• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سمپاد در آن سوی مرزها

• شروع کننده موضوع

A.maede

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی
سمپاد درآن سوی مرزها؟!
منم نمیدونم اگه کسی اطلاع داره بگه. کشورهای دیگه ،مخصوصا کشور های پیشرفته هم سازمانی مثل سمپاد ما دارن؟
اگه دارن چطوریه ؟شرایطش چقدر با ما فرق داره؟چه امتیازاتی برای سمپادیاشون قائل میشن؟ :-/
تو چه کشورایی؟
چه قدر واسشون مهمن؟
چطوری وارد این مراکز شدن؟

*نظرسنجي حذف شد.لطفا از اين امكان براي كاربرد خودش استفاده كنين!

FarnazZ

FarnazZ
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكي
پاسخ : سمپاد در آن سوی مرزها!؟

من که فکر نکنم

من فقط درباره تقسیم بندی دانشگاه های امریکا میدونم که ایالتی و دولتی و غیر انتفائی تقسیم میشن

من تا حالا نشنیدم

منظورتون یعنی مدارس جدا گونه برای دانش آموزان مستعد؟

empress

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهـــران
دانشگاه
صنعتی‌شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

توی کانادا من شنیدم داره...ولی بین مردم خیلی رواج نداره...فکر کنم سمپاد ما بهتره چون توی کانادا بچه های معلمارو بدون آزمون قبول می کنن (:|البته اونا کلا توی مدارس عادیشونم خیلی به استعدادهای اهمیت میدن مثه اینجا نیست که توی دولتی همه استعدادها هرز میره...

nastaran1r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
East Azerbaidjan
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق

نه بابا فقط ماها شاخ درآوردیم اونا سمپادیا و مدرسه خاص دانشگاه خاص میخان چیکار مگه کنکور دارن . :-" :D

brano

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

آره یه بار شنیدم تو ژاپن هم افراد رو خاص پرورش میدن
ژاپن آموزشش محشره بخصوص مال ابتداییش
درسته که دانش آموزا زجر می بینن
اما به نفع خودشونه
!

empress

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهـــران
دانشگاه
صنعتی‌شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از farmi1r :
نه بابا فقط ماها شاخ درآوردیم اونا سمپادیا و مدرسه خاص دانشگاه خاص میخان چیکار مگه کنکور دارن . :-" :D
بالاخره یه سری آموزش های ویژه دارن چون اونا خیلی به دانش آموزای بااستعداد اهمیت میدن ولی با توجه به اینکه کنکور ندارن فکر کنم امتیازای ویژه ی دیگه ای بهشون می دن مثلا دانشگاه مجانی!

oo00oo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نچ!
دانشگاه
بقیت الله
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

اونطوری که من میدونم مدارسشون هم به گونه ای دو نوع دولتی دارن و غیر انتفاعی .
که به هرکدوم از 10 نمره نمیره ای داده میشه که تعداد مدارس دولتی که 10 باشن نیز در هر جا نسبت به مدارس دیگر کم است .
بعد کلا همه مدارسشون هم از جنبه های مختلف در سطح های بالایی هستن

nastaran1r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
East Azerbaidjan
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از EmpresS :
بالاخره یه سری آموزش های ویژه دارن چون اونا خیلی به دانش آموزای بااستعداد اهمیت میدن ولی با توجه به اینکه کنکور ندارن فکر کنم امتیازای ویژه ی دیگه ای بهشون می دن مثلا دانشگاه مجانی!

مدرسه هاشون دانش آموزای خوبشون رو به دانشگاه معرفی میکنن.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : سمپاد در آن سوی مرزها

من فکر کـنم تو امریکا هم هسـت ... ؛ یه چیزایی راجع به استعداد های درخشانشون شنیدم ...

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران

فك كنم تو فرانسه همچين چيزي شنيدم كه هست!!!!! ولي سازمان صلح و اينا گفتن همه بايد يه جور شناخته شن!

• لایک
امتیازات: DBA
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

کانادا در زمان های گذشته میدونم اینطوری بوده، الانم فکر کنم همینه تقریبا. سیستم gifted students داره ولی همه مدرسه هاش اینطوری نیست. اونجاهایی که هست از کلاس 4 و 5 دبستان معلم بررسی میکنه که یه دانش آموز ازنظر توانایی ها در چه سطحه، فقط هم ریاضی و محاسبات اینا نیست کلی کارای خلاقانه میکنن طیق نظر معلم و کلا کارایی که این داشن آموزه کرده سال های بالاتر میتونه بره جزو gifted

یه سری کلاس جدا براشون میذارن، ولی نه اینکه مدرسه جدا داشته باشن، تو همون مدرسه با بقیه بچه ها فقط بعضی کلاسا و فعالیت ها اضافه تر مثل اینجا اینقدر تفاوت هایی که بین اونا و بقیه میذارن محسوس نیست

یه نفر میتونه سال های بالاتر بره جزو gifted مثلا من میشناسم کسی که کلاس 5 ام رفت کانادا و رفت gifted ( خیــــلی وقت پیش البته) مصاحبه داشت، ازش پرسیده بودن ساز بلده بزنه، نقاشی میکنه، کلا کارا غیر درسی، یا مثلا اون شخص کلی آلبوم تمبر و پول داشت گویا تاثیر مثبت گذاشته بوده دیگه اینکه پرسیدن تا حالا چند بار مدرسه عوض کرده؟ چرا؟ مثلا نمیتونه با بقیه رابطه برقرار کنه و دوست بشه و مشکل داره یا برعکس، میتونه خودشو راحت وفق بده ( البته خب این سؤالا مال دبستان بوده :D )
سؤالای این مدلی

یه سری مدرسه ها هم سیستم gifted ندارن، مثلا langstaff secondary school اینطوریه که gifted نداره به جاش french immersion داره یعنی یه سری که میخوان، یه سری درسارو به فرانسه میخونن (مثل تاریخ، جغرافی،...) آخر کار هم گویا یه مدرکی میدن که این فرد فرانسه هم بلده و خونده یه جورایی امتیاز مثبته

این gifted که گفتم در حد مدرسه های معمولیه بیشتر، یه سری مدرسه خصوصیاشون یا اونا که شهریه هاش بالاس هم امتحان ورودی های خوفی میگیره هم خیلی به سوابق ( هم نمره ها هم کارای غیر درسی) دقت میکنن و خب مدرسه هم امکانات خیلی داره دیگه تو هر زمینه ای که بخوان میتونن برن بالا

به نقل از farmi1r :
مدرسه هاشون دانش آموزای خوبشون رو به دانشگاه معرفی میکنن.

این همه جا هست تقریبا
داشن آموز خوبا رو ، مخصوصا اگه تازه از یه کشور دیگه اومده باشن و زیاد اطلاعات نداشته باشن معرفی + کمک میکنن

sadegh12hh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حکيم ملاصدرا
شهر
شيراز
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم تغذیه

من شنیدم که اگر در مدارس دانش اموزان در تمامی سطوح درسی (بد،خوب،عالی ) وجود داشته باشه بهتره ، چون دانش اموزای دیگه هم تشویق میشن به درس خوندن
اما
از طرف دیگه در اون مدارس رقابت وجود نداره اما در مدارس خودمون رقابتی وجود داره که باعث پیشرفت بیشتر دانش اموزا میشه و این خوبه !

حالا نمی دونم دقیقا سمپاد رو باید بگیم خوبه یا نه؟ :D
+
در کشور های دیگه فک نمی کنم چیزی به نام استعداد های درخشان وجود داشته باشه اما در مدارسشون استعداد یابی میشه و استعداد ها رو دور هم جمع می کنن و بشون اموزش میدن ! فک کنم تو ژاپن در دوره ابتدایی استعداد یابی می کنن و از همون اول ، دانش اموزانشون رو هدفمند می کنن ! :D

• لایک
امتیازات: fa.z

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر

نظرات دوستان درسته کشور های دیگه اینقدر به اموزش و پرورش و مدارس دولتی اهمیت میدن که نیازی به این کارا نباشه. :)) :)) :لایک :لایک

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

یه استادی داشتیم میگفت وزیر آموزش و پرورش ایتالیا (حالا نمیدونم اونا وزیر دارن یا چیز دیگه!) گفته که ما افتخارمون اینه که دانش آموز استثناییمون در کنار دانش آموز مستعدمون میشینن و تحصیل میکنن!

sanaz15

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
راهنمایی فرزانگان
شهر
تهران

چه مسخره! :-s
به قول اوشون این خارجی ها مدارس عادی شون از سمپاد ما خیلی سطحش بالاتر هست و نیاز به این کارا ندارن X-( X-( X-( X-(

Daimon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
helli 4.تا چشه یکیم دراد اینومیذارم:x
شهر
اونجایی ک مردمش نمیخوابنو همیشه زندگی درجریانه
مدال المپیاد
شیمیو زیست بود.بد شد زیست...برای ادبی اسم نوشتم آخرم سر جل3 نرفتم...یهو دیدم قبول شدم!!
دانشگاه
فقط HarVard
رشته دانشگاه
شناختوساخت سس مایونز(داریم)

آقا کی گفته ندارن؟؟
آمریکا داره...هرسالم ب دانش آموزان نمونش"جایزه انجمن ملی دانش آموزان تیزهوش"رو میده...ایناهم بورس میشن مستقیم هر دانشگاهیو ک بخوان بدون آزمون میرن...بورس دولتیم میشن برای کارای تحقیقاتیشون...
ژاپنیا قبل از مدرسه آزمون هوش میگیرن اونایی ک IQبالاتری دارنو میفرستن یه سری مدارس خاص ک از اولش باهاشون حسابی کار کنن
چینیا ندارن و اعتقادشون اینه ک خوبو بد اید کنار هم بشینن...
کانادا و فرانسه رو هم شنیدم دارن ولی اطلاعات خاصی ندارم...فقط میدونم بدون آزمون ورودیه
ولی برترین سازمان استعدادهای درخشان مال ایرانه...امسال درحالی ک دارن سمپادو نابود میکنن بازم نصف تیمای المپیاد ایران مال سمپادیا بود...استعدادهای درخشان آمریکا فقط تو تاریخش ک 2تا طلا جهانی داده...
درکل اونا سطح مدارس عادیشون خیلی بالاتر از ماست...نه از لحاظ آموزشی...بلکه پرورشی...اونا نصف هفته میرن آزمایشگاه...ما2زنگ درسال ته تهش...لازمه اولیه مدارس اونا محیط بزرگ برای فعالیتای آزمایشگاهیه...برای ما نداشتم نداشت...حالا تهش یه اتاق12متری آزمایشگاه...اونا میرن دانشگاه از ما بهتر میشن چرا چون درکنار درسشون دیدن...ما فقط حفظ کردیمو خیلی آدم باشیم خودمون تجسم میکنیم...ولی خب بهتون پیشنهاد میکنم سری کتابای"برای همه"رو ک فک کنم9تاسو بگیرین بخونین...زیستو نجومو شیمیو گیاهیو جانوریو اینارو داره...اینا ترجمه کتابای آموزشی دبیرستانای آمریکاس...سطحش فوق العاده پایینه...
درضمن ما کلن سیستم آموزشیمون ایراد داره...مقطعی بنام کالج تمام عقب افتادگیای آموزشیه اونارو حل میکنه و چون پایشون ب شدت قویه مشکلی نخواهند داشت...ما با پایه بشدت ضعیف وارد دانشگاه میشیم

محمد دال

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شلمرود
شهر
شلمرود

رجوع کنید به مجله استعداد های درخشان که تا سال هشتاد و هفت چاپ می شد در اونجا دکتر اژه ای مقالاتی می نوشتن تحت عنوان استعداد های درخشان در دیگر کشور ها مثلا در تایلند و المان را من یادم هست
یک سری دیگه هم از مقالات بود ذیل عنوان استعداد های درخشان از منابع خارجی نظر کارشناسان خارجی در باره ی مضوع استعداد های درخشان را ترجمه کرده بودن خیی جالب بود
پی دی اف اون مجلات را در سایت نودت دات نت می تونید دانلود کنید

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

روسیه هم داره. بعضی از مدرسه های مسکو هر سال سیل عظیمی از مدال های جهانی المپیاد دارن.

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

البته که کشور‌های دیگه به جز ایران هم مراکزی برای بچه‌های تیزهوش دارن! اصطلاحاً به این مدارس گفته می‌شه School for the gifted.

مثلاً چین بچه‌های تیزهوش رو با پیشنهاد معلم و والدین بچه‌ها، رقابت‌های علمی و عملکرد فردی توی آزمون‌ها شناسایی می‌کنه و چند روش مختلف برای آموزش تیزهوشان دارن.

۱. جهشی خوندن.
۲. استفاده از محتوای آموزشی پیشرفته. مثلاً کتاب‌های درسی سخت‌تر یا اوردن سخنران توی زمینه‌هایی که بچه‌های تیزهوش دوست دارن.
۳. مدرسه‌های ویژه. این مدارس بهترین معلم‌ها و بهترین امکانات رو دارن و برای ورود بهشون رقابت خیلی سختی بین بچه‌های چینی هست.

یا مثلاً کرۀ جنوبی، چهار نوع مدرسه برای آموزش تیزهوش دارن: زبان‌های خارجه، علوم، هنر و تربیت بدنی. علاوه بر اون یک درصدی از مدارس عادی هم کلاس‌هایی برای آموزش بچه‌های تیزهوش دارن. جهشی خوندن هم هست.

دربارۀ اروپا، این کشور‌ها رو می‌دونم که آموزش تیزهوش دارن:

اتریش، سوئیس، بلژیک، آلمان، دانمارک، اسپانیا، مجارستان، لوکزامبورگ، ایرلند و اسلوونی

کامل‌ترش رو می‌تونید توی این مقاله از فصلنامۀ استعدادهای درخشان، شمارۀ ۶۷ بخونید.

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

آلمان هم داره که اسمش رو یادم نیست چی میگن اونجا ! ولی به سمپاد سابق ما میگفن بالاتر از اوناس...

بالا