاب دفاع میکنند مسئله بنیان خانواده است که از نظر ایشان اگر حجاب وجود نداشته باشد این بنیان سست خواهد شد. آقای حداد عادل گفته اند:

در جامعه‎اي كه برهنگي بر آن حاكم است، هر زن و مردي، همواره در حال مقايسه است؛ مقايسه‌ي آنچه دارد با آنچه ندارد؛ و آنچه ريشه‌ي خانوده را مي‎سوزاند اين است كه اين مقايسه آتش هوس را در زن و شوهر و مخصوصاً در وجود شوهر دامن مي‎زند. زني كه بيست يا سي سال در كنار شوهر خود زندگي كرده و با مشكلات زندگي جنگيده و در غم و شادي او شريك بوده است، پيداست كه اندك اندك بهار چهره‎اش شكفتگي خود را از دست مي‎دهد و روي در خزان مي‎گذارد. در چنين حالي كه سخت محتاج عشق و مهرباني و وفاداري همسر خويش است، ناگهان زن جوان‎تري از راه مي‎رسد و در كوچه و بازار، اداره و مدرسه، با پوشش نامناسب خود، به همسر او فرصت مقايسه‎اي مي‎دهد؛ و اين مقدمه‎اي مي‎شود براي ويراني اساس خانواده و بر باد رفتن اميد زَني كه جواني خود را نيز بر باد داده است؛ و همه‌ي خواهران جوان لابد مي‎دانند كه هيچ جواني نيست كه به ميانسالي و پيري نرسد و لابد مي‎دانند كه اگر امروز آنان جوان و با طراوت‌اند در فرداي بي‎طراوتي آنان، باز هم جواناني هستند كه بتوانند براي خانواده‌ي فرداي آنها، همان خطري را ايجاد كنند كه خود آنان امروز براي خانواده‎ها ايجاد مي‎كنند. (1).

یکی از انحرافاتی که هر بنیادگرایی به آن دچار است کلی گویی و اغراق است، به ادبیات آقای حداد عادل دقت کنید، "حجاب" را در مقابل "برهنگی" آورده است. و معتقد است اگر حجاب وجود نداشته باشد هر زن و مردی، یعنی تمام زن و مردان همواره در حال مقایسه خواهند بود، یعنی هیچ مرد و زنی وجود نخواهد داشت که مقایسه نکند و البته او هیچ مدرکی یا استدلالی در پشتیبانی از این ادعایش انجام نمیدهد و از آنجا که این فرض قابل شک است و باقی "استدلال" او نیز بر همین فرض مبتنی است دیگر باقی سخنان او ارزشی پیدا نمیکند. در واقع نه تنها در دفاع از این فرض سندی ارائه نشده بلکه وضعیت فعلی تمام کشورهایی که حجاب اسلامی در آنها وجود ندارد سندی محکم است علیه این فرض، اگر حداد عادل درست میگفت در تمام غرب و شرق مردها همواره باید در حال مقایسه میبودند و خانواده ای اساساً باقی نمیماند در حالیکه چنین نیست.

بعد او فرض میکند که هر مقایسه ای لزوماً به این تمام میشود که هر مردی تمامی آنچه در قبل با همسرش داشته است را زیر پا بگذارد و به دنبال زن جوانی به دلیل جوانی او راه بیافتد. البته آقای حداد عادل طبق روال هر اسلامگرای دیگری نه مطالعه ای در این زمینه انجام داده است نه مطالعه ای را نقل میکند که در آن مطالعه آماری در این زمینه ارائه شده باشد او تنها سفسطه مصادره به مطلوب میکند و بدون هیچ اثباتی نظر خود را درست فرض میکند. البته آقای حداد عادل در واقع ممکن است خود اینگونه فکر کند، یعنی آنقدر بی انصاف باشد که اگر زنی جوان او را تحریک کند، همسر خود را که سالها با یکدیگر زیسته اند و زندگی را با هم شریک بوده اند را رها کند و به دنبال آن زن جدید راه بیافتد. در واقع از نظر اسلامی اینکار زشت نیست، و بین افراد مذهبی چند زنی رواج فراوان دارد. فیلم "دنیا" از روی همین واقعیت اجتماعی ساخته شده و به مسئله ای مشابه اشاره میکند. چاره این بیماری و بی انصافی کمی اخلاقمداری و وجدان است نه پنهان کردن زنان. او همچنین فرض کرده است که تحریک شدن جـنس‍‌‍ی مرد توسط زنی دیگر اگر واقعا اتفاق بیافتد تنها ممکن است به برقراری تماس با همان زن پایان یابد، در حالی که چنین نیست، مردی که همسر دارد اگر تحریک جـنس‍‌‍ی شود باز هم اگر ازدواجش مبتنی بر عشق باشد نیاز جـنس‍‌‍ی خود را با همسر خود ارضاء خواهد کرد، و اساساً تحریک شدن او ممکن است باعث ارتقاع زندگی جـنس‍‌‍ی او شود مگر اینکه آن شخص دچار انحراف جـنس‍‌‍ی باشد که این حالت، حالتی خاص است. به نظر میرسد همچنین او میگوید که تنها به دلیل بی حجابی ممکن است مردی بفهمد که زنانی جذاب تر از همسر او وجود دارند، در حالی که چنین نیست قطعاً هر مردی در هر زمانی بدون نیاز به مشاهده میتواند حدس بزند که زنانی جذاب تر از همسر او وجود دارند، لذا اساساً این مسئله ارتباط چندانی به بی حجابی ندارد. آقای حداد عادل همچنین مسئله را تماماً زنانه جلوه داده است، لابد آقای حداد عادل میداند که مردان هم پس از پا گذاشتن به سن توان جـنس‍‌‍ی و ظاهر زیبای خود را از دست میدهند و زنان سن بالا هم ممکن است با جوانان سن پایین تر تحریک شوند، چرا اگر این قضیه به پنهان کردن زن می انجامد نباید به پنهان کردن مرد هم بیانجامد؟ از این گذشته مقایسه در مورد زیبایی چندان چیز بدی هم نیست، انسانها همواره در حال مقایسه چیزهای دیگر هم هستند، ممکن است انسانها یکدیگر را از نگر توان مالی مورد قیاس قرار دهند و این باعث شود که یک زن پیر علاقه مند به مردی جوان و پولدار شود، بر اساس "استدلال" آقای حداد عادل مردان هم باید پول خود را قایم کنند تا مبادا آتش به ریشه خانواده راه یابد و بنیان آنرا فنا سازد، نتیجه آنکه این "استدلال" اساساً برای حجاب نیست بلکه برای این است که همه باید پنهان شوند و اینکه حداد عادل و دیگر مسلمانان آنرا مختص زنان دانسته اند تبعیض جـنس‍‌‍ی ظالمانه و بزرگی است.

آثار مثبت اقتصادی حجاب چیز دیگری است که برخی اسلامگرایان از آن دفاع کرده اند (2). این افراد معتقدند حجاب مانع مد گرایی میشود. البته مد گرایی از نگر من به هیچ عنوان نمیتواند چیز بدی پنداشته شود، از نگر اقتصادی موجب چرخش سرمایه و پول در اجتماع میشود، باعث بالا رفتن تولید میشود و از نگاه اقتصادی بطور کلی به نفع اجتماع تمام میشود، از نگر شخصی نیز شادابی، تنوع و سرزندگی را به اجتماع می آورد. البته اسلامگرایان به دلیل زشت گراییشان با این قضیه مشکل دارند، آنها متوجه این نیستند که از مد نمیتوان فرار کرد، تفاوت آنها با یک شخص مد گرا این است که از مد قدیمی پیروی میکنند. از این گذشته زنی که حجاب دارد بازهم نیاز به لباسهای دیگر دارد و به همین دلیل دقیقاً مانند سایر زنان است، معمولاً لباس کار تمامی آدمها یکنواخت و بعضی مواقع بصورت یونیفرم است، زنان نیز از آنجا که تنها بیرون از خانه باید حجاب سر کنند حداقل در زمان کار و تحصیل مانند سایر زنان هستند یعنی همانقدر باید هزینه اقتصادی را متحمل شوندزیرا چادر نیز کهنه میشود و باید عوض شود. لذا به نظر نمیرسد این قضیه نیز دلیل خوبی برای پشتیبانی از حجاب باشد.

1) غلامعلي حداد عادل، فرهنگ برهنگي و برهنگي فرهنگي، ص 69ـ70.

2) مثلاً نگاه کنید به حجاب‎شناسي (چالش‎ها و كاوش‎هاي جديد)، حسين مهدي‎زاده، انتشارات مركز مديريت حوزه‎ي علميه قم ،زمستان 1381.

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

به نقل از ღ MaHdis :
به نظر من ایجا تو این تاپیک هر کی حرف خودشو میزنه هیچ کس هم قانع نمیشه....
ببینید ما در باید درنظر داشته باشیم که عقل بشر هر چه قدر هم که باشه.... باز هیچ چیزی در مقابل خدا نیست... شما قبول ندارید خدا انسان رو آفریده پس بهتر از ما یا کلا هرچی دکتر.میدونه که چی مفید یا چی مضره... تا حالا هم هر حکمی که اسلام داده (شامل حجاب هم هست) از همه نظر درستی اون ثابت شده .
حجاب اگر عیب داشته باشه که شایدم داره اما در مقابلش ده برابر برای انسان سود داره...
البته تو قرآن هم هست که "لا اکراه فی الدین" هر کس باید خودش به یه نتیجه ای برسه و با اجبار حجاب هیچ چیزی بهتر نمیشه

البته قصد بحث کردن نـداشتم زیاد ؛

ولی «لا اکراه فی الدین» درباره بعد فردی دین هست ، نـه اجتماعی اون!

چون وقتی شما در یک کشور و جامعه اسلامی زندگی کنید (باز نـگید چقدرش اسلامیه و .. ، بحثم اون نیس الان!) ؛

پس مثل حالتی که در یک کشور دیگه زندگی میکنید باید به قوانین اونجا احترام بذارید، اینجا هم یک مسیحی یا ... ، باید به قوانین جامعه اسلامی احترام بذاره و رعایتشون کنه!

اما در احکام فردی مثل نماز و زکات و روزه و .. میتونه رعایت نـکنه خب چون مسلمون نـیس طرف یا قبول نـداره و هرچی ؛

ولی اگه همون روزه نـگرفتن شد تبلیغ عمدی در انظار عمومی که به عمد اومد و روزه خواری کرد، شامل حکم جرم اجتماعی هست و اونکار از حالت فردی خارج میشه. :)

در بسیاری موارد همینه بازم ..

.

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام

پرسش دیگری که ارتباط مستقیم با این مسئله دارد این است که کدام آدم بی جنبه با دیدن موی زنان تحریک جـنس‍‌‍ی میشود؟ و چرا حجاب باید موی سر و دست و پا را و هر جایی غیر از آلات تناسلی را شامل شود؟ اگر موی سر زن تحریک کننده است، چطور چشمهای او تحریک کننده نیست؟

اینم واقعا حرف درستیست.
الآن بعضی دخترا واسه این که بتونن در عین وجود حجاب یه زیبایی به نمایش بذارن یک آرایش های تندی میکنن ...
من فیلمای خارجی رو که میبینم، زن هایی که توی اون فیلما در خیابون رفت و آمد میکنن، هیچ حس بدی یا به قولی هیچ تمایل به "گناه" در انسان ایجاد نمیکنه. در حالی که الآن تو بعضی خیابونای ایران آدم کسایی رو میبینه که خودشون رو به یک شمایلی درآوردن که ...

در کل پیدا بودن مو، هیچ تاثیری تو حس شهوت نداره. این یه چیز واضحه. فکر نکنم پسری خلاف این فکر کنه.

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

دوستان!
عزیزان
دشمنان حتی! :D
شما دلیل بیارید!!!
چرا باید حجاب داشته باشیم؟
منطقی باشید
خواهش میکنم!!!
من از شما آقای Larten Crepsley.mr دلیل حجاب رو پرسیدم و وقتی شما به من میگید پهن مغز و حیوان و ...!!! من فقط دلیل منطقی خواستم
توهین رو من که نمیبینم جدا!!!!
نه شما
هر کسی که موافق با حجاب اجباری هست لدفا بیاد دلایل و منطق هاش رو بگه!!!
;;)

دقت کردید وقتی که افراد جوابی ندارند بگن! اوصولا امتیاز منفی میدن این یک قانون شده فک کنم!!!

لوسیفر

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
helli tehran
شهر
تهران
مدال المپیاد
1 ترم المپیاد کامپیوتر

به نقل از Fitz William . Darcy :
[size=10pt]

این تاپیک به هیچ جا نخواهد رسید....
چون حجاب به اعتقاد به اسلام وابسته است...اعتقاد هم به دل است نه عقل واضحه....
(قابل توجه پرنیا: من نه بسیجی ام نه مسلمان نه آخوند لزومی نداره هرکسی که حرق مخالف تورو میزنه بسیجی باشه!!!)

Persian Knight

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اسفراین
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر/سخت افزار

به نقل از Fitz William . Darcy :
به قوانین اونجا احترام بذارید، اینجا هم یک مسیحی یا ... ، باید به قوانین جامعه اسلامی احترام بذاره و رعایتشون کنه!

دقیقا منم میگم چرا کسانی اجازه دارن تصمیماتی بگیرن که اگه نگیم حداکثر جامعه ولی بخش زیادی از جامعه باهاش مخالفن ...
ضمنا زدن ریش با تیغ حرامه ولی چرا قانونی برای اون وضع نشده؟ عایا جز اینه که قانونگذار همیشه محدود کردن زن براش راحت تره و ترجیح میده حتی با از بین بردن آزادی زن جامعه رو اونجور که میخواد نگه داره ؟

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از لوسیفر :
چون حجاب به اعتقاد به اسلام وابسته است...اعتقاد هم به دل است نه عقل واضحه....
(قابل توجه پرنیا: من نه بسیجی ام نه مسلمان نه آخوند لزومی نداره هرکسی که حرق مخالف تورو میزنه بسیجی باشه!!!)

فقط میشه لبخند زد و گذشت...
251 نفری که به حجاب اعتقاد آنچنانی ندارند باید به خاطر نظر اون 55 نفر سکوت کنن...
این یعنی عدالت...
یاد یک آهنگی میوفتم که میگفت : تا بوده همین بوده.......
__________________________________________________________________________________________
بی خیال دوستان ...
آب پاکی رو ریختند رو دستمون حرفی باقی نمیمونه....
__________________________________________________________________________________________
دینی که عقل و خرد توش جایی نداره
بحث های منطقی هم به دنبالش قبول نمیکنه :)

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نقل از پرنیرا :
فقط میشه لبخند زد و گذشت...
259 نفری که به حجاب اعتقاد آنچنانی ندارند باید به خاطر نظر اون 55 نفر سکوت کنن...
این یعنی عدالت...
یاد یک آهنگی میوفتم که میگفت : تا بوده همین بوده.......
بی خیال دوستان ...
آب پاکی رو ریختند رو دستمون حرفی باقی نمیمونه....
دینی که عقل و خرد توش جایی نداره
بحث های منطقی هم به دنبالش قبول نمیکنه :)

دینی که عقل و خرد توش جایی نداره؟؟؟ ناتوانی من و چند نفر دیگه در قانع کردن شما برای حجاب و غیره دلیل نمیشه که اینو بگی... جدا از این بعضی از مسائل مثل این چیزایی اند که یا باید بدون دلیل قبولش کنی یا باید خودت بهش برسی...

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا